sotului meu i s-a pus diagnosticul de dermatita seboreica

  •  
    • 0 mesaje
    12 Nov 2008, 13:29
    0 4
    sotului meu i s-a pus diagnosticul de dermatita seboreica
  •  
    • 73 mesaje
    12 Nov 2008, 13:44
    0 0
    Tratament Igiena pielii joaca un rol esential in controlarea dermatitei seboreice. Spalarea frecventa cu sapun este indicata, deoarece indeparteaza grasimile din regiunile afectate. Expunerea la radiatiile ultraviolete ale soarelui este de asemenea benefica, desi trebuie evitate arsurile solare. Preparatele farmaceutice utilizate in tratamentul dermatitei seboreice includ agentii antifungici (sulfura de seleniu, zinc pirition, derivati de azol, terbinafina topica) ce reduc colonizarea cu ciuperca P. ovale si agentii antiinflamatori (steroizi topici). In cazurile grave, agentii keratolitici (acidul salicilic sau produsele ce contin gudron) pot fi utilizati pentru indepartarea crustelor dense, in asociere cu aplicarea unor steroizi topici. Alte solutii pentru indepartarea crustelor constau in aplicarea unor uleiuri (de masline, etc.) pentru dizolvarea crustelor in timpul noptii, urmata de utilizarea unui sampon ce contine gudron. In cazurile refractare la tratament, solutia consta in administrarea unor agenti ce suprima activitatea glandelor sebacee (isotretinoin). Tratamentul scalpului Numeroase cazuri de dermatita seboreica pot fi tratate eficient prin utilizarea zilnica sau o data la 2 zile a unui sampon antimatreata ce contine 2,5% sulfura de seleniu sau 1 -2% zinc pirition. Se poate utiliza si un sampon ce contine ketoconazol. Samponul trebuie aplicat pe scalp si lasat sa actioneze 5 -10 minute inainte de spalare. Dupa ce afectiunea este controlata, frecventa utilizarii sampoanelor medicale poate fi redusa la 2 ori pe saptamana sau in caz de necesitate. Solutia 1% de terbinafina este de asemenea eficienta in tratamentul dermatitei seboreice ce afecteaza scalpul. Daca scalpul este acoperit cu scuame dense, acestea pot fi indepartate prin aplicarea unui ulei cald pe scalp si spalarea dupa cateva ore cu un sampon ce contine gudron. O alternativa este aplicarea pe durata noptii a unui produs keratolitic ce contine gudron, apoi acoperirea scalpului cu o folie de plastic, urmata de samponare dimineata. In cazul unei inflamatii, tratamentul consta in aplicarea de fluocinolon acetonid pe intreg scalpul, umezit in prealabil, acoperit pe timpul noptii cu o folie de plastic, apoi samponat dimineata. Tratamentul poate fi repetat in fiecare seara pana la disparitia inflamatiei, apoi efectuat de 1 -3 ori pe saptamana sau in caz de necesitate. Solutiile, lotiunile sau unguentele cu corticosteroizi pot fi utilizate de 2 ori pe zi, timp de 1-3 saptamani in locul aplicarii de fluocinolon acetonid. Tratamentul poate fi intrerupt odata cu disparitia pruritului si a eritemului. In continuare, se utilizeaza sampoanele antimatreata. Pacientii trebuie sfatuiti sa uilizeze cu moderatie steroizii topici puternici, deoarece excesul poate duce la atrofia pielii si telangiectazie. Tratamentul fetei Portiunile afectate ale fetei pot fi spalate frecvent cu sampoane eficiente impotriva dermatitei seboreice. Crema de ketoconazol 2% poate fi aplicata 1 -2 ori pe zi pe zonele afectate. Deseori, crema de hidrocortizon 1% poate fi adaugata pentru a opri eritemul si pruritul. Tratamentul pielii corpului Dermatita seboreica ce afecteaza trunchiul poate