operatie de chist pe ovar!!!!

  •  
    • 205 mesaje
    12 Iul 2006, 14:28
    3 5
    sunt roxi_r,cea care a scris la *dureri menstruale*,am fost ieri la control si doctorul mi-a zis despre chistul meu ca a crescut si ca daca nu il operez poate da in cancer ovarian.sunt foarte speriata si nu am la cine sa cer un sfat.Pe echografia mea de ieri scria:formatiune transonica de 2.31 cm,cu formatiune hiperecogena in interior de 1.60 cm,fara lichid in Douglas.Doctorul mi-a spus ca nu se poate elimina chistul cu anticonceptionale.Poate a mai avut cineva asa ceva?poate imi da-ti si mie niste detalii,pt. ca eu ieri am fost asa de zapacita incit nu am cerut f multe detalii la doctor. cum ar fii:cit stau in spital,e complicata operatia,ma taie pe burta,cit tine perioada de refacere?
  •  
    • 205 mesaje
    12 Iul 2006, 14:33
    7 1
    Va rog dati-mi si mie un raspuns pt. ca in acest moment nu stiu la cine sa apelez.Pe 1 august ma opereaza si eu vreau sa sper ca nu ma va afecta in viitor,pt. ca ,chiar si dupa 2 sarcini pierdute,tot imi doresc foarte mult copii.Felicitari mamicilor si gravidutelor de pe forum si sper ca ma puteti ajuta si pe mine macar cu un gind bun!
  •  
    • 13679 mesaje
    12 Iul 2006, 14:46
    4 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 202 mesaje
    12 Iul 2006, 14:55
    4 6
    Si eu urmeaza sa ma operez intr-o saptamana de endometrioza.Si la mine s-a format un chist endometriozic pe ovarul drept dar de dimensiuni mari - 5 cm.Nu inteleg prea bine ce este aceea formatiune hiperecogena si deci nu ma pot pronunta cu privire la urgenta operatiei dar presupun ca doctorul stie mai bine ce face.De unde esti? La ce spital urmeaza sa te operezi si la ce doctor? In mod normal, la dimensiunile pe care le are chistul tau nici un doctor nu si-ar face probleme si nu s-ar grabi cu operatia de aceea cred ca este ceva legat de consistenta lui (care arata ca nu se retrage cu tratament si trebuie operat)Ai dureri in timpul menstruatiei? Nu ai dat foarte multe amanunte.Pupici si sanatate!
  •  
    • 205 mesaje
    12 Iul 2006, 15:01
    2 0
    multumesc mult` milady`,pt. incurajare si eu sper ca va fii bine pt. ca totusi am doar 27 de ani si chiar daca voi infia un copil(e o dorinta mai veche de-a mea,care nu are legatura cu problema mea de sanatate),tot imi doresc un copil nascut de mine,dar pina la urma inca nu imi pierd speranta pt. ca cineva acolo sus ne iubeste pe toti.
  •  
    • 205 mesaje
    12 Iul 2006, 15:09
    1 1
    sunt din bucuresti si ma voi opera la spitalul Elias,e f curat si au niste medici de exceptie. Pe doctorul meu il cheama Dan Strajan si este f bun in domeniu.Mie mi-a recomandat operatia datorita continutului din chist.inainte am facut o analiza care mi-a iesit f mare: se cheama CA 125 si mie mi-a facut-o pt. markeri tumorali(se ia singe si din el iti face analiza),valorile normale sunt intre 0.7-35U/ml,iar mie mi-a iesit 42.06,sper ca te-am ajutat cu ceva `teonis`
  •  
    • 202 mesaje
    12 Iul 2006, 15:12
    2 2
    Am citit ce ai postat la "dureri menstruale" si sa stii ca si eu am facut CA125 care ia valori mari si in endometrioza si mi-a iesit marit.Doctorul mi-a spus sa stau linistita pt. ca se mareste si in endometrioza dar ca trebuie sa ma operez pt. ca, fiind de dimensiuni mari,chistul poate torsiona ovarul sau se poate sparge si invada cavitatea pelvina cu sange...In fine, am inteles ca operatia este clasica, cu taietura ca la o operatie cezariana, ca dureaza in jur de 2 ore, cu anestezie totala.Si mie imi este foarte frica dar, tinand cont ca nu mi s-a oferit o alta varianta nu am ce face.Te pup si mai vorbim
  •  
    • 430 mesaje
    12 Iul 2006, 15:18
    4 1
    Fetelor dar nu se poate face aceasta operatie laparoscopic, adica cu laser, atunci nu trebuie sa va taie?!
  •  
    • 202 mesaje
    12 Iul 2006, 15:18
    2 1
    Mie mi-a iesit CA125 mai mare decat ti-a iesit tie.Eu ma operez la Polizu la prof.Banceanu. Vreau sa iti spun ca pe mine acea analiza (pe care am facut-o de capul meu si nu la recomandarea unui medic) m-a adus in pragul isteriei pana sa mi se explice ca sunt si alte situatii in care ia valori mari si nu neaparat in cancer.Ecografie transvaginala ti-a facut? Mie in urma ecografiei mi-a pus diagnosticul de endometrioza.
  •  
    • 202 mesaje
    12 Iul 2006, 15:23
    0 1
    PT.Magdel
    Mie mi s-a explicat ca, formatiunea endometriozica este foarte mare si nu se mai poate folosi laparoscopia, pe de o parte, iar pe de alta parte mi s-a spus ca zona poate fi mult mai bine examinata daca operatia se face clasic si asa pot fi mult mai bine curatate focarele endometriale.
    Intrebare pt Roxi
    Ti-ai facut si celelalte analize de sange? Hemoleucograma, VSH? Cum ti-au iesit? In special VSH-ul.Merci.
  •  
    • 205 mesaje
    12 Iul 2006, 15:39
    0 2
    au iesit ok slava domnului!Eu oricum cred ca va fii bine la final.sper.`TEONIS` CIND AI OPERATIA PE CE DATA?eu credeam ca ies in aceeasi zi din spital,nu sufar spitalele deloc!!!
  •  
    • 205 mesaje
    12 Iul 2006, 15:44
    0 0
    Aseara nu am reactionat in nici un fel.parca nu vorbeam despre mine.azi in schimb de dimineata asi plinge incontinu.dei stiu ca poate exagerez nu ma pot aptine sa nu imi fac griji.sper `teonis` tu sa fii mai tare ca mine psihic si multa bafta!!! sa imi scrii dupa ce te operezi,vreau sa stiu cum te simti.(aceasta e adresa mea de mail:blazoo_r@yahoo.it)astept un semn!!!
  •  
    • 202 mesaje
    12 Iul 2006, 15:48
    4 0
    Si mie mi-au iesit celelalte analize de sange in regula.Am inteles ca VSH-ul intereseaza foarte mult.
    Eu trebuia sa fiu operata deja dar mi-au recoltat culturile din col si mi-a iesit stafilococul auriu.Mi s-a prescris un tratament pe care l-am urmat si dupa menstruatie (care acum e pe sfarsite) ma internez.Cel mai probabil ca ma voi interna luni, 17 iulie.O sa imi recolteze din nou culturile si, daca s-a sterilizat colul, ma va opera.Nu stiu precis ziua dar sper sa fie saptamana viitoare pentru ca nu mai suport stresul si asteptarea.Sunt terorizata de frica.
    Te pup.
  •  
    • 205 mesaje
    12 Iul 2006, 16:03
    0 1
    pe mine la ciclu nu ma doare de obicei,dar pe 28 cind mi-a venit ma durut f tare.si simbata asta ma durut la fel de tare,dar a trecut si sper dupa ce ma operez sa treaca de tot.
  •  
    • 202 mesaje
    12 Iul 2006, 16:26
    0 0
    Pe mine ma doare de cand ma stiu la ciclu.Mereu stau cu pastile.Si am si un ciclu abundent de aceea sunt convinsa ca doctorul are dreptate.
  •  
    • 205 mesaje
    12 Iul 2006, 16:38
    1 1
    cind mi-a venit acum pe 28 ma tinut 3 zile cu ciclu f putin,cit un deget,dar ma durut f tare,doct. mi-a zis ca am fost la mare inainte sa imi vina ciclu si de aceea mi-a venit putin si am avut dureri.
  •  
    • 205 mesaje
    12 Iul 2006, 16:41
    3 0
    acasa inca nu imi merge netul asa ca voi iesi de pe forom pt. ca mi se termina programul de la birou.Vorbim miine!!!
  •  
    • 225 mesaje
    13 Iul 2006, 08:50
    0 3
    fetele, nu mai fiti suparate. eu stiu o prietena care a fost operata si e bine mersi si s-a recuperat f,f, repede. s-a operat la polizu.

