Ajutor!!! magazin fara casa de marcat?

•  
    • 82 mesaje
    12 Iul 2006, 07:56
    0 0
    Casa de marcat se fiscalizeaza in 10 zile. Oare risc prea mult daca deschid magazinul fara casa de marcat? Amenda e 80 milioane, dar, ma gandesc... magazinul e la tara, casa de marcat este la fiscalizat, n-or veni ei exact in aceste 10 zile!!! Dar, pe de alta parte, suntem comcurenta unui magazin mare din sat si... poate patronul ne trimite ... un necaz...!!! Ce sa fac?
  •  
    • 190 mesaje
    12 Iul 2006, 09:17
    0 0
    Bai femeie, pe ce planeta traiesti?
    Risti sa faci 3 milioane pentru ca apoi sa primesti amenda de nu o vei putea plati!
    Doamne ce inebunite dupa bani sunteti!
  •  
    • 9367 mesaje
    12 Iul 2006, 11:50
    0 0
    Nu ai contabil(a)? ar trebui sa ai si sa te lamureasca el/ea.
  •  
    • 9367 mesaje
    12 Iul 2006, 11:52
    0 0
    aha, xennia.
    mah,toata lumea e innebunita dupa bani, na, numai tu nu.
  •  
    • 447 mesaje
    12 Iul 2006, 12:03
    0 0
    eu nu inteleg de ce dureaza fiscalizarea 10 zile, de fapt dureaza vreo 10 min
    roaga-i pe cei care se ocupa sa-ti rezolve mai repede problema

faza cu factura si chitanta intr-un magazin alimentar la tara mi se pare cam absurda

iar sa-ti recomandam noi sa risti ca n-o sa te caute nimeni....iti dai seama ca-i usor de zis, dar daca se intimpla ceva tu platesti, nu noi
  •  
    • 9367 mesaje
    12 Iul 2006, 12:13
    0 0
  •  
    • 1188 mesaje
    12 Iul 2006, 12:14
    0 0
    si mie mi se pare aberant termenul ala de 10 zile.
    La naiba, omul vrea sa-si inceapa activitatea, nu?

Oricum, asa cum spun si fetele, riscul e al tau ... tu stii mai bine cine si ce "bucurii" iti poate face...
  •  
    • 9367 mesaje
    12 Iul 2006, 12:25
    0 0
    ioana_n, revin cu sfatul meu: vorbeste cu contabilul/contabila!
  •  
    • 447 mesaje
    12 Iul 2006, 12:37
    0 0
    lucrez intr-o firma care vinde case de marcat
    stiu ca situatia difera de la un judet la altul, dar la noi se poate fiscaliza casa de marcat in aceeasi zi in care o cumperi
    e adevarat ca noi ne ocupam de toate formalitatile si nu clientul, dar cred ca asa fac toate firmele care vind case de marcat

din cite stiu eu, legal, la ora aceasta nu mai exista nici o portita sa deschizi magazin fara casa de marcat

daca ai casa si nu ai nr scos de la finante o poti folosi nefiscalizata, adica cine nu se pricepe vede ca ai casa de marcat si nu te poti trezi cu reclamatii de la "prieteni" binevoitori, dar in fata legii esti la fel de ilegal