fi tratata prin spalarea frecventa cu sapunuri ce contin zinc sau cu sampoane ce contin gudron. In plus, ketoconazol crema 2% si/sau cremele, lotiunile sau solutiile de corticosteroizi aplicate 1 – 2 ori pe zi se dovedesc a fi eficiente. Peroxidul de benzoil este de asemenea eficient in controlarea dermatitei seboreice a trunchiului. Acesti agenti pot usca in mod excesiv pielea, astfel incat pacientii pot aplica o lotiune hidratanta dupa tratament. Tratamentul in cazurile severe Pacientii cu dermatita seboreica severa ce nu raspunde la tratamentele topice obisnuite pot fi candidati pentru terapia cu isotretinoin. Isotretinoin poate antrena o reducere cu 90% in dimensiunile glandelor sebacee, ce corespunde unei reduceri in producerea de sebum. Isotretinoin poseda si proprietati antiinflamatoare. Tratamentul cu doze zilnice de isotretinoin poate avea drept rezultat o ameliorare a dermatitei seboreice severe dupa patru saptamani. Apoi, se instituie un tratament de mentinere cu doze mai mici pe parcursul mai multor ani. Tratamentul cu isotretinoin este indicat unui numar mic de pacienti, din cauza efectelor adverse pe care le prezinta. Isotretinoin este un agent teratogen (poate produce malformatii fatului), iar printre efectele sale secundare se numara: hiperlipidemie, neutropenie (scaderea numarului de globule albe), anemie si hepatita; cheilita, xeroza, conjunctivita si uretrita. Utilizarea pe termen lung a fost asociata cu dezvoltarea hiperostozei scheletale idiopatice difuze (HSID) . asta am gasit pe net succes tratament de pe forum: o alifie pe care trebuie sa o preparati in casa: 50 g untura de porc proaspata (cea care se ia de pe intestine), 5 g suc proaspat de rostopasca sau 5 g suc proaspat de nalba. Se amesteca si se intinde de doua ori pe zi pe zonele afectate, dupa ce in prealabil zona a fost data cu o solutie de 100 g apa 2 linguri otet de mere cu miere de albine. Este bine ca in perioada tratamentului sa tineti un regim alimentar fara grasimi, fara prajeli, fara alcool si tutun, fara aditivi alimentari, sare si piper. De asemenea, este bine sa consumati cate 2 cani de ceai de sunatoare pe zi. Ar fi exceptional daca in aceasta perioada ati avea posibilitatea sa faceti cateva sedinte de reflexoterapie, acupunctura sau alte metode de energizare a zonelor paratiroidiene, suprarenale, ficat, colecist, intestine si zone limfatice.
  •  
    • 4 mesaje
    12 Nov 2008, 21:21
    2 0
    Si eu sufar de dermatita seboreica.Se pare ca aceasta boala e cronica si o sa ne strice aspectul...Pentru crustele alea de pe scalp,eu am folosit Diprosalic solutie cutanata la recomandarea medicului....Daca i`a aparut pe scalp,in mod sigur o sa ii apara si pe fata niste pete rosii...Incearca nidoflor crema pentru acele pete si o sa treaca dar o sa reapara la un timp, ca asa e boala
  •  
    • 366 mesaje
    12 Nov 2008, 21:45
    1 1
    Si eu am avut vesnic probleme cu seboreea,si am incercat o gramada de produse...dar nu cu mult efect.ceea ce am descoperit anul trecut ,se pare ca este de ajutor,nu e cazul sa spal zilnic parul.este samponul antimatreata pt.par gras de la Refan(ABC.CRAIOVA)care contine menta ceai verde lamai.este un sampon cremos s super bun .pe de alta parte nu ar strica dizolvarea a 2 tb.de aspirina in ultima apa de clatire fiind foarte eficient impotriva matretii ,poate ajuta.succes!
  •  
    • 199 mesaje
    31 Ian 2017, 09:32
    0 0

