dinti pusi

  •  
    • 27 mesaje
    18 Iul 2006, 23:46
    2 4
    dar aceasta dunga gri de la baza gingiei mai poate fi facuta sa dispara odata aparuta? eu am un dinte in fata pus de foarte multi ani si mi-a aparut aceasta dunga acum vreo 4-5 ani.
  •  
    • 25 mesaje
    29 Iul 2006, 18:21
    2 2
    Pai eu m-am obisnuit cu ei deja. Si au inceput sa-mi placa. Am probleme dioar cu gingia, doc mi-a zis ca o sa creasca dar pana acum nu am vazut nimic. Si mai are si o culoare ciudata la baza, cam vanata. Nu stiu ce sa mai cred. Oare ramane asa sau va creste gingia, acopera putin dintele si revine la culoarea naturala? Stie cineva?
  •  
    • 25 mesaje
    21 Aug 2006, 21:58
    2 5
    Chiar nu stie nimeni? Cele care au dintii de portelan mai ales.
  •  
    • 1 mesaje
    23 Apr 2011, 16:59
    3 1
    vad ca nu s-a mai discutat de ceva vreme despre aceasta problema, dar as vrea sa o readuc in discutie.si eu am avut coroana de portelan la un dinte din fata la care mi-a fost scos nervul.nu stiu daca din cauza asta, dar gingia mi s-a innegrit, chestie care ma deranja foarte tare pt ca facea mai vizibila diferentza coroanei de ceilalti dinti..ani de zile am stat asa fara o imbunatatire.mi-am schimbat coroana de portelan cu una de zirconiu, un material mult mai scump, si-a revenit si gingia pt ca dupa spusele stomatologului portelanul presa pe gingie si din cauza asta era asa neagra.dar, din pacate acum se innegreste din nou si nu stiu ce sa mai fac cu ea..nu stie nimeni un tratament pt gingiile innegrite din cauza coroanelor sau a nervului scos?
  •  
    • 53 mesaje
    9 Mai 2011, 19:27
    0 1

    Daca esti din Bucuresti (si daca nu, nu vad de ce nu ai intreba, ca ei ca raspund tuturor, singura specificatie ca nu vei putea merge daca este cazul!) pune cu copy/paste aceasta intrebare aici: http://www.imperialdent.ro/evaluare_online.html


    Acest mesaj a fost editat de către ralucanaturista: 9 Mai 2011, 19:28
  •  
    • 9 mesaje
    10 Mai 2011, 17:39
    1 0
    cineva de pe-aici a trecut prin operatii pt implant? eu am trecut printr-una, recent, insa doctorita mi-a spus ca abia dupa 6 luni, poate chiar 9, imi poate pune implantul.
    peste 2 zile am sa mai trec printr-una, deoarece nu ma multumesc doar cu extractia, si cu locul gol ramas, avand in vedere ca mai e si masea.
    greseala mea, pt faptul ca am ajuns in asemenea situatie, este ca am evitat mereu stomatologia. de cand ma stiu, aveam o frica inexplicabila pt tot ce tinea de cabinetul stomatologic. in ani, s-au agravat anumite lucruri in ce-mi priveste dentitia, si am fost fortata sa-mi inving teama, si sa fac ceva in sensul ei. am avut noroc ca mi-am gasit o doctorita foarte priceputa, care lucreaza cu foarte mult calm si rabdare, si-n plus de asta ca sa ma scuteasca de dureri pe scaunul stomatologic, imi face anestezie atraumatica. nu stiu ce m-as fi facut fara ea.
  •  
    • 5144 mesaje
    12 Mai 2011, 15:15
    1 0
    eu tocmai am trecut prin prima etapa a implantului. nu prea am inteles in ce stadiu esti tu...abia ai scos maseaua sau ai facut deja operatia de introducere a implantului?
    trebuie sa ai rabdare daca vrei implant...nu se poate face rapid pt ca implica mai multe proceduri ce depind si de organism.
    aici ai etapele prin care treci pana vezi maseaua pusa:
    http://www.dentestet.com/implant-dentar-1/implant-dentar-etape-proceduri
  •  
    • 9 mesaje
    14 Mai 2011, 20:15
    0 1
    basilio, am ajuns la etapa 2.2 inclusiv, din link-ul tau.
    prin iarna o sa-mi finalizeze totul.
    sper doar sa decurga totul cu bine pana la capat, sa nu existe complicatii.
  •  
    • 5144 mesaje
    16 Mai 2011, 12:45
    1 0
    suntem la egalitate
    din ce m-am mai informat, daca e sa nu-ti accepte organismul implantul, in primele zile deja apare infectia, rana nu se prinde...vad ca au trecut cateva zile de cand ai scris prima data, deci lucrurile merg pe drumul cel bun
    p.s.: pe mine m-a chemat doctorul in august pt control radiologic.
  •  
    • 53 mesaje
    25 Mai 2011, 20:20
    0 0
    Eu sunt chiar si mai avansata, daca pot spune asa. Le-am facut (2 bucati!) s-au " prins" si saptamna viitoare pun coronitele ceramice.
    Numai ca eu a trebuit inainte de implant sa imi fac si un lifting de sinus cu aditie de os. Operatiune care a prelungit toata treaba cu inca 2 luni. IN fine, bine ca s-a terminat cu bine si fara probleme.
    Am avut noroc de doctor bun si cinstit cu recomandarile pe care mi le-a facut pe tot parcursul tratamentului si operatiilor.
  •  
    • 45 mesaje
    30 Mai 2011, 13:09
    0 0

