Dragi Eve,ce este de fapt logodna?

•  
    • 0 mesaje
    10 Ian 2008, 17:21
    0 0
    Dragi Eve,ce este de fapt logodna?
  •  
    • 0 mesaje
    10 Ian 2008, 17:31
    3 0
    DRAGA MEA O LOGODNA CONSTA IN SCOATEREA ACTELOR DE LA CUNUNIA CIVILA.MULTE CUPLURI,DESEORI ODATA CU OFICIEREA DE LA PRIMARIE FAC SI O JUMATATE DE CUNUNIE.INSA LA LOGODNA NU ESTE OBLIGATORIU.PAREREA MEA ESTE CA AR FFI BINE VENITA SI O JUMATATE DE CUNUNIE DACA DIN DIVERSE MOTIVE NU SE POATE TINE INTREAGA SLUJBA,DEOARECE ESTE UN PACAT MARE SA TRAIESTI CU SOTUL FARA SA FI INTRAT IN BISERICA PT CUNUNIE,SI PE DEASUPRA DACA NU TE CUNUNI RELIGIOS NU VEI PUTEA INTRA IN BISERICA DACA NU ESTI CUNUNATA CU OMUL CU CARE TRAIESTI.ASA SE SPUNE,ACUM VOI FACETI CUM STITI MAI BINE.MIE NU IMI MAI RAMANE DECAT SA VA UREZ CASA DE PIATRA SI MULTI COPII SANATOSI
  •  
    • 0 mesaje
    10 Ian 2008, 17:35
    1 0
    Stiu k obiceiul este ca viitorul tau sot sa te ceara oficial la tatal tau iar dupa tatal tau si mama ta va da binecuvantarea si dupa facetzi ce s-a zis inaintea mea.
  •  
    • 7 mesaje
    10 Ian 2008, 18:38
    1 0
    Roxi, logodna cu preot, inseamna un legamant in fata lui Dumnezeu si a partenerului. Nu este acelasi lucru cu cununia religioasa, dar, decat sa traiti in pacat, este bine si asa.Exista slujba speciala pentru oficierea logodnei si, se poate face si la biserica si acasa, daca preotul consimte sa vina. Va doresc multa fericire si astept sa ne spui si de adevarata nunta!
  •  
    • 13679 mesaje
    10 Ian 2008, 21:04
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 0 mesaje
    10 Ian 2008, 21:14
    2 2
    Roxi, mi-a tresaltat inima cand ti-am citit intrebarea: de la inceput te sfatuiesc sa nu faci ca mine: eu azi am serbat aniversarea logodnei mele cu Iubitul meu: tot tacamul, flori, sampanie, am gatit niste peste alb, rechin, luat azi din Cora... A fost superb: singura problema a fost ca, la sfarsit am plecat fiecare la casa lui... DOMYNYQUE, sigur nu pot asta: "sa va faceti relatia publica si sa faceti demersurile pt o casatorie" Cel putin deocamdata...
  •  
    • 366 mesaje
    10 Ian 2008, 21:55
    1 0
    Acum aud de prima data de slujba de logodna.Probabil ca la ortodoxieste alt obicei.Pacate in fata lui dumnezeu se face si inainte de logodna!hai evelor stati cu ochii deschisi sau inchisi...Dupa ce s-a facut cererea de la parinti sa zic asa pe scurt/la noi maghiari/se stabileste si logodna care consta prin a "striga"in lume ca se iubesc si se vor casatori,si se trag inelele pe deget ca si la cununie numai pe mana stanga si se lasa pana la casatorie ,dupa care v-a fi pe mana stanga(deget)Logodna este un "chef"cu o cina si invitatii,carte sant frati surori si nasii duc mai mici cadouri perechii.iar dupa cina ,in cadru "festiv"isi pun unul la cealalta inelul,si deschid o sampanie.posibil ca nu m-am exprimat pe asteptarea voastra dar acum nu-mi vin cuvintele ,scuze.Casa de piatra si sa fie intr-un ceas bun!
  •  
    • 10 mesaje
    10 Ian 2008, 23:38
    1 1
    Buna ..eu vad logodna ca pe o asigurare ca partenerul te-a ales pe tine ..si este sigur ca doar cu tine va decide sa ramana ..iar pe viitor ve-ti face si o nunta ...felicitari ..pop
  •  
    • 282 mesaje
    11 Ian 2008, 00:03
    0 0
    daca nu sunt indiscreta, de ce nu faceti direct cununia civila si religioasa, ceva restrans. eu nu inteleg rolul slujbelor de logodna. preotii astia nu mai stiu pe ce sa iau banii. o logodna, cum scrie in biblie, a atunci cand unul altuia va spuneti da. pentru inima ta, fa ceea ce crezi tu ca e mai bine
  •  
    11 Ian 2008, 10:57
    1 0
    Din cate stiu sunt doua variante de logodna; una: vine acasa si te cere de la parinti si iti ofera un inel de logodna si faceti o petrecere in familie, oficializand relatia si a doua mergeti si la preot sa va logodeasca (va citeste o slujba speciala, la care nu este neaparata nevoie sa asiste si viitori nasi de cununie), dar aceasta nu tine locul slujbei oficiate in cazul casatoriei, adica daca va si casatoriti civil tot trebuie sa mai mergeti si la biserica (atunci obligatoriu si cu nasii!!)deoarece preotul trebuie sa vada certificatul de casatorie si apoi va da si el un certificat care dovedeste ca v-ati casatorit religios. Eu nu am mers la preot pentru logodna ci doar dupa ce ne-am casatorit civil (asa mi s-a parut mai corect). Alegerea va apartine! Sa fiti iubiti si sa va iubiti mult!
  •  
    • 385 mesaje
    11 Ian 2008, 14:59
    1 0
    Exista si o slujba de logodna. Facuta in biserica, in fata, cu preot, familie si nasi cu inele de aur pe inelarul de la mana dreapta, ceea ce inseamna ca respectivul(a) este promis altcuiva. Nu este o casatorie si nici nu duce la consfintirea in fata Lui Dumnezeu al legaturii dintre cei doi, nu are conotatii legale, se poate desface oricand, dar aduce o premiza linistitoare ca este o ceremonie in care se "spune" lumii de iubirea celor care pana la urma se vor casatori. E frumos si este un motiv de bucurie pentru familie (si un motiv de cheltuiala binenteles).