O reteta de slabit?

  •  
    • 6 mesaje
    18 Iul 2003, 18:58
    0 0
    Am o nepoata in varsta de 13 ani si este mai grasuta.Aveti vreo reteta de slabit pentru un copil,dar care sa nu-i afecteze sanatatea?V-as fi tare recunoscatoare.Astept propuneri.
  •  
    • 174 mesaje
    21 Ian 2004, 11:45
    0 0
    Iti propun cura de slabire cu tinctura de fructe de soc.
    Iti dau si cateva detalii despre cura cu tinctura de soc...care mie mi se pare cel mai extraordinar remediu naturist pt slabit.
    De cumparat,am cumparat-o de la Plafar si am dat 160 mii pe o sticluta de 200ml.
    Este remediul care conduce detasat in topul produselor de slabit de la noi. Care este secretul sau? In primul rand, este un laxativ puternic si bland, care poate fi luat pe termen lung, fara a da dependeta si fara a produce iritatii sau alte efecte adverse. Apoi, fructele de soc contin substante care pe termen lung inhiba apetitul alimentar, au efecte de eliminare a apei din corp atat prin diureza, cat si prin transpiratie, fiind un remediu de slabit complex. Practic, insumeaza calitatile unei intregi game de remedii pentru scaderea in greutate. Iar pentru a intregi caracterizarea sa, ar trebui sa mai adaugam ca are efecte intineritoare si vindecatoare exceptionale asupra pielii, ca tratamentul cu aceasta tinctura confera o stare de dinamism si usurinta, atat la nivel psihic, cat si mental.
    Pentru obtinerea de rezultate ceva mai rapide, se face o cura cu tinctura de soc astfel: in prima zi se ia 1 lingurita, la ora 18; in a doua zi se iau 2 lingurite la aceeasi ora s.a.m.d., pana in ziua a saptea, cand se ajunge la 7 lingurite luate odata. Se mentine aceasta doza vreme de 30 de zile. Dozele progresive se iau pentru a nu crea un soc tranzitului intestinal, care va fi foarte mult accelerat, la fel ca si diureza si procesele de eliminare pe ansamblu. Daca, pe masura ce doza creste, apare diareea puternica, se revine la cantitatea de plecare, iar daca diareea persista, atunci se intrerupe tratamentul
    Mai vreau sa mentionez...ca desi are efect laxativ...nu ma doare burta ca de la orice alt medicament sau laxativ pe care l-am luat pana acum.Si psihic ma simt f bine.chiar sunt uimita de cata energie am...fapt care nu mi s-a mai intamplat tinand cura de slabire.
  •  
    • 865 mesaje
    21 Ian 2004, 15:07
    0 0
    Am si eu o intrebare: In cat timp isi face efectul? Se observa ceva dupa o saptamana?
  •  
    • 14 mesaje
    21 Ian 2004, 17:26
    0 0
    Salut!
    Spune-mi ce mananca nepoata ta? In primul rand parintii trebuie sa o ajute. La varsta ei nu se poate vorbi de o dieta de slabire ea are nevoie de toate grupele alimentare pentru ca e in crestere. Parintii trebuie sa ii curete toata dieta (fara mancare gatita cu grasimi din abundenta, fara dulciuri in cantitati mari si fara sucuri gen Cola) si sa se asigure ca face destula miscare.
  •  
    • 130 mesaje
    22 Ian 2004, 12:15
    0 0
    La varsta ei, (daca nu are ceva hormonal) o perioada fara paine, cartofi, dulciuri, sucuri si putina miscare (eventual de 2 ori/sapt. la un cerc (sport, dans etc) este suficient pt. a se vedea rezultatele. Dupa mine, elixirul de soc nu este potrivit in primul rand pt. ca este un extract hidroalcoolic.
  •  
    • 14 mesaje
    22 Ian 2004, 14:15
    1 0
    As putea adauga: fara paine alba dar cu multa paine neagra, cu tarate. Painea integrala, cu multe tarate este foarte bogata in fibra.
    Fibrele nu se digera dar ajuta sistemul digestiv extrem de mult, sunt ca un fel de perie care curata intestinul eliminand toxinele. Intestinele noastre nu sunt drepte, au nise in care resturile alimentelor greu de digerat si greu de eliminat(carnea rosie in general) se strang si intra in putrefactie (de aici mirosul greu de suportat al fecalelor)dar sunt eliminate cu ajutorul fibrelor nedigerabile.
  •  
    • 6 mesaje
    23 Ian 2004, 09:54
    0 0
    Intreaga mea familie e maniaca cu dieta disociata si nu fara motiv, intrucat am inregistrat succese toti cei care am tinut-o (tatal meu a slabit 20 kg, unchiul meu 15 etc.). Ideea de baza este aceea de a nu manca impreuna glucide (zahar, paste, cartofi, orez) impreuna cu lipide (grasimi de orice fel). Pare greu de tinut, dar poate deveni chiar un obicei sanatos, asa cum a fost pentru mine si familia mea (eu de atunci ma mentin cu succes la 49 kg, desi fac excese, mai ales cu dulciurile, din cand in cand). Dar cel mai bine este sa citesti cartea lui Michel Montignac, care se gaseste pe la tarabe. Se numeste "Mananc, deci slabesc".