    oferta foarte atractiva pe fun deal. grabiti-va.

    http://www.fundeal.ro/coroana-dentara-vita-3m-pe-implant-dinte-consulta-ie-plan-tratament-rx-panoramica-340-ron-in-loc-de-1170-ron-la-green-dental-bonus-40-reducere-implant-dentar.html
  •  
    • 2 mesaje
    1 Iun 2011, 09:50
    1 0
    eu m-am inscris pe acest forum exact din acest motiv - recunosc ca ar fi fost mult mai bine daca as fi facut acest pas inainte, acum e tardiv dar macar sper sa fie invatatura de minte pt altii; aveam cativa dinti din portelan de mai bine de 10 ani si unul se crapase, am mers la o clinica aici in brasov ' dentalmed' - pe care nu o recomand nimanui - unde un medic f persuasiv a insistat sa imi schimb toate lucrarile din diferite motive inventate de el, lucru pe care l-am facut si mai mult mi-am bagat sub lucrare dintii sanatosi ca sa arate estetic dantura - costul ridicandu-se la cateva mii de euro pe care nu am primit nici un bon, garantie verbala in ideea ca te intorci tot la el, bineinteles ca lucrarile sant mai scurte, portelanul mizerabil, ciupit, crapat plus ca ma deranjeaza la vorbit, gingia mi se inflameaza frecvent - tratamentul constand in injectie cu limfomicina care are efectul unui moldamin, ce mai nu vreau sa generalizez, dar mie asa mi sa intamplat din pacate, nu am nici un cuvant de lauda pt aceasta clinica si nu exista zi sa nu ii injur, de aceia recomand tuturor sa ceara chitante fiscale plus garantii scrise - toate clinicile serioase le dau din oficiu
  •  
    • 2 mesaje
    18 Oct 2011, 16:18
    0 0
    Salutaree...
    Am si eu o problema daca ma puteti ajuta..
    acum o saptamana mi s-a rupt un dinte din fatza, am mers la medic m-a pus sa fac o radiografie totul a fost ok...
    cand a vazut radiografia mi-a spus ca pe langa dintele rupt pe care trebuie sa`l pun mai trebuie sa`mi scoata un dinte din fatza
    in fine nu asta e problema, problema e ca nu m-a intrebat dinc e doresc sa fie dintii plus ca mi-a spus ca o sa-mi puna un metal n gura ca sa-mi tina dintii
    e normal asa ceva??? nu poate sa`mi puna dintii fara metalul acela???
  •  
    • 5144 mesaje
    18 Oct 2011, 16:48
    2 1
    draguta, ai grija ce il lasi pe doctor sa-ti faca... spune-i sa-ti explice inainte de a face lucrarea CE si DE CE face.
    dintele celalalt de ce il scoate?
    spun asta pt ca sotul meu putea sa faca implant pt niste masele, dar doctorul a preferat sa-i pileasca dintii buni, naturali ca sa poata pune nu stiu ce suporturi din metal. finalul: la fel de spump ca implantul, dar cu mult mai multe dezavantaje.
  •  
    • 2 mesaje
    18 Oct 2011, 19:02
    1 1
    basilio said:
    draguta, ai grija ce il lasi pe doctor sa-ti faca... spune-i sa-ti explice inainte de a face lucrarea CE si DE CE face.
    dintele celalalt de ce il scoate?
    spun asta pt ca sotul meu putea sa faca implant pt niste masele, dar doctorul a preferat sa-i pileasca dintii buni, naturali ca sa poata pune nu stiu ce suporturi din metal. finalul: la fel de spump ca implantul, dar cu mult mai multe dezavantaje.

