operatie de chist pe ovar!!!!

  •  
    • 202 mesaje
    14 Iul 2006, 18:38
    0 1
    Multumesc mult Dianaana pentru incurajari.Sper sa pot scrie si eu la fel ca tine dupa operatie.Pupic
  •  
    • 32 mesaje
    14 Iul 2006, 18:43
    0 1
    totusi chistul tau cat are in dimensiune?> de ce nu il mai intrebi pe doctor ...poate te opereaza laparoscopic.ti-am zis ,al meu avea aproape 12cm si culmea .l-am descoperit accidental,la un control, nu aveam simptome.doar putin umflata in burta...dar oricum si dc nu se poate tot te recuperezi bine.asa am auzit..operatiile pt chisturi sunt cele mai usoare..multa sanatate!!!
  •  
    • 202 mesaje
    14 Iul 2006, 18:52
    0 0
    Chistul meu are aproape 6 cm. dar nu da inapoi la tratament.Nu prea imi permit sa ii sugerez doctorului sa ma opereze laparoscopic pt. ca este un pic mai dur si daca el a considerat ca asa este mai bine nu il contrazic.Ai avut focare endometriale si in alta parte?In ce stadiu a fost endometrioza?
  •  
    • 32 mesaje
    14 Iul 2006, 18:57
    4 1
    da, ai dreptate..stie el cum e mai bine pt tine. in timpul operatiei mi s-a descoperit si la ovarul drept tot un chist endometriotic de 3 cm, cel de 12 cm fiind la cel stang. mi l-a extirpat tot atunci la operatie. pana atunci nu mai avusesem alte chisturi.acum sper sa nu mai revina.o sa ma duc la doctor regulat si iau si niste anticonceptionale ,logest, pe care mi le-a recomandat doctorul..
  •  
    • 202 mesaje
    14 Iul 2006, 21:28
    0 0
    Ovarul nu a avut nimic de suferit? Ma gandesc ca la dimensiunile astea chistul exercita o presiune mare asupra ovarului.Cand vad ce scrii tu parca devin si eu mai optimista.
  •  
    • 32 mesaje
    15 Iul 2006, 10:47
    0 0
    pt teonis:
    NU, ovarul este in regula...doctorul mi-a spus ca acel chist nu era localizat chiar pe ovar..din cate stiu, era legat prin ceva de ovar, si astfel se hranea si se dezvolta...si mai e ceva> chistul meu era format din sange menstrual acumulat intr-o capsula..cam asa am inteles eu din ce mi-a spus doctorul..si d-asta la operatie,mai intai cred ca a absorbit sangele prin laparoscopie..si capsula a scos-o prin taietura..
  •  
    • 202 mesaje
    15 Iul 2006, 13:18
    0 0
    Mie imi este cam frica pentru ca, ecografic, ovarul meu drept nici nu se mai vede.Sper totusi sa fie in regula.Pe mine ma cam doare.Tu spui ca nu aveai nici o durere.Daca se confirma si la mine endometrioza(si sunt aproape convinsa de asta) probabil si chistul meu e plin tot de sange menstrual.Ramane de vazut.Unde te-ai operat?Esti din Bucuresti?Te pup si sanatate multa!
  •  
    • 202 mesaje
    15 Iul 2006, 13:24
    0 0
    Dianaana si as mai avea o intrebare te rog.Ce ti s-a spus exact la ecograf sau mai bine zis ce s-a scris in buletinul de ecografie?Fiindca mie mi s-a spus ca acea formatiune de pe ovarul drept nu este transonica, adica nu este lichid subtire, ci are continut fin ecogen si de aici suspecteaza a fi endometrioza.Multumesc inca o data.
  •  
    • 1 mesaje
    15 Iul 2006, 14:10
    0 0
    fiica mea a inceput de 15 zile un tratament naturist ptr. chist ovarian de 5.3 cm. datorita altor afectiuni cronice asociate medicatia hormonala e c. i.iar ptr.operatie am ezitat pe net cautind afectiunea respectiva am gasit pareri diverse ale medicilor. chistul trebuie urmarit 5-6 luni.se poate resorbi dupa ciclu. fiica mea ia;tinctura propolis cite 25. pic. de 3 ori pe zi. gemoderivat de zmeur. gemoderiv. rozmarin conf. prospect. napraznic cps.un antitumoral redut. coenzima q in ulei de catina 21 zile ii pun cataplasme locale cu foi varza cruda-cele ext. verde inchis usor zdrobite acopar cu sal subtire toata noaptea la15 zile a facut echo. si chistul a scazut 8 mm.asteapta sa vina si sa treaca ciclul ptr. o noua echo. din mila Domnului exista sperante sa scape fara operatie. oricum hotarirea e bine sa o iei cnsultind si pe cei apropiati si mai ales un medic cu competenta in fitoterapie-medicina naturista.
  •  
    • 202 mesaje
    15 Iul 2006, 14:49
    1 0
    Cand este vorba de endometrioza nu exista alta solutie in afara operatiei.Daca era un simplu chist ovarian...Am avut si asa ceva in urma cu 1 an si jumatate.Era de 7 cm. si s-a resorbit in 2 luni de tratament.Acum insa este altceva.Sanatate!
