operatie de chist pe ovar!!!!

  •  
    • 202 mesaje
    11 Aug 2006, 15:46
    0 0
    Eu am trecut peste felul lui de a fi pt. ca operatia care ma asteapta nu este una usoara si am nevoie de experienta si profesionalismul lui.Stiu ca e foarte dureros consultul.Eu am facut 3 sau 4 pana acum dar mie mi-a spus de la consult, fara ecografie, dimensiunile chistului.Sper sa treaca mai repede toate astea.Alte impresii? Ce poti sa imi mai spui?Cum a fost cu anestezia?
  •  
    • 115 mesaje
    11 Aug 2006, 16:02
    0 0
    a fost ok
    am ajuns la spital pe la 9, m-am internat,am fost la vestiar, nu mi-au dat camasa de la ei..am intrat in operatie cu camasa mea
    am stat in salon de 9 paturi , o asistenta super dragut, Dna Gloria, mi-a luat sange (singurele analize pe care le-am facut in spital )si mi-a spus sa astept linistita in pat sa ma cheme la operatie ..
    nu am avut voie sa mananc sau sa beau nimic in acea zi , pana pe la ora 3 cand m-au bagat in sala de operatie
    acolo m-au pus pe o masa ginecologice, un ac in vena , mi-au luat tensiunea, si mi-a spus anestezista " vezi ca o sa vina ameteala "......apoi m-am trezit la reanimare , dupa o ora si jumatate .
    nu aveam nicio durere,doar ametita
    nu imi aduc aminte cine m-a dus in salon, pt ca am adormit la loc intre timp
    mi s-a spus ca ma vor externa a doua zi .
    m-am simtit f bine pana seara pe la 12 noaptea cand mi s-a facut rau, am vomitat ..stomacul meu se pare ca e mai sensibil .
    s=au mai operat 2 doamne in aceeasi zi cu mine, una din ele a a mancat saorma imediat dupa operatie si nu a avut nimic .
    eu am avut cea mai uosara interventie dn salon ..celealte erau cu probleme mult mai mari .
    spitalul nu mi-a placut deloc, arata f urat , iar baia ..
    era curat, spalau des, nu am vazut gandaci , si oamenii f de treaba .
    astept alte intrebari
    pup
  •  
    • 202 mesaje
    11 Aug 2006, 16:20
    0 0
    Nu se poate spune despre nici un spital ca este frumos.Ti-am zis ca daca reusesti sa stai la o rezerva este mult mai bine.Mie o sa imi dea camasa de la ei, stiu de data trecuta.La tine interventia a fost de scurta durata si de aia te-au lasat cu camasa ta.Plus de asta, rezectiile se fac in "sala mica" (asa ii spun ei).Celelalte interventii chirurgicale se fac in blocul operator mare unde conditiile sunt mult mai stricte.Plus de asta eu voi sta 24 de ore la reanimare obligatoriu (daca toate merg in regula).Mie mi s-au facut de fiecare data toate analizele (sange, urina, secretia).Cred ca aici depinde de indicatia doctorului.Cum a fost dr.Petrache?Ti-am spus ca si mie ea mi-a facut eco transvaginala si mi-a pus diagnosticul.Mersi de raspunsuri.Simt ca incepe sa mi se faca frica.Stii cum este.A propos,cum ai stat cu tensiunea?
  •  
    • 202 mesaje
    11 Aug 2006, 16:24
    0 1
    Am uitat...Iti aduci aminte ca ti-am spus ca rezectiile sunt cele mai usoare interventii?Ma bucur ca am avut dreptate.Pupici.
    Si se pare ca te-ai descurcat bine si cu anestezia de care ne este atat de frica la toti...
  •  
    • 202 mesaje
    11 Aug 2006, 16:31
    0 0
    Si mai am o problema.Imi creste tensiunea si mi se accelereaza pulsul cand il aud pe profesor.Am capatat o frica teribila.Pe de alta parte nici nu am curaj sa ma las pe mainile altcuiva pt. ca macar stiu ca este foarte experimentat si nu prea se inseala la diagnostic.Nu stiu cum sa fac sa ma controlez.Nu as vrea sa intru cu emotii prea mari in sala de operatii pt. ca nu cred ca e bine.De la salon te-a luat direct in sala de operatii?Sau te-au mai tinut in vreo incapere alaturata?Ti-au facut vreo preanestezie sau ti-au dat vreun calmant?
