crema glycon

  •  
    • 939 mesaje
    16 Ian 2007, 13:08
    0 0
    multumesc, Lili.

    am intrat pe site-ul lor de cateva ori si l-am "rasfoit", dar am crezut ca pe prospect dau mai multe amanunte, indicatii, contraindicatii...
    daca era clinica in bucuresti sau mai aproape... ma duceam la fata locului si ceream parerea medicilor de acolo... dar asa... cred ca o sa o incerc si gata!
  •  
    • 269 mesaje
    16 Ian 2007, 17:18
    0 0
    Ilena_m, mai bine suna la clinica si cere sa vb cu prof Mugea (este un dragut, are rabdare si mai mult ca sigur nu o sa te cheme la clinica doar pt informatia asta); il intrebi daca recomanda crema si pt tenurile cuperozice, nu de alta, dar din cate stiu, cuperoza este tare pacatoasa si se poate agrava daca folosesti produse m agresive pt ten.
  •  
    • 939 mesaje
    16 Ian 2007, 17:42
    0 0
    arrisuca,
    si eu m-am gandit sa sun, chiar am vrut sa fac asta de cand am aflat de crema si am intrat pe site, dar nu stiu ce m-a oprit... mi s-a parut deplasat sa deranjez omu' numai pt o intrebare... dar vad ca tu ai facut asta daca spui ca e dragut...
  •  
    • 269 mesaje
    16 Ian 2007, 19:55
    0 0
    Da, eu am sunat pt ca ma interesa compozitia cremei si aveam o intrebare despre lanolina, doamna care mi-a raspuns a recunoscut ca nu stie si mi-a spus sa astept cateva min pt ca prof Mugea vorbea la alt telefon si apoi mi-a raspuns dansul la toate intrebarile, l-am tinut mai bine de 5min, dar a fost f dragut.
  •  
    • 131 mesaje
    17 Ian 2007, 08:27
    0 0
    arrisuca, ce l-ai intrebat despre lanolina? am si eu niste intrebari legate de lanolina si poate e exact acelasi lucru care l-ai intrebat si tu
  •  
    • 269 mesaje
    17 Ian 2007, 09:13
    0 0
    Baby-nfs, stiam ca lanolina e comedogena (unele tipuri de lanolina, nu toate) si doream sa ma asigur ca cea folosita in crema e ok. Proful m-a asigurat ca pot sa o folosesc linistita, ca lanolina pe care o foloseste el e prelucrata si in niciun caz nu voi avea probleme. Sper din suflet sa fie asa.

    Am o cunostinta care foloseste crema Glycon si mi-a spus ca i s-au rarit considerabil comedoanele (cand folosea creme grase ii apareau, desi ea are un ten normal, doar zona T ar fi fost ceva mai grasa) si ca fata e intinsa, luminoasa si hidratata. Nu pot decat sa sper ca si la mine va avea aceleasi efecte.
  •  
    • 84 mesaje
    18 Ian 2007, 14:56
    0 0
    si eu care la 40 de ani inca am acnee pot sa va spun ca si comedoanele au inceput sa imi dispara....

    la cite creme am incercat asta chiar merge!!! sunt super incintata!!!
  •  
    • 1063 mesaje
    18 Ian 2007, 15:25
    0 0
    fetele ce ma bucur sa aud!!si eu mi-am comandat-o ..tre sa astept acum 10-14 zile cica scria acolo pe site..si la voi tot asa a ajuns?dar este indeajuns ca am completat formularul ala?sigur ajunge?sau ar trebui sa sun sa ma asigur?
  •  
    • 269 mesaje
    18 Ian 2007, 15:26
    0 0
    Bravo, Lili , am prins curaj! Din ce ai scris am vazut ca o folosesti de o luna si ca primele efecte au aparut dupa 2 sapt. Ai avut cumva vreo eruptie de comedoane/cosuri?
  •  
    • 32 mesaje
    18 Ian 2007, 15:38
    0 0
    Delia, o sa primesti mail cand proceseaza ei comanda.Cel putzin la mine asa au procedat.
    La mine a ajuns in 10 zile si am platit taxe de curierat 8 lei, in total 58 lei.
    Ce m-a nedumerit a fost ca, pe colet scria:"valoarea coletului=1 leu", iar ambalajul cremei a fost deteriorat.
    Whatever, sper sa fie ok pana la urma
    pupici, bafta
  •  
    • 112 mesaje
    18 Ian 2007, 22:21
    0 0
    Eu am tenul uscat.Pot folosi aceasta crema?
  •  
    • 84 mesaje
    19 Ian 2007, 08:26
    0 0
    nu, nu am avut nici o eruptie nedorita de cosuri...dar nu uitati ca eu am 40 de ani...poate organismul reactioneaza altfel...cu toate ca de la Retin A ma umplusem de cosuri....

