Permanent

•  
    • 587 mesaje
    25 Iun 2006, 23:15
    0 0
    Buna evelor,
    Stiu ca veti zice ca permanentul nu este la moda.
    Inainte ca parul meu sa sufere din cauza vopsirilor repetate il aveam usor ondulat natural si se aranja frumos.
    Acum e drept si, desi se poarta, sunt situatii in care nu-mi place cum sta.
    Ma gandesc ca un permanent usor, pentru varfuri, ar rezolva situatia.
    Am vazut in comert solutie pentru permanent la rece. As putea sa realizez singura operatia asta?
    Daca este cineva de specialitate as ruga-o sa ma sfatuiasca.
    Va multumesc si va pup.
  •  
    • 587 mesaje
    26 Iun 2006, 09:56
    0 0
    Eve pricepute, ma ajutati cu un sfat?
  •  
    • 2035 mesaje
    26 Iun 2006, 14:53
    0 0
    Iti poti distruge extrem de usor parul in urma unui permanent si sa nu mai ai ce-i face decat sa-l tunzi! Nu incerca chestia asta singura acasa! Du-te la un salon si fa-ti un permanent usor! Ai grija sa foloseasca numai produse profesionale!

Daca il ai deja foarte degradat s-ar putea sa nu vrea coafeza sa iti faca permanent! Daca te vopsesti, asteapta cel putin o saptamana intre vopsit si permanent!
  •  
    • 587 mesaje
    26 Iun 2006, 15:22
    0 0
    Multumesc mult pentru raspuns.
    Uite cum vad eu situatia:
    - in momentul de fata parul meu se prezinta bine in urma tratamentelor facute (unele inspirate din sfaturile voastre, tks!);
    - n-as merge la un salon profesional pentru ca acolo nu se merge pe "permanent slab" pe considerentul ca s-ar putea sa nu tina, deci l-as cere degeaba;
    - incercand singura mi-as risca doar varfurile si in caz ca se degradeaza le-as taia; avand parul lung n-ar fi o problema sa-l scurtez;
    - din toata procedura nu-mi mai amintesc cum se face neutralizarea: cu o a doua solutie sau cu otet?
    Daca mai aveti pareri, le astept cu nerabdare. Va pup.
  •  
    • 1316 mesaje
    26 Iun 2006, 15:37
    0 0
    am fost ieri la salon si spunea o femeie de acolo, k incercand sa isi faca singura acasa permanent a ramas 4 ani cu chelie... m-am speriat super tare cand am auzit-o, dar avea intradevar un par f rar pe zona din fata ... i-a trecut pana la urma k a apelat la fiole din afara, pt astfel de probleme
    mie mi-ar fi frica, eu cred k daca ceri la salon un permanent lejer o sa iti faca
  •  
    • 2035 mesaje
    26 Iun 2006, 15:38
    0 0
    Eu mi-am facut un permanent la Abatte acum aproape un an! Am cerut slab si asa mi l-a facut ! Nu a comentat, nu mi-a zis ca imi face ceva mai puternic altfel nu tine...doar m-a avertizat ca s-ar putea sa ma bucur putin timp de el cret/ondulat si m-a invatat cum sa il ingrijesc!
    Eu zic ca, daca nu te pricepi, risti foarte mult, facandu-te singura acasa! Nu stiu de ce zici ca numai varfurile vor avea de suferit! Vrei sa aplici solutia numai pe varfuri?
    Si eu vreau sa imi mai fac odata zilele astea si tot la salon apelez! Am incredere in coafeza mea!
    Pentru neutralizare exista solutii speciale!
  •  
    • 318 mesaje
    26 Iun 2006, 15:47
    0 0
    parul se poate deteriora foarte usor, mai bine renunta la idee, chiar daca acum este sanatos si pare rezistent..

@ mititik.. ti-am dar un mes privat. merci.
  •  
    • 587 mesaje
    26 Iun 2006, 15:49
    0 0
    Pai, eu am in antecedente un episod de cadere a parului (inclusiv o bulina cat o moneda pe crestetul capului) cu origine intr-un permanent facut la salon.
    Mi-au trebuit luni de zile si cel mai bun dermatolog din oras pentru a reintra in normal.
    Asa ca ori imi fac singura, punand solutie numai pe varfuri (fara a ajunge la radacina parului), ori astept ca poate vine vreo moda cu varfuri indaratnice care stau invers decat le pui si atunci voi fi bine asa ca acum.
    Ata ete!
  •  
    • 2035 mesaje
    26 Iun 2006, 16:13
    0 0
    Pai daca zici ca ai incercat o data si ai avut asemenea probleme, eu zic sa o lasi balta! Cu atat mai putin sa nu te faci singura!
    E parul tau, faci ce vrei acum, dar mie mi-ar fi frica sa fac astfel de experimente pe el!

