prolactina marita

•  
    • 10 mesaje
    27 Nov 2006, 20:07
    4 0
    Salut fetelor!stie cineva de prolactina marita?da cumva infertilitate?dr mi-a dat bromocriptina timp de o luna cate o pastila pe zi.Am facut analize si prolactina a iesit asa 26.42 iar valorile normale sunt 1.61-18.77.Cred ca e prea mare dar daca cineva stie mai multe si poate sa posteze ar fi minunat.Dr spune ca poate din cauza asta nu raman insarcinata,nu stiu ce sa zic nu prea am informatii ,daca cineva a luat sau stie mai multe...Multumesc sanatate!!!!
  •  
    • 126 mesaje
    27 Nov 2006, 22:07
    0 0
    Cauze endocrine ale aparitiei infertilitatii in endometrioza

Nu se poate intelege mecanismul infertilitatii hormonale daca nu se intelege succesiunea de evenimente hormonale din cursul ciclului. Pe scurt... In prima parte a ciclului, se secreta din abundenta estrogeni (sub influenta FSH, care este un hormon secretat de hipofiza), care au rolul de a pregati mucoasa uterina pentru o eventuala implantare a embrionului.

In aceeasi perioada se produce si cresterea foliculilor ovarieni care contin fiecare cate un ovul. Cel care va creste cel mai mult va inhiba dezvoltarea foliculilor competitori si pe la mijlocul ciclului se va rupe, eliberand ovulul in cavitatea peritoneala. Stimulul care declanseaza ruperea foliculului este furnizat de catre o crestere brusca si majora a nivelelor de LH (denumita peak LH). LH este un hormon hipofizar care favorizeaza ruperea foliculului si ulterior stimuleaza secretia de progesteron.

In a doua parte a ciclului, endometrul se va modifica din punctul de vedere al calitatii, devenind apt pentru a gazdui embrionul. In aceasta faza (denumita faza luteala) se secreta cantitati crescute de progesteron, care va favoriza supravietuirea unei eventuale sarcini. Orice disfunctie hormonala care poate influenta cursul normal al acestor evenimente endocrine va conduce la disfunctii ale ovulatiei sau ale proceselor de gazduire a embrionului.

Hiperprolactinemia

Prolactina este un hormon secretat de hipofiza pentru a stimula lactatia la femeile ce au nascut (lucru usor de dedus si din denumirea sa). In mod normal, concentratia serica a prolactinei se afla la nivele mici la femeile care nu sunt gravide sau nu alapteaza.

In cursul sarcinii, concentratia sa serica creste de aproximativ zece ori. La femeile gravide ea are rolul de a stimula productia de lapte si de a pregatii sanii pentru acest proces de lactatie.

Acest hormon are rolul fiziologic secundar de a inhiba secretia de FSH si de LH, hormoni care sunt esentiali pentru dezvoltarea normala a foliculilor ovarieni (astfel ca femeile care alapteaza nu ovuleaza sau menstrueaza, fenomen esential pentru orientarea resurselor materne pentru cresterea nou-nascutului).

Hiperprolactinemia reprezinta o disfunctie hormonala caracterizata prin secretie crescuta de prolactina de catre hipofiza, astfel ca aceasta stare patologica este considerata a fi o afectiune hipofizara. Prezenta unor nivele crescute de prolactina in sangele femeilor care nu alapteaza la san afecteaza ovulatia normala a acestora, astfel incat in final poate produce infertilitate. Aceasta situatie se gaseste la aproximativ 30% din femeile care prezinta endometrioza.

Hiperprolactinemia poate produce o serie de disfunctii reproductive, printre care:

• productia inadecvata de progesteron pe parcursul fazei luteale postovulatorii;
    • ovulatie si menstruatie neregulata;
    • amenoree;
    • galactoree la femeile care nu sunt insarcinate (scurgere de lapte din sani);
    • simptome de insuficienta estrogenica (asemanatoare celor de la menopauza), chiar in conditiile unei concentratii serice normale ale estrogenului.

Studii recente au descris o concentratie crescuta de prolactina in serul femeilor infertile cu endometrioza, comparativ cu grupul de control alcatuit din femei fertile. S-a remarcat ca aceste valori sunt crescute proportional cu stadiul bolii.

Deficit de faza luteala

Cascada delicata de evenimente care are loc in perioada imediat anterioara ovulatiei pune bazele functiei luteale. Orice tulburare, fie ea oricat de fina, a acestor evenimente poate sa conduca la un status ovulatoriu si luteal alterat. Asta inseamna ca pot sa apara modificari ale proceselor ce conduc la eliberarea ovulului in cavitatea peritoneala si la alterari ale proceselor ce au loc in ultimele 14 zile ale ciclului (faza luteala).

