Bunica mea m-a parasit!

•  
    • 7843 mesaje
    15 Aug 2006, 21:32
    0 0
    Am fost anuntata azi ca bunica a murit ieri. Am suferit un mare soc, m-a durut tot corpul, am luat extraveral si m-am mai linistit. Stiu ca-i este mai bine, ca era paralizata de 5 ani si isi dorea sfarsitul.Mi-e greu ca e primul deces din famile prin care trec, insa nu ma simt in stare sa merg la inmormantare. Va rog sa nu ma condamnati, insa trebuie sa parcurg un drum lung si nu cred ca-i pot face fata. Si mai vreau sa mi-o amintesc vie si zambitoare nu moarta intr-un cosciug.
  •  
    • 3484 mesaje
    15 Aug 2006, 21:38
    0 0
    condoleante,

faci cum crezi tu ca e mai bine, dar sa te gandesti bine, inmormantarea e un ultim omagiu, sa nu iti reprosezi mai tarziu ca nu te-ai dus

fii tare !
  •  
    • 3548 mesaje
    15 Aug 2006, 21:38
    0 0
    fie-i tarana usoara si Doamne ajuta!... a murit intr-o zi sfanta...
  •  
    • 13915 mesaje
    15 Aug 2006, 21:41
    0 0
    uf......condoleante!

te inteleg, si eu mi-am iubit bunica mai mult decit orice -exceptind mama-....si la moartea ei nu am putut plinge......lacrimile au venit dupa......cine a putut intelege asta a inteles......

asa ca eu te inteleg!

Sa-ti de dumnezeu putere sa depasesti clipele astea grele!
  •  
    • 452 mesaje
    15 Aug 2006, 21:46
    0 0
    Iti inteleg durerea, pentru ca am simtit si eu aceeasi durere cind a plecat si bunica mea in rai. La mine a fost dubla durerea in acea perioada pentru ca in citeva zile am pierdut 2 persoane dragi, prima a fost nasa de cununie a parintilor mei, si de bine ce am ajuns acasa spre seara, a doua zi la prima ora sa primim vestea ca a urmat-o si bunica pe acelasi drum fara intoarcere. Ambele erau de pe aceeasi linie de neam, asa ca pentru tot neamul a fost un soc aceste 2 pierderi. Eram epuizati, blocati de durere, nu avem nici suflare, nici lacrimi, pentru ca durerea si socul produs era mult prea mare pentru noi.
    Condoleantele mele si Dumnezeu sa o odihneasca in pace si pe bunicuta ta si pe bunicuta mea, doi ingeri blinzi si calzi la suflet. Dumnezeu sa o odihneasca si pe nasa.
    Sunt alaturi de durerea ta.
  •  
    • 2741 mesaje
    15 Aug 2006, 21:52
    0 0
    Condoleante!Euz ci ca ar fi mai bine sa mergi la inmormantare.Se va bucura de acolo de Sus sa vada ca nepoata ei este cu dansa pe ultimul drum.
  •  
    • 7843 mesaje
    15 Aug 2006, 21:57
    0 0
    Sunt cu gandul si sufletul langa ea permanent dar nu am sa fac fata drumului, si circului ce va fi acolo. Sunt intr-un conflict mocnit cu rudele care abia asteapta sa ma jupoaie de vie, si nu am atata putere sa-i aud cum se apuca de injurat in privinta mostenirii.
  •  
    • 13915 mesaje
    15 Aug 2006, 22:01
    0 0
    uite, hai sati spun ce am facut eu...sigur lumea va ride aici, dar chiar nu-mi pasa.......

bunica mea adora pur si simplu bomboanele de orice fel, avea in toate buzunarele, in toate sertarele, peste tot......abia astepta sa ma vada ca stia ca ii aduc kilu de dropsuri (de bomboanele de pom nu mai vorbesc!)

asa ca in sicriu, pe linga ea, am pus kilograme de bomboane -a fost asa, nebunia mea.....lumea se uita ciudat, dar cine stia chiar a inteles.....

ma rog....a fost modul meu de a-i spune ca o iubesc dincolo de moarte!!!!!
  •  
    • 7843 mesaje
    15 Aug 2006, 22:04
    0 0
    Elado esti o scumpa!Dar stiu ca prezenta mea la inmormantare ar transorma un moment solemn intr-o lupta de orgolii si este ultimul lucru pe care mi-l doresc.Insa va rog sa-mi explicati de ce nu pot plange desi imi urla sufletul in mine?
  •  
    • 4267 mesaje
    15 Aug 2006, 22:07
    0 0
    Sincere condoleante
  •  
    • 13915 mesaje
    15 Aug 2006, 22:08
    0 0
    nu stiu, ti-am zis ca exact asa am simtit si eu......lacrimile au venit dupa ce s-a terminat totul si am ramas singura in casa mea......

lasa chestiile astea aiurea cu rude, mosteniri deoparte (spui departe, ce inseamna asta???) si du-te! nu trebuie sa stai acolo 3 zile...(vorbeste partea sentimentala din mine....dar, ti-am zis ca eu inteleg prin ce treci)

dar daca zici ca prezenta ta ar insemna altceva...nu stiu, mergi la tine, acolo unde esti, la o biserica, aprinde o luminare, pune niste flori la o icoana...Gindul tau alaturi de ea il va simti!
  •  
    • 2741 mesaje
    15 Aug 2006, 22:42
    0 0
    Probabil esti prea coplesita de tot ce s`a intamplat si de aceea nu plangi....Esti inca in stare de soc
    Eu zic sa nu`i bagi inseama pe ceilalti si sa te duci sa fi alaturi de bunica ta.
  •  
    • 1555 mesaje
    15 Aug 2006, 22:49
    0 0
    ...si eu zic sa mergi, oricum ti'o vei aminti frumoasa si zambitoare, amintirile nu se sterg. Iti iei adio .. Sincere condoleante!
  •  
    • 539 mesaje
    15 Aug 2006, 22:56
    0 0
    Condoleante si nu face greseala sa nu mergi la inmormantare.
    Este foarte greu sa intri in casa in care a trait bunica, dar nu trebuie sa iti para rau mai tarziu...
    Eu am multe regrete si multi morti...mama a murit in martie, dupa o suferinta la pat de aproape sase ani si jumatate. Sa stins in fata mea...
  •  
    • 8104 mesaje
    15 Aug 2006, 23:01
    0 0
    am fost mereu o tipa mai dura-inca de la 14 ani am facut practica in spital astfel ca ma calisem la scoala asta a vietii.dar...cand mi-a murit bunicul a fost pentru prima data cand mi-am dat seama ca sunt om, si inca unul vulnerabil pentru ca atunci am facut pentru prima data o depresie care a durat vreo trei luni de zile...timp in care plangeam dupa el in fiecare zi-evident...singura, departe de ai mei-dealtfel saracii s-au si intrebat cum de mi-am revenit totusi atat de repede

mi-a trecut depresia abia cand l-am visat intr-o dupamiaza de mai...dar un gol a ramas in suflet de atunci..

te sfatuiesc sa mergi si sa o conduci pe ultimul ei drum.este singura ocazie in care poti sa iti iei ramas bun de la ea-nu o ingroapa de doua trei ori..deci...

hai..va trece si asta..chiar daca pare ca s-a sfarsit totul...

in incheiere,condoleante si sa ii fie tarana usoara!