divortul in lipsa unei parti

  •  
    • 90 mesaje
    27 Aug 2006, 12:17
    0 0
    chiar te-as ruga daca poti sa te interesezi.
  •  
    • 2 mesaje
    17 Iun 2014, 13:33
    0 0
    .
    Acest mesaj a fost editat de către mirellina: 17 Iun 2014, 13:34
  •  
    • 2 mesaje
    17 Iun 2014, 13:36
    0 0
    Buna! Sunt si eu in ceiasi situatie ca Sophy,am fost casatorita de 5 ani,dar nu mai merge si am decis sa ne despartim.In momentul de fata locuiesc in Londra iar sotul a bagat divort in Romania.As vrea sa stiu daca e posibil sa semnez actele de divort fara sa merg in Romania.Nu avem nimic de impartit,nu avem copii.Parintii mei au primit o instiintare la adresa lor pt nu ma gaseau in alta parte.Cum trebuie sa procedez?
  •  
    • 49 mesaje
    20 Iun 2014, 10:35
    0 0
    dar ce se intampla daca el vrea sa dinvortam si eu nu adica nu vreau sa semnez actele d divort?doar vreau sa stiu daca se mai poate divorta daca eu nu semnez
    Acest mesaj a fost editat de către Laurrytha: 20 Iun 2014, 10:36
  •  
    • 5144 mesaje
    20 Iun 2014, 11:10
    0 0
    spre deosebire de modul defectuos de gandire al unor oameni, legea stie ca dragoste cu forta nu se poate
  •  
    • 74 mesaje
    20 Iun 2014, 11:13
    0 0
    E grea limba romana asa-i Laurito?
    Acest mesaj a fost editat de către Astrid77: 20 Iun 2014, 11:14
  •  
    • 49 mesaje
    21 Iun 2014, 11:38
    1 0
    basilio said:spre deosebire de modul defectuos de gandire al unor oameni, legea stie ca dragoste cu forta nu se poate

     era o curiozitate nu trebe neaparat sa fac asta eram curioasa

  •  
    • 381 mesaje
    21 Iun 2014, 12:28
    0 0
    Eu am facut cu o avocata gasita aiurea pe internet,m-a costat 300 euro plus procura la consulatul romaniei 60 euro,ne-am comunicat doar prin emailuri si un singur telefon,nu o cunosc personal,a durat o luna de zile,tinand cont ca am si copii care sunt in custodie comuna si domiciliul permanent la mine.

    Cineva spunea ca i s-a cerut 600 de euro ptr un divort,nu exista asa ceva,doar daca e vorba de partat si de neintelegeri.
    Se poate judeca si in lipsa,nimeni nu te obliga sa stai intr-o casnicie,indiferent de motive.


  •  
    • 381 mesaje
    21 Iun 2014, 12:32
    0 1
    Laurrytha said:dar ce se intampla daca el vrea sa dinvortam si eu nu adica nu vreau sa semnez actele d divort?doar vreau sa stiu daca se mai poate divorta daca eu nu semnez.



    Divortul continua,nu exista lege care sa oblige pe cineva sa continue o casnicie.Lasa orgoliile,nu iti fac decat rau,si tie si copilului.
  •  
    • 1 mesaje
    3 Ian 2015, 18:34
    0 0
    ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns...Sunt casatorita de 5 ani jumatate si am si o fetita de 5 ani cu sotul meu ,in luna noiembrie am intentat actele de divort pe notiv ca era violent si avea probleme cu alcoolul ,in momentul de fata nu este de acord cu divortul ,nu si-a angajat nici avocat si este plecat din tara ,,,din spusele lui nu se va prezenta la proces dar vrea custodia fetitei ,,,,ce se va intampla MA POATE AJUTA CINEVA
  •  
    • 3765 mesaje
    3 Ian 2015, 18:39
    0 2
    zuzza90 said:ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns...Sunt casatorita de 5 ani jumatate si am si o fetita de 5 ani cu sotul meu ,in luna noiembrie am intentat actele de divort pe notiv ca era violent si avea probleme cu alcoolul ,in momentul de fata nu este de acord cu divortul ,nu si-a angajat nici avocat si este plecat din tara ,,,din spusele lui nu se va prezenta la proces dar vrea custodia fetitei ,,,,ce se va intampla MA POATE AJUTA CINEVA

     

     

    io sunt liber luni dupa 5. ne intalnim si discutam serios.