ideea e ca atunci cind stii ca te pregatesti sa deschizi un magazin nu trebuie sa lasi pt ultimul moment achizitionarea casei de marcat, mai trebuie si programate in casa toate articolele, instruiti vanzatorii cum se lucreaza pe casa, cred ca-s lucruri care necesita citeva zile
    dar 10 zile pt fiscalizare e prea mult
  •  
    • 9367 mesaje
    12 Iul 2006, 12:52
    0 0
    maybe, crede-ma ca dureza cel putin atat!
  •  
    • 447 mesaje
    12 Iul 2006, 13:09
    0 1
    carmen, procedura descrisa de tine e perfecta, atata doar ca eu ziceam ca noi facem toate aceste servicii clientului si avand deja format "traseul" merge probabil ceva mai repede
    la noi nr de la finate se da cel tirziu a doua zi, daca in bucuresti chiar dureaza 7 zile....nu pot sa comentez
  •  
    • 256 mesaje
    12 Iul 2006, 13:51
    0 0
    Da pe la voi nu se poate sa va primiti de la firma care va fiscalizeaza casa de marcat un caiet special, nu mai stiu sigur cum ii zice, oricum ceva registru unde treceti tot ce vindeti si la ce pret si la sf zilei faceti suma si monetar sau dispozitie de plata depinde cum lucrati. La mine la firma asa se procedeaza si avem destule case de marcat pt. ca avem destule puncte de lucru si e normal sa se defecteze sau sa le mai schimbam, dar noi mereu asa facem. Ar trebuii sa intrebi de registrul respectiv, sorry am un lapsus, dar daca imi amintesc iti voi zice. Sper ca ti-am fost de ajutor
  •  
    • 190 mesaje
    12 Iul 2006, 15:16
    0 1
    Draga carmen, afla ca lucrez de pe timpul cand eram inca la liceu!
    In cealalta ordine de idei, persoana care a deschis acest subiect, banuiesc ca a fost prin magazine , deci a putut observa ca peste tot sunt case de marcat!
    Ce m-a frapat pe mine este ca a avut timp sa se ocupe de amenajarea magazinului, de aprovizionare, de reclama, de tot, gandindu-se ca va face bani, dar acum cand e pe ultima suta de metrii, realizeaza ca a uitat cel mai important lucru! Si totusi ce daca mai incalca un romana legea? Ce are, doar banul sa vina! Nu? Ea stie ca ce vrea sa faca nu e bine si totusi pune o intrebare stupida!
    Si apropo, tatal meu nu-mi da bani, am reusit de ceva timp sa ma intretin singura!
  •  
    • 175 mesaje
    12 Iul 2006, 17:02
    0 0
    uimirea ta e cel putin stupida.
    iar femeia a avut o intrebare de bun-simt.
  •  
    • 82 mesaje
    13 Iul 2006, 17:02
    0 0
    xennia
    am avut timp sa ma ocup de toate, inclusiv de amenajare, reclama si NU am uitat lucrul cel mai important, dimpotriva, daca recitesti mesajul meu in care ceream un sfat, ai sa vezi ca am precizat un lucru foarte clar: casa de marcat ESTE la fiscalizat. Adica: am cumparat-o, am facut dosarul, am depus dosarul.
    Asadar, n-am uitat de “cel mai important” lucru.
    Nu sunt ahtiata dupa bani, dar la tara lucrurile stau altfel decat la oras. Vine Coana Lenuta si-I cere soacrei mele, “da si mie maica, ca nu-mi trebuie mie d-alea” ( bon fiscal, adica!), mai vine nu-stiu-care si mai cere ;pentru ca am aranjat absolut tot in magazin intr-un timp destul de scurt.
    (In doua saptamani am facut si firma, am cumparat si marfa si am amenajat si spatiul. )
    INSA, probabil ca am avut eu
    ceva motive sa nu dau casa la fiscalizat mai devreme, dar cred ca asta nu are nici o importanta, sau, ma rog… nu mai are! Daca vrei neaparat sa-ti satisfaci aceasta curiozitate iti spun si de ce n-am cumparat-o mai devreme, intreaba-ma!
    Am citit mult pe forum (si am scris mai putin) Hai totusi sa ne limitam la a da un sfat UTIL cuiva care are o problema. Cred ca asta e scopul, cred ca asa e bine, ar trebui sa ne ajutam cumva, uneori si o singura vorba e suficienta. Tu, nu m-ai ajutat cu nimic, dimpotriva, m-ai enervat teribil (dar m-am calmat, drept dovada ca iti raspund si eu consider ca nu intr-un mod agresiv)
    Tuturor celorlalti le multumesc mult. Am rezolvat problema. In Romania se pare ca se rezolva orice; Chiar orice! E si bine si rau!
    Am vb si cu contabilul si nu se poate fara casa de marcat, mai ales magazin alimentar! Maybe a avut dreptate!
    Multumesc!
  •  
    • 82 mesaje
    13 Iul 2006, 17:07
    0 0
    Scuze, nu stiu de ce a aparut asa dezordonat mesajul de mai sus!
    Dar sper ca xennia sa inteleaga mesajul meu!
  •  
    • 190 mesaje
    14 Iul 2006, 13:26
    0 0
    xennia a inteles mesajul, si a avut si dreptate, felicitari ca te-ai luminat!
    Si nu te mai enerva puiule, faci riduri, incurci treburile prin magazin, poate din greseala mai cumperi o casa de marcat!!!!
  •  
    • 82 mesaje
    14 Iul 2006, 16:44
    0 1
    Xennia e sarcastica si nici asta nu face bine! Mai ales la riduri!
    Daca toti oamenii ar fi ca tine....