"marturii" pt. nunta

  •  
    • 601 mesaje
    7 Aug 2006, 12:54
    0 0
    Va rog sa ma ajutati cu niste idei originale; ce as putea sa pun in tul/cutiute, in afara de clasicele 5 arahide(bomboanele miresei)? Ma gandesc la o lumanarica parfumata impreuna cu ceva "pietre decor colorate"... Are cineva alta idee? Merci!
  •  
    • 13910 mesaje
    7 Aug 2006, 13:03
    0 0
    o luminarica parfumata este suficient.....sau 2 pietricele......
    Eu tocmai ce am fost la o nunta si ei au pus clasicele bomboane.....

    Ideea ta este mult mai draguta!
  •  
    • 601 mesaje
    7 Aug 2006, 13:16
    0 0
    Multumesc frumos, dar eu vreau o idee si mai draguta...dar care sa nu ma "cocoseze" financiar...
  •  
    • 13910 mesaje
    7 Aug 2006, 13:20
    0 0
    categoric te va cocosa....doar bombonele nu prea!

    ma mai gindesc!
  •  
    • 3198 mesaje
    7 Aug 2006, 16:28
    0 0
    O cruciulita mica de argint?... zic si eu...
    Esti miresuca, Yardley?
  •  
    • 13910 mesaje
    7 Aug 2006, 16:44
    0 0
    cruciulita de ag si luminare parfumata a fost la botez....parca nu mi se pare chiar potrivita la nunta.......aici ar trebui ceva mai vesel -poate nu e chiar corecta exprimarea-
  •  
    • 3198 mesaje
    7 Aug 2006, 18:08
    0 0
    Eu la ultima nunta am primit un glob de Pom! :o M-am mirat, dar a fost frumos in brad asta-iarna si mi-am amintit momentul...
  •  
    • 9835 mesaje
    7 Aug 2006, 18:30
    0 0
    http://www.enunta.ro/marturii_de_nunta_bucuresti.html

    "Traditia oferirii bombonierelor de nunta isi are radacinile in istoria medievala europeana, cand acestea erau oferite de aristocratii bogati la celebrarea zilelor de nastere, botezurilor si casatoriilor. La inceput, bombonierele erau realizate din aur, pietre pretioase, cristal sau portelan. Chiar si continutul era foarte valoros intrucat, in acele vremuri, zaharul era considerat o delicatesa scumpa si era pretuit pentru proprietatile sale medicale.

    Odata cu trecerea timpului, aceasta traditie a capatat semnificatii suplimentare. Cele cinci bomboane (de obicei migdale glazurate) incluse in bomboniere simbolizeaza cele mai importante elemente pe care se cladeste o casatorie: sanatate, bunastare, fericire, fertilitate si longevitate.

    Fara indoiala, oferirea marturiilor a devenit o parte importanta a ceremoniilor de nunta in intreaga lume, reprezentand dragostea si respectul tinerilor casatoriti fata de invitatii care le impartasesc bucuria. In plus, acestea ofera o nota distinctiva intregului decor al nuntii."

    Dom'le, deci e clar: daca vrei sa tii obiceiul asta, ori il faci cum trebuie, ori nu-l mai faci deloc!
  •  
    • 7364 mesaje
    7 Aug 2006, 21:55
    0 0
    mama, cate traditii de care nu stiam! si aceste marturii cand se dau, unde se pun? ce se face concret cu ele?
  •  
    • 13910 mesaje
    7 Aug 2006, 22:00
    0 0
    chestiile astea dragute le gasesti pe masa!

    la nunta la care am fost eu saptamina trecuta cutiutele erau de 2 culori (ca si esarfele de la scaune) : bleumarin pt. barbati si sidefiu pt. femei, evident, una si una....

    le iei cu tine, le maninci daca sint bomboane, faci ce vrei, dar nu le lasi pe masa....este lipsa de consideratie!
  •  
    • 2009 mesaje
    7 Aug 2006, 22:01
    0 0
    Dona, asa era si acum 21 de ani?
    Ca eu nu-mi aduc aminte!
  •  
    • 601 mesaje
    8 Aug 2006, 09:21
    0 0
    Multumesc mult fetelor!
    Da Beauty, sunt miresica "second hand" da' nu arat
    Am comandat ieri cutiutele, sunt albe sidefii. Ma tot gandesc ce sa pun in ele!!! Donna zice ca tb. sa respecti traditia dar, mie mi se pare prea putin, 5 arahide. Ma gandisem la cate un mini obiect de artizanat, da'...cand am vazut cat costa....m-am razgandit.
    Ce ziceti daca pun cele 5 arahide in tul(sa nu se supere Donna) si cate o scoica/melc(sau cum s-o numi)din acele frumoase, langa ele? Sau arahide si lumanarica??? Ideea cu globul e draguta dar...parca nu-i momentul. Oricum, e de retinut.
    Va stept si cu alte idei si va mutumesc.
    Cat despre acum 21 de ani...cu siguranta ca nu erau aceste obiceiuri in Romania. Erau altele mai dubioase, cel putin asa mi se pare mie:strigatul darului, jucatul gainii, ceva cu spartul unui scaun, monezi intr-o galeata cu apa (chiar in Bucuresti)...astea imi amintesc, dar cred ca erau si altele si mai si...barbar, as spune acum.Sper sa nu deranjez pe nimeni cu parerea mea.
  •  
    • 619 mesaje
    8 Aug 2006, 10:36
    0 0
    Eu am vazut ca traditia aceasta cu marturiile de nunta e mai mult la catolici. Ortodocsii am vazut ca ofera o fotografie cu mirii, ceea ce-o sa fac si eu. Asadar...depinde si de religia fiecaruia! Casa de piatra!
  •  
    • 601 mesaje
    8 Aug 2006, 10:46
    0 0
    Pai nu stii cum e romanu'? copiaza tot...macar de-ar copia numai lucrurile frumoase... Multumesc pt. urare!
  •  
    • 9835 mesaje
    8 Aug 2006, 14:22
    1 0
    little rose, nu era, dom'le, asa ceva, nici acu' 6 ani cand m-am casatorit eu...

