stari de moleseala

•  
    • 599 mesaje
    30 Aug 2006, 19:59
    2 2
    fetelor cateodata ma ia asa o stare de moleseala imi simt mainile si picioarele mai moi, ma ia o usoara ametela de la cap, dar nu e o stare de lesin. si imi tremura putin mainile. voi mai aveti stari din astea? eu mi-amf acut analizele mi-au iesit bine, dar nu stiu dc mai am cateodata stari din acestea.
  •  
    • 145 mesaje
    30 Aug 2006, 20:25
    0 0
    si eu patesc.bei cafea?
  •  
    • 599 mesaje
    30 Aug 2006, 20:27
    0 0
    nu...chiar deloc ca ma agita f tare
  •  
    • 469 mesaje
    30 Aug 2006, 20:34
    0 0
    mie mi se intampla asa cand nu mananc la timp...
  •  
    • 415 mesaje
    30 Aug 2006, 20:43
    0 0
    Glicemia cat ti-a iesit?
    Par stari usoare de hipoglicemie!?
    Apar in general cand uiti sa mananci,sau cand distanta intre mese e prea mare.
    Incearca sa mananci cate putin si des,
    la 3(sau 2) ore maxim
  •  
    • 599 mesaje
    30 Aug 2006, 20:45
    0 0
    da se poate si asta...eu ma mai gandeam sa fie oare hormonal? inainte de ciclu si dupa oricum se produc anumite reactii in organism si eu mai am 3 zile pana la menstra. si ma gandeam ca o fi si din cauza hormonilor
  •  
    • 599 mesaje
    30 Aug 2006, 20:49
    0 0
    mi-a iesit bine glicemia....oricum cand am stari din astea beau rpd niste apa cu zahar iau magneziu calciu si imi mai revin. dar analizele iti ies bine in ziua respectiva si daca nu mananci bine sau ce trebuie intr-o zi iti scad brusc toate.
  •  
    • 415 mesaje
    30 Aug 2006, 21:29
    1 0
    Sindromul premenstrual mai are si alte semne:sani durerosi si mariti, dureri de ovare, bufeuri sau transpiratii, nervozitate,insomnii, palpitatii,stari de oboseala si de pierderea energiei.
    Daca ar fi spasmofilie ar trebui sa apara excitabilitatea neuro-musculara crescuta determinand "mana de mamos " si spasmul respirator sau digestiv.
    Ce ai descris tu sunt doar simptome neurovegetative usoare, aparute in criza de hipoglicemie(usoara), care se rezova mancand in criza putin zahar si apoi mese mici ,repetate,bogate in carbohidrati.
    Probabil nu te alimentezi corespunzator (posibil dieta-cura de slabire?) si inainte de ciclu organismul isi arata coltii.
  •  
    • 8104 mesaje
    30 Aug 2006, 22:46
    0 0
    extravaganza, daca tu spui ca analizele ti-au iesit bune..atunci mai ramane o posibilitate....tu..esti genul activ..sau genul care mai mult sta in casa si la servciu?cate ore pe zi stai in mijlocul naturii?in aer liber?
  •  
    • 591 mesaje
    31 Aug 2006, 09:58
    0 0
    Si em am aceste stari inainte de menstruatie. Iau suplimente pt. SPM si s-au mai diminuat dar nu in totalitate. Ar putea fi si hormonal; eu nu am celelalte simptome ale SPM doar ameteala si nervozitate. Folosesc "premenstrual support", Ca si Mg si ma simt mult mai bine...
  •  
    • 129 mesaje
    31 Aug 2006, 11:43
    0 0
    si eu am aceste ameteli in fiecare zi -si o neliniste de la stomac si totusi mananc chiar putin si des , analizele la sange mi-au iesit bine.....si din cauza acestor stari sunt foarte nervoasa.
  •  
    • 599 mesaje
    31 Aug 2006, 14:09
    0 0
    pai depinde de zi daca ies sau nu....cand am timp si cu cine iesi stau cam 2 ore si ceva in aer liber. nu pot sa zic ca sunt o fire f activa
  •  
    • 8104 mesaje
    31 Aug 2006, 22:39
    0 0
    daca insa ai fost genul de copil activ, care mai mult statea in aer liber decat afara...se explica.e un fel de semnalizare a organismului, prin care acesta iti spune ca nu mai are suficienta energie.energie de care ai nevoie din apa, soare, nisip-pamant si de la arbori
