tiroida

•  
    • 100 mesaje
    15 Aug 2006, 15:31
    0 0
    Tsh de 1.4 este normal pentru o persoana de 27 de ani? Am mancat inainte de a face analiza? Influienteaza cu ceva asat?
  •  
    • 122 mesaje
    15 Aug 2006, 16:19
    0 0
    nu stiu daca influenteaza negativ sau pozitiv faptul ca ai mancat inainte de analize, stiu doar ca nu e voie sa mananci inainte. anyway, si eu mi-am facut de curand analize pt tiroida, iar valorile normale pt ths sunt 0.46-4.68, eu am avut 1.65, deci si tu, ca si mine, esti OK!! ma bucur
  •  
    • 415 mesaje
    15 Aug 2006, 18:19
    0 0
    Se recomanda ca recoltarea sangelui sa se faca pe nemancate. Seara se va manca mai devreme si putin, fara grasimi, caci o alimentatie bogata in grasimi produce o tulburare a serului, fenomen care poate falsifica rezultatele analizelor. Persoanele care obisnuiesc sa manance dimineata este bine sa-si ia cu ele un pachetel cu alimente pentru a manca imediat dupa recoltarea sangelui. Nu se recomanda efectuarea analizei de sange la persoanele care vin de la distante mari cu trenul sau masina, obosite, nedormite, nervoase; in aceste situatii rezultatele analizelor pot prezenta abateri de la normal.
    Deci cel mai bine repeta-le pentru a fi sigura de corectitudinea lor,nu poti stii cat de mult sau cat de putin au fost afectate.
    Iar in ceea ce priveste valorile normale,pot sa difere de la un laborator la altul,in functie de unit de masura si varsta.
    Ar trebui sa existe totusi niste limite ale laboratorului trecute pe buletinul tau de analize,sau macar sa fie o hasurare in caz de depasire.
  •  
    • 831 mesaje
    15 Aug 2006, 19:07
    0 0
    Si io vreau sa fac niste analize pt. a vedea daca am sau nu probl. cu tiroida, si la clinica la care am fost mi s-a spus ca nu influenteaza cu absolut nik rezultatu' daca mananc un sandwich si beau o cafeluta mica....nu mai intzeleg....pana la urma e voie sau nu sa mananci inainte?!?
    Si inca ceva voiam sa intreb: e concludent numa' TSH-ul, sau tre' facut si T3, respectiv T4? Cineva mi-a recomandat sa fac TSH,T3, T4, Ca si Mg....Nu stiu ce sa fac. Mersi anticipat pt. raspunsuri
  •  
    • 415 mesaje
    15 Aug 2006, 20:08
    0 0
    - in hipotiridie scad si val Mg,si T3 si T4 au val mici

-in hipertiroidie cresc val Mg ,si boala Basedow,iar val T3 este mare

-Ca este scazut in insuficienta gland. paratiroide

-In hipotiroidism subclinic val T3 si T4 sunt normale ,insa val TSH este mare

-in hipertiroidism subclinic val T3 si T4 sunt normale ,insa val TSH este mica

-Valoarea hormonului TSH, alaturi de cei doi hormoni ai tiroidei T3 si T4, este importanta atunci cand se diagnosticheaza o disfunctie hormonala

-Simptomele unei hipertiroidii sunt de obicei evidente.Exista suspiciune de hipertiroidie atunci cand bolnavul mananca, dar slabeste foarte mult, cand este nervos si agitat, tremura si are palpitatii .

-Spre deosebire de hipertiroidie, hipotiroidia este insotita insa de simptome mai putin evidente.Pacientul care sufera de aceasta boala este obosit, are edeme (umflaturi) in special pe pleoape si pe fata, are tegumente reci, este somnolent si nu suporta frigul
  •  
    • 831 mesaje
    21 Aug 2006, 18:58
    0 0
    Carmen, desi cu intarziere, iti multumesc pt. raspuns. Totusi, nu stiu ce sa fac....numa' TSH-ul sau si T3, T4? Ce m-a determinat sa fac analizele e scaderea in greutate (desi mananc destul de bine-zic i, pilozitatea din ce in ce mai accentuata si o acnee urata de tot, cum n-am avut nici la pubertate Ce ma sfatuiti? Dr. mea de fam. e in concediu pana la 1 septembrie si as dori sa fac analizele pana atunci.
  •  
    • 415 mesaje
    21 Aug 2006, 21:41
    0 0
    Semnele hipertiroidismului sunt:
    perdere in greutate cu cresterea apetitului,transpiratii,puls marit chiar si in repaus(si in somn),se poate ajunge si la 140 batai/minut si chair mai mult.
    Tu cat ai slabit si in ce perioada,de exemplu intro luna?
    Alte semne decat scaderea in greutate mai ai? Ma refer la celelalte pe care le-am mentionat eu mai sus?
    Daca nu ai alte simptome si nici slabirea nu este accentuata ,probabil ca nu ai nimic la tiroida si altele sunt cauzele pierderii in greutate.

