cistita cronica

  •  
    • 68 mesaje
    17 Sep 2006, 19:23
    1 3
    este prima data cand intru pe forum si as dori mai intai de toate sa va salut.
    urmaresc acest forum de ceva timp si vreau sa va spun ca m-a ajutat sa gandesc putin altfel, adica ca nu sunt singura cu probleme pe lumea asta.
    problema mea a iceput in urma cu 3 ani de zile dupa ce mi-am reinceput viata sexuala.aveam usturimi la urinare dar fara sa se depisteze vreo infectie urinara sau vreo bacterie in secretia vaginala in multele analize efectuate.dupa un timp nu am mai avut usturimi insa simt nevoia sa urinez cam la 2 ore.vezica imi devine dureroasa si apasatoare, e ca un balon plin cu apa ce e pe punctul de a explodasi atunci trebuie neaparat sa urinez.sunt din Cluj si am fost la multi doctori urologi si ginecologi care nu inteleg ce am deoarece anaizele imi sunt foarte bune.mi-a fost depistata o rana pe col dar mi-au spus ca nu are nici o legatura cu problemele mele urinare.
    Daca cunoaste cineva simtomele mele sau poate are vreo sugestie i-as fi recunoscatoare.
    Va doresc la toate numai bine!
  •  
    • 9835 mesaje
    17 Sep 2006, 19:32
    0 1
    biencutza, cred ca ai vezica iritabila. dupa cistita, uneori se intampla sa ramai cu simptomele, chiar daca infectia a disparut.

    de obicei, e vorba de femei cu un psihic mai delicat, sensibil. daca ai observat ca in situatiile stresante simptomele se agraveaza, si ca pur si simplu uiti de ele atunci cand te simti bine, confortabil, atunci e vorba de vezica iritabila, fara indoiala.

    tratamentul consta in evitarea stresului (atat psihic cat si fizic - inclusiv temperaturi extreme) si, in situatiile in care devine necesar, administrarea de supozitoare cu scobutil sau chiar medicamente antidepresive.

    de retinut ca vezica iritabila este una dintre bolile pe care homeopatia le trateaza foarte bine.

    in niciun caz nu trebuie sa eviti sa bei lichide. sau macar, daca in timpul zilei le eviti, ai grija ca seara, cand esti acasa, linistita, sa te re-hidratezi corespunzator.

    curaj, ai sa vezi ca trece. am avut si eu vezica iritabila, tot vreo 2 ani m-a tinut (asta numai pentru ca medicii nu sunt suficient de bine informati), si uite ca mi-a trecut ca si cum n-ar fi fost.

    DAR!!!!!!!!

    daca urinezi in cantitati mari (peste 2 litri in 24 de ore - proba se face colectand toata urina din acest interval) si, in paralel, simti nevoia sa bei foarte multe lichide, e posibil sa fie vorba de diabet insipid.
  •  
    • 153 mesaje
    17 Sep 2006, 19:49
    0 0
    buna, si eu sunt tot din Cluj. In urma cu 4 ani am facut o cistita de toata frumusetea, cu dureri mari, usturime si chiar mici sangerari. Mi-a trecut dupa cam o saptamana, dar am ramas foarte sensibila. Pe mine cand ma trecea la baie, daca nu mergeam atunci riscam sa fac pe mine. S-a slabit foarte tare vezica.Am tot tinut-o din raceli in raceli,cum imi era putin rece la picioare, cum ma apucau din nou durerile. Asta pana anul trecut cand am fost in concediu la Sovata cu mama .Ea a facut un tratament pentru reumatism iar eu am facut un tratament ginecologic, cu tampoane de namol, bai sarate, irigatii cu apa sarata. Am venit alt om de acolo. De atunci nu am mai avut probleme. Deci, sfatul meu este: daca nu reusesti sa-i dai de capat, du-te la un tratament la Sovata. Sunt foarte nasoale infectiile astea la femei . O data ce ai facut una nu mai scapi.multa sanatate
  •  
    • 68 mesaje
    17 Sep 2006, 20:16
    0 0
    buna donna ce ma bucur ca mi-ai scris
    doctorii astia m-au bagat "in pamant".toti la care am fost dupa ce au vazut ca analizele imi sunt bune mi-au indicat sa fac o cistoscopie.dar nu doresc acest lucru(poate ca nu am dreptate).mi-am facut testul mai demult dar doctorul mi-a spus ca urinez cantitati normale.
    incerc sa beau lichide si sa nu ma abtin doar ca la lucru imi este rusine sa ma tot duc la baie.
    chiar un coleg a inceput sa faca glume pe seama mea.
    intradevar am observat ca atunci cand imi este frig la picioare urinez mai des de aceea ma ingrijesc.
    cel mai des urinez dupa contactul sexual chiar de 3 ori intr-o ora.fara sa imi dau seama din cauza acestei probleme,am inceput sa fiu mai retrasa.sunt constienta ca boala asta imi afecteaza viata sexuala si nu stiu daca voi fi acceptata asa.
    am incercat diverse ceaiuri dar nu m-au ajutat deloc.
    singurele care ma fac sa ma simt mai bine sunt supozitoarele antiinflamatoare dar incerc sa le iau cu moderatie.
  •  
    • 68 mesaje
    17 Sep 2006, 20:19
    0 0
    buna nikol
    iti multumesc de sfat. si eu m-am gandit sa merg la Sovata dar am tot amanat.cred ca urmatorul concediu acolo il voi face.
    ai mers prin intermediul doctorului de familie sau pur si simplu ai facut o rezervare prin telefon?
  •  
    • 9835 mesaje
    18 Sep 2006, 09:45
    0 0
    biencuza, sexul NU ITI FACE RAU, ba din contra, te ajuta foarte mult sa te relaxezi si sa elimini stresul. de aceea, cauta sa ai o atitudine cat mai deschisa fata de el - si ai sa vezi ca rezultatele nu vor intarzia sa apara. relaxeaza-te, bucura-te de valul de endorfine care iti calmeaza vezica si de masajul intern care se produce in tmpul actului sexual. daca in unele pozitii partenerul apasa pe vezica si iti simti senzatia de urinare, schimba pozitia sau du-te razand si fa pipi - zau, care e problema? oricum, cred ca ai observat deja ca atunci cand esti excitata faci pipi mai greu - asa ca n-ai absolut nicio sansa sa poti sa faci pipi in timp ce faci dragoste, nici sa vrei.