    dar... ce sa zic, fiecare vrea sa-si impresioneze cumva oaspetii: uite dom'le cat de rafinati suntem... mai rafinati decat ionestii, care nu au dat decat bomboane legate in tul...
    si atunci, comerciantii de ce sa nu profite de pe urma oamenilor? fraieri ar fi...

    sincer de tot, eu nu ma mai duc cu placere la nunti. e o cheltuiala si o oboseala de care m-as lipsi bucuroasa. si, cu cat vad la o nunta mai multe kitschosenii de-astea sclifosite, cu atat imi pare mai rau de cheltuiala si timpul pierdut... si totul ca sa ce? ca sa ma prefac fericita ca trebuie sa mananc o masa indigesta (pe care, de fapt, mi-o platesc singura cu varf si indesat) si sa-mi urle in cap cateva boxe date la maximum? sa barfesc pe la colturi, ca babele, ca uite ce coafura neinspirata are soacra mica, si uite la soacra mare, vai ce taranca, joaca perinita desculta, ca au ros-o sandalele??? si florile din piept, oh, sunt mari si iti iau ochii, dar matusa otilia mi-a zis ca le-a vazut la Obor, sunt cele mai ieftine posibil...

    nu, dragelor, nu.

    o nunta frumoasa e o nunta fara sclifoseli, care contine eventual si cateva obiceiuri romanesti de bun-simt, de-ale noastre, sa simta toata lumea legatura cu traditia si legile pamantului care ne rabda si ne tine in viata.

    daca stau sa ma gandesc bine, cea mai frumoasa nunta la care am fost a fost cea mai simpla si mai de bun-simt din toate la cate am asistat. toata lumea s-a simtit exceptional tocmai pentru ca nu au existat momente penibile si fleacuri cu pompon exagerat, care sa "raceasca" atmosfera prin stinghereala si ridicolul pe care le seamana de obicei aceste lucruri.
  •  
    • 9835 mesaje
    8 Aug 2006, 14:35
    0 0
    yardley, io daca as tine neaparat sa fac marturii din alea, as pune cele 5 bombonele si un biletel, cu explicatia lor - sa stie toata lumea ca au o semnificatie aparte.

    lumanarica nu-si are rostul, zau... la noi, la romani, lumanare se da la pomana, nu la nunta. asa ca rudele mai in varsta nu ar vedea deloc ceva romantic in lumanarea aia.

    iar scoica? ce-are a face scoica cu nunta? ca nu inteleg? ce sa faca omul cu ea? s-o pastreze un cutia cu nasturi de plapuma???

    ideea cu fotografia mi se pare draguta - dar la catolici poza se face din timp, dinainte de nunta. si-atunci care mai e chichirezul? nu e altceva decat o fotografie lipsita de orice incarcatura afectiva.
  •  
    • 601 mesaje
    8 Aug 2006, 15:56
    0 1
    De retinut ideea cu explicatia pt. bomboanele miresei...ma gandesc la ea. Sa stii Donna ca nu suntem niste sclifositi,din contra, dar unii dintre invitati cam sunt. Si n-as vrea sa ma barfeasca pe la colturi ca nu m-am conformat la noul trend, ca altii...
    P.S. Invitatiile au o mica scoica, in relief, undeva intr-o parte. Asta era legatura cu scoica...
    Cat despre lumanarica...eu nu am invitat decat tineri, fac o nunta f. mica si fara dar, asa ca oamenii vor veni, sper eu, cu placere...
  •  
    • 2009 mesaje
    8 Aug 2006, 16:41
    0 0
    Eu nu prea am tinut la traditii, ca sunt copil de oras, maritata pe asfalt!
    Dar n-am suportat sa-mni vina lautarii in casa, m-am certat cu ai mei, si le-am spus ca daca vin lautarii eu plec si ne vedem la starea civila, asa ca n-am avut lautari sa-mi jeleasca la ureche.
    in schimb, am tinut mortis sa am caleasca la scara, si tati s-a dat peste cap sa-mi aduca o caleasca cu un cal alb.
    Iar la restaurant am avut o formatie in mare voga pe atunci, care nu prea a cantat muzica populara!
  •  
    • 601 mesaje
    8 Aug 2006, 16:46
    0 0
    Super, de unde ai inchiriat caleasca?
  •  
    • 3198 mesaje
    8 Aug 2006, 17:20
    0 0
    Uau! Caleasca la nunta!!! E tot ce poate fi mai frumos!
    Tu fa rost de caleasca; calul alb il imprumutam de la Adnana!