tocmai am descoperit ca am gastrita.Stiti vreun remediu naturist

  •  
    dfg
    • 2 mesaje
    9 Dec 2007, 17:15
    4 0
    tocmai am descoperit ca am gastrita.Stiti vreun remediu naturist?
  •  
    • 312 mesaje
    9 Dec 2007, 17:29
    5 3
    Gastrita are episoade acute, insa face parte dintre bolile care se cronicizeaza. Adica... nu se remediaza, nu trece, ramane in stand-by si da crize oricum, macar din timp in timp, iar regimul alimentar, ceaiurile si sucurile naturale doar tin aciditatea in frau. Este vorba despre miraculosul ceai de sunatoare si de sucul de varza si morcov. In rest, se recomanda mesele la ore fixe, in numar de 4, cu cantitate mica de mancare mancata o data si evitarea oricarei forme de prajeala, grasimii si a legumonioaselor precum mazarea si fasolea uscata. Cartoful, iaurtul si banana sunt bazice si neutralizeaza acizii si acelasi lucru face si Dicarbocalmul, care este facut dintr-o substanta naturala si se administreaza (topit in gura) de cate ori te rontzaie stomacul.
  •  
    • 31 mesaje
    9 Dec 2007, 18:58
    7 8
    Trebuie sa urmezi tratamentul prescris de medic ,care de regula se face cu amoxicilina si omez.Bineanteles tratamentul igino-dietetic de rigoare,fara prajeli,rantasuri,alimente care produc aciditate gastrica.Apoi iti poti lua de la farmacie Aloe vera gel,care trateaza 100%,sau daca nu gasesti la farmacie ,cauta un distribuitor Forever Life Products.Multa sanatate!
  •  
    • 29 mesaje
    9 Dec 2007, 18:59
    5 3
    Varza , sucul de varza, sunt minunate pentru uciderea gastritei, insa trebuie sa urmezi acel regim enuntat de Mrrrrr, strict si cam pe o durata cam lunga. Fara apa minerala sau sucuri acidulate. Si daca vorbeam de varza, mi-am amintit ca cineva ne-a spus ca noi evele suntem "varza", nestiind cat de miraculoase suntem, "noi verzele"!
  •  
    • 0 mesaje
    9 Dec 2007, 20:03
    3 3
    Ceaiul verde actioneaza impotriva unor tulburari digestive precum arsuri la stomac,gastrita,iritatii ale stomacului.El trebuie baut in timpul mesei,incet si cu inghitituri mici,caci astfel poate actiona cel mai bine impotriva aciditatii continutului stomacal.
  •  
    • 366 mesaje
    9 Dec 2007, 20:11
    3 4
    Eu stiam de sucul de cartof crud,dimineata pe stomacul gol.rontaie biscuiti simpli intre mese adica ca si dejun,floricele,lapte rece acestea neutralizeaza acidul.eu am avut tratament cu scobutil pe vremuri si mi-a revenit la normal.Ar fi bine totusi sa consulti chiar si un naturist pt.tratament.Ai grija sa mananci mai des si regulat sa nu dai cumva in ulcer.sanatate
  •  
    9 Dec 2007, 21:08
    2 2
    Dar medicul nu ti-a recomandat un tratament? Poti gasi la farmaciile naturiste diverse produse pentru gastrita (ceaiuri, pastile, tincturi), dar trebuie sa-ti schimbi si regimul de viata; fara prajeli, doar fiert si fript, fara bauturi acidulate, fara sosuri. Multa sanatate!
  •  
    • 41 mesaje
    9 Dec 2007, 21:32
    4 2
    aloe cu miere si lamie tot macerat
  •  
    • 0 mesaje
    10 Dec 2007, 12:28
    0 3
    De cate ori simti ca ai aciditate si arsuri si ai la indemana bicarbonatul de sodiu, o lingurita si apoi un pahar cu apa, face minuni. Dar daca e cronic, medicul iti va da un tratament complet. Multa sanatate!
