divort

•  
    • 60 mesaje
    2 Oct 2006, 09:58
    0 0
    V-as fi recunascatoare daca mi-ati spune cum decurge un divort dupa ce depui cererea(ai nevoie de martori,cum se imparte un apartament de 2 camere cand exista si un copil?)E urat?Daca celalalt e hotarat sa nu renunte si e posibil sa nu se faca totul de comun acord.Ce senzatii aveti dupa...va e frica de singuratate.E asa greu sa renunti la o obisnuinta...?E o hotarare grea,asta e sigur.Mi-ar prinde bine sa-mi impartasiti impresiile voastre...
  •  
    • 2239 mesaje
    2 Oct 2006, 10:03
    0 0
    daca treb sa impartiti bunuri plus ca exista si un copil este mai complikat, ai nevoie neaparat de un avocat... am auzit de cazuri in care desi s-a facut partajul si s-a pronuntat si div cei doi sa stea tot impreuna pt ca nu aveau unde sa se duka sau cum sa-l despagubeasca pe celalt... daca nu e de acord te asteapta o perioada grea, la mine a fost simplu, cat ce simti dupa... depinde de fiecare... noi eram deja despartiti, nu mai stateam impreuna de cateva luni si div a fost o formalitate... nu aveam copil nu aveam ce imparti, casa era a lui dinainte de a ne casatori deci eu nu aveam nici un drept... curaj, perseverentza... si nu in ultimul rand un avocat
  •  
    • 60 mesaje
    2 Oct 2006, 10:16
    0 0
    Da,cred ca e mai greu.Casa am luat-o impreuna.Nu-mi dau seama cum o putem imparti...mai greu e cu copilul(care e destul de mare,dar fara foarte putin sa poata alege intre noi)Cel mai mult ma doare reactia pe care a avut-o el.Nu am cum sa nu ma gandesc la felul cum il afecteaza.E adolescent,trece oricum prin multe din cauza varstei,hormonilor.Ma gandesc la el,incerc sa ma gandesc si la mine...Si cu EL am foarte multe lucruri in comun,e greu sa treci peste 20 de ani...Dar in acelasi timp e greu si sa mai tolerezi anumite situatii.In viata mea n-am fost atat de confuza.As vrea sa cred ca visez si atunci cand ma voi trezi totul va fi altfel.Dar se pare ca am dormit prea mult...
  •  
    • 242 mesaje
    2 Oct 2006, 10:31
    0 0
    offff....tare e greu... si urat...
    Iti trebuie multa putere si un avocat bun. Ai mare grija cum iti alegi avocatul...pt ca va fi un proces lung, daca nu cumva vor fi chiar doua(divortul si partajul).Vei avea nevoie, de asemenea,si de martori.
    Tu sa ai grija de tine si de puiul tau. Roaga-te la Dumnezeu... si vei primi putere sa treci peste toate.
  •  
    • 32 mesaje
    3 Oct 2006, 13:14
    0 0
    Da sunt momente nu foarte placute in viata unui om....din pacate multi ajung sa treaca prin asta.
    Le-am mai raspuns si altor eve cu privire la procedura divortului.
    Ce sa-ti spun : ca poate dura mult sau se poate rezolva totul amiabil....
    Casa n-o s-o taiati pe din doua, va ramane unuia dintre voi, urmand ca celalat sa achite celuilalt partea lui, sau se vinde si impartiti banii.
    Daca nu ti-ai gasit inca un avocat poate te pot ajuta eu.
    poti sa-mi scrii pe mail: av_petruta@hotmail.com
    Oricum trebuie sa ai multa tarie.
  •  
    • 16 mesaje
    4 Oct 2006, 16:39
    0 0
    Si eu sunt intr-o situtie asemanatoare. Mi-e frica sa iau o decizie radicala... mi-e frica de ce va urma...incerc sa ma gandesc ca mai rau de atat nu se poate... Daca ai taria sa faci pasul asta, inseamna ca poti sa infrunti si mai departe greutatile ce pot aparea... Ce nu te doboara, te intareste !
  •  
    • 2823 mesaje
    4 Oct 2006, 17:14
    0 0
    Fetelor, dar nu puteati sa nu ajungeti la divort?
    Nu se mai putea salva nimic?
    Ce ati patit?
  •  
    • 3201 mesaje
    4 Oct 2006, 18:53
    0 0
    Fetelor, nimic din ce poate insemna un divort nu e mai rau decat momentele urate care v-au facut sa luati aceasta decizie.
    Ideea e sa nu dramatizati, pt ca altfel copiii vor crede ca e sfarsitul lumii! Si poate sa nu fie pentru nimeni. Parintii care isi iubesc copiii vor fi cooperanti, vor pastra un ton civilizat si vor cauta sa nu fie razbunatori cu celalalt parinte.
    Obisnuinta e tare rea, fir-ar sa fie! Dar fiti sincere si intrebati-va ce va va lipsi in noua situatie! Poate nimic, poate ceva esential!
  •  
    • 4523 mesaje
    4 Oct 2006, 19:04
    0 0
    am si eu o intrebare...
    daca apartamanetul in care stau este cumparat cu banii primiti de la parintii mei iar asta este specificat in actul de cumparare...cum stau lucrurile?
  •  
    • 120 mesaje
    6 Oct 2006, 13:44
    0 0
    am intrat pe forum azi ca sa vad cate alte eve au mai trecut sau trec printr-un divort... se pare ca nu sunt singura (ca nu m-as fi asteptat sa fiu). Noi am decis doar de cateva zile sa divortam, si desi eram sigura ca vreau asta, incet incet imi piere curajul...din pacate oricum nu se mai poate face nimic, pt ca el nu vrea. Si cand ma gandesc ca inainte eu vroiam divortul iar el nu era de acord... oricum, imi este f greu, imi vine continuu sa plang, si e greu sa stau la serviciu pt ca nu vreau sa plang in fata colegilor. Partea buna e ca noi nu avem copii, si nici multe lucruri de impartit.. dar asta nu diminueaza durerea, iar teama de singuratate pune stapanire pe mine, mai ales ca amandoi ne confruntam cu o problema medicala. El are virusul HPV, care se transmite sexual, si exista o probabilitate f mare sa il am si eu (desi in cazul meu nu s-a manifestat niciodata), iar daca il am asta va insemna ca nu voi mai putea avea o viata alaturi de altcineva niciodata, pt ca nu as putea sa supun riscului de a-l contacta pe o persoana pe care o iubesc. Asa ca va dati seama ca imi e cu atat mai greu sa trec peste aceasta despartire si peste teama de singuratate
  •  
    • 2239 mesaje
    6 Oct 2006, 13:46
    0 0
    ce inseamna virus HPV?
  •  
    • 5364 mesaje
    6 Oct 2006, 14:03
    0 0
    http://www.sfatulmedicului.ro/articole/Ginecologie/virusul_papiloma_hpv_299.htm
    marutza77,uite un link.