CEAIURI DE SLABIT

  •  
    • 60 mesaje
    4 Iun 2003, 20:14
    8 16
    Dragele mele, am gasit o carte in care se vorbeste de spre ceaiuri de slabit, am sa va sscriu in fiecare zi de spre unul cu rugamintea sa-mi spune-ti si voi daca ati folosit vreunul si ce efecte a avut
    CEAIUL DE SOC
    Poovoaca transpiratia abundenta, scaderi in greutate si elimina masiv toxinele. De asemenea, ajuta organismul la indepartarea gripei, la vindecarea bronsitelor si a virozelor, Baile cu flori de soc sunt foarte eficiente in tratamentul furunculozelor, si ale altor afectiuni ale pielii. Modil de preparare: se adauga 3 lingurite pline cu flori de soc uscate si faramitate la 25 ml de apa clocotita , apoi se acopera vasul cu un capac timp de zece-cincisprezece minute, lasandu-se la infuzat. Cantitatea de ceai rezultata se bea fierbinte, neandulcita, de trei ori pe zi. Ceaiul de soc este si lazativ, fiind indicat persoanelor care sufera de constipatie cronica de origine nervoasa.
  •  
    • 60 mesaje
    4 Iun 2003, 20:23
    3 5
    CEAIUL DE FRUNZE DE DUD
    Pe langa faptul ca este foarte indicat in curele de slabire, acest ceai este deosebit de eficient si in privinta tratamentului unor afectiuni, cum ar fi :ulcerul, diareea, gastritele, precum si impotriva viermilor intestinali. Frunzele sunt foarte bogate in carbonat de calciu, arginina, tanin, adeina, betacaroten si altele. Ceaiul se prepara dupa cum urmeaza; se adauga o lingurita de frunze uscate farmaitate la 250 ml de apa clocotita, se lasa la infuzat 10-15 min. si apoi se bea intreaga cantitate, neindulcita in trei zeprize, la circa o ora dupa fiecare masa.