    chiar nu se poate decat cu operatie? si eu am avut chisturi si s-au dus cu tratamente. e adevarat ca erau mici.

    prietena asta a mea la fel nu a vrut sa se opereze dar in 2 luni chistul s-a marit atat de tare ca a ajuns la urgente...
    cazuri si cazuri, dar ce e cert stiu multe pers care s-au operat si sunt ok.
  •  
    • 225 mesaje
    13 Iul 2006, 08:51
    1 0
    problema e ca atunci cand vrei un copil, ultimul loc unde vrei sa te operezi sunt ovarele..

    dar nu disperati, cu chisturi e f greu sa ai copii, asa ca mai bine scapati de ele...
  •  
    • 202 mesaje
    13 Iul 2006, 09:05
    1 2
    Am incercat si eu cu tratament dar nu s-a resorbit ecat putin.Adica a dat inapoi vreo 2 cm. dupa care a stagnat.Mai mult decat atat, la mine diagnosticul a fost clar: endometrioza. Numai cand ma gandesc ca as putea avea focare endometriale raspandite in tot abdomenul ma apuca disperarea.Deci operatia se impune.
    Ai dreptate cand spui ca ovarele sunt ultimul loc unde iti doresti sa te operezi dar asta este.Eu am o fetita de 4 ani(mi s-a spus ca am fost f.norocoasa tinand cont ca am endometrioza).Sau ma gandesc ca endometrioza a aparut dupa nasterea fetitei.Nu stiu ce sa zic.Cert este ca imi doresc foarte mult inca un copil si am incredere si credinta ca il voi avea.
    La ce medic s-a operat prietena ta la Polizu?