    Si eu am primit acest diagnostic de curand. Am tot cautat sfaturi si tratamente ca sa scap de problema asta care nu ma lasa deloc si am gasit ce trebuia. Sunt pe drumul cel bun, rezultatele se vad deja, datorita unui tratament pe care il urmez in acest timp, este vorba despre produsele BLUE CAP. Eu folosesc samponul, gelul de dus, crema si pray-ul si sunt foarte multumita, deja parul meu nu mai are aspectul acela de nespalat, iar fata mea isi revine incet-incet si ma simt tare bine cand vad ca functioneaza, in sfarsit. Va recomand sa va comandati aceste produse de pe www.farmaciaortomoleculara.ro, eu numai de acolo iau si sunt sigura ca sunt cele de care am nevoie. 

  •  
    • 3765 mesaje
    31 Ian 2017, 11:27
    2 1
    DanyAnda said:

    Si eu am primit acest diagnostic de curand. Am tot cautat sfaturi si tratamente ca sa scap de problema asta care nu ma lasa deloc si am gasit ce trebuia. Sunt pe drumul cel bun, rezultatele se vad deja, datorita unui tratament pe care il urmez in acest timp, este vorba despre produsele BLUE CAP. Eu folosesc samponul, gelul de dus, crema si pray-ul si sunt foarte multumita, deja parul meu nu mai are aspectul acela de nespalat, iar fata mea isi revine incet-incet si ma simt tare bine cand vad ca functioneaza, in sfarsit. Va recomand sa va comandati aceste produse de pe www.farmaciaortomoleculara.ro, eu numai de acolo iau si sunt sigura ca sunt cele de care am nevoie. 

     

    sa-mi trag doua!! si ai gasit un topic lancezit de 9 ani. cum reusiti sa gasiti topicele astea??

