cistita cronica

  •  
    • 1026 mesaje
    19 Sep 2006, 21:05
    1 1
    Simtomele mele erau: disconfort general, mergeam la baie des, ustura putin la sfarsit. In zilele rele era mai rau, usturimea era in permanenta acolo. Analiza urinei rareori iesea aiurea dar si atunci doctorul imi spunea ca nu-i nimic grav.
    Cistoscopia este FOARTE indicata in cazul tau sau al meu, cand analizele iti ies bune.
    Nu e dureroasa atata timp cat te anesteziaza. Eu am facut 3 pana acum. 2 sub anestezie, una pe viu (pe asta nu o recomand ca doare).
    Dupa aceasta mini-operatie o sa fie cam aiurea cand vei urina pentru vreo 2 zile pentru ca uretra e iritata. Asta-i singurul disconfort creat de cistoscopie.
    Ti-o recomand pentru ca e bine sa elimini niste factori pana sa fii sigura ca ai interstitial cystitis.
  •  
    • 213 mesaje
    19 Sep 2006, 21:07
    0 0
    Biencuza daca nu vrei sa faci prea curand cistoscopia poti incerca sa iei Elmiron,in general este bine tolerat,dar fiind metabolizat prin ficat trebuiesc facute teste(de sange) periodice ale functionarii ficatului.
    Sunt si efecte adverse:tulburari gastrice ,diaree,dureri de cap,pierderea parului,ameteli,nu a fost bine testat si nu este recomandat in graviditate,etc
    http://www.rxlist.com/cgi/generic2/pento_ad.htm
    Citeste mai multe pe site-ul Interstitial Cystitis Association,vei gasi toate medicamentele ce se folosesc in IC.
    Printre ele vei gasi si niste suplimente nutritionale care pot ajuta in IC: glucosamine & chondroitin & quercetin,Aloe Vera, Cysta-Q, L-rginine
    http://www.ichelp.org/TreatmentAndSelfHelp/medsguide.html
    Un alt site f bun este:
    http://www.ic-network.com/forum/
    Si eu am probleme,simt discofort si greutate ,dar la mine se manifesta cel mai tare seara,inainte sa ma duc la somn Biencuza daca nu vrei sa faci prea curand cistoscopia poti incerca sa iei Elmiron,in general este bine tolerat,dar fiind metabolizat prin ficat trebuiesc facute teste(de sange) periodice ale functionarii ficatului.
    Sunt si efecte adverse:tulburari gastrice ,diaree,dureri de cap,pierderea parului,ameteli,nu a fost bine testat si nu este recomandat in graviditate,etc
    http://www.rxlist.com/cgi/generic2/pento_ad.htm
    Citeste mai multe pe site-ul Interstitial Cystitis Association,vei gasi toate medicamentele ce se folosesc in IC.
    Printre ele vei gasi si niste suplimente nutritionale care pot ajuta in IC: glucosamine & chondroitin & quercetin,Aloe Vera, Cysta-Q, L-rginine
    http://www.ichelp.org/TreatmentAndSelfHelp/medsguide.html
    Un alt site f bun este:
    http://www.ic-network.com/forum/
    Si eu am probleme ,dar la mine se manifesta cel mai tare seara,dupa ce m-am bagat in pat simt disconfort si greutate mare asupra vezicii si trebuie sa ma duc de cateva ori la toaleta ,dureaza mai bine de o ora pana ma linistesc.
  •  
    • 213 mesaje
    19 Sep 2006, 21:11
    1 0
    Imi cer scuze nu stiu de ce a aparut mesajul de 2 ori si amestecat,il mai trimit odata,ignonariti-l pe cel anterior.

    Biencuza daca nu vrei sa faci prea curand cistoscopia poti incerca sa iei Elmiron,in general este bine tolerat,dar fiind metabolizat prin ficat trebuiesc facute teste(de sange) periodice ale functionarii ficatului.
    Sunt si efecte adverse:tulburari gastrice ,diaree,dureri de cap,pierderea parului,ameteli,nu a fost bine testat si nu este recomandat in graviditate,etc
    http://www.rxlist.com/cgi/generic2/pen to_ad.htm
    Citeste mai multe pe site-ul Interstitial Cystitis Association,vei gasi toate medicamentele ce se folosesc in IC.
