Sindrom Dawn - sarcina peste 35 ani

•  
    • 97 mesaje
    14 Nov 2006, 12:06
    0 0
    Fetelor, ajutati-ma cu niste lamuriri sau macar incurajari !!!
    Cumnata mea are 36 ani si si-a facut testul pentru sindromul Dawn si i-a iesit marja de probabilitate 1 la 50 ..
    E de speriat ??
    Mersi
  •  
    • 2103 mesaje
    14 Nov 2006, 13:17
    0 0
    1 la 50 este sub media stabilita de 1 la 365 pt varsta ei.
    Important este daca acest rezultat il are in urma testelor gen screening, adica testele sangelui sau al testelor urmateoare de diagnosticare exacta.Amniocenteza si CVS-ul sunt testele pt diagnosticare cel mai des utilizate apoi. sunt insa foarte riscante cu o rate a avortului destul de mare.
    o amniocenteza se efectueaza in jurul saptaminii 16 al sarcinii. Dupa o ecografie, cu ajutorul unui ac se extrage o mica cantitate din fluidul amniotic, care contine si celule fetale, pt examinare. efectele secundare ale amniocentezei sint: psibil avort, singerare, infectie.
    CVS se aplica in jurul saptaminii 9-12 al sarcinii. Dupa ecografie abdominala un tub subtire se introduce pina la placenta pe cale vaginala si se extrage cea numit vilozitate coriala, tesuturi apartinind fatului, se examineaza cromozial. ca efecte secundare, risc de avort, singerare, infectie, pierdere de fluid amniotic.

un copil cu down sindrom are nevoie de multa multa dedicatie si limita lor de viata este ...mica.
    in general ti se ofera optiunea de intrerupere a sarcinii.
  •  
    • 97 mesaje
    14 Nov 2006, 14:52
    0 0
    Multumesc, rezultatele le are doar dupa testul de sange, pentru celalalt test inca nu e timpul, dar o sa-l faca..
  •  
    • 1303 mesaje
    14 Nov 2006, 16:17
    0 0
    lolilo, 1/50 e MAI MARE decat 1/365 deci e peste media .... bla bla
    e exact pe dos
  •  
    • 2103 mesaje
    14 Nov 2006, 16:28
    0 0
    si eu ce-am spus? am dat explicatiile alea asa aiurea? da, evident 1/50 fata de 1/365 inseamna un risc considerabil si atat cat stiu am explicat ce urmeaza. poate n-am formulat bine fraza spunand ca este "sub" media etc etc. am crezut ca este evident.

oricum ii doresc bafta si mult curaj.
  •  
    • 2332 mesaje
    14 Nov 2006, 16:35
    0 0
    Draga mea, id meu pe mesenger e demoazela.
    Am trecut exact prin ce trece ea, in vara aceasta, cu un risc de 369/385.Acum mai am o luna si nasc.Daca doreste sa vb cu cineva, sunt aici s-o ascult
  •  
    • 97 mesaje
    14 Nov 2006, 16:37
    0 0
    Multumesc Lolilo, eu am inteles exact ce ai scris (nici nu era prea greu..)
    Eu sper totusi sa nu fie cel 1 din cei 50.. cred ca sunt mai multi factori la mijloc, oricum e destul de greu sa treci prin asta!
  •  
    • 97 mesaje
    14 Nov 2006, 16:41
    0 0
    Multumesc Miki, mult de tot, o sa-ti scrie diseara cumnata mea, imbarbateaz-o cat poti ca are nevoie....
  •  
    • 2103 mesaje
    14 Nov 2006, 17:05
    0 0
    Novus, chiar daca alege sa pastreze sarcina si chiar daca va avea un bebe cu down sindrome, heiii... nu e sfarsitul lumii, de fapt pt ea viata abia incepe ca si pt tine mikialdea. am avansat mult ca societate si cu sprijinul necesar a creste un copil cu deficiente si a vedea ca dragostea si dedicatia ta, straduintele lui dau roade, este mult mai satisfacator decat multe.....sunt atat de speciali.
    cel mai trist este ca multi se nasc cu multe deficiente si au o viata destul de chinuita insa cred ca e bine si sanatos sa iei viata cu fiecare clipa, sa traiesti clipa cum se spune, pt ca nu stii niciodata ce-ti aduce clipa urmatoare cu un copil asa bolnav. sa le facem viata atat cat este cat mai fericita.
  •  
    • 2332 mesaje
    14 Nov 2006, 17:32
    0 0
    Lolilo, nu vreau sa-ti faci o impresie buna despre mine.Dupa testul in care mi-a iesit sindromul down pozitiv, am facut acea amniocenteza care mi-a demonstrat ca voi avea un copil ok.De asta spun, nu vreau sa crezi ca am ales sa fac un copil cu down, ca ce mare inima am eu.Nu ma intreba in schimb ce asi fi facut daca si amnio iesea pozitiva.Pup
  •  
    • 9837 mesaje
    14 Nov 2006, 19:11
    0 0
    am cunoscut bine cativa copii cu sindrom down.

nu are rost sa intru in amanunte.

tot ce pot sa spun este ca eu as face avort fara sa clipesc daca mi s-ar spune ca urmeaza sa nasc un copil cu sidromul down. pentru binele tuturor, inclusiv al lui, e mai bine asa.
  •  
    • 1272 mesaje
    14 Nov 2006, 19:44
    0 0
    nici eu nu a-si alege sa aduc pe lume un copil cu sindromul dawn!
    nu judec pe nimeni, care alege sa faca asta, dar eu nu a-si putea!
  •  
    • 283 mesaje
    14 Nov 2006, 23:47
    0 0
    Doamne ce greu e sa iei o astfel de hotarare!
  •  
    • 2103 mesaje
    15 Nov 2006, 12:37
    0 0
    este o decizie foarte personala, stiu insa cat conteaza sa t se ofere counselling in asa fel incat sa poti trai cu alegerea facuta.
    eu vad zilnic oameni foarte dedicati si foarte multi si ma bucura enorm. si nu toti sunt catolici...

perosnal... am doi copiii frumosi si sanatosi si ma consider extrem de norocoasa. i-am facut la 30 si respectiv 32 de ani. primul copil se putea alege cu traume majore in urma nasterii, al doilea ... am ales cezariana ca sa evit problemele de la prima nastere si a fost scos ca din cutie cum se spune.

nu stiu si nu vreau sa ma gandesc cum as reactiona si ce decizie as lua daca as fi insarcinata cu un bebe cu sindromul down.
    acum nu vreau sa ma gandesc si gata.tind sa cred ca n-as renunta la el, insa......
  •  
    • 97 mesaje
    15 Nov 2006, 16:25
    0 0
    Din ce am mai citit ieri si azi pe net, totusi amniocenteza are marja de adevar 90%, dar o poate face doar peste 2 saptamani cand va avea 16 saptamani...
    Eu sper ca totul va fi OK, pentru ca isi doresc copilul foarte mult si nu au antecedente nici in familie...
  •  
    • 2332 mesaje
    15 Nov 2006, 17:01
    0 0
    Eu am facut amnio si marja de adevar este de 99,9%.E cea mai sigura metoda de a afla daca bebelusul sufera de unul din cel trei sindromuriown, spina bifida, defect de tub neural.daca e din Bucuresti, o pot indruma ce pasi sa faca.Stiu prin ce trece, eu am trecut singura prin calvar asta vara si crede-ma, stiu ce inseamna