TBC - tratament in sanatoriu

•  
    • 159 mesaje
    11 Iun 2006, 16:53
    0 0
    Sunt in tratament TBC si doctorul m-a intrebat daca as vrea sa ma duc pentru o perioada intr-un sanatoriu, dat fiind ca aerul de acolo este foarte benefic.

Eu m-as duce intr-o astfel de vacanta la munte, dar imi e teama ca nu sunt conditii bune. Stie cineva ceva despre asta?
  •  
    • 114 mesaje
    11 Iun 2006, 22:15
    0 0
    Cum ai descoperit ca ai asa ceva?Ce simptome ai avut si de unde te-ai pricopsit cu asta?
  •  
    • 159 mesaje
    12 Iun 2006, 00:58
    0 0
    Am avut o raceala si, cum simteam o constrictie puternica in partea dreapta a toracelui, am mers sa fac o radiografie, apoi la spital, unde s-a descoperit ca aveam pleurezie si ca era de natura tuberculoasa.

Simptome, din ce mi-au indicat medicii, nu prea aveam. Doar o oboseala cronica si un aer bolnavicios. Incepusem si sa slabesc.

Habar n-am de la cine am luat-o. Nici o cunostinta de-a mea nu are boala asta.
  •  
    • 269 mesaje
    12 Iun 2006, 10:28
    0 0
    buna.si eu sunt in tratament pentru tbc.eu nu m-am dus la sanatoriu,din cate am aflat conditiile sunt foarte proaste,asa stiu despre cel de la moroieni,unde am fost in vizita la cineva acum vreo 2-3 ani.era groaznic.poate acum s-a mai schimbat,nu stiu.
    imi poti sune ce tratament iei tu?
  •  
    • 159 mesaje
    12 Iun 2006, 10:33
    0 0
    Bine ca mi-ai spus. De cel de la Moroieni mi se spusese.

Acum iau 2 pastile de synerdol si una de izoniazida de trei ori pe saptamana.
  •  
    • 269 mesaje
    12 Iun 2006, 12:50
    0 0
    da,si eu iau aceleasi pastile,acum,dupa 2 luni de tratament.pe mine ma doare spatele foarte tare si am momente in care nu prea pot respira,tu patesti asa?
    te rog frumos sa-mi raspunzi dc poti.
    incerci si ceva naturist?
  •  
    • 159 mesaje
    12 Iun 2006, 12:58
    0 0
    Simt si eu o mica durere in zona lombara, putin spre dreapta. Dar destul de rar.

Problema mea e ca, pentru ca am avut pleurezie, ma tine in spate cand se schimba vremea. Ooooffff!

Tu ce tratament ai facut in primele doua luni? Eu am luat 2 synerdol + 4 pirazinamida + 1 injectie streptomicina zilnic. In ultimele doua saptamani aveam ameteli puternice de la streptomicina.

Mi-e putin teama cu ficatul. Am intrebat medicul si mi-a spus sa iau Liv52 doua pastile pe zi.

In fine, o alta problema ar fi ca rezultatul la culturi a fost negativ (zici ca nici nu am boala! ) si nu imi pot face antibiograma.
  •  
    • 269 mesaje
    12 Iun 2006, 13:25
    0 0
    eu am luat 2 synerdol,3 pirazinamida si 3 etambutol.imi crescusera si mie transaminazele si la fel iau si eu 2 Liv 52 pe zi,si in fiecare zi am luat o pastila de B6.
    mie imi cade foarte tare parul,si cred ca e de la pastile ca pana acum nu am avut probleme cu el.
    trebuie sa ajung la medic,pe mine ma ingrijoreaza durerile de spate si faptul ca nu prea pot respira!
  •  
    • 159 mesaje
    12 Iun 2006, 13:32
    0 0
    Si ai facut radiografie dupa primele doua luni de tratament?

Eu, in primele luni, cand respiram adanc simteam o piedica in partea dreapta. Dar eu am avut pleurezie, era normal.

