onorariu avocat - divort

  •  
    • 3198 mesaje
    9 Nov 2006, 18:09
    0 0
    Alta, o sa-ti scriu un raspuns la mail mai pe seara.
  •  
    • 358 mesaje
    9 Nov 2006, 19:58
    0 0
    Am o prietena care a divortat acum 2-3 luni, iar onorariul avocatei a costat-o 6 milioane.a dat jumate la inceput, iar cealalta jumatate la sf
  •  
    • 1924 mesaje
    9 Nov 2006, 19:58
    1 0
    intre termene e o perioada intre 3 saptamani - o luna.

    esti din bucuresti? si chiar esti somera???
  •  
    • 163 mesaje
    10 Nov 2006, 08:39
    0 0
    'Neata
    Imi cer scuze pentru intrebarea/gluma tampita. Nu sunt somera, desigur. Doar ca mi s-a parut aiurea chestia cu avocata care "iti cere cat castigi intr-o luna".

    Qbelle, dupa ce depun actele si pana la primul termen, cat dureaza? Am citit pe undeva ca 2 luni. E adevarat?

    Beauty, cand ai vreme, da? eu astept cuminte.
  •  
    • 1924 mesaje
    10 Nov 2006, 09:47
    0 0
    de la momentul la care depui cererea, nu exista un termen pana la care urmeaza sa fii citat, asta depinde de gradul de incarcare al instantei. daca te duci personal la judecatorul de serviciu, la unele instante poti afla termenul pe loc.

    tot nu mi-ai zis daca esti din bucuresti, acolo pot sa-ti recomand eu avocat
  •  
    • 1 mesaje
    18 Ian 2010, 15:57
    0 0
    Buna tuturor. Sunt in cautare disperata de un avocat de divort care sa nu ceara 5000 pentru o ora de consuiltatie, o ora de astepatat la trubunal si 10 minute de opledare in fata judecatorului. Am muncit pentru banii astia si mai bine ii dau la un sarac pe strada decit sa-i dau avocatei. Vreo idee?
  •  
    • 2487 mesaje
    18 Ian 2010, 17:56
    0 0
    Fetele, prietena mea a divortat intr-o singura infatisare,smecheria a fost o inaintare? nu stiu titulatura exacta, ideea este ca cei doi au fost de comun acord sa divorteze si au impartit frateste bunurile rezultate din casatorie au scris pe hartie aceste lucruri si doar au fost intrebati daca mai este vreo sansa de impacare, amindoi au raspuns NU si totul sa terminat, si nu a avut avocat ci numai o prietena care a stiu sa formuleze corect aceea "inaintare", dupa, era si ea socata ca10 ani de casnicie sau incheiat cu suntem deacord sa divortam, dupa 30 zile au venit actele de divort si gata.
  •  
    • 2487 mesaje
    18 Ian 2010, 18:00
    0 0
    Uite o idee , mergeti la tribunal si stati spectator la citeva procese si vedeti cum merg treburile, asa inveti cum se face si poate capeti citeva tips-uri.
  •  
    • 62 mesaje
    21 Ian 2010, 20:43
    0 0
    Draga Alta,
    Exista o procedura speciala de divort, numita "divort prin acordul partilor". Conditiile sunt ca acea casatorie sa fie incheiata de cel putin un an si sa nu existe copii minori rezultati din casatorie. Nu ai nevoie de avocat. Exista o cerere speciala care se depune la judecatorul de serviciu, cerere pe care o puteti face singuri , fara probleme. Judecatorul de serviciu ar trebui sa va ajute, dar in principiu orice dactilografa sau grefiera va poate indruma.
  •  
    • 531 mesaje
    21 Ian 2010, 20:58
    0 0
    draga luci,
    dupa aproape 4 ani fata o fi divortat!
  •  
    • 13 mesaje
    23 Mar 2010, 14:08
    0 0
    cele mai mici onorarii o sa le gasesti garantat la Casa de avocatura Coltuc.
    ex: divort - 500 ron

    www.coltuc.ro
    0745150894