rana pe col-intrebare pt expert

  •  
    • 1070 mesaje
    13 Apr 2006, 18:30
    1 0
    Draga mea eu am avut o rana pe col si a trebuit sa ma cauterizez.Acum ceva timp un doctor mi-a spus ca trebuie iar facuta cauterizarea, dar am luat niste ovule Polyginax parca si tricomicon, dar nu cred ca de la ele mi-a trecut....m-am rugat o saptamana si apoi am fost la alt doctor si spre surprinderea mea mi-a spus ca am un col curat, si ca nu e nebuna sa-mi faca cauterizare.Deci, ori doctorul vroia sa-mi ia banii pe nimic ori rugaciunea si-a facut efectul....
  •  
    • 21 mesaje
    13 Apr 2006, 19:36
    0 0
    O prietena buna a avut rana pe col. A mers la cauterizare, a facut si tratament post operatoriu.
    Nu doare (poate doar o jena usoara, in functie de pragul de durere al fiecareiea), dureaza putin cauterizarea, nu are de ce sa va fie frica. Ea s-a vindecat si acum este bine. Intr-adevar, are parte de un doctor foarte bun! Si eu ma duc tot la el. Suntem deja in familie. Conteaza mult sa aveti incredere in doctor.
  •  
    • 7 mesaje
    14 Apr 2006, 12:26
    1 0
    oooof....mersi ca raspundeti, evelor!
    Nu mai stiu ce sa mai cred:cineva im i spune ca doare ingrozitor, de parca ar fi la naster...altcineva imi psune cu nu doare deloc... nu stiu ce sa cred...
  •  
    • 1070 mesaje
    14 Apr 2006, 15:26
    0 0
    cine ti-a spus ca doare nu stie ce spune....simti ceva, o jena, o arsura fina, dar e f.suportabila.Dureaza 7 minute,si te-as sfatui sa te gandesti in alta parte si sa stai relaxata.
  •  
    • 7 mesaje
    17 Apr 2006, 11:47
    0 0
    Cleo_adina, mersik frumos pt info, esti o scumpa!
    sper sa fie totul ok!o zi frumoasa la toate evele!pupici
    Salaniyya
  •  
    • 746 mesaje
    18 Apr 2006, 12:36
    0 0
    am trecut prin asa ceva(rana pe col uterin).dupa ce am facut testul papa-nikolau(poate asa se scrie) am rezolvat-o prin cauterizare,operatuiune ce consta in ceva f. simplu,nu te doare nimic si dureaza f. putzin!
    te sfatuiesc sa mergi la un doctor foarte bun cel mai bine intr-o clinica privata.nu stiu de unde esti,eu sunt din iasi dar am mers la bucuresti sa-mi rezolv problema asta.asa am vrut eu.daca vrei iti spun si unde:Clinica Medicover(pe plevnei langa Casa Presei),la doctoritza Popescu Mihaela.0213104040.
    mi-am revenit f. repede si sunt super ok acum.despre spalaturile vaginale ea mi-a zis mie cam de 3 ori pe sapt.
    bine,eu nu sunt insarcinata,asa ca iti recomand chiar sa ai grija de tine si sa te vada un super profesionist!
    multa sanatate si putere!
  •  
    • 163 mesaje
    18 Apr 2006, 17:23
    0 0
    Dar la ecografie vaginala se poate observa daca e ceva in neregula pe colul uterin?
  •  
    • 18 mesaje
    19 Apr 2006, 22:05
    0 0
    clasa 2 de la Papanicolau e ok?sau ridica semne de intrebare?
  •  
    • 109 mesaje
    20 Apr 2006, 11:11
    0 0
    fetelor am si eu o intrebare...cum v-ati gasit rana pe col?adica la simplul exam fizic sau ati facut voi din proprie initiativa colposcopie?la papanic ai cum sa iti dai seama?mie imi iese cand doi cand unu dar doctorita mea imi tot zice ca e bine nu-mi interpreteaza nimik iar pe buletinul de analize nu e scris decat clasa...eu nu ma prind nu trebe sa iti faca descriere?asa ca as vrea sa imi fac o colposcopie...unde e mai bine oare?la ce doctori imi recomandati sa ma duc?
  •  
    • 6 mesaje
    25 Apr 2006, 10:07
    0 0
    Si eu am o rana pe col de un an de zile,fac tratament nu m-au cauterizat din cauza candidozei pe care o am,si apoi doc mi-a spus acum ca nu e de cauterizare, acum fac tratemnt cu Cervugid si sa vedem cum ies analizele,am inceput anul trecut cu un pcp clasa 3 inflamator,dar nu mi-au iesit modificari de celule(atunci aveam o tricomonas +candida)care am inteles ca modifica testul pap si ca acel 3 era dat defapt de tricomonas,am facut tratament am repetat testul si a iesit clasa 2,insa acum m-am pricopsit iar cu candida,fac din nou tratament si astept sa vad ce zice doc. daca ma cauterizeaza sau nu
  •  
    • 7 mesaje
    2 Mai 2006, 14:05
    0 0
    salutare Evelor!