    nu iti limita viata sociala. cu cat te retragi mai mult, cu atat vezica iritabila se agraveaza. mergi la un medic homeopat - o sa-ti dea niste granule care reduc foarte mult simptomele de vezica iritabila. plus de asta, cand te pregatesti pentru o iesire care-ti da emotii din punctul de vedere al vezicii, poti sa-ti pui in prealabil un supozitor cu scobutil (nu face abuz, foloseste-le doar cand chiar ai nevoie).

    cu cat esti mai atenta la vezica, cu atat mai des simti nevoia sa mergi la baie. exerseaza, ori de cate ori poti (acasa sau la serviciu, unde ai toaleta la indemana), relaxarea voita a vezicii. concentreaza-te pe ea si relaxeaz-o, pur si simplu. dupa o perioada de exercitiu, ai sa simti imediat cum dispare senzatia de urinare.
    apoi pur si simplu nu-i mai da atentie. concentreaza-te, in schimb, pe varful nasului sau, cand esti acasa, pe flacara unei lumanari. (este un exercitiu yoghin cu rezultate foarte bune.)

    iesirile din cotidian o sa-ti faca foarte bine. week-enduri la munte, departe de problemele zilnice, hobby-uri care iti ofera placere (tricotat, gatit, muzica, pictura) - orice activitate de care observi ca vezica ta se bucura trebuie cultivata si continuata.

    elimina cofeina si ceaiurile diuretice (cafea, cola, ceai negru sau verde etc), pentru ca iti stimuleaza excesiv vezica.

    de fapt, vezica nu face altceva decat sa-ti semnaleze ca in viata ta exista lucruri care nu-ti fac bine dpdv psihic. elimina-le sau lupta-te sa rezolvi situatiile respective.

    nu stiu la tine cum este, dar eu reactionam foarte bine la schimbari. orice eveniment nou era intampinat de vezica mea cu mare bucurie - pur si simplu, uitam de ea si ma bucuram de noutate. eu una, de exemplu, mi-am schimbat jobul, si odata cu asta pot sa spun ca 50% din problema s-a rezolvat de la sine. (dar intr-adevar era vorba de un job foarte stresant, care imi afecta intreaga viata.)

    nu-ti mai bate capul cu ce spun altii. a face pipi e ceva normal, iar ignorantul care are chef de glume pe seama asta ar face bine sa se roage la Dumnezeu sa nu afle cum e sa ai vezica iritabila. (si barbatii fac cistita si vezica iritabila, asa ca... nu se stie niciodata)
  •  
    • 567 mesaje
    18 Sep 2006, 12:58
    2 1
    pot sa-ti recomand uleiul de ienupar luat de la plafar, faci tratament cu 3-4 picaturi pe zahar sau pe miere de 3 ori pe zi, o saptamana si iti trece orice urma de cistita pe care ai avut-o;

    sa stii ca la analize nu-ti iese cistita daca e foarte usoara pentru ca sunt niste parametri si daca esti sub limita oficial; nu ai cistita...