  •  
    • 1 mesaje
    6 Apr 2017, 12:06
    0 0
    buna am si eu o problema va rog sa ma ajutati cun sfat
    sotul meu e arestat eu sunt din RP.Moldova  si Romani numi dau viza 
    ca nui prezent el daca dau la divort cat dureaza si daca am dreptul sa stau in tara pina se termina procedura. Va multumesc 
  •  
    • 11561 mesaje
    6 Apr 2017, 13:07
    0 3

     

      Ce  de  femei  fericite pe aici!!

  •  
    • 2115 mesaje
    6 Apr 2017, 16:55
    0 3


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 2 Feb 2018, 09:32
  •  
    • 11561 mesaje
    7 Apr 2017, 08:05
    0 1
    white_storm2 said:
    Maria8813 said:buna am si eu o problema va rog sa ma ajutati cun sfat
    sotul meu e arestat eu sunt din RP.Moldova  si Romani numi dau viza 
    ca nui prezent el daca dau la divort cat dureaza si daca am dreptul sa stau in tara pina se termina procedura. Va multumesc 

     Bine ca nu-ti dau viza, toti prostii vin in Ro, stati frate acasa unde v-a nascut mama!

     De  parca  n  am  fi  destui!

  •  
    • 1 mesaje
    12 Ian 2018, 13:10
    0 0
    Buna ziua... As avea nevoie si eu de un sfat
    EA a bagat la divort in Romania pentru pensia alimentara a copilului de 10 ani si pentru pastrarea numelui... EL nu e de acord cu pastrarea numelui. El locuieste in strainatate si nu isi permite din cauza serviciului sa mearga in Romania... A vorbit cu o avocata ca sa il ajute si ia cerut 4300 lei... Nu isi permite sa dea aceasta suma. Eu as vrea sa va intreb... Ce poate face EL ca sa nu ii pastreze EA numele fara ca el sa se prezinte la tribunal? Mulțumesc
  •  
    • 366 mesaje
    12 Ian 2018, 13:17
    0 1
    Diongab said:Buna ziua... As avea nevoie si eu de un sfat
    EA a bagat la divort in Romania pentru pensia alimentara a copilului de 10 ani si pentru pastrarea numelui... EL nu e de acord cu pastrarea numelui. El locuieste in strainatate si nu isi permite din cauza serviciului sa mearga in Romania... A vorbit cu o avocata ca sa il ajute si ia cerut 4300 lei... Nu isi permite sa dea aceasta suma. Eu as vrea sa va intreb... Ce poate face EL ca sa nu ii pastreze EA numele fara ca el sa se prezinte la tribunal? Mulțumesc

       Auma  scuza  ma , dar  chestia  asta  cu  pastrarea  numelui  e  cel  mai  mic  rau din  ce i  s  a  intamplat.

      Nu  vad  ce  relevanta  are?                                                                                                                   E  persoana  publica , sa  profite  de  pe  urma  asocierii  numelui?:

  •  
    • 73 mesaje
    21 Ian 2018, 12:55
    0 0
    Diongab said:Buna ziua... As avea nevoie si eu de un sfat
    EA a bagat la divort in Romania pentru pensia alimentara a copilului de 10 ani si pentru pastrarea numelui... EL nu e de acord cu pastrarea numelui. El locuieste in strainatate si nu isi permite din cauza serviciului sa mearga in Romania... A vorbit cu o avocata ca sa il ajute si ia cerut 4300 lei... Nu isi permite sa dea aceasta suma. Eu as vrea sa va intreb... Ce poate face EL ca sa nu ii pastreze EA numele fara ca el sa se prezinte la tribunal? Mulțumesc

     Daca ea aduce in instanta motive temeinice, cum ar fi intereseul superior al copilului, pastreaza numele linistita, indiferent daca el este de acord sau nu. 