Numeroase studii au gasit doua peak-uri distincte de LH la mijlocul ciclului, aflate la distanta de doua zile, la pacientele cu endometrioza. Acest lucru conduce la o scurtare a fazei luteale.

Studii mai recente, avand si avantajul studiului e
  •  
    • 126 mesaje
    27 Nov 2006, 22:09
    0 1
    Cauze endocrine ale aparitiei infertilitatii in endometrioza

Nu se poate intelege mecanismul infertilitatii hormonale daca nu se intelege succesiunea de evenimente hormonale din cursul ciclului. Pe scurt... In prima parte a ciclului, se secreta din abundenta estrogeni (sub influenta FSH, care este un hormon secretat de hipofiza), care au rolul de a pregati mucoasa uterina pentru o eventuala implantare a embrionului.

In aceeasi perioada se produce si cresterea foliculilor ovarieni care contin fiecare cate un ovul. Cel care va creste cel mai mult va inhiba dezvoltarea foliculilor competitori si pe la mijlocul ciclului se va rupe, eliberand ovulul in cavitatea peritoneala. Stimulul care declanseaza ruperea foliculului este furnizat de catre o crestere brusca si majora a nivelelor de LH (denumita peak LH). LH este un hormon hipofizar care favorizeaza ruperea foliculului si ulterior stimuleaza secretia de progesteron.

In a doua parte a ciclului, endometrul se va modifica din punctul de vedere al calitatii, devenind apt pentru a gazdui embrionul. In aceasta faza (denumita faza luteala) se secreta cantitati crescute de progesteron, care va favoriza supravietuirea unei eventuale sarcini. Orice disfunctie hormonala care poate influenta cursul normal al acestor evenimente endocrine va conduce la disfunctii ale ovulatiei sau ale proceselor de gazduire a embrionului.

Hiperprolactinemia

Prolactina este un hormon secretat de hipofiza pentru a stimula lactatia la femeile ce au nascut (lucru usor de dedus si din denumirea sa). In mod normal, concentratia serica a prolactinei se afla la nivele mici la femeile care nu sunt gravide sau nu alapteaza.

In cursul sarcinii, concentratia sa serica creste de aproximativ zece ori. La femeile gravide ea are rolul de a stimula productia de lapte si de a pregatii sanii pentru acest proces de lactatie.

Acest hormon are rolul fiziologic secundar de a inhiba secretia de FSH si de LH, hormoni care sunt esentiali pentru dezvoltarea normala a foliculilor ovarieni (astfel ca femeile care alapteaza nu ovuleaza sau menstrueaza, fenomen esential pentru orientarea resurselor materne pentru cresterea nou-nascutului).

Hiperprolactinemia reprezinta o disfunctie hormonala caracterizata prin secretie crescuta de prolactina de catre hipofiza, astfel ca aceasta stare patologica este considerata a fi o afectiune hipofizara. Prezenta unor nivele crescute de prolactina in sangele femeilor care nu alapteaza la san afecteaza ovulatia normala a acestora, astfel incat in final poate produce infertilitate. Aceasta situatie se gaseste la aproximativ 30% din femeile care prezinta endometrioza.

Hiperprolactinemia poate produce o serie de disfunctii reproductive, printre care:

• productia inadecvata de progesteron pe parcursul fazei luteale postovulatorii;
    • ovulatie si menstruatie neregulata;
    • amenoree;
    • galactoree la femeile care nu sunt insarcinate (scurgere de lapte din sani);
    • simptome de insuficienta estrogenica (asemanatoare celor de la menopauza), chiar in conditiile unei concentratii serice normale ale estrogenului.

Studii recente au descris o concentratie crescuta de prolactina in serul femeilor infertile cu endometrioza, comparativ cu grupul de control alcatuit din femei fertile. S-a remarcat ca aceste valori sunt crescute proportional cu stadiul bolii.

Deficit de faza luteala

Cascada delicata de evenimente care are loc in perioada imediat anterioara ovulatiei pune bazele functiei luteale. Orice tulburare, fie ea oricat de fina, a acestor evenimente poate sa conduca la un status ovulatoriu si luteal alterat. Asta inseamna ca pot sa apara modificari ale proceselor ce conduc la eliberarea ovulului in cavitatea peritoneala si la alterari ale proceselor ce au loc in ultimele 14 zile ale ciclului (faza luteala).

Numeroase studii au gasit doua peak-uri distincte de LH la mijlocul ciclului, aflate la distanta de doua zile, la pacientele cu endometrioza. Acest lucru conduce la o scurtare a fazei luteale.

