Yoga

  •  
    • 36 mesaje
    13 Sep 2006, 12:24
    1 0
    Nu stiu ce m-a apucat..ma gandesc ca e o idee buna si pt sanatate(trupeasca si mentala) dar si pt frumusete. Face vreuna asa ceva? unde?
  •  
    • 11 mesaje
    13 Sep 2006, 12:58
    0 0
    da eu si cu o prietena facem de curand winson pilates si e super...devi mai elastica gratioasa ...e super. dar e greu la inceput insa upca cateva sedinte(acasa in cazul meu) ne simtim asa happy
  •  
    • 44 mesaje
    13 Sep 2006, 13:37
    0 0
    Anul trecut cursul pentru incepatori(anul1) se desfasura in fiecare marti, ora 18, incepand cu data de 4 oct. la sala de curs "Pipera", str.Dimitrie Pompei, nr.3-5, sector 2.
    Nu stiu daca si anul asta vor mentine aceasta locatie. Cere informatii la 021. 424.23.69 si fii atenta ca vor posta noutati mai aproape de data inscrierii, pe www.yogaesoteric.com
  •  
    • 9835 mesaje
    13 Sep 2006, 13:56
    0 0
    espagnola, te-ai gandit foarte bine. in cei cinci ani cat am praticat yoga, m-am bucurat de cea mai buna stare de sanatate din viata mea.
  •  
    • 36 mesaje
    13 Sep 2006, 14:08
    0 0
    Am aflat niste lucruri de bine si despre zen...o sa-mi dea cineva cateva carti sa ma documentez.Poti sa faci si singur...fara antrenori?
  •  
    • 3248 mesaje
    13 Sep 2006, 15:28
    0 0
    Donna,ai facut cu Grig?

    Eu am mai folosit leacuri recomandate de ei pentru diverse probleme,am citit si o carte foarte interesanta.Am folosit si cateva tehnici de meditatii,mai ascult muzica pentru o stare cat mai Zen..
    Am vrut sa ma apuc de yoga,dar nu puteam face fata exrcitiilor de respiratie din cauza faptului ca fumez si nici nu am vrut sa renunt la fumat.Poate pe viitor..
  •  
    • 32 mesaje
    13 Sep 2006, 16:48
    0 0
    ceine este grig? bivolaru` sau altu`?
    donna_imobile, spune-mi si mie te rog daca anumite exercitii yoga te inalta, ca asa am citit eu pe undeva, desi nu prea vad cum
  •  
    • 9835 mesaje
    13 Sep 2006, 17:33
    0 0
    diorkiss, da, am facut yoga cu instructori formati de grig.

    sper ca acum ai renuntat sa practici pranayama fara indrumare. poate fi foarte periculoasa. de fapt, noi am inceput sa practicam pranayama abia la sfasitul celui de-al doilea an de yoga, cand atat corpul fizic cat si structurile energetice ne devenisera apte pentru a primi energia foarte puternica numita prana.

    iti spun sincer, in primul an de yoga m-am apucat si eu sa fac pranayama dupa niste explicatii dintr-o carte. un sfert de ora mai tarziu, am lesinat brusc in baie, fara sa ma simt rau in prealabil. so, pliz, daca te mai bate vreun gand referitor la exercitiile de respiratie yoghina, renunta la el, ok?

    asanele (hatha yoga) pot fi insa practicate de oricine, atata vreme cat sunt executate corect, fara a forta corpul, pentru a nu se ajunge la accidentari (luxatii, intinderi musculare...). de fapt, exista si asane foarte simplu de facut, dar foarte eficiente, asa ca nu e nevoie de fachirism pentru a putea practica acest tip de yoga.
  •  
    • 9835 mesaje
    13 Sep 2006, 17:35
    0 0
    karina, ce stiu sigur este ca practica asanelor iti confera o tinuta fizica frumoasa, armonioasa si o siguranta de sine deosebita - in asa fel incat, orice inaltime ai avea, arati grozav si devii o adevarata prezenta, oriunde te-ai afla.

    din pacate, nu pot sa-ti spun nimic sigur despre cresterea oaselor prin practica yoga, pentru ca eu eram deja matura cand m-am inscris la curs, deci procesul meu de crestere incetase cam de multisor...
  •  
    • 1906 mesaje
    13 Sep 2006, 18:24
    0 0
    Acum vreo 3 saptamani am fost si eu la un curs de yoga cu o prietena, eram foarte curioasa. Ne-a vorbit tipa aia de acolo despre punctele energetice apoi am facut niste exercitii la sfarsitul carora cica ar fi trebuit sa simtim o racoare in palme si deasupra capului. In palme nu am simit nimic. Iar deasupra capului...... cred ca era mai degraba aerul conditionat. Si inca o faza... cum sa ma uit la poza aleia (o tipa care inventase tipul asta de yoga Sahaya.... nu mai stiu cum) si sa o rog sa imi dea energie? Ca doar nu o fi icoana? Mie nu mi-au inspirat deloc incredere cei de acolo. Sau am avut ghinion si nu m-am dus ude trebuia.
  •  
    • 9835 mesaje
    13 Sep 2006, 19:49
    0 0
    suna cam nashpa, intr-adevar...