  •  
    • 366 mesaje
    2 Feb 2018, 09:22
    0 0
    Astriki said:
    Diongab said:Buna ziua... As avea nevoie si eu de un sfat
    EA a bagat la divort in Romania pentru pensia alimentara a copilului de 10 ani si pentru pastrarea numelui... EL nu e de acord cu pastrarea numelui. El locuieste in strainatate si nu isi permite din cauza serviciului sa mearga in Romania... A vorbit cu o avocata ca sa il ajute si ia cerut 4300 lei... Nu isi permite sa dea aceasta suma. Eu as vrea sa va intreb... Ce poate face EL ca sa nu ii pastreze EA numele fara ca el sa se prezinte la tribunal? Mulțumesc

     Daca ea aduce in instanta motive temeinice, cum ar fi intereseul superior al copilului, pastreaza numele linistita, indiferent daca el este de acord sau nu. 

     Interesul  superior , insemnand  ce?

     

  •  
    • 73 mesaje
    2 Feb 2018, 12:12
    0 0
    omulcumartoaga said:
    Astriki said:
    Diongab said:Buna ziua... As avea nevoie si eu de un sfat
    EA a bagat la divort in Romania pentru pensia alimentara a copilului de 10 ani si pentru pastrarea numelui... EL nu e de acord cu pastrarea numelui. El locuieste in strainatate si nu isi permite din cauza serviciului sa mearga in Romania... A vorbit cu o avocata ca sa il ajute si ia cerut 4300 lei... Nu isi permite sa dea aceasta suma. Eu as vrea sa va intreb... Ce poate face EL ca sa nu ii pastreze EA numele fara ca el sa se prezinte la tribunal? Mulțumesc

     Daca ea aduce in instanta motive temeinice, cum ar fi intereseul superior al copilului, pastreaza numele linistita, indiferent daca el este de acord sau nu. 

     Interesul  superior , insemnand  ce?

     

     Citat din legeaz.net:

    "dacă copilul este încredinţat spre creştere şi educare părintelui care a dobândit numele celuilalt soţ prin încheierea căsătoriei, această împrejurare constituie un motiv temeinic care să permită instanţei să dispună purtarea numelui avut în căsătorie. Numele este o componentă importantă a identităţii unei persoane, astfel încât păstrarea aceluiaşi nume de către ambii părinţi este foarte importantă pentru consolidarea personalităţii copilului şi menţinerea stimei de sine. Potrivit dispoziţiilor art. 2 alin. (3) şi (6) lit. a) din Legea nr. 272/2004, în orice decizie judiciară care priveşte direct sau indirect un copil, instanţa trebuie să ţină seama de interesul acestuia, care să prevaleze în raport cu alte interese, în speţă, cu interesele părinţilor. Având în vedere această dispoziţie din legea specială privind protecţia copilului, instanţa consideră că un alt criteriu pentru încuviinţarea păstrării numelui din căsătorie este interesul copilului încredinţat spre creştere şi educare părintelui care solicită păstrarea numelui.

    Instanţa va avea în vedere şi art. 12 din Legea nr. 272/2004, care stipulează dreptul copilului la stabilirea şi păstrarea identităţii. Decizia părinţilor de a divorţa va produce modificări în viaţa copiilor, însă acestea trebuie să fie cât mai puţine pentru a evita traumatisme majore. De regulă, efectele divorţului sunt cel mai puternic resimţite de către copii, care pierd nu numai unitatea familiei, ci şi legătura, cel puţin formală, dintre membrii acesteia, exprimată prin numele comun. Chiar dacă numele comun al minorilor cu cel al mamei lor creează numai aparenţa unei familii închegate, el este suficient pentru a constitui un motiv temeinic în sensul încuviinţării sale de către instanţa de judecată."

    Detalii: https://legeaz.net/spete-civil-2/divort-pastrare-nume-casatorie-5283-2012