Studii mai recente, avand si avantajul studiului e
  •  
    • 126 mesaje
    27 Nov 2006, 22:34
    2 0
    pardon am reusit sa postez de 2 ori
    poti citi restul art chiar aici pe eva la sectiunea sanatate
    am prolactina mare dar nu trece de limita superioara a valorilor normale, este mai mica doar cu 2 puncte
    luna viitoare mai fac unt test daca iese asemanator voi urma si eu un tratament
  •  
    • 58 mesaje
    28 Nov 2006, 12:36
    0 2
    eu am prolactina marita, insa nu cu mult, tot cu vreo 2 gradatii peste limita maxima. eu am vazut ceva modificari la ciclu (mult mai putin ca inainte) si m-am speriat si m-am dus la doctor.
    mi-a dat sa iau bromcriptin si sa refac prolactina peste o luna, dupa care sa revin la el.
    nu e alarmant, sunt femei care au dublu sau triplu peste valoarea maxima. in timp, daca nu o tratezi, ti se va opri ciclul si este foarte posibil sa inceapa sa-ti curga picaturi de lapte din san. in plus de asta, cat timp ai prolactina marita esti infertila.
    cauzele hiperprolactinemiei sunt de doua feluri: functionale (stres, socuri puternice etc.) sau organice (vreo tumoare benigna la hipofiza). ca sa fie vorba de cauze organice trebuie sa ai prolactina de 4 ori nivelul maxim. in astfel de cazuri este asociata cu dureri de cap si tulburari de vedere si atunci ti se fac analize precum saua turceasca, computer tomograf...
  •  
    • 322 mesaje
    28 Nov 2006, 12:49
    0 2
    eu am prolactina dubla, dureri foarte puternice de cap ce nu tin mai mult de cateva secunde, ciclul este normal, imi curge ceva asemanator laptelui din sani, nu sunt insarcinata, nu am fost niciodata si totusi am toate aceste simptome.
    ma duc de ceva timp la Institutul Parhon si dupa multe analize printre care si cea de sea turceasca, nu a iesit nimic ciudat insa simptomele se pastreaza.
    Ce parere aveti?
    Dupa sarbatori m-au programat la internare tot la Parhon, poate o sa isi dea seama care ar fii cauza.
  •  
    • 169 mesaje
    28 Nov 2006, 12:59
    1 0
    Am fost de 3 ori internata la Parhon(in ultimele 2 luni). Pe 12 decembrie ma internez iara pentru 1 zi. Am prolactina de 4 ori fata de limita maxima. Am facut RMN,TOMOGRAF SI SA TURCA. Nu a aparut nici o modificare la nivelul hipofizei(adica vreun microadenom).
    Ciclul (de vreo 8 luni) mi-a scazut f mult (cateva picaturi mai am). Am facut lunar (la toate clinicile: medsana,sanador,medlife,biomedica etc)o eco transvaginala si fara exceptie, toti medicii mi-au zis citez "ca ovulez la greu si ca pot face oricand copii fara probleme". Nu mai stiu ce sa zic, oricum am o stare generala proasta.Mai ziceti si voi ceva
  •  
    • 322 mesaje
    28 Nov 2006, 13:54
    0 0
    la ce dr te duci la parhon? macar tu ai ciclul cu probleme, la mine nici ala nu are nimic...nici eu nu stiu ce sa mai cred!
  •  
    • 7 mesaje
    28 Nov 2006, 14:16
    1 0
    Buna fetelor,eu is noua pe aici;am o problema asemanatoare cu a voastra-prolactina-care este 937,6,iar limita normala este intre127,00-637,00 iar ciclul menstrual i mi vine numai cu tratament.Am urmat si eu un tr cu dostinex,bromocriptina,dar dupa ce am incetat adm tratamentului ciclu nex I mi doresc sa fac si eu un bebe dar se cam lasa asteptat...Va pupic pe toate si mai vb. pe subiectul asta
  •  
    • 169 mesaje
    28 Nov 2006, 22:53
    1 1
    la Parhon merg de 7 ani la dr. Poiana Catalina
  •  
    • 7 mesaje
    1 Dec 2006, 14:31
    2 0
    ce tratament iti da doctorita asta?de atata timp mergi acolo si nu se rezolva nimik?
  •  
    • 58 mesaje
    4 Dec 2006, 13:36
    0 0
    eu am fost la dr. Poiana (ginecologul) la Mediplus.el m-a trimis sa fac analizele hormonale la Medsana. mi-a spus ca sunt infertila. nu am incercat sa raman, asa ca l-am crezut pe cuvant.
    vedeti ca aparatele difera de la clinica la clinica de aia rezultatele ies diferite.
    mi-a venit ciclul (iau de 20 de zile bromcriptina) cu mult mai mult decat imi venea. are aceeasi culoare maro ca si inainte. cu pastilele insa nu ma prea impac. retin apa, am o stare de somnolenta (in primele zile a fost mai rau, dormeam pe mine, parca auzeam prin vis ce mi se spunea) si uneori greturi.
    mai iau 10 zile apoi ma duc sa repet prolactina.