TSH ,T3 ,T4 sunt teste standard pentru functia tiroidiana.Deci se fac toate trei.

Pilozitatea excesiva si acneea nu au legatura cu hipo sau hiper-tiroidia.
    Aparitia parului in regiuni caracteristice pilozitatii masculine: la nivelul buzei superioare, la nivelul barbiei, al perciunilor, pe piept, pe abdomen,sunt semne de hirsutism .Cauza frecventa a hirsutismului este excesul de hormoni androgeni.Insa mai pot fi si alte cauze,cum ar fi: sindromul Cushing, sindromul ovarelor polichistice,sau anumite pastile,de ex cortizon.
    Sindromul ovarelor polichistice se manifesta alaturi de hirsutism si cu cicluri rare sau amenoree,sterilitate,
    obezitate.
    Tu cum ai ciclul?
    Iei anticonceptionale sau alte pastile?
    Daca hirsutismul este legat de sindromul ovarului polichistic poate fi tratat cu anticonceptionale orale, care echilibreaza balanta hormonala. .
    Daca nu ai probleme cu ovarele,atunci singura solutie pentru hirsutism este epilarea definitiva cu laserul(IPL= lumina intensa pulsata).
    Pentru acnee trebuie mers la medicul dermatolog,probabil iti va recomanda crema Brevoxyl,dar atentie nu te mai expui la soare cand o utilizezi.

Deci in conluzie rspunde-mi te rog la intrebari sa-mi pot da seama daca e cazul sa-ti faci analizele pt tiroida
  •  
    • 831 mesaje
    22 Aug 2006, 14:50
    0 0
    Draga Carmen, mersi de promptitudine
    Deci, s-o iau pe rand: cat am pierdut in greutate intr-o luna nu stiu exact, insa ca sa-ti faci o idee, in decembrie aveam 45-46 kg, iar acu' 42 (la o inaltime de 1,65 m!!)
    In ceea ce priveste pilozitatea, e drept ca sunt bruneta, si am ceva mai mult par pe corp, insa, parca in ultimu' timp, creste mai vartos si mai repede.....
    Anu' trecut in septembrie am nascut (deci ovare polichistice nu am, mi-ar fi spus ginecologu', ci doar uter retrovers). La exact 3 luni de la nastere mi-a venit menstruatia, dupa care pana anu' acesta pe 8 august nu am mai avut menstruatie.
    Aaaa....si inca ceva.....recunosc ca, mananc umpik haotic (asta din cauza celui mic), insa mananc putin si des. Si nu lipsesc dulciurile, dupa care sunt innebunita (mai ales inghetata si ciocolata). Astept raspuns. Poopici!
  •  
    • 831 mesaje
    22 Aug 2006, 14:59
    0 0
    Revin cu niste completari:
    -anticonceptionale am luat in perioada ianuarie-mai 2006 (am folosit Exluton-potrivite in cazu' in care alaptezi)
    -am observat ca sunt ceva mai nervoasa si mai agitata in ultima perioada
    -tensiunea am avut-o dintotdeauna mica (9 cu 5, 10 cu 5) chiar si in sarcina.
  •  
    • 415 mesaje
    22 Aug 2006, 18:04
    0 0
    Scaderea ponderala nu este mare,
    probabil se datoreaza stresului si oboselii,in niciun caz tiroidei.
    Cauta sa ai regim alimentar echilibrat
    Tensiunea mica ai avut-o dintotdeauna?

Sa inteleg ca ti-a fost prescris Exluton fara niciun fel de analize,
    doar pe considerentul "ca este bun cand alaptezi"?
    Contraceptivele se prescriu individual,
    de catre medic, pe baza unor dozari hormonale si analize amanuntite.