  •  
    • 7 mesaje
    2 Aug 2021, 01:35
    0 0
    laury_93 said:Tratament Igiena pielii joaca un rol esential in controlarea dermatitei seboreice. Spalarea frecventa cu sapun este indicata, deoarece indeparteaza grasimile din regiunile afectate. Expunerea la radiatiile ultraviolete ale soarelui este de asemenea benefica, desi trebuie evitate arsurile solare. Preparatele farmaceutice utilizate in tratamentul dermatitei seboreice includ agentii antifungici (sulfura de seleniu, zinc pirition, derivati de azol, terbinafina topica) ce reduc colonizarea cu ciuperca P. ovale si agentii antiinflamatori (steroizi topici). In cazurile grave, agentii keratolitici (acidul salicilic sau produsele ce contin gudron) pot fi utilizati pentru indepartarea crustelor dense, in asociere cu aplicarea unor steroizi topici. Alte solutii pentru indepartarea crustelor constau in aplicarea unor uleiuri (de masline, etc.) pentru dizolvarea crustelor in timpul noptii, urmata de utilizarea unui sampon ce contine gudron. In cazurile refractare la tratament, solutia consta in administrarea unor agenti ce suprima activitatea glandelor sebacee (isotretinoin). Tratamentul scalpului Numeroase cazuri de dermatita seboreica pot fi tratate eficient prin utilizarea zilnica sau o data la 2 zile a unui sampon antimatreata ce contine 2,5% sulfura de seleniu sau 1 -2% zinc pirition. Se poate utiliza si un sampon ce contine ketoconazol. Samponul trebuie aplicat pe scalp si lasat sa actioneze 5 -10 minute inainte de spalare. Dupa ce afectiunea este controlata, frecventa utilizarii sampoanelor medicale poate fi redusa la 2 ori pe saptamana sau in caz de necesitate. Solutia 1% de terbinafina este de asemenea eficienta in tratamentul dermatitei seboreice ce afecteaza scalpul. Daca scalpul este acoperit cu scuame dense, acestea pot fi indepartate prin aplicarea unui ulei cald pe scalp si spalarea dupa cateva ore cu un sampon ce contine gudron. O alternativa este aplicarea pe durata noptii a unui produs keratolitic ce contine gudron, apoi acoperirea scalpului cu o folie de plastic, urmata de samponare dimineata. In cazul unei inflamatii, tratamentul consta in aplicarea de fluocinolon acetonid pe intreg scalpul, umezit in prealabil, acoperit pe timpul noptii cu o folie de plastic, apoi samponat dimineata. Tratamentul poate fi repetat in fiecare seara pana la disparitia inflamatiei, apoi efectuat de 1 -3 ori pe saptamana sau in caz de necesitate. Solutiile, lotiunile sau unguentele cu corticosteroizi pot fi utilizate de 2 ori pe zi, timp de 1-3 saptamani in locul aplicarii de fluocinolon acetonid. Tratamentul poate fi intrerupt odata cu disparitia pruritului si a eritemului. In continuare, se utilizeaza sampoanele antimatreata. Pacientii trebuie sfatuiti sa uilizeze cu moderatie steroizii topici puternici, deoarece excesul poate duce la atrofia pielii si telangiectazie. Tratamentul fetei Portiunile afectate ale fetei pot fi spalate frecvent cu sampoane eficiente impotriva dermatitei seboreice. Crema de ketoconazol 2% poate fi aplicata 1 -2 ori pe zi pe zonele afectate. Deseori, crema de hidrocortizon 1% poate fi adaugata pentru a opri eritemul si pruritul. Tratamentul pielii corpului Dermatita seboreica ce afecteaza trunchiul poate fi tratata prin spalarea frecventa cu sapunuri ce contin zinc sau cu sampoane ce contin gudron. In plus, ketoconazol crema 2% si/sau cremele, lotiunile sau solutiile de corticosteroizi aplicate 1 – 2 ori pe zi se dovedesc a fi eficiente. Peroxidul de benzoil este de asemenea eficient in controlarea dermatitei seboreice a trunchiului. Acesti agenti pot usca in mod excesiv pielea, astfel incat pacientii pot aplica o lotiune hidratanta dupa tratament. Tratamentul in cazurile severe Pacientii cu dermatita seboreica severa ce nu raspunde la tratamentele topice obisnuite pot fi candidati pentru terapia cu isotretinoin. Isotretinoin poate antrena o reducere cu 90% in dimensiunile glandelor sebacee, ce corespunde unei reduceri in producerea de sebum. Isotretinoin poseda si proprietati antiinflamatoare. Tratamentul cu doze zilnice de isotretinoin poate avea drept rezultat o ameliorare a dermatitei seboreice severe dupa patru saptamani. Apoi, se instituie un tratament de mentinere cu doze mai mici pe parcursul mai multor ani. Tratamentul cu isotretinoin este indicat unui numar mic de pacienti, din cauza efectelor adverse pe care le prezinta. Isotretinoin este un agent teratogen (poate produce malformatii fatului), iar printre efectele sale secundare se numara: hiperlipidemie, neutropenie (scaderea numarului de globule albe), anemie si hepatita; cheilita, xeroza, conjunctivita si uretrita. Utilizarea pe termen lung a fost asociata cu dezvoltarea hiperostozei scheletale idiopatice difuze (HSID) . asta am gasit pe net succes tratament de pe forum: o alifie pe care trebuie sa o preparati in casa: 50 g untura de porc proaspata (cea care se ia de pe intestine), 5 g suc proaspat de rostopasca sau 5 g suc proaspat de nalba. Se amesteca si se intinde de doua ori pe zi pe zonele afectate, dupa ce in prealabil zona a fost data cu o solutie de 100 g apa 2 linguri otet de mere cu miere de albine. Este bine ca in perioada tratamentului sa tineti un regim alimentar fara grasimi, fara prajeli, fara alcool si tutun, fara aditivi alimentari, sare si piper. De asemenea, este bine sa consumati cate 2 cani de ceai de sunatoare pe zi. Ar fi exceptional daca in aceasta perioada ati avea posibilitatea sa faceti cateva sedinte de reflexoterapie, acupunctura sau alte metode de energizare a zonelor paratiroidiene, suprarenale, ficat, colecist, intestine si zone limfatice.

     Pentru ce ai scris la inceput trebuie sa te contrazic, spalarea frecventa pe cap la fel ca si pe fata nu este benefica, la fel nici radiatiile UV, mergi la dermatolog (https://www.dermatologiebaiamare.ro/) si afli cauza, si nu inrautatesti cu alte excese daunatoare

    https://www.dermatologiebaiamare.ro/