Despre clisme

•  
    • 11 mesaje
    7 Sep 2006, 12:03
    0 0
    Sie cineva daca este sanatos sau nu sa faci clisme. Eu am tot tinut cure de slabire, am fost super constipata si o colega mi-a sugerat aceasta metoda. Am tot facut, cam 1/saptamana, alta adata mai rar, dar situatia asta dureaza de vreo 3 ani, cu pauzele dintre cure. Eu in mod normal nu sufar de constipatie, doar cand am disociat alimentele am patit-o. Acum de vreo luna jumate simt o durere in stanga sub coasta, ar putea fi colonul, o fi colonul si o fi de la clisme? Asta as vrea sa stiu, va rog daca ma puteti ajuta, nu este un subiect prea usor de discutat cu cineva.
  •  
    • 865 mesaje
    7 Sep 2006, 12:13
    0 0
    Nu stiu daca e bine dar de ce nu incerci cu ceaiuri? Eu am facut o sg data clisma cand am nascut si e tare nasoala senzatia!!!!!!!!! daca s-ar fi putut fara, ce bine ar fi fost!
  •  
    • 865 mesaje
    7 Sep 2006, 12:13
    0 0
    S-ar putea sa iti obisnuiesti si organismul mai lenes asa si nu e bine!
  •  
    • 9837 mesaje
    7 Sep 2006, 13:12
    0 0
    clisma nu este o modalitate fireasca de a goli colonul de materiile fecale. ea este indicata sa fie folosita numai in caz de extrema necesitate.

pentru tratamente locale (hemoroizi, rectocolita etc), sunt indicate microclismele, adica introducerea in colon a unei cantitati foarte mici de uleiuri cu proprietati curative, seara - si eliminarea lor a doua zi, o data cu scaunul de dimineata.

constipatia se poate combate printr-o alimentatie si un stil de viata corect.

doua dintre variantele cele mai sanatoase de dieta sunt:

1. cura cu granule de polen (2-3 saptamani): o lingura, dimineata, pe stomacul gol. micul dejun se poate la dupa minimum 30 minute.
    acesta cura are efecte de lunga durata sau chiar definitive.

2. la fiecare masa se adauga, ca supliment alimentar, o lingura de tarate de grau. pot fi inmuiate in apa sau supa, pentru a putea fi inghitite cu usurinta.

ambele variante sunt ieftine, eficiente si rezolva nu numai constipatia, ci si o serie de carente de vitamine si minerale.
  •  
    • 11 mesaje
    7 Sep 2006, 15:13
    0 0
    eu nu am probleme, nu sunt constipata, doar ca m-am invatat asa. Intrebarea este daca putea sa dauneze colonului si de acolo sa am eu dureri. Acum am o alimentatie sanatoasa, si este tot im regula, doar ca faceam poate de plictiseala, ti-am spus, m-am invatat asa, dar ma dezvat eu daca ma conving ca este daunator.