Indicati predicatele nominale din textul urmator si precizati co

  •  
    • 1 mesaje
    12 Nov 2008, 21:27
    13 5
    Indicati predicatele nominale din textul urmator si precizati conjugarea, modul, timpul, persoana....
  •  
    • 73 mesaje
    12 Nov 2008, 21:43
    2 5
    verbele predicative sunt verbele care nu pot forma singure predicatul sunt compuse din verb copulativ nume predicativ modul indicativ ex are mai multe timpuri prezent eu lucrez perfect invatam cand suna telefonul perfect compus se formeaza din prezentul verbului auxiliar a avea perfect simplu(oltenii) ex eu mersei la munte mai mult ca perfect verbul se termina in se el terminase cand ai sunat viitor-explima o actiune care se indeplineste dupa momentul vorbirii viitor literar se formeaza cu a voi modul imperativ verbul la modul imperativ exprima o porunca si nu are f.s mergi!! modul conjunctiv se formeaza cu conjunctia sa modul conditional optativ exprima o dorinta as pleca la mare infinitiv forma din dictionar a lucra gerunziu exemplu mancand,desenand supin-la cules,de citit vocativ nu are f.s conjugarile 1-a 2-ea 3-e 4 i,i spor la treaba
  •  
    • 8 mesaje
    13 Nov 2008, 09:16
    1 2
    Augu,dacaa ai avut o tentativa de a ne pune pe noi sa-ti facem temele,la mine n-ai nimerit-o ,ca e ceva vreme de cand n-am mai fost la scoala..:-))Abia cand o intra Alexa la scoala am sa reincep sa invat cu ea.Pana atunci...ai las pe cei care au materia mai"proaspata" sa te ajute.:-))
  •  
    • 1 mesaje
    13 Nov 2008, 10:50
    1 3
    ....esti in clasa a 8-a?....sintaxa frazei si a propozitiei e intr-adevar grea dar ....totusi nu cred ca pe forum o sa gasesti rezolvarile.
  •  
    • 1 mesaje
    8 Nov 2016, 14:11
    1 2
    Augu13 said:Indicati predicatele nominale din textul urmator si precizati conjugarea, modul, timpul, persoana....