Care este strategia voastra de facut curatenia generala?

  •  
    • 312 mesaje
    14 Dec 2007, 22:28
    5 1
    Care este strategia voastra de facut curatenia generala?
  •  
    • 41 mesaje
    14 Dec 2007, 22:58
    5 0
    cam aceleasi strategii dar incep cu aruncatu de prin sertare si dulapuri,vesela descompletata,folosesc muuuult amoniac ptr mobila si cam atit...si nu sint de acord cu facutul curateniei in saptamina cu sarbatorile asa faceam in romania de nu mi mai trebuia nimic decit sa dooooorm de craciun,sau angajeaza o femeie sa spele geamuri ,usi etc zise io
  •  
    • 3 mesaje
    14 Dec 2007, 22:58
    1 0
    Cam la fel fac si eu draga mea, doar ca ma ajuta si fica mea, iar in plus mai fac cate o pauza si merg la ceva cumparaturi, ador sa fac cumparaturi in aceasta perioada si mai ales cadouri. SARBATORI FERICITE!
  •  
    • 6273 mesaje
    14 Dec 2007, 23:29
    4 0
    La mine, de exemplu, am facut curatenie generala saptamana trecuta, iar saptamana asta o iau de la inceput. Asa o iau mereu....de la inceput.
  •  
    • 5 mesaje
    14 Dec 2007, 23:35
    1 0
    curatenie zici.nu imi mai amintii ca saptamana asta numai asta am facut.tot ce nu folosesc in decurs de vreo jumate de an arunc ,conteaza ca la sfarsit totul e stralucior.e o satisfactie enorma
  •  
    • 2 mesaje
    15 Dec 2007, 01:17
    2 0
    Strategia mea este urmatoarea:fac ce pot,cand pot....si cand am chef.Inainte ma strofocam ingrozitor,in special inainte de sarbatori.Intorceam casa cu fundul in sus si pana apucam sa termin trebuia sa o iau de la capat.... Acum m-am relaxat.....Ma bucur de sarbatori linistita,fara a mai face mare caz de aceasta curatenie generala de dinainte de Craciun.(daca la asta te refereai).
  •  
    • 1 mesaje
    15 Dec 2007, 01:47
    0 0
    Curatenie generala?!asta ar insemna sa imi intorc toata casa pe dos ceeace fac doar cand zugravesc,in rest intretin tot timpul ordinea din casa si aspir in fiecare saptamana!
  •  
    • 1913 mesaje
    15 Dec 2007, 11:34
    0 0
    Cel putin o data pe luna fac ceea ce as face de sarbatori. Ce fac in plus, de sarbatori: mut mobila, spal peretii, demontez lustrele si le sterg, fac mici reparatii... Covoarele le improspatezce cu "Biocarpet" cu 4-5 zile inainte de sarbatoare. Off topic:...Sper sa nu sune cuiva a "lauda" ceea ce am scris aici, ca si la mine e greu de mentinut. Dupa ce v-am intrebat cum sa-mi determin sotul sa ma ajute in gospodarie, merge f bine: il pun numai pe el sa faca lucrurile grele! Ha, ha, ha!!! Multumesc, evelor, ca mi-ati "deschis" ochii, macar acum, spre batranete! :)
  •  
    • 4487 mesaje
    15 Dec 2007, 11:35
    1 0
    Strategia mea de a face curat, ar fi sa fug cat ma tin picioarele. Dar cum nu se poate asa.... Pai prea multa curatenie strica si data viitoare ce-mi mai ramane, daca acum fac curat peste tot??? Eeeii, glumesc. Fac curat in toata casa. De obicei eu incep cu dormitoarele, baia, sufrageria, balcon, bucatarie si apoi holul mic de la intrare. Imi ia cam o zi sau jumatate de zi. Depinde daca fac singura curatenia sau ma ajuta si al meu. Si cum ma v-a ajuta si al meu, voi termina repede. ;)
  •  
    • 31 mesaje
    15 Dec 2007, 12:14
    2 0
    La mine...vai de curatenia mea!!!Cu atatia barbati in casa,pe "care-i doare in basca" de munca si eforturile mele...fac zilnic,si nu se cunoaste.M-am saturat de jucarii sparte peste tot,prin toate cotloanele...manute de ciocolata pe geamuri,pereti,gresie faianta,coji de banane,seminte etc...Cand vin de la servici...imi pun mainile in cap...si ei fug din calea mea!Dar nu ma ajuta nici-unul.Cica de-aia s-au inventat femeile! :))Daca mi-as permite,as plati 7 menajere,care sa stea dupa ei...Dar avand in vedere ca mi l-a suflat Monica pe Virinel Columbeanu...no coment! :))))
  •  
    • 4 mesaje
    15 Dec 2007, 13:38
    1 0
    Curatenie generala faca fac in fiecare saptamana. Dar inainte de sarbatori fac si mai generala. Spal totul perdele, covoare, paturi, spal tot ce nu poate fi spalat in fiecare saptamana apoi bineinteles ca strang peste tot sterg praful peste tot calc totul ce am spalat, si multe altele.... Mult succes si spor la munca tuturor.