    Asta am citit eu si despre ceaiul de frunze de dud, de incercat l-am incercat doar pe cel de flori de soc si nu-i rau la gust , cat de spre efect ce sa va spun inca sunt la incepul.
    Am urmat iarna asta o dieta in care spunea sa bei foarte mult ceai verde si acela chiar a avut efect.
    Oricum astept si parerile voastre.
  •  
    • 139 mesaje
    4 Iun 2003, 21:41
    2 3
    Ceai de soc am baut si eu pentru slabit, dar nu am obtinut nici un rezultat.
    Stiu ca este bun de la o prietena care-si face un amestec de ceai de soc, miere si de suc de lamîie, dar nu stiu în ce proportii. La ea merge.
  •  
    • 1101 mesaje
    5 Iun 2003, 09:30
    4 2
    Danube spune-mi te rog in ce carte ai citit inf despre ceaiuri? Mercic!
  •  
    • 60 mesaje
    6 Iun 2003, 10:07
    2 1
    Buna dragele mele,
    Cartea se numeste "Slabim mancand normal" scrisa de Melissa Hall, acolo am citit despre ceaiuri.
    Sunt multe chestii interesante in carte, si as vrea sa vorbim despre ce gaseste fiecare prin reviste, carti, cine ce dieta a mai incercat, etc.
    Va astept aici....pupici
  •  
    • 139 mesaje
    6 Iun 2003, 10:50
    3 0
    Mie mi s-a parut ca ceaiul Anti-adipos(un ceai chinezesc care se gaseste la plafar si care contine mult ceai verde)este cel mai eficiet dintre toate ceaiurile de slabit pe care le-am încercat, si pot sa spun ca sînt foarte de amatoare de tot ce ajuta la slabit si în plus am o experienta destul de mare în domeniu (am început pe la 14 ani si acum am 31).
    Pentru mine cea mai buna metoda este cea a "regimului disociat"(pe care am descoperit-o de curînd), care poate fi acompaniata de un ceai de slabit.
    Parerea mea este ca nu se poate slabi doar cu ceai daca nu se tine si o dieta în paralel.
  •  
    • 1101 mesaje
    6 Iun 2003, 11:57
    1 4
    Spune-mi te rog cat costa cartea aceea? si de unde ai luat-o?
    Eu ca ceai folosesc Sanyo si mi se pare ok!
  •  
    • 60 mesaje
    6 Iun 2003, 12:57
    4 2
    Cartea costa cam 50-60 mii lei, eu am cumparat-o cam acum 1 an, si nu mai stiu exact de unde, dar o gasesti pe la tarabe; este galbena si scrie cu rosu si verde pe ea.
    Hai, ca azi am sa mai scriu din ea cand am timp, in ea mai sunt retete, indicatii despre sport, produse, etc.
    Mai vorbim....si succes
    Acum si eu am 26 ani si de circa 8-9 incerc sa dau jos 6-7 Kg, dar acum am zis ca o fac.
    Nu prea mai mananc dulciuri, cand mi-e pofta mananc o ciocolata mica, nici nu-mi cumpar un mare ca sa nu fiu tentata, nu mai mananc "prostii", cum sunt snack-urile.
    Si nu ma mai las influentata, nu prea ma sprijina nimeni, nici sotul care ma tot tachineaza, el zice ca in gluma, dar eu imi vad de treaba (in acest caz de dieta mea) si merg mai departe, si inca ceva nu ma mai cantaresc decat pe 1, 10, 20 ale lunii
  •  
    • 49 mesaje
    13 Iun 2003, 17:31
    4 2
    Re: c_elen
    Ceauil despre care ai scris se numeste Sanye sau cam asa ceva si este intr-adevar foarte bun, are in compozitie ceai verde si frunze de lotos. Eu am inceput sa-l folosesc intr-un moment de disperare, de 3 luni faceam fitness zilnic si-mi numaram caloriile si nu dadeam jos nici macar 100g. Atunci am inceput sa beau si ceai. Initial a avut un efect diareic asupra organismului meu, aveam si crampe, dar eram gata sa rabd orice numai sa slabesc. Dupa o saptamana totul a fost ok. Am baut ceai din ala cam 4 luni. Este adevarat ca incepusem sa slabesc, dar cred ca a inceput sa-si faca efectul si sedintele de fitness. De atunci mai iau cate un pachet de ceai ocazional si ma simt foarte bine. unul din avantaje este ca nu creaza dependenta. cam atat despre ceai
  •  
    • 139 mesaje
    13 Iun 2003, 17:42
    2 1
    Ticka, ai dreptate ca în prima saptamîna este "periculos" cu ceaiul, pîna se obistuieste corpul cu el. Si eu la fel ca tine îl folosesc ocazional, din pacate nu mai am, dar o sa-mi cumpar imediat ce o sa ajung acasa. Aici nu am gasit înca nici un ceai ca sa fie atît de bun.
  •  
    • 1 mesaje
    16 Ian 2008, 14:37
    2 0
    de unde pot cumpara ceaiul sanye??
  •  
    • 2191 mesaje
    16 Ian 2008, 15:38
    1 2
    de oriunde..
    plafar..site-uri cu produse naturiste.. (gen enatural.r..chiar si in unele hipermarketuri..
    gasesti la tot pasul.. !!!
  •  
    • 111 mesaje
    16 Ian 2008, 16:20
    0 3
    CEAIUL DE SOC ESTE RECOMANDAT SI IN CAZUL IN CARE CAND VREI SA SCAPI DE CELULITA PT CA ELIMINA TOXINELE DIN CORP.
  •  
    • 111 mesaje
    16 Ian 2008, 16:21
    2 1
    CEAIUL DE SOC ESTE RECOMANDAT SI IN CAZUL IN CARE CAND VREI SA SCAPI DE CELULITA PT CA ELIMINA TOXINELE DIN CORP.
  •  
    • 584 mesaje
    16 Ian 2008, 20:10
    1 1
    Din pacate marturisesc ca la mine ceaiul Sanye a creat dependenta . (cred ca stiti la ce ma refer) Fara el nu mai am leac, trebuie sa il iau cu mine peste tot, pana si in concediu.
    Am si slabit cu el, recunosc, e foarte eficient, dar fara el nu mai pot trai.
  •  
    • 693 mesaje
    17 Ian 2008, 10:09
    3 1
    Eu am folosit Ceai de slabit de la Naturavit..Bineinteles ca fac "maca" si "mishu"(sper ca intelegeti)pe mine
    Dar merita sa mori de durere, de crampe...de toate cele...dc slabesti!

    Vb serios acum..Chiar mi-a folosit.Ce-i drept, elimin mai mult apa si ce am mancat in ziua respectiva..Asa ca, nu poti slabi f mult.Mi-e teama sa beau in fiecare zi..Simt ca-mi arde stomacul.E bun dupa o masa copioasa(la Craciun, Rev,onomastici etc.)..

    Voi cum beti?Asa cum scrie pe ambalaj..Adica o canita inainte sau dupa fiecare masa?Eu beau cam un litru inainte de culcare si...vai d burtica mea dimineata!)
  •  
    Nao
    • 2 mesaje
    10 Mar 2008, 06:10
    2 1
    Fetelor cum ii spune la ceai de soc pe engleza???caut de foarte multa vreme ceai de soc si nu gasesc nicaieri..poate caut eu in locuri gresite?!? am citit in mai multe locuri ca este bun pentru slabit si chear vreau sa imi cumpar... trebuie sa existe si in SUA ceai de soc dar unde??? m'as bucura enorm de mult daca mi'ar raspunde cineva! Va multumesc mult.
  •  
    • 64 mesaje
    10 Mar 2008, 11:31
    1 0
    am cautat in dictionar si denumirea in engleza a socului este elder tree(sambucus in latina),iar ceaiul e elder flower tea
  •  
    • 15 mesaje
    10 Mar 2008, 13:24
    6 0
    eu am baut o vara intreaga ceai de papadie cate 3 cani p zi si a dat rezultate dar si cu putin sport faceam in fiecare seara abdomene cate 100 si alte exercitii pt tonifierea muchilor
  •  
    Nao
    • 2 mesaje
    11 Mar 2008, 05:38
    1 5
    " ilima" iti multumesc foarte mult pentru raspunsul la intrebarea mea , nu ma asteptam sa raspunda cineva asa de repede wow nici nu sti ce bucuroasa sunt ^__^
    Thanks again!!!!