Asilia, ti-am raspuns!
  •  
    • 587 mesaje
    26 Iun 2006, 18:02
    0 0
    Sa-nteleg ca sunt pe cont propriu? Nu ma sustine nimeni daca incerc?
    Hmmmm!
  •  
    • 1188 mesaje
    26 Iun 2006, 18:16
    0 0
    zanada, eu zic ca un permanent nu va arata orium ca un onduleu natural. Cu putin "noroc", chiar iti vei arde varfurile - si singura solutie va fi tunsul.
    Inteleg ca ai un par putin rebel...dar daca incerci sa-l "ciufulesti" putin cu o spuma "strong" dupa spalat si sa-l usuci cu feonul , nu capata totusi o forma mai civilizata ? Nu se contureaza cat de cat buclele?
    Oricum, cu permanentul ai grija...
  •  
    • 587 mesaje
    26 Iun 2006, 19:16
    0 0
    ok; spuma strong doar.Tks, kiss.
  •  
    • 48 mesaje
    26 Iun 2006, 20:46
    0 0
    draga eva am citit parerea ta despre permanent, ca profesionist iti pot spune ce ti-au mai spus si alti si au mare dreptate; un permanet doar pe varfuri nu are farmec daca nu stai dupa aceea sa-l ondulezi pe un bigudiu , deoarece permanentul nu-i o coafura in sine ci o baza de coafat, daca ai parul vopsit oricat de lejer ar incerca sa-l faca tot se va increti destul, nu faci decat sa-ti strici perisorul ,pt ceva bucle incearca o spuma pe parul aproape unscat sustinel de jos in sus cu mainile cu miscari de ridicare si strangere in pumni, daca ai un feon cu difuzor folosestel tot de jos in sus, vreau sa te intreb pana la ce varsta ai avut parul ondulat si cati ani ai acum, dupa aceea am sa_ti spun dc !!!!!!!!!!
    fii ascultatoare si nu incerca nimic acasa
  •  
    • 1188 mesaje
    26 Iun 2006, 21:49
    0 0
    ran_easy, fiindca ai intrebat-o pe zanada la ce varsta i s-a modificat textura parului... voi profita sa te intreb si eu ceva (si sper sa nu se supere zanada fiindca ii invadez topicul) : este normal fenomenul invers ??
    Adica pana pe la 30 de ani am avut parul cu volum, dar matasos, drept, cu fir sanatos. Era suficient sa aplic metoda "wash & go" (il spalam si-l lasam sa se usuce singur-singurel, uneori si fara periere, nu necesita nici un fel de interventii). Dupa aceea, usor-usor m-am trezit ca se onduleaza ! Nenorocirea e ca a devenit nici cret , dar nici lins, firul s-a asprit si are un aspect opac. Si nu din vina firelor albe (am foarte putine).
    Daca ii aplic o spuma, e ok, capata bucle dragute. Daca nu, musai trebuie sa-l intind cu peria pentru ca sta dezordonat...
    Mentionez ca de cativa ani imi spal parul cu o apa extrem de dura, comparativ cu cea din Bucuresti si banuiesc ca asta a fost motivul pentru care parul meu si-a modificat textura. Folosesc intotdeauna masti si balsamuri dupa spalat si nu abuzez de vopsea ... dar degeaba.
    Ce-i de facut? Am vreo sansa sa-l mai aduc la forma initiala?
    Ti-as ramane recunoscatoare pentru un eventual sfat !
  •  
    • 48 mesaje
    27 Iun 2006, 21:23
    0 0
    draga cicionedas,trebuie sa_ti spun ca aceste schimbari ale structurii firului de par sunt datorate fluctuatiei hormonale,acestea au loc in perioada de pubertate(fiind cea mai semnificativa)dar si in perioda de sarcina de dupa sarcina, in preajma stabilirii menopauzei,ori de cate ori sunt introduse in organism substante pe baza de hormoni.am observat f atent persoanele care au avut parul cret a devenit usor ondulat, cele care-l aveau drept a inceput sa se onduleze , binenteles ca la baza este legea geneticii,(parinti ,bunici, chiar unchi si matusi) tot in aceasta situatii se poate modifica si cantitatea de par(rarire)in acest ultim caz in momentul in care se observa trebuie mers la medic. daca ai un fir de par cu o textura aspra, incearca masti pt regenerare dar nu aplica de la radacina iar pe tipm de vara si inarna masti pt hidratarea firului, deoarece firulondulat spre cret si cel aspru are tendinta sa se usuce la varfuri.cu speranta ca ti-am fost utila. te pupic si aveti grija de voi evelor
  •  
    • 1188 mesaje
    27 Iun 2006, 21:32
    0 0
    multumesc pentru raspuns si sfaturi

Ma intreb ce anume ar fi putut produce modificari hormonale in cazul meu (varsta nu corespunde, sarcina - nu am avut inca...). E adevarat ca in aceasta perioada am intrerupt de tot anticonceptionalele. E posibil sa fie asta? ...
    Oricum, multumesc inca o data pentru sfaturi, voi folosi masti hidratante si sper ca , revenind la apa mai putin calcaroasa, sa-si mai revina.
    te pup!
  •  
    • 48 mesaje
    28 Iun 2006, 13:21
    0 0
    perioada de pubertate este diferita de la persoana la persoana deci mai devreme sau mai tarziu au loc aceste schimbari hormonale,nu stim exact cand au loc putem vedea efectele .inca ceva pilula anticonceptionala este compusa din hormoni
  •  
    • 1188 mesaje
    28 Iun 2006, 14:40
    0 0
    tocmai, de-aia ma gandeam la pilule

Multam!
  •  
    • 587 mesaje
    28 Iun 2006, 21:56
    0 0
    Ran_easy, multumesc pentru sfaturi si grija; da-mi te rog o adresa la care sa-ti scriu.
  •  
    • 48 mesaje
    29 Iun 2006, 13:11
    0 0
    yahoo.com