la cate lunii poti face avort????trebuie sa mergi cu mama?????

•  
    • 0 mesaje
    5 Dec 2008, 15:22
    2 6
    la cate lunii poti face avort????trebuie sa mergi cu mama?????
  •  
    • 283 mesaje
    5 Dec 2008, 15:26
    2 1
    vad ca habr nu ai de nimic,dar ti-ai inceput viata sexuala,mare greseala ai facut.Daca esti minora trebuie sa mergi cu unul di parinti sa faci avort,avortul se face in primele 12 saptamani de sarcina,dupa se considera crima.Informeaza-te despre asta,daca faci avort ai posibilitatea sa nu mai faci copii in viitor,ai sa ramai cu o trauma psihica si fizica si durerea e insuportabila,am o prietena care a trecut prin asa ceva si a spus ca mai bine moare decat sa mai faca vreun avort,deci gandeste-te bine ca nu e o joaca.
  •  
    • 94 mesaje
    5 Dec 2008, 15:40
    3 0
    cati ani ai? si in a cata luna de sarcina esti?
  •  
    • 3 mesaje
    5 Dec 2008, 15:48
    2 0
    daca esti minora da trebe sa mergi cu unu din parinti
  •  
    • 0 mesaje
    5 Dec 2008, 16:04
    1 4
    depinde si de varsta.eu am facut acum o luna avort. am 17 ani si credema stiam tot ce inseamna viata sexuala si cand pot sa raman insarcinata si tot ce trebuie si cu toate astea s-a intamplat sa raman.asta e.imiiubesc prietenul foarte mult si el pe mine si a fost alaturi de mine si mi-a spus ca daca nu vreau nu fac avort.dar m-am gandit pe deoparte ca trebuie si m-a sprijinit.depinde la ce medic mergi.nu trebuie neaparat un parinte.daca prietenul tau e major poti merge cu el.eu una am dat peste un doctor f de treaba si mi-a spus ca nu e neaparat nevoie sa vin cu un major.m-a programat pe a doua zi.oricum a venit si prietenul meu cu mine nu am vrut sa merg chiar singura si nici tie nu iti recomand.a doua zi cand am fost a durat o ora care nici nu stiu cum a trecut pt k eram anesteziata.si cand m-am trezit eram ok doar cu niste dureri minore de burta ca cele menstruale.intr-o ora am plecat pe piceoarele mele acasa chiar daca inca eram putin ametita din cauza anesteziei dar nu mi-era rau sau altceva.eram ok.nu e mare chestie daca te gandesti asa.nu trebuie sa te panichezi.insa gandestete bine pt ca tu ai un copil in burtica pe care il omori.eu una regret ca am facut avort dar nu am avut nici incotro.o sa ramai oarecum cu pareri de rau fara sati dai seama insa daca ai cine sa te sprijine o sa te impaci cu tine insati.nu uita avortul e cu atat mai usor si nepericulos cu cat e facut mai repede. pwpik dulce si mult succes!!!!
  •  
    • 0 mesaje
    5 Dec 2008, 19:31
    2 1
    tara geme de prosti ....noi de ce trebuie sa ne aflam printre ei?
  •  
    kjh
    • 8 mesaje
    5 Dec 2008, 20:03
    3 2
    ...trebuie sa mergi cu mama ???? NU , NU-I NEVOIE ...TRIMITE-O NUMAI PE EA (pe mama ) !!! PERIOADA CEA MAI INDICATA SA FACI AVORT , ESTE LA 9(noua) LUNI .
  •  
    • 2 mesaje
    5 Dec 2008, 20:18
    1 1
    Destul de delicata situatia...Propun sa mai faci o data testul de sarcina stii foarte bine ca nu e 100% sigur.Daca da pozitiv te sfatuiesc sa incerci sa vorbesti cu parintii tai, un avort nu e joaca mai ales cand e vorba de varste fragede...cum e cazul tau.Nu cred ca e posibil ca intr-o clinica de stat sau privata sa se faca avorturi la minori fara ca un parinte sa dee aprobarea. Si daca se intampla mi se pare destul de preocupant..Imagineazati ca dupa un avort nu te ridici si pleci la munca sau la scoala, are nevoie de multa atentie si odihna.Cand e vorba de copii baietii sunt la fel de inresponsabili ca si noi...prea putini spun ´´hai ca eu ma pun sa muncesc, lasa-l ´´ cred ca esti singura in chestia asta si de aceea ai nevoie de parinti tai.IMI PARE DESTUL DE RAU CA CEI CARE AU DAT PANA ACU COMENTARII SA NU FIE IN STARE SA TE AJUTE , CI DOAR SA TE CRITTICE.