    si bai la sezut cu plante medicinale specifice pt cistita;
    plus nu umbli desculta si fara ciorapi orice ar fi si nici dezbracata - chiar daca nu realizezi tu sa stii ca are importanta sa fii imbracata cand stai prin casa si sa fii cu sosete groase.

    nu te sfatuiesc sa folosesti ulei de ienupar mai mult de o saptamana.
  •  
    • 153 mesaje
    18 Sep 2006, 17:45
    0 0
    m-am dus pur si simplu acolo, am platit tratamentul, m-am cazat si gata. multa sanatate iti doresc
  •  
    • 68 mesaje
    18 Sep 2006, 18:06
    2 1
    buna fetelor in sfarsit acasa dupa o zi nasoala de serviciu.
    am sa incerc sa ii dau cat mai putina importanta vezicii de aici inainte cu toate ca o sa imi fie foarte greu.
    nu credeam ca o sa imi scrie cineva.este atat de bine cand este cineva care intelege prin ce treci.eu am fost la foarte multi doctori dar pur si simplu am ramas scarbita de atitudinea lor.nu vreau sa jicnesc pe nimeni, sunt sigura ca nu toti doctorii sunt la fel, dar am ramas complet dezamagita.
    spre exemplu doctorita de familie mi-a spus:"asa nu mai poti continua pentru ca nu o sa mai poti avea copii".o alta problema pe capul meu.
    va salut
    o seara placuta in continuare
  •  
    • 9835 mesaje
    18 Sep 2006, 18:19
    1 0
    biencuza, doctorita aia e o duda da' ce dudaaa....
    uite-asa m-am trambalat si eu pe la o droaie de dude de-astea, 2 ani de zile, pana am nimerit, in sfarsit, un urolog care mi-a pus diagnosticul in 2 secunde - a fost singurul care-a stiut despre ce-i vorba...

    darling, esti perfect sanatoasa dpdv fizic, n-ai nici pe dracu. o sa poti sa faci oricati copii vrea sufletzelul tau si-o sa ai o viata super-misto.
    decat ca in perioada asta te macina niste probleme pe care trebuie sa le rezolvi - rezolvandu-le pe ele, rezolvi si vezica. pe urma, o sa-ti fie for-mi-da-bil!
  •  
    • 68 mesaje
    18 Sep 2006, 18:54
    1 0
    chiar ca este o duda!!!
    am citit pe un forum italian tot de sanatate ca sarcina ajuta foarte mult in cazul cistitelor.
    in vindecarea unei boli este foarte importanta gandirea pozitiva dar eu sint asa o pesimistaca si pe mine ma enerveaza!
    tot pe acest forum italian am vazut multe discutii despre cistita interstitiala.am inteles ca este foarte greu de diagnosticat dar ce mi se pare ciudat e ca la cati doctori am fost nici unul nu a pus in discutie acest tip de cistita.
    din cate am citit in italia sunt multe alte teste la care este supusa o pacienta pt depistarea cistitei.spre exemplu citeam ca exista un aparat care iti stabileste intensitatea jetului de urina si ca asta ajuta foarte mult in stabilirea tipului de cistita.
  •  
    • 1026 mesaje
    18 Sep 2006, 21:53
    0 1
    Doctorilor parca le este frica sa puna acest diagnostic - interstitial cystitis! Problema cea mare este ca aceasta boala nu este studiata in amanunt in scolile de medicina. Nu e o boala grava, nu se stie de ce si cum apare, nu are leac medicamentos, se poate trai cu ea, poti ramane gravida deco poti popula planeta dar iti face viata MIZERABILA! Dupa ce mi-am cumparat vreo 3 carti din care m-am informat cum am putut mai bine si m-am plimbat din doctor in doctor am inceput sa inteleg mult mai bine ce se intampla cu mine.
    Odata ce iti intelegi corpul si psihicul, o sa reusesti sa o controlezi.

    Donna, ai pus punctul pe i atat de bine...

    La mine cistita inca mai da semne la stres, oboseala si suparare. Chiar azi din pacate am una din zilele "alea".
  •  
    • 2778 mesaje
    18 Sep 2006, 22:34
    2 0
    Corectati-ma daca gresesc dar...

    am citit mai demult pe acest forum despre asa numita "cistita lunii de miere".Dupa ce am citit ce a spus eva respectiva m-am gandit ca ma regasesc si eu in cazul asta.
    Era dat acolo un sfat sa nu faci sex cu vezica plina,eventual sa mergi la toaleta mereu inainte.


