par - cum scapam de suvitele decolorate?

  •  
    • 167 mesaje
    26 Mai 2006, 10:59
    5 11
    mi-am facut suvite acum 2 ani prima data, iar anul trecut le-am "reinnoit". am un par cam sensibil si n-am facut decat sa-l degradez f tare desi cand am iesit de la coafor mi-a placut foarte mult. parul nu mai are stralucire, iar suvitele se confunda cu culoarea de baza, intr-un cuvant, dezastru! acum vreau sa-i fac ceva, sa dispara suvitele, sa-l vopsesc intr-o culoare cat mai naturala si cat mai apropiata de cea "originala". mentionez ca a trecut un an de cand nu m-am mai vopsit deci nu pot sa spun ca l-am chinuit prea mult. dimpotriva folosesc masti si tratamente intotdeauna.

    daca mai e vreo EVA care s-a saturat de suvite si are un sfat pentru mine, apreciez orice comentariu.

    multumesc si sa fiti frumoase!
  •  
    • 528 mesaje
    26 Mai 2006, 11:46
    6 4
    foloseste un nuantator cat mai apropiat de culoarea ta naturala (sau o ideea mai deschis, caci suvitele decolorate vor "inghiti" mai multa culoare) pana cand iti creste parul si poti sa scapi de fostele suvite cu foarfeca....

    majoritatea nuantatoarelor au si efecte de hidratare si "conditioning", asa ca nu iti vor ataca parul, ci dimpotriva. incearca-l pe cel de la wella
  •  
    • 271 mesaje
    26 Mai 2006, 13:15
    2 0
    cristinika are dreptata.De 2 ani si eu tot incerc sa scap de niste suvite dar... si periodic folosesc un nuantator apropiat de culoarea mea naturala, care nu distruge parul.Treptat s-au cam dus suvitele pe masura ce taiam din varfuri
  •  
    • 167 mesaje
    26 Mai 2006, 17:32
    2 1
    saru'mana!
    maine merg la coafor si o sa-i sugerez coafezei sa nu folosesca vopsea, ci un nuantator. o sa ma si tund si vorba voastra, cu foarfeca in timp o sa scap de ele.
    adevarul e ca arata bine dar degradeaza f mult parul.

    multumesc inca o data. o sa va dau de stire ce-a iesit...
  •  
    • 21 mesaje
    26 Mai 2006, 20:06
    2 0
    fetelor am si eu o intrebare...sunt vopsita brunet si nu stiu cum sa fac sa scap de culoare....nu prea vreau sa ma decolorez si dak asptept sa imi creasca nu prea am rabdare
    dak incerc sa ma vopsesc cu culoarea mea naturala (un saten spre blond) credeti k prinde?voi c ma sfatuiti??mersi va pup
  •  
    • 528 mesaje
    29 Mai 2006, 09:18
    1 2
    nu cred ca mai prinde nimic peste vopseaua neagra. eu m-am vopsit odata neagra din greseala (cu minunatul excellence saten inchis...) si nu l-am putut repara decat cu decapaj, la coafor... si pe urma partea decapata era mai deschisa decat cea naturala... si atunci am descoperit trucul cu nuantatorul. dar a durat cam un an pana sa scap de parul mai deschis la culoare (eu avand parul de lungime medie...). m-am jurat ca nu mai pun vopsea in cap pana nu imi apar (multe) fire albe
  •  
    • 167 mesaje
    30 Mai 2006, 10:25
    1 0
    Salutare fetele!

    Asa cum am promis, va spun ce a iesit. Am fost sambata la coafor si m-am tuns si m-am vopsit. Imi place la nebunie si nu numai mie Toata lumea a ramas surprinsa de schimbare.

    Am tuns cam multisor fiindca era ars. Nu-mi pare rau ca mie imi creste parul extrem de repede (20 cm pe an!) M-au vopsit cu L'oreal si eu chiar am incredere in produsele astea. Nu a folosit un nuantator asa cum m-ati sfatuit voi dar cred ca nu-i bai fiindca parul arata f bine.
    Acuma ma gandesc sa-mi cumpar niste produse de al coaforul respectiv fiindca in magazin nu se gasesc. Cam scumpute ce-i drept, dar merita.

    Asadar, multumita de rezultat!

