Reteta cu ulei d masline pt plaja-?

•  
    • 3248 mesaje
    6 Iul 2006, 00:08
    0 0
    Incerc si eu vara asta acest elixir

Dar nu imi mai aduc aminte reteta.

Mi am luat o sticla de 0,5L de ulei de masilne extra vergin.si cum fac?in acest ulei pun 1 lingura de spirt si una de otzet or.. ?

Merci anticipat pt raspunsuri
  •  
    • 4411 mesaje
    6 Iul 2006, 00:46
    0 0
    Poti sa l folosesti chiar simplu fara sa l combini cu nimic..Multe fete din Constanta il folosesc si se declara f multumite..M am dat si eu vara trecuta insa nu l am folosit exclusiv...Am mai avut si alte lotiuni si creme pt orele de varf..
  •  
    • 4411 mesaje
    6 Iul 2006, 00:47
    0 0
    PSistractie placuta la mare
  •  
    • 3248 mesaje
    6 Iul 2006, 00:51
    1 0
    Merci 10xxxxxxxxxxxxx!

Eu asa am auzit ca ar fi reteta.Spirtul ar avea nu stiu ce efect,iar otzetul..tot ceva de gen dar pe
    post de lotiune apres soleil.Mi am luat si lapte de corp Vichy cu uvb 15/uva 8 Fara SPF nu stau la bronzat
  •  
    • 506 mesaje
    6 Iul 2006, 08:26
    0 0
    kiss,kiss, diorkiss!...eu am scris reteta asta..se pun in parti egale ulei de masline, otet de mere(preferabil)si spirt...dar eu iti spun ca nu miroase asa placut,...insa pui un bronz super, nu te cojesti si rezista f tare la apa..miroase un pic naspa cind il dai pe piele pina se evapora mirosul de spirt si otet..dupa e ok...si eu tot asta folosesc acum la mare....pup!!daca te hotarasti sa folosesti solutia asta sa agiti bine recipientul in care o tii inainte de a te da, sa nu o tii in plin soare si sa nu te dai mult pe corp ..atit cit sa intre in piele ca orice crema..
  •  
    • 506 mesaje
    6 Iul 2006, 08:30
    0 0
    acum am remarcat...ai inteles gresit diorkiss..reteta nu e apres soleil..ci PENTRU bronzat..poti in schimb sa te dai cu o crema dupa plaja mult mai frumos mirositoare si mai fina, sa destinda pielea..de ce nu faci plaja fara factor de protectie?te arzi? eu NICIODATA nu am folosit crema cu factor de protectie..fiindca nu ma bronzez deloc si mai stau si sa ma bata soarele in cap!!!
  •  
    • 1316 mesaje
    6 Iul 2006, 10:34
    0 0
    of, ce m-am ars ieri... am mers afara (nu eram data cu crema deloc) la orele de varf (aveam doar ochelari cu fps, cei drept mari) si is rosie k focul pe fata... m-am mai si bronzat numai pe fata ce sa-i faci, mi-am pus ieri masca de iaurt, cuburi de gheata, lotiuni si acum de dimineata m-am dat cu ulei de masline
    nu stie careva in cat timp se trasnsforma roseata in bronz? nu ma ustura (tare) dar nici nu ma tine sa ies din casa
    a, si daca stiti solutii pt arsuri solare, tell me pls
  •  
    • 430 mesaje
    6 Iul 2006, 10:49
    0 0
    Spray Panthenol, e spuma, costa in jur de 250.000. Solutii babesti: smantana
  •  
    • 1316 mesaje
    6 Iul 2006, 10:52
    0 0
    de unde ? e bun si pt fata, nu?
  •  
    • 259 mesaje
    6 Iul 2006, 11:12
    0 0
    Avetzi idee daca exista o crema de fatza antirid cu fps? Daca da, o denumire si unde o pot gasi, pls. Merci anticipat, pupici
  •  
    • 335 mesaje
    6 Iul 2006, 12:45
    0 0
    Cherio, deci reteta propusa de tine nu are factor de protectie? Deloc?
    Pt fata ce folosesti?
    Ma tenteaza, dar...eu am pielea extrem de sensibila
  •  
    • 2794 mesaje
    6 Iul 2006, 12:58
    1 0
    17girl, in 3-4 zile dispare de tot roseata si esti bronzata! Sa speram ca nu o sa te cojesti. Si eu m-am ars la mare destul de naspa, dar in mod miraculos in momentul de fata sint mai neagra decit ar trebui sa fiu in mod normal dupa 4 zile de plaja (nici alea intregi) si nu mi s-a cojit nici un milimetru de pielicica!!! Sa fie oare beta carotenul?
    Pt arsuri....continua cu mastile cu iaurt, nu are rost sa dai bani pe creme care oricum nu-ti vor grabi vindecarea. Foloseste din cremele puternic hidratante pe care le ai in dotare!
  •  
    • 506 mesaje
    6 Iul 2006, 13:18
    0 0
    olive 25 eu pe fata ma dau doar cu citeva picaturi de ulei de masline si pe nas, crema cu factor de protectie..pt ca ma cojeam mereu pe nas....
  •  
    • 335 mesaje
    6 Iul 2006, 13:28
    0 0
    Merci de raspuns, cherio.
    Am sa incerc si eu...next week
  •  
    • 1316 mesaje
    6 Iul 2006, 13:35
    0 0
    10x, Lolitaa! pt ce iei beta carotenul?
  •  
    • 2794 mesaje
    6 Iul 2006, 13:50
    0 0
    L-am luat de cind am plecat la mare....cica grabeste bronzatul si ajuta la mentinerea bronzului. Mie in general imi trebuie cam o saptamina sa ma bronzez, iar acum n-am avut la dispozitie decit vreo 4 zile si totusi rezultatul e fff bun. De-asta zic, o fi de la beta caroten...nu stiu....Si nici nu m-am cojit, desi m-am ars!
  •  
    • 345 mesaje
    6 Iul 2006, 14:58
    0 0
    Lolitaa, cu cat timp inainte de a pleca la mare ai inceput sa iei betacarotenul? Am o prietena care a luat betacaroten (de la Walmarkt) si i se facusera palmele portocalii si avea si niste pete pe fata portocalii (usor portocalii, evident).
  •  
    • 70 mesaje
    6 Iul 2006, 15:14
    0 0
    uleiul de masline e de super-efect pe plaja.te bronzezi foarte frumos insa atentie ca nu ofera protectie asa ca nu e indicat sa fie folosit din primele zile,pe pielea nebronzata.la mine e un pic diferit ca am tenul masliniu si nu am probleme cu soarele.vacanta placuta!
  •  
    • 1316 mesaje
    6 Iul 2006, 16:24
    0 0
    doamne ajuta sa treaca in 3-4 zile... si sa raman bronzata... daca nu m-am cojit niciodata pe fata, sper sa nu incep acum (desi e prima data cand ma ard) , da m-am mai bronzat, chiar tare fara cojeala
  •  
    • 2794 mesaje
    6 Iul 2006, 20:40
    0 0
    Ralucagas, e bine sa-l iei cu vreo saptamina inainte sa pleci la mare, dar eu am inceput chiar in ziua in care am plecat, ca atunci mi-am cumparat. Beta carotenul meu e de la Rotto Natura si il iau de vreo 10 zile si n-am capatat nici o tenta portocalie. Dar ma gindesc ca as putea sa ma opresc, acum nu-mi mai trebuie la nimic.