  •  
    • 73 mesaje
    2 Feb 2004, 11:34
    0 0
    pentru inceput ,la varsta de 13 ani nu ar trebui sa va faceti probleme paentru greutatea ei , mai ales de fata cu ea , poate ca in viitor sa-i aduca probleme de personalitate . aratatii ca este frumoasa asa cum este si ca frumusetea incepe din interior spre exterior , insa exista un mod de a slabii sanatos si fara repercusiuni ,in primul rand multa miscare ,orice sport este bun ,cel de nota 10 este inotul si odieta sanatoasa care sa includa toate alimentele ,mai putin grasimea animala (porc , vita , oaie )multe fructe ,carne de pui ,in special piept si mai mult fiarta sau la gratar , ( spre exemplu intr-o tigaie tapata doar cu ulei ) legume , cereale si multa apa , cea mai importanta masa este micul dejun ( cereale ,branza ,oua fierte sau fara galbenus , sucuri naturale de fructe , etc...) intre mese intotdeauna fructe sau salate , sndwichuri mici de branza cu rosii , masa de pranz poate sa fie un pic mai bogata in calorii insa cina trebuie sa fie cea mai saraca ,cel mai bun este o salata ( de cartofi fierti ,orez , paste fainoase ,etc toate se pot combina cu rosii ,ceapa ,castraveti ,morcovi ..) fara maioneze , margarina sau mult ulei . acest mod sanatos de a manca este bun pentru toata familia . a ! foarte important nu sariti nici o masa ! succes!!!
  •  
    • 442 mesaje
    4 Feb 2004, 18:36
    0 0
    Vreau sa intreb si eu ceva. Eu am slabit 9 kg in 4 luni cu regimul disociat, pe care l-am tinut o saptamana da, una nu. Si as vrea sa intreb daca merge folosirea tincturei de soc in paralel cu acest regim.
    Multumesc
  •  
    • 442 mesaje
    4 Feb 2004, 18:38
    0 0
    Si inca ceva...
    Ce retete de mancare buna cunoasteti, care includ carne alba sau prajeli (in ulei de masline sau margarina) potrivite pt cura de slabit mai devreme menrtionata.
  •  
    • 230 mesaje
    7 Feb 2004, 01:22
    0 0
    ivona, prajelile nu sunt bune daca vrei sa slabesti...incearca sa te obisnuiesti cu gratarul, fara garnitura (nici macar de legume), sau carne fiarta cu mirodenii, iar daca tot nu poti renunta la prajeli atunci este mult mai bine, chiar si pentru o dieta, sa folosesti unt decat margarina...
  •  
    • 442 mesaje
    7 Feb 2004, 18:33
    0 0
    Buna, glow...
    Hmm, adevarul e ca imi place sa mananc cat mai bun, mai gustos... sunt "sclava" a placerii gustului... Chiar daca e putin, dar bun sa fie. Si dieta asta anosta, nu imi cam place... adica, alimentele pe care trebuie sa le consum nu se numara tocmai printre preferintele mele... Si intrebam si eu o reteta, ceva buuun !
    Si stiu ca in unt, e mai dietetic... dar incerc sa pacalesc regimul cu margarina, o prajeala acolo cat de cat, si incerc sa o topesc prin niste minute in plus de gimnastica...
    Asadar, pofta buna !
  •  
    • 7 mesaje
    8 Feb 2004, 12:40
    0 0
    gabi,vorbeai de o dieta disociata pe care a tinut-o toata familia si a dat rezultate.as vrea sa te rog daca imi poti spune,mai in detaliu, in ce anume consta aceasta dieta,si ce anume trebuie mancat,ce nu,ca sincer m-ar tenta foarte mult sa tin o astfel de dieta. multumesc!
  •  
    • 442 mesaje
    10 Feb 2004, 17:38
    0 0
    Tish, vezi ceva mai inaine, ca cineva a postat un exemplu de astfel de regim, f eficace, apropo, insa nu te lasa slaba for ever,,, cum l-ai intrerupt, cum ai pus inmapoi, Oricum, succes
  •  
    • 11 mesaje
    10 Feb 2004, 19:53
    0 0
    Pt. Ivona4love
    Eu personal nu ti-as recomanda tinctura de soc pentru ca, dupa parerea mea este o porcarie.Am citit in Formula As, despre tinctura de soc si mi-am zis sa o incerc si eu.Pot sa-ti spun ca la mine nu a avut nici un efect,si pe langa asta mai are si un gust amar si puternic alcoolizat.
  •  
    • 11 mesaje
    10 Feb 2004, 19:56
    0 0
    Si inca ceva.Incearca sa tii regim mai multe saptamani la rand(nu o saptamana da , una nu) si garantat vei reusi sa slabesti mult mai mult.
  •  
    • 442 mesaje
    18 Feb 2004, 16:58
    0 0
    Multumesc szonja...
    Asa fac , una da, una pauza... Dar mi-am luat tinctura totusi.. poate are efect la mine. Oricum rau nu asre ce sa imi faca. Pt ca suntem diferiti, cred ca nu a tinut la tine. Succes
  •  
    • 41 mesaje
    18 Feb 2004, 17:09
    0 0
    Anca! cit trebuie tinut acest regim?si cum se intrerute el dupa acea perioada?banuiesc ca nu brusc...altfel cred ca se cade in cealalta extrema!
  •  
    • 1 mesaje
    25 Feb 2004, 15:37
    0 0
    ai incercat sa faci pestele sau chiar carne de pui la cuptor cu vin apa si delicat fara ulei? este delicios
  •  
    • 1 mesaje
    17 Iun 2005, 10:59
    1 0
    copilul supravegheat din punct de vedere alimentar, sa nu-si cumpere de la chioscul scolii snacks-uri,asa ca puneti-i in pachetel fructele care-i plac,ajuta foarte mult daca face si sport sau ar trebui sa iesiti cu ea la plimbare sau sa o incurajati sa mearga sa se joace cu copiii de pe strada,trebuie sa manace cat mai natural, fara mezeluri, bomboane, si prajituri cu crema ,poate manca o ciocolata la doua saptamani iar inrest multe fructe,lactate, peste sau pui,diverse salate. sper sa reuseasca. mult succes