    Voi ce ziceti?Ati auzit ca asta ar fi o cauza?
  •  
    • 213 mesaje
    18 Sep 2006, 23:10
    1 0
    biencuza cistoscopie(examenul endoscopic al vezicii urinare)ai facut vreodata?
    Aspirina,Ibuprofen ,ELMIRON ai luat vreodata?
    Este cazul sa tii si o dieta,adica fara alimente si bauturi care irita si inflameaza vezica urinara. fara:alcool,ciocolata,cofeina,condimente iritante,tigari,rosii,suc de rosii,sucuri de citrice,bauturi acidulate si care contin indulcitori artificiali.
    Sunt recomandate exercitiile de stretching
  •  
    • 1026 mesaje
    19 Sep 2006, 00:53
    0 1
    Da, exista cistita lunii de miere pentru ca se pare ca ai tendinta sa faci sex nebun si de mai multe ori in luna de miere lucru care favorizeaza intrarea bacteriilor in uretra, respectiv vezica. Sunt anumite reguli de aur care trebuie respectate si de femeile sanatoase, nu numai cele predispuse la cistita. Una din ele e sa NU faci sex cu vezica plina.
    Dupa sex: sa urinezi NEAPARAT chiar daca faci numai o picatura, sa bei apa, sa te speli cu apa calaie (nu am stiut asta pana acum vreo 2 luni)care linisteste "partea de jos" putin inflamata. Sa nu imi sariti in cap la faza cu apa calaie, stiu ca se bate cap in cap cu alte reguli care implica cat mai multa caldura in partile esentiale.
    Dar tipa care a scris ultima carte de am citit-o, in consens cu un medic, (acu' vreo 20 de ani cred) a explicat f bine si m-a convins sa fac asa. Aceasta femeie a suferit 7 ani de zile de cistita care o teroriza lunar, urina cu sange, o ustura groaznic, mergea f des la baie etc etc. sa nu vorbim ca boala asta iti poate distruge casnicia si viata sociala.
    Daca aveti timp si chef puteti citi despre ea aici:

    http://www.cystitissolution.com/
  •  
    • 1026 mesaje
    19 Sep 2006, 01:01
    2 0
    Chantal, eu am luat Elmiron pentru 6 luni de zile. Doctorul mi-a prescris asta in urma unei cistoscopii unde a observat ca tesutul vezicii nu arata chiar cum trebuie.
    E un tratament eficient dar cu side effects (caderea parului e unul din ele care m-a afectat pe mine). Plus e cam nou pe piata am impresia si inca nu au studiat suficient de mult interactia lui cu alte medicamente.
    Eu am fost deschisa la acest tratament, as fi mancat si pamant numai sa scap de beleaua asta.
    Atata timp cat esti sub observatie medicala, cred ca-i ok.
  •  
    • 8403 mesaje
    19 Sep 2006, 09:45
    1 0
    Tit Polidinu; trebuie facut dupa tratamentul medicamentos.

    incercati antibioticul care este cel mai eficient la antibiograma, plus biseptol cinci zile-si apoi Polidinul 10 fiole, una sau doua pe zi-femeile care nu au mai facut e bine sa faca numai o singura fiola injectabil pe zi.

    pentru fata care a postat topicul..Polidinul trebuie facut o singura fiola pe zi.a avut efecte foarte bune, in cazuri asemanatoare cu al tau.

    sanatate!
  •  
    • 68 mesaje
    19 Sep 2006, 18:11
    2 1
    buna chantal
    nu am facut cistoscopie pentru ca imi este frica.niciodata de a-mi reincepe viata sexuala nu am avut probleme cu vezica sau rinichii.consider cistoscopia destul de envaziva.
    am facut tratamente cu nizoral,uricol,si o serie de antibiotice la care nu le mai tin minte denumirea.la inceput aceasta cistita a debutat cu usturimi dar dupa o perioada de timp acestea au disparut si mi-a ramas acest disconfort continuu.adica vezica imi devine foarte repede plina (circa 1-2ore)devine grea, dureroasa.dupa ce urinez senzatia dispare complet doar ca dupa putin timp reapare.
    in timpul contactului sexual nu am probleme dar dupa urinez foarte des.
    poate ar trebui sa ma gandesc serios la o cistoscopie si sa o fac.
  •  
    • 68 mesaje
    19 Sep 2006, 18:25
    0 0
    buna
    nu mi-au facut niciodata antibiograma pt ca la analize nu se vede nici o infectie.atunci nu am de unde sa stiu la ce medicament reactioneaza organizmul meu.
    am luat multe antiinflamatoare,antibiotice dar singurul care im facea bine era nizoralul.insa din pacate acum nici acesta nu mai are vreu un efect.
  •  
    • 68 mesaje
    19 Sep 2006, 18:31
    0 1
    oana76 doream sa te intreb care erau sau inca sunt simtomele tale?
    a fost groaznica cistoscopia?am auzit ca este foarte dureroasa
    dar vorba ta cred ca merita incercat orice