  •  
    • 24 mesaje
    10 Dec 2007, 16:15
    3 5
    PREVENIRE SI TRATAMENT NATURIST: *Alimentele alterate se arunca. *Se evita medicamentele care au efect secundar asupra stomacului. *Nu se consuma ciuperci necunoscute. *Nu se consuma alimente excitante pentru stomac. *Se fac clisme, se beau multe ceaiuri pentru eliminarea din organism a toxinelor. *Se recomanda post de 1-3 zile, timp in care se bea ceai din scoarta de mesteacan, flori de tei, urzica, leustean, cimbru, salvie, cimbrisor, maghiran. *Se consuma timp de 3 zile legume si sucuri, supa de varza sau varza cruda. *Se bea un pahar de apa in care s-a dizolvat 1 lingurita de argila. *Se evita bauturile reci, zaharul, pastele fainoase, carnea de porc prajita, condimentele, alcoolul. *Cu ceaiuri din musetel, rostopasca, roinita, menta, chimen, seminte de in, lemn dulce, se calmeaza durerile de burta. *Se aplica pe zona stomacului cataplasme umede si caldute. *Se beau cateva picaturi de ulei din scortisoara sau dafin, cu miere. *2 linguri caimac de pe lapte se amesteca cu 2 galbenusuri, 2 linguri de miere pana se face o crema, care se ia de 3 ori pe zi cu 1 ora inainte de mesele principale. *Se recomanda mersul descult pe pietre ude sau iarba cu roua. *Se evita stresul, se recomanda autosugestia prin ganduri pozitive si credinta in vindecare. Reflexoterapie: se urmareste imbunatatirea circulatiei mucoasei gastrice pentru refacerea ei si anihilarea factorilor care au produs aparitia bolii. Se maseaza zona renala si suprarenala. Punctele masate sunt: zona stomac, punctul 17, timp de 5-10 minute pe fiecare picior, zona suprarenale, punctul 23, timp de 3 minute, zona rinichi-uretere-vezica urinara, punctele 24, 25, 26, timp de 5 minute, zona vezicii biliare, punctul 16, timp de 3 minute
  •  
    • 28 mesaje
    10 Dec 2007, 18:27
    4 3
    Buna!In primul rand trebuie respectat regimul alimentar.Finul meu s-a tratat cu zeama de cactus.Se ia un cactus rotund,de marime medie,se curata de tepi,se taie bucatele si se fierbe pana scade apa la jumatate.Se beu 25ml,dimineata pe stomacul gol,timp de 2,3 saptamani.Sucul de cactus se pastreaza la frigider.Acest remediu naturist trateaza si ulcerul ,dar se tine cura timp de 3 luni. Multa sanatate!
  •  
    • 10 mesaje
    12 Dec 2007, 01:55
    2 5
    Buna ! si eu am avut gastrita cand eram mica si medici mi-au dat asa : supa si legume fierte ..absolut ocer fara sa fie gras si cu multe grasimi singurul remediu natural ...sanata-te pop
  •  
    • 1 mesaje
    12 Dec 2007, 11:52
    2 4
    Eu una nu cred in remedii naturiste dar inceraca sa intri in contact cu vreun reprezentan de la forever living products si acolo sigur gasesti ceva!
  •  
    • 1 mesaje
    8 Ian 2019, 00:35
    2 1
    Buna. Eu am gasit leacul ptr mine. Poate va ajuta si pe voi. Este vb despre Argila Bocan. Am cautat de un an de zile tratamente naturiste caci la nexium si esomeprazol si altele faceam deja alergii. Am gasit pe you tube un filmulet .este vb despre d.nul Bocan din Alba Iulia care comercializeaza asa ceva. Din luna iunie ma tratez cu argila si pot sa spun ca sunt mult mai bine. (Nici nu.pot compara ) Nu mai am tulburarile de vedere , starile de lesin, pot sa mananc dar tot la regim in continuare. Dar pe lang iaurt ,biscuiti si banane si cartofi fierti nu puteam manca nimic. Incercati. Mie mi.a ajutat f mult. Sanatate va doresc din suflet!!