    Va pup!
  •  
    • 886 mesaje
    30 Mai 2006, 11:03
    0 0
    la ce coafor ai fost? vreau sa imi schimb si eu culoarea de par, dar am nevoie de sfatul unui stilist de incredere..ai vreo sugestie?
  •  
    • 167 mesaje
    30 Mai 2006, 14:19
    1 0
    libra, eu m-am dus unde mi-a fost mai la indemana. si anume la obor, salonul se numeste Millenia si e chiar langa Gima. sper sa nu se supere nimeni, ca nu fac reclama. nu sunt o fana coafor si merg din an in pasti din cauza unei experiente foarte neplacute de odinioara.
    ce mi s-a parut super haios, e faptul ca erau doua coafeze: una pt brunete, una pt blonde a trebuit sa astept ceva ca erau mai multe brunete

    prin urmare, Libra, daca vrei sa incerci si nu e departe de tine, poti incerca Millenia. eu iti recomand cu toata caldura. poti sa duci si model de coafura sau iti alegi acolo din catalog. eu asa am facut si a iesit exact ce mi-am dorit.

    bafta si sa fiti frumoase!
  •  
    • 4411 mesaje
    15 Iun 2006, 23:18
    1 0
    Si eu merg intotdeauna la Millenia .Ar trebui sa ne plateasca pentru reclama.Mergi acolo cu toata increderea.Ti o recomand pe Reli.Face treaba foarte buna.E adepta parului lung deci nu o sa te tunda niciodata,absolut niciodata mai scurt decat te asteptai.Eu acolo m am decolorat cu platinium si a fost super ok.Mi s a uscat parul e adevarat insa nu a fost dezastru.eu oricum ma tund f des deci nu a fost o problema.Mergi cu incredere.Eu pentru Reli garantez.Ma aranjez acolo de vreo 3 ani.Restul nu stiu.Nu schimb cand sunt multumita.Va pup.

    PS: Eva de mai sus se refera la Gima de langa intersectia mosilor colentina mihai bravu...Gasiti voi ,e usor
  •  
    • 7 mesaje
    16 Iun 2006, 20:40
    1 2
    sa nu faci prostia de a'ti decolora parul ca sa scapi de brunet.asa am facut eu si mi'a ajuns parul praf!!! parca era guma!!! si eu am vrut sa ma fac din bruneta blonda. si nu am facut decat sa'mi termin frumusete de par si sa'l tai! cel putin daca vrei sa faci ceva, du'te la un salon;la cineva profesionist. nu incerca asta singura acsa k vei plabge extrem de mult! iti spun din propria experienta
  •  
    • 4411 mesaje
    16 Iun 2006, 21:24
    1 1
    Pe mine m a decolorat cuun produs care se numeste platinium-fara amoniac.Si a fost foarte ok cred eu fata de un decolorant obisnuit.Parul era intr adevar mai uscat insa fara sa se rupa sau ceva de genul asta.Asa ca poti sa incerci daca nu vrei sa obtii o nuanta foarte deschisa de blond...
  •  
    • 26 mesaje
    19 Iun 2006, 20:44
    0 1
    Astfel de cazuri intilnesc foarte des ,ceea ce-ti spune eu din experienta mea de coafeza este ca culoarea neagra este foarte puternica si nu prea ai vreo sansa sa scapi de ea , ca de astfel si de rosu sunt cele doua culori de care scapi foarte greu .Sfatul meu este sa il vopsesti cite putin urcind cu citeva trepte cel mult 2 in culori de la negru spre blond,nu incerca sa-l decolorezi ca nu vei face nimic altceva decit sa-l strici si nici nu-ti va iesi decit un morcoviu si inca ceva ,nu folosi nuantator vad ce se tot vb de nuantator tu fugi de vopsea permanrnta si vrei sa te faci cu nuantator care crezi ca se va duce dupa citeva spaleri
    ,el se va duce asa cum crezi i-si va pierde culoare ,luciu dar daca vrei sa te faci o alta culoare nu ve reusi la fel cum ti-am povestit si mai sus .Sper ce vei tine cont de sfaturile mele si daca crezi ca mai ai vreo nelamurire ma poti gasi georgtea1981@yaho.comm
  •  
    • 1 mesaje
    27 Iul 2014, 17:24
    1 0
    miam facut  cu prietena mea o suvita neagra acum jumatate de ora si nu sunt multumita de ea ce sa fac!

    Acest mesaj a fost editat de către ursanuiasmina: 27 Iul 2014, 17:28
  •  
    • 5609 mesaje
    28 Iul 2014, 10:03
    0 0
    Daca-i neagra nu ai sanse sa o decolorezi prea curand, asa ca, tai-o!
  •  
    • 1 mesaje
    14 Iul 2015, 17:39
    0 0
    buna.... am 16 ani si aveam parul putin ars iar o prietena de a mea si a facut suvite si mi au placut cum au iesit si am zis sa mi fac si eu dar mie nu mi au iesti la fel! nu imi plac deloc, imi doresc sa am parul lung si frumos.. si nu stiu ce sa fac... nu vreau sa l ard si mai tare..un sfat va rog,..
  •  
    • 1 mesaje
    9 Sep 2017, 13:02
    7 2
    Buna  fetelor! am si eu o problema. Eu am parul castaniu si mi-am facut suvite blonde cu decolorant si oxidant. Arata destul de bine dar nu imi place si as dori sa scap de ele fara sa ma vopsesc, ci cu ceva tratamente naturale. Ce pot face?