  •  
    • 65 mesaje
    1 Sep 2006, 01:00
    0 0
    Buna extravaganza,ne intalnim si aici, si eu am aceleasi stari de aceea am fost la medicul homeopat,analizele au iesit bune dar inca simt o stare de moleseala, cateodata imi amortesc mainile si picioarele, parca si fata si faceam caderi de calciu, poate este ceva hormonal sau stresul...daca nu ai lipsa de calciu , nu cred ca este bine sa luam asa in nestire, eu asa am luat si m-am ingrasat.
  •  
    • 47 mesaje
    1 Sep 2006, 08:56
    0 0
    Si eu am de cateva zile ceva de genul asta imi tremura tot corpul dar inauntru inainte sa adorm si dimineta si am ameteli chiar nu imi pot da seama de la ce ca pana acum am tot facut calciu injectii poate e pe sistem nervos.
  •  
    • 415 mesaje
    1 Sep 2006, 12:58
    0 0
    extravaganza, abia acum am citit si topicul "tahcardie si homeopatie",in care descrii si alte simptome:
    " o stare de moleseala imi simt mainile si picioarele mai moi, ma ia o usoara ametela de la cap, dar nu e o stare de lesin, si imi tremura putin mainile,eu mai am 3 zile pana la menstra."
    "eu mai fac atacuri de panica si imi creste pulsul."
    "eu am si un mic chist pe ovar"
    "transpir f mult la maini si picioare "
    "nu pot sa adorm "
    pai intotdeauna se cumuleaza toate simptomele,nu le iei separate.Impreuna ai ceea ce se numeste Sindrom Premenstrual-SPM care da dezechilibru al Ca si Mg, anxietate cu atacuri de panica, depresie,insomnii, transpiratii,cefalee,slabiciune,parestezii,ameteli,palpitatii,etc
    Caracteristica acestui sindrom este aparitia tulburarilor cam cu 10 zile inainte de menstruatie si se amelioreaza in primele 3 zile de menstruatie sau pot disparea cand se instaleaza menstruatia.
    Se considera asa cum ai banuit si tu ca sunt responsabile schimbarile hormonale din organismul femeii, respectiv scaderea nivelului de estrogen, scaderea nivelului progesteronului, modificarile aparute in metabolismul glucozei, deficit de CA si Mg sau un deficit de vitamina B6 ,si mai nou ar fi vorba de un deficit de serotonina (o substanta prezenta in creier-neurotransmitator)
    Poti face dozarea hormonilor în sânge: prolactina, estrogenii în ambele faze ale ciclului menstrual, progesteronul,doar in cazul in care nu iei anticonceptionale.Poti face si dozarea TSH-ului pentru a evalua functia tiroidei.Uneori disfunctia glandei tiroide poate imita SPM.
    Iti doresc sanatate! Si daca toate analizele iti vor iesi bune nu te stresa inutil.Stresul si lipsa de miscare fac cel mai rau organismului.
  •  
    • 1 mesaje
    29 Dec 2011, 21:19
    0 0

buna seara

ma numesc alina, am 24 ani.in urma cu o luna am facut niste analize de sange si urina la recomandarea medicului si mia iesit calciu si magneziu foarte scazut in rest nimic.am luat calciu masticabil plus D3 si magneziu efervescent si tot am o stare de moleseala,usoara ameteala  si nu am putere in maini  si picioare mi se inmoaie genunchi si starile aste le am si gand ma trezesc si cand nu mananc la timp.am fost si la urgente pt am avut o stare de lesin acolo mia facut calciu si miam mai revenit

intrebarea mea e ca mia spus o doamna asistenta sa imi fac calciu cu b1,b6 si b12 injectabil.am fost la farmacie si mia spus ca e foarte periculos.Nu stiu ce sa fac sa le fac sau nu?imi este f frica.as vrea sami rasp si mie cineva daca se poate.va multumesc anticipat!!!