  •  
    • 32 mesaje
    15 Iul 2006, 16:55
    0 1
    pt teonis:
    nu mai stiu sigur ce scria pe ecografie> cred ca era o formatiune hipoecogena, omogena,bine delimitata..ceva de genul asta.altceva nu-mi amintesc..si nu mai gasesc acum ecografia... nu m-am nascut in buc, dar de 4 ani locuiesc aici.m-am operat la filantropia...
  •  
    • 202 mesaje
    15 Iul 2006, 18:53
    2 0
    Multumesc pentru raspuns.Si la mine scrie la fel.Eu sunt din Rm.Valcea si o sa ma operez la Polizu.
  •  
    • 32 mesaje
    15 Iul 2006, 22:00
    0 0
    pt teonis:
    mult noroc si sanatate!!! o sa te faci bine ...sa nu ai nici o indoiala! operatiile astea nu sunt grele! sa-mi zici pe urma cum a fost!
  •  
    • 202 mesaje
    15 Iul 2006, 22:26
    0 0
    Sigur!Te pup si mai vorbim!
  •  
    • 2 mesaje
    16 Iul 2006, 09:28
    0 0
    Buna, eu sunt noua pe forumul acesta,v-am citit mesajele si vreau sa va spun ca sora mea a avut aceasta problema adica multiple chisturi pe ovare, din cauza carora nici nu putea avea copii.De 5 ani s-a tot tratat cu diverse medicamente din farmacii dar contraindicatiile si reactiile adverse mai rau i-au facut dindu-i si alte complicatii. Hotarise si ea sa se opereze constienta fiind ca aceste chisturi APAR DIN NOU la o anumita perioada si deci suferinta si cheltuiala e inutila.Din fericire am descoperit la timp un tratament naturist 100% pe baza de aloe vera iar dupa 4 luni de tratament chisturile s-au resorbit fara nici un fel de problema, a ramas si gravida si e foarte fericita.Acest tratament naturist trateaza cauza care a deteminat aparitia acestor chisturi si nu efectul, nu are contraindicatii nici reactii adverse.Ginditi-va ce faceti cu sanatatea voastra si pe mina cui va lasati.Lucrurile sunt mai simple decit par numai noi oamenii avem tendinta de a le complica.Ginditi-va la trauma unei operatii,la timpul petrecutin spital la banii(nu putini)pe care ii dati la medici.De ce de banii astia sa nu va cumparati sanatatea fara traume inutile?Daca doriti detalii despre aceste produse scrieti-mi pe adresaannyfree35@yahoo.com
  •  
    • 2 mesaje
    16 Iul 2006, 09:31
    0 1
    buna.Eu am postat un msj pe forum nu stiu daca l-ai citit,amina operatia si incepe un tratament naturist si vei vedea ca nu mai ai nevoie de operatie.pt detalii scrie-mi pe dannyfree35@yahoo.com
  •  
    • 202 mesaje
    16 Iul 2006, 15:09
    0 0
    Ovarele micropolichistice (cum a avut sora ta)sunt una si endometrioza alta.Aceasta din urma este mult mai grava si atunci cand, coroborata cu alte analize, indica o situatie complicata, trebuie operata.Crede-ma nu am ales din prima operatia, am incercat tot felul de tratamente (alopate si naturiste) dar nu a mers.Nu as mai putea sa stau in stres incercand un alt tratament naturist care nu stiu daca va avea efect.Multumesc.
  •  
    • 2209 mesaje
    16 Iul 2006, 23:30
    0 0
    teonis, am facute analizele hormonale si cu ele de gat si cu medicul ginecolog de manuta, am fost la endocrinolog. el mi-a prescris, impreuna cu ginecologul pastilele Jeanine.
    Ieri mi-a venit ciclul, care mi-a si trecut. Ce mi se pare ciudat, este ca am doar chisturi, sange propriu-zis nu este deloc. Sunt doar cheaguri cumva.. Semn bun ca luna asta nu m-a mai durut burta asa rau si nu am mai fost nevoita sa mai inghit nici un analgezic... Doamne ajuta! Multa sanatete dragele mele!
  •  
    • 202 mesaje
    17 Iul 2006, 10:24
    1 0
    Draga mea, nu mi se pare normal sa ai atatea cheaguri.Sigur ai fost la un ecograf performant care sa vada tot ce este pe acolo?Ai incredere in medicul tau ginecolog? Sanatate multa! O perioada nu cred ca o sa mai pot raspunde pt. ca maine ma internez.Sper sa ma operez si sa va dau vesti bune! Pupici.
  •  
    • 156 mesaje
    17 Iul 2006, 10:33
    1 1
    Ce varsta aveti sau cat de avansat este chistul?
    La mine n-a fost nevoie de nici o operatie,m-am tratat cu anticonceptionale timp de 3 luni,si a disparut ca prin minune.
    Doctorul meu mi-a zis ca la femeile tinere se trateaza asa,La femeile mai in varsta e ceva mai complicat.