  •  
    • 123 mesaje
    15 Dec 2007, 14:24
    0 0
    Imi place sa fac curatenie in casa! Pentru mine este o delectare! Si eu incep din exterior catre interior, apoi iau fiecare camera in parte si umblu in fiecare coltisor. Prefer sa termin totul intr-o zi! Nu-mi place sa vad casa cu susul in jos!
  •  
    • 7 mesaje
    15 Dec 2007, 17:00
    1 0
    Corect! Adica, asa se face corect, curatenie generala. Pentru cine are timp, pentru una ca mine, care, toata ziua este pe "coclauri", vine o femeie, care face curat si in cursul anului si face, cum da Dumnezeu...Nu imi place, dar, pe unde pot mai retusez, pe unde nu...nu am ce face. O viata intreaga m-am strofocat pentru curatenie si, am ajuns la concluzia ca, daca nu este pastrata de toti membrii familiei, muncim de pomana si ne mai facem si nervi. Acum, sa nu va inchipuiti ca am o casa murdara, dar, eu fac parte dintre femeile perfectioniste...Spor la treaba fetelor!
  •  
    • 366 mesaje
    15 Dec 2007, 18:35
    1 1
    OFF!!toata ziua fac curatenie,adica zilnic un pic.Mai vreti si curateniegenerala???hai ca ma dati pe spate! Doina ai dreptate-curatenia poti face permanent daca nu au grija de el./aici nu vreau sa intru in detalii/ Dragele mele prietene,fiti si voi destepte si nu performante.cea mai mare prostie a romanului sa zic asa,curatenie generala,mare inainte de sarbatori.un efort in plus o munca in plus!dupa sarbatori opoti lua de la inceput.Strategia mea de curatenie gelerala-fa-o cand nu ai multe pe cap .eu prefer timpuri ploioase cand nu am mult de lucru si nu pot iesi in curte,gradina.si pot migali o zi cu camera.revizionarea hainelor "arhivate"ale copiilor,curatat dulapuri sertare.Stess tot de sus in jos.Facturi chitante tin 1 an,dupa acesta le arunc.din primavara pana in toamna scot pernele plapumele la aerisit de vre-o 2-3 ori,atunci fac o curatenie mai mare in jurul lor.inainte de sarbatori niciodata,deoarece avem si bucatarie unde ne pregatim.Exact!bucataria ramane -in curatire permanenta.
  •  
    • 12 mesaje
    15 Dec 2007, 19:08
    3 3
    aceeasi strategie o foloseam si eu cand eram acasa,dar acum spre fericirea mea nu mai am atat de munca,sant toate puse la locul lor,nu am ce curatenie sa mai fac.
  •  
    • 1 mesaje
    9 Aug 2018, 13:25
    0 0
    Daca aveti nevoie de o curatenie profesionala puteti apela la o firma specializata. ZEM Clean ofera servicii profesionale de curatenie si intretinere spatii verzi, pentru detalii despre servicile nostre si preturi vizitati www.zem-clean.com. O zi frumoasa!