De alimentatie stii ceva? In afara de povestile despre slanina...
  •  
    • 269 mesaje
    12 Iun 2006, 13:38
    0 0
    da,am facut radiografie dupa primele 2 luni,care dupa spusele dr. a iesit binisor,adica se vindeca.in ciuda povestii cu slanina mie mi-a spus dr. sa evit sa mananc gras.
    mananc normal,ca si pana sa fi descoperit ca am tbc.nu m-am ingrasat,nu am slabit.
    tu esti in concediu medical?
  •  
    • 159 mesaje
    12 Iun 2006, 14:19
    0 0
    Da, dar nu pot spune ca stau degeaba. In prima luna de tratament (paradoxal, cat eram in spital) reusisem sa fiu mai relaxata. Acum sunt destul de stresata.

M-am ingrasat cam 3 kg. Ma speriase o asistenta care imi povestise de 20 kg. Am cunoscut o tipa care s-a ingrasat 10 kg. Cred ca depinde si in ce stadiu era boala.

Si mie mi-a spus medicul sa mananc ce vreau eu.

Alta intrebare: Te-ai bronzat?
  •  
    • 269 mesaje
    12 Iun 2006, 14:38
    0 0
    da,m-am bronzat rapid,desi am evitat cat mai mult sa stau la soare(asa mi-a zis dr.)eu nu am fost internata in spital,am insistat sa ma lase sa urmez trat.acasa,sunt convinsa ca acolo m-as fi imbolnavit mai rau.si eu sunt in concediu medical si chiar ca sunt mai stresata decat dc. as merge la serviciu,dar mai stau acasa ca la munca e o situatie mai dificila.
    apropo,ai idee la cat concediu medical avem dreptul?
    eu am auzit ca atata timp cat tine trat.
  •  
    • 159 mesaje
    12 Iun 2006, 15:06
    0 0
    In principiu 6 luni.

Iata ce am gasit pe site-ul unei case de pensii:
    "Concediile medicale pentru incapacitate temporara de munca se acorda pe o durata de cel mult 180 de zile calendaristice in interval de un an, socotit de la prima zi de imbolnavire. Incepand cu a 91-a zi calendaristica, concediul medical se poate prelungi pana la 180 de zile, cu avizul medicului expert al asigurarilor sociale.
    In scopul evitarii pensionarii de invaliditate si mentinerii asiguratului in activitate, medicul curant poate propune prelungirea concediului medical peste 180 de zile cu cel mult 90 de zile"
  •  
    • 114 mesaje
    12 Iun 2006, 19:38
    0 0
    fetelor,in toamna am racit si eu si am tusit dimineata vreo trei luni, dar nu m-am dus la dr. decat cand nu am mai avut miros.Dupa ce am facut tratamente cu decongestive nazale s-a rezolvat.Ce analize treb. sa fac sa vad daca nu cumva am si eu asa ceva.Am slabit prin ianuarie vreo 5 kg., dupa care m-amn ingrasat la loc.Exista si alte tipuri de TBC/va rog sa-mi rasp. si mie ca sa stiu ce analize sa fac ca sa-mi iasa din grija.O radiografie am facut prin ianuarie, dar nu mi-a zis decat de niste fibrocalcificari pe dreapta, asa scrie acolo si medicul de fam. n-a zis nimic.Nu exista analize de sange?La servici vi s-a interzis sa mergeti?Nu se feresc colegii de voi?Sau se poate sa nu le spuneti?Va doresc insanatosire grabnica.Va pup
  •  
    • 159 mesaje
    13 Iun 2006, 13:14
    2 0
    TBC se poate face la mai multe organe, nu numai la plamani, ci si la oase, piele, ganglioni, cred ca si rinichi.

Cat despre TBC-ul pulmonar, este si el de mai multe feluri: cu leziuni, noduli etc.

Boala (ma refer la TBC pulmonar) se depisteaza pe radiografie si prin examen de sputa (expectoratie). Aceasta se analizeaza microscopic si ai rezultatul in trei zile. Se face, de asemenea, o analiza pe termen mai lung (doua luni), denumita culturi, in care se creeaza conditii similare cu cele din organism, pentru a vedea daca se dezvolta boala. Eu am avut la ambele rezultat negativ. La mine relevanta a fost radiografia si analiza lichidului pleural (am avut pleurezie).

Iti recomand sa mergi la un pneumolog. Medicul de familie nu te lamureste intotdeauna.

Unde locuiesti?