am 16 ani si am ramas insarcinata.mi-e teama de reactia parintil

  •  
    • 0 mesaje
    14 Apr 2010, 13:23
    2 3
    am 16 ani si am ramas insarcinata.mi-e teama de reactia parintilor..pot face avort fara sa aflr ei?ajutati-ma
  •  
    • 4 mesaje
    14 Apr 2010, 13:31
    0 2
    offf doamne,nu cred,esti minora si trebuie sa te duci insotita de unul din parinti,pentru ca ei sa-si dea acordul.acum poate sunt si doctori care fac exceptii,incearca sa suni la diverse cabinete care se ocupa cu asa ceva si intreaba daca se poate.daca nu te rog contacteaza-ma pe mess la halla_elektra_21 sa iti dau numere de telefon de la asociatii care sunt contra avorturilor sa te ajute sa nasti fara sa afle nimeni.alta solutie este sa-ti faci curaj sa vb cu mama ta.
  •  
    • 0 mesaje
    14 Apr 2010, 13:49
    1 7
    cum ai ramas? pls raspunde
  •  
    • 96 mesaje
    14 Apr 2010, 15:54
    0 5
    intra pe gandurionline
  •  
    • 0 mesaje
    14 Apr 2010, 15:56
    1 4
    cel mai bine ar fi sa vb cu ei...sa incerci sa le explici...si sa luati impreuna o decizie...ar fi o posibilitate sa faci avort si fara sa ai 18 ani...dar iti trebuie un certificat de nastere al unei fete care e majora si sa spui k buletinul lai pierdut si til refaci...sau daca e nascuta in luna respectiva k akuma til faci....succes!!!
  •  
    • 49 mesaje
    14 Apr 2010, 19:26
    3 1
    nu te mai gandi la avort ! de ce sa nu ii dai sansa la viata unui sufletzel nevinovat ? daca ai gresit asta e ! suntem oameni si gresim . mai bine vorbeste cu parintii tai. la inceput or sa se supere , dar or sa te inteleaga si or sa te ajute. eu cred ca e mai bine sa vorbesti cu ei. daca faci avort e posibil sa nu mai ramai niciodata insarcinata. ai grija de tine. imi pare sincer rau ! te pup.
  •  
    • 0 mesaje
    14 Apr 2010, 20:15
    0 1
    aolew..ai dat de belea..eu una cunosc cazuri in care au ramas insarcinate si au mers cu altcnv si i s-a facut avort.. minora bineinteles..dar a platit mai mult...mai bine intereseaza-te la o clinica...si vorbeste si cu prietenul tau de asta..daca nu rez nimic spune-le parintilor tai...oricum nu stiu cum te simti dupa dar am auzit ca nu prea bine si trebuie sa fie cineva cu tine..bafta!1
  •  
    • 0 mesaje
    14 Apr 2010, 20:33
    2 0
    nu vreau sa te sperii dar cred k habar nu ai ce inseamna un avort..mai ales la varsta ta.daca nu e facut cum trebuie poti ramane marcata atat fizic cat si psihic.nu vrei k dintr-o greseala sa nu mai poti face copii toata viata.gandeste-te foarte bine la ce vrei sa faci,consulta-te cu prietenul tau k pana la urma nu l-ai conceput singura.apoi fa-ti curaj si vb cu parintii.sunt absolut sigura k ei nu te vor lasa sa avortezi si o sa fie alaturi de tine chiar daca la inceput o sa fie putin dezamagiti,e normal.Daca totusi te hotarasti sa avortezi intereseaza-te de o clinica particulara buna,de obicei in clinicile particulare pacinetii sunt tratati mai bine.si ia-l cu tine pe prietenul tau sau pe cine in care ai incredere.o sa ai nevoie de cineva kre sa te incurajeze si sa te sprijine moral.poti face avort fara sa fii insotita de parinti chiar dak nu esti majora cunosc multe cazuri.multa bafta iti doresc!
  •  
    14 Apr 2010, 21:11
    0 0
    pfff..f greu...stiu ca iti e teama sa le spui parintilor tai ca ai ramas insarcinata ca nu va reactiona prea bine..ca orice parinte de altfel...cel mai bine ar fi sa vorbesti si cu prietenul tau despre aceasta sarcina..si daca e sa mergeti impreuna la un medic ginecolog si s avezi ce spune..poate poate sa iti faca avort fara unul din parinti..dar ai mare grija....dute la un medic bun..nu la oricine..deoarece un avort e ff periculos
  •  
    • 5 mesaje
    14 Apr 2010, 22:09
    0 0
    Mai legal nu ai cum sa faci avort fara un parinte din cate stiam eu.Dar sunt medici care totusi fac si asa ceva doar ca costa foarte mult.Acum e naspa ca ai ramas deoarece copii aduc multa bucurie dar la varsta ta nu prea e indicat sa-l faci deoarece si tu esti inca copil.App ai mare grija sa il faci pana in doua 3 luni ca altfel nu te mai ajuta nici cel mai bun doctor. Nu incerca leacuri babesti, ca nu is indicate.Totusi trebuie s ate anunt ca la 2 avorturi ai sanse sa nu mai poti face copii niciodata.
  •  
    • 0 mesaje
    21 Apr 2010, 17:04
    0 0
    poti face daca te duci la particular.intereseazate la cn a mai facut dar fara sa dai de banuit;)
  •  
    • 1 mesaje
    4 Aug 2016, 14:46
    3 2
    Eu am la fel 16 ani si am relatii sexuale. Deci mie la fel mie tema ca sa raman insarcinata. Si eu cred ca e mai bine sa faci avort de cat sa iti strici viata de la 16 ani. Sa ai un copil e ceva minunat dar nu si la 16 ani. Daca ai facut primul avort si nu mai poti fave copii gandeste-te ca in acest secol avem medici foarte bune care ne pot ajuta sa putem avea copii. Asa ca e mai bine sa faci acum avort cat nu e tarziu.