    Printre ele vei gasi si niste suplimente nutritionale care pot ajuta in IC: glucosamine & chondroitin & quercetin,Aloe Vera, Cysta-Q, L-rginine
    http://www.ichelp.org/TreatmentAndSelfHelp/m edsguide.html
    Un alt site f bun este:
    http://www.ic-network.com/forum/
    Si eu am probleme ,dar la mine se manifesta cel mai tare seara,dupa ce m-am bagat in pat simt disconfort si greutate mare asupra vezicii si trebuie sa ma duc de cateva ori la toaleta ,dureaza mai bine de o ora pana ma linistesc.
  •  
    • 8403 mesaje
    20 Sep 2006, 08:49
    0 0
    "am luat multe antiinflamatoare,antibiotice dar singurul care im facea bine era nizoralul.insa din pacate acum nici acesta nu mai are vreu un efect"


    Oana..spune-i asta medicului.se poate ca doar candida sa iti mai creeze astfel de probleme.specifica la urmatorul control asta.
  •  
    • 1026 mesaje
    20 Sep 2006, 22:32
    1 0
    Scanteie, nu-s eu cea cu nizoralul Alta eva a spus asta.
    Cat despre candida, eu am eliminat de mult posibilitatea asta.
  •  
    • 68 mesaje
    21 Sep 2006, 18:53
    0 0
    buna chantal
    la mine este fix invers.diminiata dupa ce ma trzesc mai ales daca imi este frig la picioare urinez foarte des.dupa pranz si seara parca se linisteste.
    am sa merg la doctor si am sa il intreb de acest medicament pe care il recomanzi.dar daca imi aduc bine aminte ti-a generat caderea parului.nu as vrea sa am o alta problema pe cap
    merci de situri.
  •  
    • 68 mesaje
    21 Sep 2006, 18:55
    0 0
    buna scanteie eram eu cu nizoralul.
    de fapt am gresit era neoxazol.intotdeauna le confund
  •  
    • 68 mesaje
    21 Sep 2006, 19:33
    0 1
    oana doream sa te intreb ce ti-au gasit in urma citoscopiei facute?ai reusit sa te vindeci sau sa afli care este problema?
  •  
    • 1026 mesaje
    21 Sep 2006, 21:19
    0 1
    In urma cistoscopiei au descoperit ca invelisul vezicii este inflamat, afectat..
    De-asta am facut tratament cu elmiron. Dupa ultima cistoscopie facuta, m-am hotarat sa ma informez mai mult si sa incerc sa am grija mai mare de mine. Sunt atenta la alimentatie - vegetale mai multe, lichide cat cuprinde in special apa dar nimic acidulat, zahar cat mai putin posibil, nimic picant, fara faina alba. Fac sport de 3 ori pe saptamana care implica cardio, greutati si stretching, intarirea abdomenului si a spatelui (unele persoane care au probleme cu spatele sunt mai expuse cistitei). Fac tot posibilul sa nu ma constip - poate stii ca unul din motivele pentru care facem cistita este constipatia. In ultima carte am aflat de o modalitate de spalare dupa ce...te golesti, ai scaun Mi s-a parut penibila dar am aplicat-o.
    Dupa toate aceste schimbari aplicate (inclusiv ce a spus si donna) plus tratamentul cu elmiron pentru 6 luni de zile, situatia mea s-a imbunatatit. Nu am dureri, am zile mai proaste cateodata asta insemnand la mine ca ma duc mai des la baie ca de obicei si simt apasarea aia pe vezica, un mic disconfort care persista.

    Eu te sfatuiesc sa iti iei inima in dinti si sa faci cistoscopia - poti sa ai piatra la vezica, poti sa ai vezica super-activa (aia se trateaza cu Ditropan), poti sa ai ce am eu, poti sa ai ceva anatomic in neregula. E bine sa afli niste raspunsuri pana incepi un tratament. Tinand cont ca analizele iti ies bune poti sa ai cistita non-bacteriala. Nu vei avea un raspuns clar pana nu faci niste investigatii mai amanuntite si cistoscopia e una din ele.