    Mi-am facut tratamentul!in sfarsit sunt ok!
    sanatate multa la toata lumea!si nu uitati de gandirea pozitiva..chiar ajuta! pupici!
  •  
    • 67 mesaje
    2 Mai 2006, 20:54
    0 0
    Ce tratament??????????????????????????
  •  
    • 53 mesaje
    2 Mai 2006, 21:35
    0 0
    Buna evelor. Si eu am o rana pe col de aproape 3 ani. Pana de curand la toate testele papanicolau pe care le-am facut rezultatul a fost tip 2 si medicii mi-au spus ca nu trebuie facut nimic pt ca este ok. Acum o luna am facut un nou control si rezultatul a fost ASCUS. Am facut colposcopie care a iesit bine si acum am un tratament care va fi urmat de cauterizare.V-as ruga pe cele care ati facut cauterizare sa imi spuneti daca intr-adevar doare sau ce simti si cam cat costa.
  •  
    • 575 mesaje
    3 Mai 2006, 10:41
    0 0
    Fetelor, in ce masura afecteaza o rana pe col fertilitatea si posibilitatea de a ramane insarcinata? Cum e bine, sa o cauterizezi sau nu inainte de a ramane insarcinata? Mie 2 dr mi-au zis diferit: una ca daca n-o cauterizez voi ramane mai greu gravida, altul ca sa n-o cauterizez numai dupa ce nasc. Bine, nu vreau sa fac bebe acuma, numai peste vreo 2 ani dar totusi vreau sa ma vindec... Va rog mult lamuriti-ma daca stiti, e teribil sa fii pus intre parerile a doi medici si sa nu stii pe care sa crezi...
    La mine rezultatul la papanicolau e 2, cu ceva candida din cand in cand..
  •  
    • 575 mesaje
    4 Mai 2006, 13:07
    0 0
    Chiar nu stie nimeni?
  •  
    • 53 mesaje
    6 Mai 2006, 15:41
    0 0
    Medicul la care am fost eu mi-a zis ca fara probleme voi putea avea copii atunci cand imi voi dori (peste vreo 1-2 ani) dar neaparat trebuie facuta cauterizarea cat mai curand posibil.
  •  
    • 2 mesaje
    16 Oct 2006, 07:53
    0 0
    INTERVENTIA CU LASER COSTA 200RON LA CLUJ,SANT EU PROGRAMATA
  •  
    • 77 mesaje
    16 Oct 2006, 11:37
    0 0
    Din pacate,si eu fac parte din "clubul" celor cu rana pe col..si tot nedumerita sunt,dupa vizitele la vreo 3 medici cu versiuni diferite unicul aspect comun a fost faptul ca tre sa tratez candida care o am,inainte de a trata rana,dar in rest..A mai fost subiectul asta pe forum si imi amintesc bine ca erau mai multe doamne care ziceau ca s-au tratat cu produse naturiste,asa ca parerile sunt impartite si aici.Eu personal m-am saturat pana in gat de ovule,pastile si toate prostiile astea,as incerca ceva natural,dar mi-e frica sa nu dau in bara...tare complicat
    Multa sanatate tuturor!
  •  
    • 2 mesaje
    17 Oct 2006, 07:46
    0 0
    medicul e arab si se numeste
    HAMMAD-GHAZI
    CARTIER,MANASTUR,STR Primaverii,NR.24,
    BL.D3,SC.2.ET1.AP13.EU SUN FOARTE MULTUMITA.
  •  
    • 2 mesaje
    3 Mar 2012, 17:48
    0 0
    Pentru Marioara

    Mergeti urgent la medicul ginecolog pentru cauterizare; nu exista remedii naturiste pentru asa ceva.  Eu am avut cu mult timp in urma rana pe col destul de mare [ pentru ca nu m-am dus cand trebuia ] si s-a rezolvat in 10 minute. Nu mai acceptati sfaturi inutile. Se poate complica acea rana si nu este cazul. De atunci fac in fiecare an testul Papanicolau si nu am mai avut probleme. Fiind la menopauza m-am trezit cu vaginita atrofica si cu parametrita bilaterala. Prima se face din cauza menopauzei iar a doua din cauza unei racili puternice combinate cu deficientele menopauzei. Nu se intampla nimic la cauterizare; nu doare, nu exista complicatii!