problema credit banca

  •  
    • 6 mesaje
    3 Iun 2006, 16:16
    0 0
    salut toata lumea
    Tin mai intai sa va multumesc pentru sfaturile privind divortul unei amice pe care mi le-ati dat.

    As avea inca o intrebare in legatura cu o prietena buna de-a mea care are probleme cu un credit...
    Mai exact, nu poate lua credit pentru ca figureaza in baza de risc/de datornici din cauza a trei comisioane pe care nu le-a acoperit cu nici o depunere pe cardul de salariu.
    Ele figureaza ca rate dar au fost doar comisioane, e vorba de o datorie platita dar nu stinsa.
    Intrebarea mea ar fi: cum poate tipa asta sa fie scoasa din baza de date altfel decat sa faca solicitare la biroul de credite de pe calea Victoriei?
    (trebuia sa mentionez ca actiunea se petrece in Bucuresti
    Acolo, la biroul de credite, dureaza pana sa o scoata si tipa avea nevoie cam urgenta de credit...


    va multumesc anticipat si va urez un week-end fara griji
  •  
    • 151 mesaje
    5 Iun 2006, 23:28
    0 0
    eu sunt nefericita. pana la urma mi-am luat inima in dinti si m-am hotarat sa intru si eu aici pe forum, pentru ca sunt chiar disperata.

    Tocmai am citit pe site-ul biroului de Credit SA urmatoarele:

    "5. Care este perioada de afişare a istoricului întârzierilor la plată în Raportul de Credit?

    Intervalul de timp din trecut pentru care informaţiile despre restanţe sunt afişate în Raportul de Credit este de maximum 5 ani, calculat retroactiv de la data emiterii Raportului de Credit.

    NU. Conform contractului cu participanţii, numai aceştia au dreptul de a modifica, în situaţii pe care le consideră justificate, datele pe care le-au transmis Biroului de Credit.

    6. Poate Biroul de Credit să modifice datele despre o persoană fizică recenzată?

    DA. În cazul în care o bancă va cere acum un Raport de Credit pe numele dvs., acesta va conţine informaţia referitoare la faptul că la data respectivă aţi înregistrat o restanţă."

    Nu mi-e destul de clar: oare Biroul de Credit nu poate sa modifice datele mele personale- nume, adresa, etc- sau nu poate sa modifice situatia mea in asa fel incat sa apara ca intr-adevar am platit datoria?

    Banca la care am incercat sa cer creditul mi-a spus ca poate dura si 7 ani de zile daca astept sa ses actualizeze situatia automat si ca numai printr-o solicitare la Biroul de Credit as putea, cine stie, obtine sa se inregistreze mai repede plata datoriei.

    Nu imi permit sa astept 7 ani

    Aveti vreo idee? am sanse sa ia in considerare cererea mea?

    Vreau sa le trimit o scrisoare recomandata cu confirmare de primire in care sa le spun ce le solicit si sa includ chitanta care dovedeste plata datoriei.

    Oare o sa spuna ca nu se ocupa cu asa ceva?

    Va rog mult, ajutati-ma macar cu o parere, daca nu cu o informatie sigura.
  •  
    • 4487 mesaje
    6 Iun 2006, 08:54
    0 0
    Din pacate nu cred ca ai sanse, decat sa faca credit pentru tine o ruda. Altcumva nu ai cum.
    Eu am facut un credit pentru mine si incerc sa mai fac unul pentru ai mei. Dar sotul meu apare pe lista neagra si de aceea am facut eu credit. Si nici parintii mei nu pot face credit, pentru ca si tatal meu figureaza pe lista neagra impreuna cu sotul meu. Dar sunt pe lista neagra din cauza dobitocilor de unde avem credit. A fost greseala lor, ca sau platit creditele cand trebuia, dar aia sunt niste dobitoci, ca altfel nu am cum sa le spun.
  •  
    • 151 mesaje
    6 Iun 2006, 09:49
    0 0
    multumesc pt raspuns, cecs. intr-adevar, niste dobitoci

    acuma nu am altceva de facut decat sa trimit scrisoarea aia asa, in caz ca e o sansa la 1000...