  •  
    • 4 mesaje
    5 Dec 2008, 21:15
    1 1
    evelinuka sa stii ca nu e bine sa faci avort totusi e un suflet nevinovat in corpul tau ,si sa formata datorita tie.tinerele gravide de pana in 15 ani pot face avort pana la 24 de saptamani, acum depinde ce varsta ai tu ...dar daca doresti sa fac acest pas o poti face si fara mama ta sa afle mergand la o clinica privata, impreuna cu partenerul tau cu care ai ramas insarcinata.e decizia ta daca doresti sa faci acest pas sau nu .
  •  
    • 137 mesaje
    5 Dec 2008, 21:32
    0 0
    De ce sa te duci cu mama??odata ce ti-ai inceput viata sexuala consider ca esti majora, documentata si stapana pe picioarele tale.ce s acaute mama cu tine??Daca ai fi un copil..ei nu..daca ai fii copil nu ai face sex ci te-ai ocupa de copilarie. deci..fara mama1si...un bebe frumos!:D
  •  
    az
    • 0 mesaje
    6 Dec 2008, 12:18
    0 1
    nu trebuie sa depasesti 3 luni!nu e neaparat sa mergi cu mama,poti sa mergi cu prietenul tau dak e major,insa nu toate centrele medice accepta sa mergi cu prietenul,cauti un centru unde poti sa mergi cu prietenul ca sunt singura ca gasesti,iar cu cat faci avortul mai repede cu atat e mai bine pt tine.Nu te uita dupa toate criticile care ti le-au facut pana acum,pt ca tu in momenutul asta nu ai nevoie de lucrurile acestea,dupa cum vad nu prea se pun in locul tau sa-ti dea un sfat intelept,nu trebuie sa te uiti dupa toti ce spun,gandete-te mai intai dak sfatul dat e bun pt tine.sunt de acord ca nu e bine sa faci avort,dar dak tu ai 15,16 ani si sa faci un copil la varsta asta e super greu,tu esti acum un copil care nu poti sa gandesti nici macar ca una de 19 ani si sa mai faci un copil la varsta asta cere un efort foarte mare.Stiu ca te gandesti ca ce vei face dak vei face avort si ce vei face dak nu vei face...ce vor zice parinti,cei din jur,sa te faci de rusine in halul asta,E FOARTE GREU!eu nu íti zic sa faci avort si nu íti zic sa pastrezi copilul,gandeste-te dak poti sa pastrezi copilul si parintii vor fi langa tine si prietenul tau,te vor ajuta si te vor sprijini,iar daca tu crezi ca nu se va intampla lucrul acesta e mai bine sa faci avort decat sa suferi o viata intreaga ca nu ai ce sa íi daruiesti copilului,ca esti singura si nu ai un tata si un sot langa tine...si pe deasupra de distrugi psihic si sa regreti mai incolo si sa zici mai bine faceam avort,e mai bine asa pt ca esti tanara si sa faci un copil,adica tu un copil sa faci alt copil???gandeste-te bine si alege varianta potrivita situatiei tale si familiei tale.SI NU UITA CA SA NU MAI AJUNGI INTR-O SITUATIE CA ACEASTA FOLOSESTE PREZERVATIVUL SAU ALTE CONTRACEPTII!iti doresc multa bafta,multa sanatate si numai bine in toate.dak vrei sa mai vorbim qp_xz e adresa de mess
  •  
    • 0 mesaje
    7 Dec 2008, 22:45
    0 2
    la maxim 3 luni.nu neaparat.trebuie sa fie un major.pwp si mult succes!!!