    tin sa fac o precizare. folosesc crema numai seara din cauza tenului sensibil pe care il am. plus ca mi-ar parea cam agresiv folosit de 2 ori pe zi...

    pentru cine are ten uscat recomand tot asa, folosita crema seara si dimineata altceva nutritiv. crema asta usuca putin fata (foarte putin...)

    dar cred ca cel mai bine sunati si vorbiti cu dr. Mugea, si el va va spune tot ce vreti sa stiti, e cel mai in masura sa dea sfaturi...

    eu dau sfaturi doar din punctul meu de vedere!!!
  •  
    • 32 mesaje
    19 Ian 2007, 09:37
    0 0
    Lili, la mine s-a intamplat contrariul-ma trezesc cu fatza grasa si lucioasa ca un bec.Am inceput sa fol crema de 2 ori/zi si e ok.Pot sa spun ca nu am avut vreo eruptzie de cosuri pana in prezent, insa cate un cos razletz tot mai apare. Sau il"scoate" crema la suprafatza?
    BTW, am obs ca este o excelenta baza de machiaj.
    Eu o fol si pe gat, voi nu?
  •  
    • 269 mesaje
    19 Ian 2007, 10:03
    0 0
    Lili, merci frumos pt raspuns . Btw, si pe mine Retin-A ma umplea de comedoane si de asta nici nu-l mai foloseam, trecusem la Smooderm (aceeasi substanta activa, dar printre excipientii Retin-ului depistasem o substanta comedogena si poate de la aia reactionam asa).

    De abia astept sa-mi soseasca pachetul.
  •  
    • 47 mesaje
    19 Ian 2007, 10:09
    0 0
    am citit si eu despre aceasta crema si am vazut ca undeva scrie ca ar putea aparea "depigmentarea", suna cam urat, ce riscuri sunt? ati patit asa ceva?
  •  
    • 84 mesaje
    19 Ian 2007, 12:09
    0 0
    ca sa apara depigmentarea ar trebui sa folosesti crema non stop, fara protectie....

    plus ca nu e nici una aici care sa o fi folosit atita timp ca sa spuna ce s-a intimplat.....
  •  
    • 84 mesaje
    19 Ian 2007, 12:12
    0 0
    colyvara, daca nu ai ten sensibil o poti folosi si ziua, de ce nu...

    eu sunt precauta pina una alta...

    intentionez sa fac o pauza te trei luni, exact cum mi-a recomandat cosmeticiana, adica pe perioada de vara si sa incep tratamentul iar de la toamna...

    cred ca orice lucru bun folosit in exces poate sa aiba si alte rezultate decit cele dorite!!!
  •  
    • 84 mesaje
    19 Ian 2007, 12:16
    0 0
    mai fetelor, cititi cu mare atentie ce scrie:

    "In perioada folosirii cremei nu se recomanda expunerea la solar, factorul de protectie UV inclus in crema fiind eficient doar pantru razele din lumina naturala a soarelui. Cremele speciale cu factor de protectie solara “sun block 30”, se vor folosi doar daca expunerea la soare intens este inevitabila. Neaplicarea cremelor de protectie poate duce la aparitia unor pete hiperpigmentare, in regiunile de aplicare a cremei GLYCON.
    Crema poate fi utilizata si ca baza de machiaj. "

    deci poate aparea hiperpigmentarea...nu depigmentarea...

    mare atentie daca te expui la soare si folosesti si crema!!!!
  •  
    • 269 mesaje
    19 Ian 2007, 20:56
    0 0
    Tocmai am primit crema! Va tin la curent cu rezultatele. Crema e parfumata, intr-adevar (cand am sunat pt informatii mi-au spus ca pana acum 6luni foloseau o varianta fara parfum care avea un miros cam neplacut si, de aceea, au schimbat putin formula si au adaugat parfumul).
  •  
    • 84 mesaje
    25 Ian 2007, 08:30
    1 0
    ei, cum mai merge tratamentul cu glycon???