ceva pt cresterea rapida a parului

•  
    • 1562 mesaje
    12 Sep 2006, 16:56
    0 0
    cunoasteti metode, produse...etc...care ajuta parul sa creasca mai repede?
    multumesc
  •  
    • 73 mesaje
    12 Sep 2006, 17:30
    0 0
    incearca sa-ti clatesti parul cu ceai concentrat de urzica, 1 luna, la rand si o sa vezi ca o sa creasca mult mai repede si nici nu o sa-ti mai cada
  •  
    • 1062 mesaje
    12 Sep 2006, 17:43
    0 0
    ai incercat tu si a mers?
  •  
    • 73 mesaje
    12 Sep 2006, 17:43
    0 0
    da
  •  
    • 1062 mesaje
    12 Sep 2006, 18:00
    0 0
    si deci trebuie doar sa-l clatesti nu sa-l ti pe par..dupa aceea mai clatesti si cu apa sau nu?
  •  
    • 1562 mesaje
    12 Sep 2006, 18:02
    1 0
    multumesc.....unde gasesc ceai d-asta? la plafar? imi zici, te rog, cat sa pun in cata apa? ma mai clatesc dupa? mersi mult...
  •  
    • 73 mesaje
    12 Sep 2006, 18:20
    1 0
    te clatesti doar, cumperi ceai de urzica de la plafar, si eu puneam cam jumatate de pachet la o oala de 8l, dar e ieftin ceaiul asa ca...se merita
  •  
    • 1562 mesaje
    12 Sep 2006, 18:24
    0 0
    mersi mult ramona_a
  •  
    • 1562 mesaje
    12 Sep 2006, 18:35
    0 0
    alte solutii mai stie cineva???
  •  
    • 1062 mesaje
    12 Sep 2006, 23:17
    0 0
    camomille eu am inceput sa iau revalid dar e prea devreme ca sa -ti spun daca e bun..oricum vreau sa ma tin de el 3luni cum trebuie
    de asemenea iti recomand masca cu ulei de ricin..e cea mai cunoscuta
  •  
    • 66 mesaje
    13 Sep 2006, 08:21
    0 0
    Recomandari naturiste si eficiente pentru cresterea parului

Tinctura de mesteacan
    Se recomanda frectionarea usoara a radacinii parului, cu un amestec de tinctura de mesteacan si tinctura de ardei iute, in proportii egale.

Tinctura de urzica
    Se frectioneaza radacina parului cu o combinatie in proportii egale de tincturi de urzica si tinctura de ardei iute.

Tinctura de usturoi
    Se foloseste de 1-2 ori/saptamana, prin frectionarea radacinii firului de par.

De asemenea, se recomanda folosirea unui sampon natural obtinut din combinarea a doua galbenusuri de ou cu doua linguri din combinatia de tincturi pentru cresterea parului, prezentate anterior (urzica, brusture, ardei iute, mesteacan, in proportii egale) si 4 linguri de apa, urmata de o amestecare energica.
    Samponarile cu ou si tincturi, se fac in mod obisnuit, inlocuind samponul sintetic, 1, 2, 3 ori pe saptamana, in functie de necesitati (lungimea parului, poluarea aerului, etc)

Ceai de pedicuta
    Spalarea capului cu decoct de pedicuta, ajuta la cresterea parului.

Intarirea firului de par
    Pentru intarirea firului de par, la finalul spalarii, se clateste parul cu o lingurita de tinctura de pedicuta diluata intr-o cana cu apa calda.
  •  
    • 11 mesaje
    13 Sep 2006, 08:53
    0 0
    ok stai ca eu mam pierdut deci cu ceaiul de urzica trebuie sa te clatesti si nu te mai clatesti si cu apa dupa aia nu? dar ramona tu te clatesti cu toti cei 8l o data? sau ...pot imparti cutia cam pt 2 litri ca sa aiba aceasi concentratie ca si la 8 cum ai zis tu? si cu tinctura de usturoi...nu miroase urat dupa aia?
  •  
    • 66 mesaje
    13 Sep 2006, 09:03
    0 0
    Nu miroase urat....poti sa iti faci mujdei de usturoi si sa il pui la radacina parului(o capatana de usturoi+ulei si pisezi bine)si stai si stai cel putin 30 de min.Dupa ce te speli nu miroase deloc.Eu am observat ca de la mujdeiul de usturoi nici nu mai cade asa mult (chiar dupa prima spalare)
    Incearca, nu ai nimic de pierdut.
    Eu voi incerca si cu ceaiul de urzica,
  •  
    • 9837 mesaje
    13 Sep 2006, 09:04
    0 0
    eu una stiu ca solutie infailibila (si verificata de mine, mai demult) GAZUL. stimuleaza cresterea parului si il indeseste.

in ultimii ani, deseori m-am gandit sa imi mai fac un tratament cu gaz, dar nu am avut de unde sa-l cumpar! la benzinarii nu se mai gaseste...

voi stiti cumva de unde se poate cumpara gaz?
  •  
    • 1562 mesaje
    13 Sep 2006, 10:01
    0 0
    merci delia...ulei de ricin simplu?
  •  
    • 1562 mesaje
    13 Sep 2006, 10:04
    0 0
    eu stiu o solutie de la gerovital impotriva caderii parului. e intr-o sticla de sticla si contine vitamina a, e, ulei de ricin si petrol. chiar nu-ti mai cade parul.
  •  
    • 11 mesaje
    13 Sep 2006, 10:51
    0 0
    in primul rand as vrea sa ii raspund donnei: gaz poti gasi in piata...depinde de unde esti eu sunt din cj si pe aici e full. iar in al doilea rand sa stiti ca de azi o sa incep tratamentul pt cresterea parului cu ceai de urzica si cu tinctura de usturoi pe acre o sa o prepar eu asa cum miati spus. va multumesc si o sa va anunt cum merge
  •  
    • 1062 mesaje
    13 Sep 2006, 11:44
    0 0
    camomille..eu deocamdata folosesc uleiul de ricin simplu il tin 1ora minim in par inainte de a-l spala..ma gandeam sa-l combim cu ulei de masline
    am folosit anul asta pe un termen destul de lung solutia cu petrol de la gerovital dar mie mi-a uscat rau parul ..si nici n-am crescut..poate ar trebui aplicata doar pe radacini..nu stiu..mie una nu mi-a priit
  •  
    • 58 mesaje
    13 Sep 2006, 13:17
    0 0
    dupa indelungi cautari am reusit sa fac rost de gaz.ma dau de 3 sapt o data pe sapt.il las in par o noapte si ma spal a 2a zi.

alternez si cu masti de usturoi pe care l las sa actioneze tot o noapte.

clatesc k otet sa nu mai miroasa si sa se clateasca mai bine.

aseara m am dat k gaz si nu sh care i explicatia da m a usturat pielea capului
    si dupa ce m am spalat am observat niste cojite si la pieptanat o sensibilite...probabil pt k mi am pus o punga in cap...

nu voi renunta insa la tratament pt k in trecut chiar a dat rezultate
  •  
    • 66 mesaje
    13 Sep 2006, 13:21
    0 0
    Cred ca ai pus gaz mai mult decat era necesar...si noaptea nu mai pune punga atunci cand te dai cu gaz, lasa pielea capului sa respire