    in fine, nici la misa lucrurile nu sunt 100% rezonabile, dar nu se roaga nimeni la poza lui grig cel putin instructorii nu indeamna la asa ceva in timpul cursului - ca nu poti sa stii ce fac unii fanatici pe-acasa pe la ei
  •  
    • 32 mesaje
    13 Sep 2006, 21:17
    0 0
    donna_imobile, am presupus ca nu mai erai in crestere, dar ceea ce citisem eu era ca o doamna la 50 de ani a crescut 5 cm prin yoga... daca ai vreodata ocazia te rog intreaba pt mine
  •  
    • 9835 mesaje
    14 Sep 2006, 15:56
    0 0
    karina, din pacate nu am pe cine sa intreb. eu nu mai merg la cursul de yoga de vreo 6-7 ani, am pierdut contactul cu colegii de acolo. sorry...
  •  
    • 3248 mesaje
    14 Sep 2006, 17:37
    0 0
    Donna,te am intrebat ca taica-meu a facut 6 ani cu el si matusa mea de 12 ani face la MISA.



    Multumesc frumos pentru sugestii,am zis ca ma voi apuca sa fac yoga cand voi fi pregatit sa renunt la tutun,care imi reduce capacitatea de efort. Probabil peste 1-2ani cand intentionez sa ma mut in Bucuresti.
    De ce ai renuntat?
  •  
    • 9835 mesaje
    14 Sep 2006, 20:25
    0 0
    ooo, tatal tau a invatat direct de la maestru...

    sa stii ca nu te obliga nimeni sa te lasi de fumat si nici de mancat carne. eu cred ca poti sa te inscrii linistit la curs. daca dupa primele saptamani sau luni constati ca yoga iti prieste si te decizi sa continui cursul, iti va fi mai usor sa te lasi de fumat, pe parcurs, pur si simplu pentru ca atmosfera de acolo va constitui o motivatie suficienta. multi fumatori au facut asa, in primul an.
    in principiu, daca lucrurile sunt inca asa cum le stiu eu, cursul se plateste lunar, asa ca daca vei vrea sa te lasi, o poti face oricand, fara sa regreti ca ai pierdut cine stie ce mare suma de bani.

    eu am avut o instructoare, o tipa foarte placuta si inteligenta care, din pacate, prin anul IV a inceput sa plece des prin strainatate (trimisa de grig, din cate am inteles). au inceput sa ni se perinde o droaie de instructori pe la curs, fiecare cu te miri ce idei si metode complet diferite de ale instructoarei noastre. in anul V deja grupa se redusese numeric cam la jumatate - in schimb, abia mai aveam loc in sala de cursantii celorlalti instructori, care se obisnuisera sa vina si ei la cursul nostru... cursurile devenisera o adevarata varza, asa ca dupa un oarecare timp mi-am cam pierdut interesul si placerea de a le frecventa.
    ma rog, au mai fost si alte motive. printre altele, daca in decursul unui an de yoga (similar cu anul scolar) acumulam 10 absente, eram retrogradati intr-un an inferior. la alte 10 absente, coboram cu inca un an... un pressing total nepotrivit, dupa parerea mea... si tot asa... tot felul de reguli peste reguli sufocante. parol, daca vroiam sa ma duc intr-un ashram, era alta treaba. dar eu vroiam doar sa invat asane si pranayama si sa le practic in legea si dupa puterile mele.

    alt motiv ar mai fi faptul ca am apucat sa asist la o iesire nervoasa a lui grig. a fost absolut lipsit de control, isteric de-a dreptul, iar motivul supararii lui era pur si simplu pueril. m-a dezgustat asa un "maestru" - ce-i drept, nu am avut o admiratie speciala pentru el nici inainte de aceasta intamplare. deseori intarzia la conferinte, la care aparea uneori dupa miezul noptii, cu ochii carpiti de somn, si adormea in timpul meditatiilor.

    pot sa zica altii orice: ca furia lui a fost o "furie divina" (ha!), ca de fapt nu adormea in timpul meditatiilor, ci intra in samadhi... io una nu am pus botu' la chestii de-astea, ci am crezut ce am vazut cu ochii mei si am auzit cu urechile mele.

    sincer, ma bucur pentru cursanti ca grieg a fugit la dracu-n praznic. si sper ca absenta lui nu se va transforma intr-o oportunitate de a-i fi idealizata imaginea, in fata unor yoghini mai creduli.

    o fi el un yoghin deosebit, dar nu este un maestru desavarsit. sau, ma rog, hai sa zicem ca nu este maestrul care-mi trebuia mie.
  •  
    • 3248 mesaje
    14 Sep 2006, 23:50
    0 0


    Nu l-am vazut decat 1 data pe Grig,cand a venit in Iasi acum multi ani.Din cate auzeam pe la tatal meu si matusa mea(si dansa l a apucat pe Grig pana a fugit din Romania),era un tip ok,intradevar.Si mama spunea ca avea diverse idei fixe si cateodata "apucaturi" ciudate etc..