    ca de facut credit pt mine nu are cine sa faca
  •  
    • 145 mesaje
    7 Iun 2006, 13:07
    0 0
    Am patit si eu o situatie similara cu banca Reifeissen. Am uitat sa platesc un comision de administrare a contului, deci NU RATA, si m/au trecut in acest birou de riscuri bancare. Chiar daca am platit comisionul au refuzat sa/mi stearga datoria! Am scris o mutime de scrisori, inclusiv la Banca Nationala, dar fara nici un folos! Timp de 7 ani nu voi fi stearsa din acea evidenta idioata! Le-am si scris ca altii fac crime, dar nu primesc nicio pedeapsa! Culmea umilintei este ca desi am platit comisionul tot sunt trecuta la "rai platnici!O adevarata bataie de joc! Important este sa scape curati adevaratii evazionisti! Noi, cei fara pile, suntem batjocoriti la infinit! Multumim celor care ne/au promis ca nu vom mai fi umiliti!
  •  
    • 508 mesaje
    7 Iun 2006, 15:47
    0 0
    fetelor, diseara ma interesez la cineva care lucreaza la bcr. o ruda a mea este trecuta pe lista neagra si totusi i-a accordat credit la recomandarea mea. acum ramane sa vad daca a accordat ptr. ca am intervenit eu sau ptr. ca se poate...
    sper sa nu va dau sperante desarte.
    maine va spun
    cristiana
  •  
    • 151 mesaje
    7 Iun 2006, 19:51
    0 0
    asteptam cu mari emotii sa ne spui
  •  
    • 508 mesaje
    8 Iun 2006, 13:58
    1 0
    fetele m-am interesat ptr. voi si raspunsul NU e tocmai pozitiv...
    se da credit doar daca cel care ofera creditul garanteaza ptr voi.
    important este sa va aflati in acea baza de risc incadrate la o categorie:A, B, C, daca sunteti in D sau E nu se mai baga nimeni. aceste categorii se fac in functie de cate zile de penalitate exista pentru neplata acelui comision, chiar daca ratele le plateati la zi..
    ce se poate face..o petitie la biroul central credite cu o adeverinta din partea bancii care v-a trecut in baza de risc , de unde sa reiasa ca datoria s-a stins si ca nu era vorba decat de un comision. deasemenea tot cu aceasta dovada in mana, semnata, stampilata, puteti cere o audienta la directorul sucursalei de unde solicitati creditul si sa incercati sa-i demonstrati ca de fapt nu sunteti rau platnic, ci ca a fost vorba de o greseala a celeilalte banci. repet, aceasta se poate intampla doar daca sunteti incadrate in categoria A, B, C , puteti vedea de pe orice desfasurator, pentru cele care au aplicat si au fost respunse..
    mai ramane sansa sa incercati si gasiti pe cineva la banca mai usor de convins (la ghiseu).
    imi pare rau, dar asa sta situatia..
    cristiana
  •  
    • 89 mesaje
    10 Iun 2006, 22:52
    1 0
    Zi-mi, te rog CNp-ul si o sa verific in biroul de credite sa vad cum stai. Lucrez la o banca si te pot indruma, dar tb. sa vad despre cate zile intarziere este vorba.
  •  
    • 151 mesaje
    11 Iun 2006, 09:04
    0 0
    CNPul nu il pot posta aici Dar iti pot spune ca am intarziat 4 luni cu aceste comisioane de 80.000 (8 !!! RON)
  •  
    • 220 mesaje
    12 Iun 2006, 17:36
    0 0
    Fetelor vad ca deja sunteti experte in banci si credite! Spuneti-mi si mie aveti idee daca pot lua credit eu, fara sa se puna in calcul faptul ca sotul meu are un leasing? Daca da, la ce banca?
  •  
