cresterea imunitatii la copii

•  
    • 130 mesaje
    8 Oct 2006, 17:53
    1 0
    salut in primul rand toate mamicile! pe care as dori sa le intreb ce au mai facut pentru cresterea imunitatii la copii pana in 10 ani?
    multumesc!
  •  
    • 143 mesaje
    8 Oct 2006, 18:21
    1 1
    si eu sunt interesata am o fetita de 4 ani si cum incepe gradinita o data pe luna ia antibiotic daca face asa si anul asta innebunesc .si ce nu i-am dat.mai am doua mai mari dar nu am patit in halul asta
  •  
    • 213 mesaje
    8 Oct 2006, 20:30
    0 1
    Si eu am cautat si am gasit aceste scheme de tratament de imunizare de mai jos. Daca cineva a folosit oricare din ele pentru copil , as vrea sa va stiu parerea daca au avut vreun efect. Multumesc!

http://www.jurnalul.ro/articol_39161/ace_de_cojocul_g ripei.html
    VACCINUL ANTIGRIPAL HOMEOPATIC. Doctorul Gabriela Fagarasanu spune ca "vaccinul antigripal homeopatic este obtinut din tulpinile care se estimeaza a fi in circulatie in sezonul rece 2006-2007. Sunt aceleasi tulpini continute in
    vaccinul prescris de medicul alopat". Vaccinul antigripal homeopatic se prezinta sub forma de granule, ca si alte medicamente homeopatice. Modul de administrare al vaccinului este simplu. Pentru a creste rezistenta organismului, inainte cu 5-6 zile de a face acest vaccin, se va lua Imunorezistan sau Imunogrip, macerate glicerinice (http://www.plantextrakt-info.com/). Apoi se ia doza de 5 granule din vaccinul homeopatic si se continua cu imunorezistar sau imunogrip pana se termina flaconul. "Daca evolutia gripei capata caracter sever, se poate repeta modul de administrare dupa 30 de zile de la prima administrare", precizeaza medicul Gabriela Fagarasanu. Medicul este cel care prescrie tratamentul si dozele atat adultilor, cat si copiilor.

http://www.jurnalul.ro/articol_41849/nu_la sa_raceala_sa_si_faca_de_cap.html
    La copiii care au frecvent probleme respiratorii este recomandata asocierea a trei-patru macerate glicerinice din muguri de plante:
    -extract din muguri de coacaz negru,
    -extract din muguri de brad,
    -extract din mladite de maces (si/sau muguri de mesteacan )
    Aceste preparate dau rezultate foarte bune in cazul copiilor si al tinerilor.
    Dimineata i se dau copilului cate 10-20 de picaturi de extract din muguri de coacaz negru, la pranz – aceeasi doza de extract din muguri de brad, iar seara – extractul din mladite de maces. Extractele se administreaza cu o jumatate de ora inainte de masa, in putina apa. Pe langa efectul imunostimulant, extractul din muguri de brad intareste si sistemul osos al copilului.
    Curele cu extracte gemoterapice se fac timp de 10-15 zile, urmeaza o pauza de o saptamana, dupa care tratamentul poate fi reluat.
    La adulti se aplica aceeasi schema de tratament, numai ca se mareste doza la 40-50 de picaturi. In cazul persoanelor care se imbolnavesc frecvent, in cazul copiilor carora li s-au administrat antibiotice, la extractele de mai sus se adauga si cel din muguri de mesteacan.

http://www.bebelusultau.ro/forum/viewtopi c.php?t=692&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight= &sid=813184b802f7403e74c185c27f528e52
    http://bebelusul tau.ro/forum/viewtopic.php?t=263&postdays=0&postorder=a sc&start=30&sid=aa7c62b53588ec766783cb33f400f4db
    Schem a de tratament de imunizare:
    3 luni:octombrie, nov, dec
    -10 zile Broncho-Vaxom (1 pastila pe zi)
    -10 zile vitamina C naturala -Acerola -Aboca
    -10 zile Calciu cu fixare D2

http://www.naturaplant.ro/produse/856/NaturaMix_Bam bini
    Un produs bun este si NaturaMix Bambini -Aboca
    Compozitie:Miere de Salcam, Afine suc, suc de mure, suc de capsuni, Laptisor de matca proaspat, Acerola extract liofilizat din fructe, Polen extract liofilizat, Drojdie de bere extract liofilizat.
    Administrare:
    Continutul se bea direct sau diluat in ceai sau apa. Se recomanda utilizarea unui flacon (copii peste 10 ani) sau o jumatate de flacon/zi (copii intre 2 si 10 ani), de preferinta dimineata, in cure de 10 zile pe luna.
  •  
    • 2103 mesaje
    9 Oct 2006, 19:43
    0 0
    antibiotic in fiecare luna??!!! pai cum e posibil? pt ce? are ceva ce revine, vreo infectie anume? sau cum? ca nu poti indopa copilul cu antibiotic asa....doctora de familie este de acord cu asta??