    Tatal meu in primul an de Yoga a continuat sa fumeze,sa manace carne etc-stiu ca nimeni nu te obliga sa renunti la ele-si s a lasat,vorba ta,fiind indeajuns de motivat.

    Oricat de mult ca.cat
    s ar manca pe aceasta tema-Antena 1 detin recordul,ei nu mai au nevoie sa fie numiti de ca.cat,se descurca foarte bine singuri-inveti multe chestii bune,tratamente si metode naturiste de detoxifiere,vindecare a unor boli si muklte chestii-nu ma apuc acum sa insir cazurile pe care le stiu personal-tehnici de meditatie,viziunea capatata asupra unor probleme,intamplari,circumstante etc.

    Nu zic,si aici in Iasi avem intstructori de Yoga-de la MISA,dar ma enerveaza ca fac 1 data pe an inscrierile.Anul trecut am vrut,dar deja in noiembrie nu mai primeau Poate anul asta. Am inteles ca fac inscrieri pana prin octombrie.Si culmea,"sediul" e la 50-100m de mine.

    Ehh,i shall see.

    De curiozitate:Mai practici tehnici de meditatie invatate la ei?Mai pui in aplicare metode naturiste pentru diverse probleme,din carti de a lor?
  •  
    • 308 mesaje
    15 Sep 2006, 09:38
    0 0
    Nu stiti unde in iasi se poate practica yoga?
  •  
    • 9835 mesaje
    15 Sep 2006, 09:52
    0 0
    beaveritza, uite, diorkiss stie si iti poate spune

    diorkiss, da, inca mai practic yoga, dar sporadic.
    cand eram la curs, eram printre putinii care practicau asane si meditatii acasa, zilnic, timp de minimum 2-3 ore, in timp ce multi altii se multumeau cu ceea ce faceau in sala, o data pe saptamana.
    eu una m-am inscris la cursul de yoga cu speranta ca-mi voi rezolva niste probleme de sanatate - si am avut rezultate foarte bune (deja in anul 2 eram in cea mai buna forma ever).

    referitor la terapiile naturiste, am facut vreo 4 ani de ayurveda in paralel cu cursul de yoga - iar daca de yoga nu prea ma mai tin acum, ayurveda a ramas mereu un subiect de maxim interes pentru mine. de exemplu, cel mai recent tratament pe care l-am facut (nu mai departe de luna trecuta) a fost unul ayurvedic, pus la punct de o clinica din india, de la care am cumparat si amestecurile de plante necesare. planul de tratament a inclus meditatii si asane, pe care fireste ca mi-a fost usor sa le inteleg si sa le fac.

    sincer iti spun, eu cred ca merita sa te duci la curs. atata vreme cat iti vezi de treaba ta si nu cauti sa intri in cercurile alea 'selecte' (o sa vezi la ce ma refer, daca te vei inscrie), o sa iti fie nemaipomenit bine.

    majoritatea instructorilor sunt oameni de exceptie, iar atmosfera este deosebit de constructiva, o adevarata oaza in care sa iti refaci resursele fizice si psihice, ca sa poti face fatza cu brio lumii asteia bulibashite in care traim.

    cat despre ceea ce am vazut la tv ca se spune despre misa... unele lucruri sunt adevarate, dar majoritatea ori nu sunt intelese bine, ori sunt minciuni crase.
    referitor la terapia cu urina, de exemplu: in publicatii cum ar fi formula as apar articole despre urinoterapie fara sa mai faca nimeni apoplexie...

    ca dovada:
    http://www.formula-as.ro/articolprint.php?id=688

    v a sfatuiesc pe amandoi, diorkiss si beaveritza, sa aflati cand si unde se tine conferinta de deschidere a noului an de yoga si sa mergeti la ea. e o buna modalitate de a vedea atmosfera/oamenii si a va forma o parere clara in vederea inscrierii.
  •  
    • 3248 mesaje
    15 Sep 2006, 14:27
    0 0
    Beaveritza,se face pe str Luca Arbore,mai incoace de bariera de la BJATM.. Am un numar de telefon,daca vrei ti l pot da.

    Donna,este interesant ceea ce zici tu.Am mai discutat si cu matusa mea si chiar m a incantat.Cred ca ma voi inscrie.
    Stiam chestia cu urina dar,ca de obicei,toti se pripesc sa manace multa cacao in necunostinta de cauza.Intradevar,unele chestii zise sunt adevarate,dar le si place sa puna paie pe foc si sa i tot pupe in dos.Mi se pare aiurea ce tot fac ei.
    Nah,ma rog.. Oricum,nu mi pasa mie ce crede lumea de yoga sau practicantii de yoga,atata vreme cat eu voi simti ca imi face bine..Nu am ajuns sa justific nimanui alegerile facute.

    Merci inca o data pentru lamuriri,Donna.
  •  
    • 9835 mesaje
    15 Sep 2006, 15:24
    0 0
    cu multa placere