    Mi s-a spus doar ca trebuie scos si celalant dinte habar nu am de ce

    faza e ca nu stiu ce e cu metalul ala din spatele dintilor pe care vor sa mi`l puna

    mi-a s-a spus ca nu se vede dar mi-e frica sa nu se vada cand rad

    plus de asta vad ca mi-au cerut foarte putin bani pentru lucrare doar 10 mil din ce cauza???

  •  
    • 1 mesaje
    24 Mai 2013, 16:19
    0 0
    Buna fetelor, din pacate fac parte dintre personable care s-au ales cu dunga mearga la gingie si cu gingie retrasa la o lucrarea de 4 ani de portelan pe schelat metalic , arata groaznic iar peste o Luna imi schimb lucrarea si am ales varianta de ceramica pe zirconiu e mai scump a dar e la dinti frontali plus ca mai fac si lateral o sa am 11 in total. Stie cineva ceva despre lucrarile cu zirconiu sau aveti?
  •  
    12 Iul 2013, 14:46
    0 1
    Zirconiul are urmatoarele proprietati: duritate mare, rezistenta la compresie foarte mare, rezistenta absoluta la coroziune. De asemenea, nu are gust, e radio-opac, nu irita gingiile, culoarea este perfecta si nu se sparge dupa cimentare.
    Eu am fost la o clinica stomatologica pe Titulescu in Bucuresti ( Clinica 32) si mi-am pus mai multe coroane de zirconiu. Sunt foarte incantata si in plus am primit si garantie pentru ele, timp de 3 ani. O recomand cu caldura.
  •  
    • 1 mesaje
    6 Mar 2014, 14:13
    1 0
    buna fetelor cine poate sa imi spuna daca stiti un dentist bun din Piatra Neamt....eu sunt din Bicaz si as sa ma duc la un cabinet bun.Eu am probleme cu 2 dinti din fata cei din mijloc mi-au crescut mai mari si lati iar urmatorii de pe ambele parti sunt mici si am spatiu destul de mare intre ei.si as vrea sa ii imbrac pe cei mici daca s-ar putea sa ii fac la aceiasi dimensiune si aceiasi grosime. Mi-e foarte greu sa zambesc cand stiu cum arata....Poate cineva sa imi spuna ce as putea face la dinti ? A avut cineva asa ? va multumesc
  •  
    • 199 mesaje
    6 Ian 2017, 09:57
    1 0

    Buna ziua! Conteaza mult ingrijirea pe care o oferim danturii noatre acasa, dar si mai mult, cabinetul stomatologic la care mergem. Am intalnit niste medici foarte buni la Andra Smile, pe langa faptul ca discuta deschis si ofera foarte multe sfaturi de ingrijire orala, toate tratamentele facute de acestia sunt un succes de fiecare data. Eu mi-am pus implanturi, mi-am rezolvat toate problemele dentare si mi-am facut si albire la acestia, m-au convind demult, sunt cei mai buni. Recomand cu caldura!

  •  
    • 1 mesaje
    7 Mar 2017, 17:30
    0 1
    Bună . Știe cineva cam cat ar costa dintii normali și cat costa cei din porțelan ?