prolaps uterin cu uter cazut- va rog mul

•  
    • 150 mesaje
    5 Iun 2003, 09:37
    0 0
    din suflet va rog sa imi spuneti ce inseamna prolaps cu uter cazut si daca operatia se face prin exterior - ginecologic sau prin ionterior - te taie la burta??

si refacerea dureaza?

se scoate cumva si uterul????
    va rog din suflet sa imi spuneti si mie ce complicatii sunt in aceasta boala.

cu mii de multumiri anticipate,
    ella

imi puteti scrie si la ella2000@eva.ro
  •  
    • 636 mesaje
    5 Iun 2003, 10:27
    0 0
    Prolapsul genital este o anomalie de statica, se caracterizeaza prin coborarea peretilor vaginali si a uterului,cu exteriorizarea lor prin orificiul valvular.
    Prolapsul uterin se poate trata doar chirurgical,pe cale vaginala sau abdominala, in functie de varsta pacientei si de necesitatea pastrarii functiei sexuale, dar si de gravitatea situatiei.
    Este absolut necesara interventia chirurgicala, este mai putin importanta durata in care te recuperezi decat riscul asumat in cazul in care tergiversezi interventia sau o refuzi.Mergi la ginecolog cat mai repede, el iti va spune exact care sunt implicatiile si care este calea de abord in functie de situatia clinica.
    Mult curaj!
  •  
    • 150 mesaje
    5 Iun 2003, 10:39
    1 0
    multumesc mult pentru raspuns - deci sa inteleg ca nu se scoate uterul?
  •  
    • 636 mesaje
    5 Iun 2003, 11:59
    0 0
    Se poate ajunge si la histerectomie (scoaterea uterului)...daca situatia o impune. dar asta este decizia medicului care vede exact care este situatia clinica.
  •  
    • 150 mesaje
    5 Iun 2003, 12:16
    0 0
    multumesc mult pentru raspunsuri.
    ai fost o scumpa.