Efectele secundare ale contraceptiei cu progestative sunt:
    -modificari ale regularitatii ciclurilor menstruale (menstruatii neregulate, amenoree)
    - sângerari intermenstruale sau spotting
    - cefalee (rar)
    -modificari ale starii psihice
    -pilozitate excesiva/hirsutism
    -Acnee
    -toleranta scazuta la glucoza
    -modificari ale greutatii corporale

Aceste efecte secundare ar trebui sa inceteze (in timp) daca ai oprit administrarea lor.
    Au trecut cam 3 luni si ar trebuie macar o parte din ele sa se diminueze.

In cazul in care pilozitatea este excesiva poti face dozari hormonale (17-OH-progesteron, DHEA-sulfat, testosteron plasmatic)
    Daca este doar o pilozitate putin mai mare ca deobicei iti recomand epilarea cu laserul.
    Sfatul meu este sa mergi din nou la un control ginecologic,a trecut totusi 1 an de la ultimul,si sa-i spui despre
    urmarile cotraceptiei cu Exluton,si apoi la un medic endocrinolog.

Anticonceptionalele produc si favorizeaza o multime de boli cronice.Aceste boli sunt date de acel stoc de hormoni care raman in organism
    Acest stoc de hormoni depozitat in organism ,in special in ficat va produce in lant niste reactii ireversibile, cronice, care duc la boli cronice .
    Se spune ca pilula rezolva mici lucruri si da mari necazuri: provoaca sterilitate, chiar tulburari mari de ciclu,depresie nervoasa,tulburari cardiace,tulburari de circulatie,...
    In strainatate mai mult de 4-8 luni nu se recomanda pilula. La noi in tara dupa 8 luni nu se opreste, in occident dupa 8 luni se face pauza. La noi nu se face pauza. Se da 3 ani, 2 ani, 5 ani.
  •  
    • 831 mesaje
    22 Aug 2006, 21:57
    0 0
    Da, tensiunea a fost mica mereu. 10 cu 5 am avut o sg. data in timpu' sarcinii, si atunci pt. ca bausem o cafea
    Legat de anticonceptionale, initial la controlu' de 6 saptamani dupa nastere dr. ginecolog m-a trimis in spital sa fac o injectie contraceptiva (Depo-Provera se numeste), care asigura protectie 3 luni de zile. Deoarece, aveam dureri groaznice de cap si o menstruatie abundenta timp de 10 zile (!!!), m-am reintors in spital, unde am solicitat sa mi se prescrie altceva, intrucat nu ma simteam bine in urma injectiei contraceptive. De acolo, mi s-a sugerat sa iau Exluton...fara nici o analiza nimik. Le-am luat timp de 5 luni de zile, da' nici de la ele nu ma simteam grozav, plus acneea asta, care a aparut cam la 3 luni de utilizare...asa ca, din proprie initiativa, le-am intrerupt.Deci, ce ma sfatuiesti, sa merg sa fac analizele pt. tiroida sau nu?
    P.S. sa stii ca si ginecologu', la inceput de sarcina, mi-a recomandat sa fac un TSH...se speriase cat de slaba eram. Din lipsa de timp (locu' de munca nu prea-mi lasa mult timp liber la dispozitie) nu am reusit sa fac analiza respectiva, iar ginecologu' vazand ca incep sa iau in greutate (la sfarsit de sarcina aveam 57 kg) m-a lasat in pace
  •  
    • 415 mesaje
    23 Aug 2006, 11:30
    0 0
    Un hipertiroidism latent poate fi definit prin valoari scazute ale TSH seric concomitent cu valori normale ale T3,la bolnavii fara simptome si semne de hipertiroidie.
    Cum tu nu prezentai simptomele: pierdere in greutate cu cresterea apetitului,scaune frecvente(diaree), oligomenoree (cicluri rare),tremor, iritabilitate,labilitate emotionala, oboseala, nu te deranja vremea calda,
    transpiratii profuze,prurit.
    si nici semnele:tahicardie, chiar si in somn,tensiune marita tiroida marita sau noduli tiroidieni, miopatie, tremor fin.
    Dr ginecolog a considerat ca ar fi vorba de un hipertiroidism latent si ti-a dat sa faci doar analiza TSH-ului seric.
    Dar cum nici acum nu ai alte simptome decat pierderea in greutate destul de mica ,tensiunea mica, nervozitatea,agitatia,poti face doar analiza TSH-ului seric.
  •  
    • 831 mesaje
    23 Aug 2006, 14:46
    0 0
    Mersi inca o data, Carmen. Zilele imediat urmatoare merg negresit sa-mi fac analiza Te voi tine la curent.