  •  
    • 29 mesaje
    22 Sep 2006, 14:45
    3 0
    Nu vrei sa incerci un tratament cu produse naturale? Te ajuta sa treci peste foarte multe neplaceri. Scrie-mi la vioste@yahoo.com si-ti voi da mai multe amanunte.
  •  
    • 68 mesaje
    22 Sep 2006, 19:39
    2 0
    dar de ce nu le scri aici pe forum sa le vada toata lumea? cred ca sunt multe persoane care eu nevoie de aceste informatii
  •  
    • 1022 mesaje
    22 Sep 2006, 21:07
    0 1
    eu am avut timp de 5 ani aceasta problema, ma regasesc in simptomele descrise de tine, am incercat tot felul de tratamente.Da, dupa contactul sexual aparea problema, chiar si sotul meu lua tratament crezand ca e o infectie la el, dar nu am scapat.luam dup[a fiecare contact sexual biseptol, a fost cumplit.pana la urma am scapat de infectie cu greu , cauza care intretinea infectia era si nisip la rinichi plus iritatia.am facut luni de zile si tratament homeopat fara succes .Nu dispera fa un tratament corect cu antibiotic dupa antibiograma, inainte faci urocultura si neaparat 10-14 zile de tratament, si supozitoare cu diclofenac sau indometaciin ca antiinflamatoare.
    ps, am facut si un copil si acum totul e ok, nu mi-a mai aparut infectia.
  •  
    • 162 mesaje
    22 Sep 2006, 23:29
    0 0
    Pentru ca un tratament naturist ca sa il recomanzi mai intai trebuie sa faci niste verificari. Nu uita ca organismul uman e facut din mai multe "piese" care sunt conectate si sunt in dependenta unele de altele. Trebuie vizualizat ansamblul nu doar un organ izolat. Si apoi stabilit un tratament cu ceaiuri. Daca te intereseaza da "un semn" de viata.
  •  
    • 68 mesaje
    23 Sep 2006, 09:46
    1 0
    buna alyssya
    problema e ca nu imi pot face antibiograma pt ca nu este nici o bacterie la urocultura si nici nisip.mi-am facut 8 ecografii si cred ca vreo 15 uroculturi.si de fiecare data era acelasi rezultat negativ.
    poata ca si asta e problema ca nu am gasit un medicament care sa mi se potriveasca.
    oricum mesajele de pe forum mi-au dat incredere si o sa iau de la capat vizitele la doctor.trebuie sa rezolv aceasta problema.
    doar ca in Cluj mi-au ramas putini doctori la care sa nu fi fost
    merci ca mi-ai raspuns
    pana acum credeam ca nu mai a trecut nimeni prin ceea ce trec eu
  •  
    • 599 mesaje
    24 Sep 2006, 14:00
    1 1
    eu ma tratez la homeopat si tot asa zilele astea m-a cam usturat cand faceam pipi si i-am zis doctoritei. mi-a recomandat bryonia cate 3 granule de 3 ori pe zi si 4 ml de extract de merisor, se gaseste la plafar. are capacel gradat si pui 4 ml dupa care adaugi in outina apa si bei. asta iei de 2 ori pe zi, 4 ml o data, iar pe urma inca 4. sa zicem dimineata si seara sau cum vrei u, dar sa fie pe mancate. continui cu tratamentul cateva zile cate consideri u, pana vezi ca cedeaza usturimile. si poti sa faci tratamentul cu multa incredere, nu iti va dauna absolut deloc pt ca tpate sunt naturale si nu au efecte adverse. eu m-am simtit f bine dupa prima zi. mie mi se umflau si mainile si talpile pt ca retineam apa in organism.
  •  
    • 3 mesaje
    31 Mar 2008, 22:13
    1 1
    Voi ati facut instilatii prin sonda urinara? Cu hidrocortizon hemisulcinat, heparina si xilina 1%? Daca nu, ar trebui sa vorbiti cu dr. si sa faceti cite o instilatie in vezinca urinara pe saptamina, 6 saptamini la rind ( v-o face dr.). Va asigur ca va veti simti foarte bine dupa ele. Pt usturimea de seara, mie mi-a dat dr. Calmogen care nu are efecte secundare, nu doare nimic, nu cade parul,nu da somn, etc.Linisteste si alina, asta face.Acum urmez si un tratament de 10 sedinte de acupuctura, tot dr meu urolog (e baiat destept, vi-l recomand daca doriti) mi l-a recomandat.Dupa 1 luna de tratament (iau si aloe vera-gel, zinc si echinaceea, si am eliminat tot ce ACRU din alimentatie, condimente, suc de rosii, ceapa verde, alcool, cafea, ciocolata, portocale, gref, vit C) ma simt binisor, eram stoarsa si de puteri pt ca usurimea ajunsese 24 de ore din 24..