imunitatea creste si fara vitamine, cu o alimentatie corecta care sa cuprinda toate alimentele ce contin vitamine, de la peste la lamaie, inclusiv ciocolata!
    eu am doi copii; o fetita de 4 ani care n-a luat niciodata antibiotic! racelile banale le-am tratat cel mult cu paracetamol pt varsta ei, cu ceaiuri fel de fel, cu miere, cu lamaie, cu lapte etc... cu bai calde de levantica si chestii naturiste.
    al doilea copil, un baiatel de 2 ani, la fel, desi el a trecut printr-o operatie majora necesara la 1 an.
    deci sunt ok slava domnului, dar am un nepotel tare cocolosit si indopat de antibiotice de mic si ca urmare este o mica epava la doar 13 ani....e un scump dar mereu are cate-o problema de sanatate, normal tratabila numai cu antibiotic si cateodata si atunci cu greu.

trebuie sa recunosc ca ai mei sunt oarecum invatati de mici, fara caciuli pe cap, sunt invatati cu vant puternic, desculti, cu "curentul" de care ne ferim cu toti in Romania, cu ploaie si in general fara haine prea multe iarna.
    admit ca am facut o prioritate in a-i alimenta corect insa si mananca in general orice, inculsiv dulciuri.
  •  
    • 215 mesaje
    9 Oct 2006, 22:41
    0 0
    desi cred ca vor fii si persoane care ma vor critica , incerc sa va conving, mamici cu copii mai mici sau mai mari, crescuti cu antibiotice, ca de aceea s-au inventat suplimentele alimentare, pt ca acesti copii sa nu mai foloseasca aceste madicamente; antibioticele sunt f bune, dar in infectii majore, odata la citiva ani, eventual; altfel nu isi mai fac efectul si suntem obligati sa apelam la antibiotice tot mai puternice, asa zise de ultima generatie, ale caror efecte nici nu au fost bine studiate in timp.
    Deci, mamicilor, din experienta mea , va recomand suplimentele alimentare, ca re intaresc organismul prin vitaminele, mineralele , oligoelementele ce le contin, naturale, deci organismul stie si poaTE SA LE FOLOSEASCA.
    PT CELE INTERESATE POT SA RECOMAND CE FOLOSESC EU DE MULTI ANI cu rezultate fff bune si bani putini, DAR RECLAMA....
    Va astept pe locweb@flash.ro
    SANATATE MICUTILOR!!!!!
  •  
    • 1198 mesaje
    10 Oct 2006, 09:01
    1 0
    Am mai scris la un subiect de genul asta nu de mult. Exista niste medicamente speciale pt cresterea imunitatii la copii, se numesc LUIVAK. Nu stiu daca se dau cu reteta sau nu, stiu ca sunt in jur de 80-90 ron pe luna.
  •  
    • 213 mesaje
    10 Oct 2006, 09:38
    0 0
    "Capoasa" si al meu a avut in primavara o perioada asemanatoare, insa dupa un timp am inceput sa-i dau antibiotice din ce in ce mai slabe, in ultimul timp i-am dat doar biseptol 3 zile si a fost f bine.
    Si eu am vrut sa-mi cresc copilul intr-o educatie spartana, fara caciulita pe cap ,noaptea cu o temperatura de 18-20 gr, si dupa 2 saptamani de la scoaterea din spital am chemat doctorul pt ca facuse rosu in gat. Depinde de bagajul genetic al fiecarui copil, pe unii ii poti creste fara probleme si le poti aplica orice metoda de calire a organismului, altii sunt prea sensibili ,si nu pot fi lasati in vant fara o caciula ,sau cu picioarele ude pe timp de iarna.
    Important este sa nu se exagereze si sa i se puna vara caciula ,toamna cojocul si iarna 7 cojoace.
  •  
    • 2103 mesaje
    10 Oct 2006, 12:12
    0 2
    mai ai mei nu sunt crescuti in spirit spartan, doar ca mi s-a interzis de cand s-au nascut sa le acopar capul! (am iesit cu ei din maternitate cu capul gol) indiferent de temperatura,temp corpului bebelusilor este mult mai ridicata decat a adultilor si ei elimina acest surplus de caldura prin cap si talpite; in plus se presupune ca o cauza principala a cot death-ului este cauzat de "infofolirea exagerata", de temp necorespunzatoare etc. o temperatura de 18 grade este temp normala din casa indiferent de temp de afara. in plus antibioticul nu trateaza infectiile virale- ca tot vorbim de rosu in gat.
    Copiii, mai ales bebelusii cer o atentie deosebita, si de cele mai multe ori din pacate se recurge la metoda cea mai usoara; antibioticul.