    • 2331 mesaje
    12 Iun 2006, 22:33
    0 0
    Stiu ca nu suna taman ortodox ce o sa spun.Dar acu o perioada de timp, una din clientele mele mi-a spus ca sotul ei se ocupa cu asa ceva,adica mai pe scurt, te poate sterge din crb-urile bancilor la care ai datorii.Stiu ca e contra cost.Daca crezi ca esti de acord, scrie-mi si te pun in legatura cu individa.Iti convine ce iti spune, bine, nu iti convine, iarasi bine.O seara buna
  •  
    • 145 mesaje
    13 Iun 2006, 17:48
    0 0
    Are dreptate. Cu PILE poti fi stearsa din evidenta biroului de riscuri! Este tipic romanesc! Eu am refuzat, deoarece mi se pare culmea bataii de joc ca tot eu sa dau bani bancii care si-a batut joc de mine! Relatiile dintre client si banca sunt relatii contractuale, iar in contractul pe care l-am incheiat cu banca Reifeesen, nu scrie nici macar o singura data ca daca intarziu plata comisionului voi fi trecuta in acest birou de riscuri! Este o bataie de joc ordinara! Sa nu apelati niciodata la acesta banca!!!
  •  
    • 3 mesaje
    22 Iun 2006, 14:04
    0 0
    buna! sunt noua pe acest forum am o rugaminte lagata de ruda ta care poate sa te scoata din baza de date a Biroului de credit poti sa imi spui te rog cum pot sa iau legatura cu el sa imi raspunzi pe mail www.vesalaura@yahoo.com te rog fff frumos acum sunt disperata ca am incercat la mai multe institutii si nici una nu iti da imprumut. Multumesc mult! pa
  •  
    • 3 mesaje
    22 Iun 2006, 14:06
    0 0
    mesajul era pentru mikialdea scuze am uitat sa specific
  •  
    • 339 mesaje
    22 Iun 2006, 21:37
    0 0
    SI EU VREAU LEGATURA: DAU ORICAT! SI EU SI SOTUL MEU FIGURAM DIN MOTIVE TAMPITE SI ACUM VREM SA TERMINAM CASA! PLSSS HELP: mail larisanita@easynet.ro
  •  
    • 909 mesaje
    23 Iun 2006, 09:58
    1 0
    mikialdea - te rog, ma poti pune in legatura cu clienta ta? merci mult. mariana_c@email.ro, mary_marry81@yahoo.com
  •  
    • 339 mesaje
    24 Iun 2006, 00:47
    0 0
    haide ajuta-ne, daca poti, te rugam
  •  
    • 12 mesaje
    26 Iun 2006, 07:53
    0 0
    fetelor, nu se poate vorbi pe un forum de coruptie..........nu trebuie sa incurajam coruptia
  •  
    • 339 mesaje
    26 Iun 2006, 10:01
    0 0
    dar nu este vorba despre coruptie aici: daca, din motive uneori independente de noi, am fost asociati cu "bila neagra" la biroul de credit, incercam pe orice cai sa ne "spalam" numele.eu am facut o cerere la biroul de credit in acest sens, dar m-am lovit de nepasarea functionarilor, la fel si la bancile care ne-au inscris in aceste liste!
    acum un an, nestiind situatia nostra bancara, am inceput constructia unei case: suntem la jum drumului, am investit o groaza de bani acolo, mai avem nevoie de vreo 30000 euro sa o putem termina si rabdarea mea ajuns la final. stam cu chirie cu copil cu tot si alternativa ar fi locuit cu parintii, ceea ce resping categoric.aceasta suma oputeam avea de la o banca, avem salarii mari si eu si sotul meu, si daca ne asumam riscul unui credit, cu dobanzi si comisioane aferente, este clar ca avem nevoie de acest credit.nu este nevoie sa vorbim pe forum, putem vorbi pe mail(larisanita@easynet.r.
    ps as fi recunoscatoare oricui m-ar ajuta!!!multumesc anticipat