Coagularea sangelui

•  
    • 1198 mesaje
    27 Iul 2006, 14:32
    0 0
    Am si eu o intrebare: care e motivul pt care unei persoane nu i se coaguleaza sangele pt a putea fi operata??

Va rog un raspuns, daca stiti!!!
  •  
    • 202 mesaje
    27 Iul 2006, 15:05
    0 0
    Nu stiu daca este situatia care te intereseaza si nici nu iti pot da amanunte medicale pt. ca nu sunt de specialitate.Pot sa iti spun doar ca bunicii mele i se intampla asta deoarece este bolnava cu inima, i s-au facut multe anticoagulante, a luat trombostop, si chiar acum ne confruntam cu o problema in ceea ce o priveste.S-a taiat la un deget si de 2 zile nu i se mai opreste sangerarea.
    Nu stiu daca te-am ajutat cu ceva.Ideea este ca difera de la caz la caz.Este vorba de un batran?Pt. ca daca da este posibil sa fie o situatie similara cu cea a bunicii mele.
  •  
    • 34 mesaje
    27 Iul 2006, 15:14
    0 0
    Tulburariel de coagulare apar intr-adevar, fire in urma unui tratament, fie sunt genetice.(de exemplu este mai cunoscuta boala numita hemofile, in care lipseste un factor de coagulare si la orice mica rana, sangereaza f mult). Factorii coagularii se produc in ficat. O boala de ficat( hepatita, ciroza) poate sa impiedice producerea acestor factori. Atunci este nevoie sa fie adusi din exterior( transfuzii cu plasma). O boala de splina poate sa distruga majoritatea trombocitelor( fragmente de globule care participa la coagulare).Atunci e nevoie de transfuzii cu masa trombocitara sau sange integral.
    In functie de ce factor lipseste, exista si remediu.Nu se repara in mod miraculos, dar macar se mentine omul in viata. Operatiile in general sunt periculoase la o persoana cu tulburari de coagulare si se prefera amanarea lor pana se stabilizeza cat de cat situatia.
    Sanatate!
  •  
    • 202 mesaje
    27 Iul 2006, 15:19
    0 0
    A_da stii cumva cum se numeste analiza care indica timpul de coagulare al sangelui si, eventual, care sunt valorile ei normale? Multumesc!
  •  
    • 4487 mesaje
    27 Iul 2006, 15:44
    0 0
    daca nu ma insel este vorba de VSH care are timpul de coagulare la 1 ora si la 2 ore. care este viteza de coagulare a sangelui.
  •  
    • 1198 mesaje
    27 Iul 2006, 15:56
    0 0
    Merci mult fetelor! E vb de bunica mea care a facut icter mecanic si trebuie sa-i scoata fierea si nu o poate opera pt ca nu i se coaguleaza sangele, iar pe masura ce trece timpul se imbolnaveste ficatul tot mai tare, chiar daca de 4 zile sta tot in perfuzii . Azi la amiaz tata si matusa-mea au dus-o la Cluj. A vb cu un medic acolo care a mai operat-o acum 3 ani cand a avut cancer la rinichi si a trebuit sa i-l scoata, el zice ca o poate opera. Sper din tot sufletul ca asa va fi!

Multumesc de raspunsuri inca o data.
  •  
    • 4487 mesaje
    27 Iul 2006, 15:59
    0 0
    rorox multa sanatate bunicii tale. sper ca o sa se rezolve problema. pupici si fii tare. da-mi de veste.
  •  
    • 1198 mesaje
    27 Iul 2006, 17:06
    0 0
    Merci, Cecs!
  •  
    • 4487 mesaje
    27 Iul 2006, 20:37
    0 0
    pup.
  •  
    • 1198 mesaje
    28 Iul 2006, 15:46
    0 0
    Cecs, i-au deblocat ficatul bunicei mele si acum asteapta sa vada daca se imbunatateste timpul de coagulare. Sper ca va fi bine!

Multumesc inca o data celor care mi-au dat o idee ce ar putea fi.
  •  
    • 202 mesaje
    28 Iul 2006, 17:42
    0 0
    Sanatate multa bunicii tale!
  •  
    • 1198 mesaje
    28 Iul 2006, 22:43
    0 0
    Multumesc din suflet!