presupun ca din ian 2007 nu-l vom mai gasi in farmacii fara reteta, ca e deplasat sa aud la tot pasul, de la te miri cine cum recomanda medicamente asa cum recomanda o revista sau mai stiu eu ce.
  •  
    • 734 mesaje
    10 Oct 2006, 12:29
    1 0
    Lolilo, nu-ti da nici acum antibiotic fara reteta, nu asta e problema. O buna parte dintre medici prescriu antibiotic din prima, cu spectru cat mai larg, ca sa scape ei de o grija si sa nu-si bata capul.

O recomandare: catina + miere.
  •  
    • 2103 mesaje
    10 Oct 2006, 13:02
    0 0
    da qwerty, asta am obs si eu, nepotul meu de cate ori merge la medicul de familie cu rosu in gat se intoarce cu antibiotic.... copiii mei au fost in ro de multe ori, iarna si vara si au stat cateva luni bune; cand a fost mama la medicul de fam cu ei si cu cartile lor medicale, a ramas uimita cand mama i-a spus ca nu au luat niciodata antibiotice si era cam crizata de cate ori veneam la ea cu copiii pt consultanta (in general cu bubite pt care-mi dadea invariabil, ketof, regim si solutie mentolata) copiii mei nu fac acest gen de bubite acasa la ei si mananca mai de toate, insa in romania am vazut marea maj a copiilor albiti sau albastriti din cauza bubitelor, lumea priveste asta lejer, atat este de raspandit.... ce mama naibii baga astia in alimente?!

ca a venit vorba ma dispera soacra mea care de cate ori vine la noi vine cu o sacosa de medicamente inclusiv antibiotice pt orice "durere" posibila; e fenomenala, pt rosu la poponet ea ii dadea bebelusului meu cu hemorzon, cu fluocinolon etc! nu are notiunea de termen de expirare al medicamentelor si mai ales nu are notiunea de termen de valabilitate odata deschis flaconul! si insista nene.....recomanda metoclopramid pt diverse etc...ca ei asa i-a trecut cutare si cutare.
  •  
    • 734 mesaje
    10 Oct 2006, 17:38
    0 0
    si eu sunt stresata de tot ce cumpar, in ce-l priveste pe cel mic. nu se gasesc produse ecologice, decat cu foarte rare exceptii. si nici in tarani nu am incredere, multi au gradina separata pentru ei si alta pentru ceea ce duc la piata. ma gandesc ca astia sunt chiar mai periculosi, nu-i controleaza nimeni.
  •  
    • 1072 mesaje
    10 Oct 2006, 23:13
    2 0
    poti incerca si Baraka....
  •  
    • 2103 mesaje
    11 Oct 2006, 00:11
    0 0
    qwerty la mine aici e uneori asa o teapa cu produsele "organice" ca ramai socat de ce scandaluri apar prin presa.
    se pare ca nimic nu este pur organic atata vreme cat solul nu a fost lipsit de orice chimic un min de 5 ani! deci degeaba-mi cultiv eu noua mosie si insist sa-i dau cu balega de cal daca ala inaintea mea l-a nenorocit cu chimicale ani de zile inaintea mea.

cu produsele animale nu mai zic; sunt nu stiu cate tipuri de oua free range! oua unde gainile sunt lasate afara oua unde gainile doar vad cerul prin fereastra, oua unde sunt hranite cu porumb dar nu sunt lasate afara etc etc....
  •  
    • 22 mesaje
    11 Oct 2006, 06:57
    0 0
    buna
    eu v-as recomanda pentru stimularea sistemului imunitar un medicament naturist, dar pentru mai multe detalii trimiteti-mi un email la ivilisor@yahoo.com.
  •  
    • 22 mesaje
    13 Oct 2006, 21:56
    0 0
    buna
    viziteaza linkviziteaza link http://www.flpaloevera.ro/?r=107
    si intra pe mesenger seara ca sa-ti spun exact cum se numeste produsul
  •  
    • 77 mesaje
    14 Oct 2006, 10:31
    0 1
    Fetelor,cum vi se pare oferta de pe link?adica,ati avea incredere sa dati copilasilor? eu una as fi gata s-o incerc si pe-asta,numai de ar ajuta,dar parca mi-e frica...ce parere aveti?
  •  
    • 76 mesaje
    15 Oct 2006, 01:02
    1 0
    Pai cum sa ni se para?
    Asa cum este: o forma ascunsa de reclama.
    Dar in acest spirit e plin forumul.