    Cum am ajuns in halul acesta? Din cauza faptului ca toti dr mi-au recomandat ani de zile ANTIBIOTICE, de la POLIDIN pina la ZANOCID,GENTAMICINA,AUGMENTIN...inca o lista intreaga, fara ca eu sa am vreo infectie.Practic mi s-a distrus mucoasa vezicii urinare, asta s-a vazut la citoscopie si la rezultatul biopsiei. Imi pare rau ca am descoperit dr. care ma trateaza in prezent, atit de tirziu.
    Mult succes si sa ne auzim mai sanatoase!
  •  
    • 3 mesaje
    31 Mar 2008, 22:23
    1 0
    exact asa am facut eu- am primit zeci de retete cu antibiuotice de la doctori Mari..de la polidin la gentamicina, zanocid, augmentin...inca o lista.Pina mi s-a distrus mucoasa vezicii urinare si a inceput o stare de boala cumplita, 24 din 24 ore ma ustura vezica si urinam din 10 in 10 minute. Si DE CE? pt ca avem dr timpiti.Eu nu aveam niciun fel de infectie, ciuperca, bacterie, eu aveam CISTITA INTERSTITIALA CRONICA.Acum incerca un dr. adevarat sa repare ce au stricat 6 colegi ai lui..Nu vreau sa vorbesc urit, insa sunt foarte suparata pe multi medici, care si-au primit fiecare plicul cu bani de la mine, nenorocindu-ma in schimb.
  •  
    • 3 mesaje
    31 Mar 2008, 22:33
    0 0
    Cistoscopia este un procedeu invaziv (se introduce o camera video in vezica, sub anestezie) prin care se vede exact ce este in vezica. Cere unui dr urolog dintr-un spital aceasta analiza. Si eu aveam ecografii superbe, nicio infectie, bacterie sau ciuperca in vezica sau in zona genitala, si totusi eram distusa de usturimi si dureri si urinam la 10 minute.A fost un cosmar pina am gasit un dr urolog deosebit de priceput care m-a diagnosticat imediat, mi-a facut cistoscopia cu biposie. De o luna urmez un tratament complex (dieta fara acru, fara rosii,fara cafea, piper, alcool, usturoi, fara portocale,iau echinaceea, aloe vera, zinc, ceai de galbenele, bai calde de sezut cu pelin, coada calului si tarite de griu, acupuctura, Calmogen,si ce este cel mai important fac o data pe saptamina instilatii cu Heparina, hemisulcinat de cortizon, xilina.
    Dr este in Bucuresti, insa trebuie sa gasesti si la Cluj un dr destupat la creieri. Succes!
  •  
    • 1431 mesaje
    1 Apr 2008, 10:20
    2 2
    mai topikul este din 2006 ....pt cine erau acele sfaturi ?
  •  
    • 68 mesaje
    1 Apr 2008, 17:45
    2 2
    pt mine erau acele sfaturi
    eu am postat pe site in 2006
    iti multumesc de sfat
    si eu beau ceai de coada soricelului in fiecare zi si parca ma simt mai bine.poate si de ce a venit caldura, pt ca de obicei la frig ma simt rau.
    cu cistoscopia inca nu m-am hotarat sincera sa fiu, imi este frica sa nu imi inrautateasca situatia, vezi si tu cum sunt doctorii din ziua de astazi(nu toti)
    poate ca nu sunt asa de hotarata cu cistoscopia deoarece nu am usturimi la urinat si urinez cam la 2 ore, poate m-am obisnuit cu ideea.
    am in plan sa ma duc la un bioenergetician din Ludus.am auzit de el dar nu stiu cum il cheama
    multa sanatate