  •  
    • 115 mesaje
    11 Aug 2006, 16:38
    0 0
    Dr Petrache a fost super.
    M-a incurajat,mi-a zambit..
    tensiunea a fost f buna , ca si analizele de sange .
    nu trebuie sa iti fie frica, vei dormi tot timpul..iar dr de acolo sunt buni.
    peste 21 de zile merg la control si voi vedea si rezultatele biopsiei.
    sa ai la tine si absorbante..mai mult ca sigur vei avea ceva scurgeri dupa operatie .
  •  
    • 115 mesaje
    11 Aug 2006, 16:47
    0 0
    de la salon m-au luat impreuna cu alta doamna care se opera la aceeasi dr cu mine , si ne-au pus sa stam cam 10 minute intr-o sala alaturata,sala de reaninmare de fapt, unde dormea de zor o batranica si unde m-am trezit dupa operatie.
    apoi m-au dus in sala de operatie si m-au urcat pe masa ..apoi acuL in vena si somn
    imi batea inima ff tare si i-am spus dnei anesteziste ..mi-a zis ca e ok, sa stau linistita ..asa se intampla tuturor, e normal sa avem emotii , dar am adormit ff repede..in 2-3 minute eram zzzzZZZZZZZzzzzzzZZZZZZ
    doamna care s-a operat dupa mine mi-a zis ca am stat cam 10 -15 minute la operatie.
  •  
    • 202 mesaje
    11 Aug 2006, 17:04
    0 0
    O sa fie in regula cu biopsia o sa vezi.O sa imi iau si absorbante.Sper sa fie totul bine.Multumesc mult pt. raspunsuri.Te pup.
  •  
    • 267 mesaje
    18 Aug 2006, 14:18
    0 0
    eu am fost la un consult si mi s-a spus ca am un chist de 5 cm.mi s-a dat tratam 2 luni si la-ncep lui sept trebuie sa ma duc din nou la consult.nu mi-a zis nimic de operatie si nici ce fel de chist e.ma surprinde ca tie deja ti s-a spus.as vrea sa-mi dai si mie niste detalii despre asta,te rog.si oare de ce la roxi o fi asa urgent pt ca chistul ei e mult mai mic decat al nostru.astept rasp cat mai repede.te pup,pa.
  •  
    • 267 mesaje
    18 Aug 2006, 14:59
    0 0
    si eu am un chist de 5cm.inca nu mi s-a spus nimic de operatie.am urmat tratam 2 luni si la inceputul lunii sept ma duc la control.cat te-a costat operatia, cat timp a durat si unde ai facut-o.
  •  
    • 202 mesaje
    18 Aug 2006, 15:46
    0 0
    Din pacate nu am reusit sa ma operez pt. ca nu s-a sterilizqat colul si trebuie sa mai fac tratament.Abia in septembrie ma duc din nou la operatie.Eu trebuie sa ma operez pt. ca am incercat cu tratament si nu a dat inapoi.La tine e posibil sa dea inapoi.Ce fel de tratament ti s-a dat?Cu anticonceptionale?
    Roxi e in convalescenta cred.Ea nu are internet acasa si de asta nu a mai postat.Probabil e inca in concediu medical.Nici eu nu stiu sigur de ce era atat de urgenta la ea operatia fiind chistul atat de mic dar cred ca era ceva legat de consistenta lui.Tie ce ti-a spus doctorul e chist cu lichid sau e chist solid?
  •  
    • 202 mesaje
    18 Aug 2006, 22:58
    0 0
    Loveaur2001 ti-am raspuns dar nu mai erai pe forum.Nu trebuie sa te alarmezi pt. ca este foarte probabil sa iti dea chistul inapoi cu tratament.De cele mai multe ori asa se intampla.Eu am fost mai putin norocoasa dar mie mi s-a pus si diagnosticul de endometrioza.Operatia dureaza in jur de 2 ore.Poate mai mult, poate mai putin.Depinde de la caz la caz.Daca mai ai intrebari iti raspund cu mare placere.De unde esti?Din Bucuresti?
  •  
    • 267 mesaje
    21 Aug 2006, 08:43
    0 0
    Buna teonis.Mersi pt raspuns.Eu sunt din Moreni,jud. Dimbovita.Inca nu mi s-a spus nimic despre consistenta chistului.In urma unor dureri mari in timpul mentruatiei,contactului etc m-am dus la un consult pe care l-am cam amanat si at mi s-a spus de acel chist doar ce dimen are atat.Mi s-a dat tratam,acum la-nceputul lui sept tb sa ma duc iar la consult sa vad ce s-a intamplat cu el,dc a crescut, a scazut, de ce natura e,dc tb operat etc.Iti dau adresa mea de email poate tinem leg si asa.Eu am net doar la serviciu.Pupici si multa bafta la operatie,fii optimista si incearca sa lasi frica deoparte.
  •  
    • 267 mesaje
    21 Aug 2006, 08:47
    0 0
    Da probabil oricum sper sa fie bine dupa operatie.Mi s-a dat niste ovule, pastilute, o crema cu care sa ma dau la exterior si supozitoare.Nu anticonceptionale.I-am spus dr ca le-am lasat cam de la-nceputul anului si pt ca in viitor vreau un bebe.
  •  
    • 267 mesaje
    21 Aug 2006, 08:50
    0 0
    Buna teonis.Ce ziceai oare ca inseamna endometrioza?Si cat de grava e?Vreau sa ma documentez ca at cand ma duc iar la dr sa fiu cat de cat in tema cu ce mi-o zice el sa nu vb chiar limbi straine.Ai idee cam cat costa operatia?Analizele dinainte de oper sunt gratuite dc nu cam cat costa.
  •  
    • 267 mesaje
    21 Aug 2006, 09:07
    0 0
    Buna teonis.Iti dau si ID-ul meu poate vorbim:loveaur2001.Pupici.
  •  
    • 202 mesaje
    21 Aug 2006, 09:09
    0 0
    Sa spunem ca a avea endometrioza nu este un lucru tocmai placut.Nu stiu daca as putea sa iti raspund prea bine asa incat ar trebui sa dai cautare pe google dupa endometrioza si o sa afli tot ceea ce trebuie.Analizele preoperatorii sunt gratuite daca te internezi.Daca nu se platesc.Si bineinteles trebuie sa fii asigurata. In ceea ce priveste operatia, depinde foarte mult de spitalul unde o faci, de cine te opereaza, de localitate etc.Dar eu zic sa nu te grbesti sa te gandesti la operatie.Asteapta sa vezi ce iti zice doctorul.Mai ai dureri?A propos ce fel de supozitoare si ce fel de crema ti-a dat sa folosesti?Cum ai menstruatia?Abundenta?Cu dureri?
  •  
    • 267 mesaje
    21 Aug 2006, 09:22
    0 0
    Da am dureri mai mereu,cateodata imi amorteste si piciorul stang.Se simte si la palpat si dc stau cu picioru lsub mine il simt si ma incomodeaza.De aceea mi-e teama ca nu s-a micsorat.Indometacin insa eu supoozit nu le suport.i-am spus dr insa a zis ca o sa le folosesc cand o sa vad ca n-o sa mai suport durerile,insa am preferat sa suprt decat sa le folosesc.Mi-a venit pe 19,deci azi e a 3 a zi.F putin in compar cu datele trecute pana sa incep tratam insa cu dureri mari de burta.La ecografie s-ar vedea cel mai bine,nu?Unde se pot face?
  •  
    • 202 mesaje
    21 Aug 2006, 10:09
    0 0
    Faptul ca ai dureri asa de mari, care ti-au prins si piciorul nu este un lucru prea bun.Iti trebuie neaparat o ecografie(macar abdominala daca nu transvaginala).Probabil la un cabinet particular o poti face.Nu cred ca la spital au ecografe performante asa ca tot la privat e mai indicat sa mergi.Dar nu astepta.Trebuie sa vezi daca a dat inapoi pt. ca riscul de a torsiona ovarul este f. mare si risti sa ajungi sa fii operata de urgenta.Si eu ma tem de acelasi lucru cu amanarile astea.Sper sa ma pot opera cat mai repede pt. ca nici sa stai cu ele prea mult timp nu e indicat intrucat risti sa se transforme in ceva mai rau.
  •  
    • 267 mesaje
    21 Aug 2006, 10:53
    0 0
    Merci pt informtatii.Ai idee cam cat costa?Oricum acum ma vad nevoita sa astept sa-mi treaca si la-nceputul lunii ma duc din nou la consult.Sa vedem ce zice si dr.Apoi chiar dc el nu zice ii spun eu de ecografie.Mi-e teama pt ca am cam depus efort in ultimul timp si stiu ca nu e bine.Se poate desprinde etc.Pupici.