nasi de cununie?

  •  
    • 12 mesaje
    12 Nov 2007, 15:22
    1 0
    nasi de cununie?
  •  
    • 197 mesaje
    12 Nov 2007, 15:26
    2 0
    stiam ca nasii trebuie sa fie casatoriti religios altfel nu e de acord parintele.e vorba de exemplul pe care l-ar da tinerilor casatoriti. de ce li se mai spune si parinti spirituali..? dar, cine stie..depinde de zona ,poate.
  •  
    • 0 mesaje
    12 Nov 2007, 15:39
    1 1
    Eu iti dau caz concret, cumnatii mei sunt casatoriti de nasi care pe vremea aceea nu erau castoriti, nici macar ei nu erau un cuplu, o relatie si in timp nu s-au casatorit. Ulterior fiecare a apucat-o pe drumul sau, nasa este casatorita aici in Romania, nasul a plecat in America. Fiecare e bine merci, finii la fel. Cred ca trebuie sa vorbiti cu preotul daca accepta si gata, daca mirii vor persoanele respective, care-i problema? Mai nou poti avea mai multe randuri de nasi,eu una am avut 2 perechi de nasi, preotul nu a zis nimic, chiar i-a placut.
  •  
    • 4487 mesaje
    12 Nov 2007, 15:55
    6 1
    Se poate. Eu asa am avut nasii de cununie. Nu au fost casatoriti si nici nu s-au casatorit. Fiecare este cu alcineva. Si mie personal imi merge bine. Nu ma iau dupa superstitii si nici nu sunt adepta ca totul sa fie ca la carte. Eu mi-am facut o nunta nonconformista si a iesit superb. Se vb. cu preotul si se convine cu el. Hai sa vad cate voturi negative imi iau pe asta. Ca sunt nonconformista.
  •  
    • 12 mesaje
    12 Nov 2007, 16:01
    1 0
    se zice k e bine sa fie cununati religios nasii, dar eu stiu cuplu care a cununat , nu erau casatoriti, apoi s-au despartit.., stiu cuplu cununat de frate si sora, adica copii nasului, asa au vrut, si pana la urma poate nici nu e nevoie ca preotul sa stie ca nasii nu sunt cununati
  •  
    • 24 mesaje
    12 Nov 2007, 17:57
    1 0
    Da se poate intr-un fel, Trebuie sa se duca la preot sa vb sa le citesca ceva de intrere in biserica si ceva care la cununia lor religioasa cand o s-o faca no sa mai citeasca atunci preotul si le citeste acum,si apoi pot cununa,nu mai stiu exact cum se cheama dar stiu ca preotul o face in fata domnului,
  •  
    • 13910 mesaje
    12 Nov 2007, 18:32
    1 0
    Faptul ca viitorii nasi nu sint casatoriti nu are nici o importanta. Normal, depinde de fiecare in parte, unii parinti sint mai traditionalisti, sa zic asa, asa ca mirii fac cum zic ei. Fiica mea a fost nasa, iar nas a fost cel mai bun prieten al mirelui, s-au cunoscut cu o sapt. inainte de nunta. Bunicii au fost cei care l-au intrebat pe preot (nici macar parintii mirilor), iar acesta a zis ca nu e nici o problema. Asta se intimpla in Bucuresti. Casa de piatra, multa fericire, intelegere viitorilor soti! E.L. : myrelus, daca recitesti ce ai scris tu, intelegi ceva?
  •  
    • 0 mesaje
    12 Nov 2007, 19:09
    1 0
    Miha_amz ti-as raspunde cu cea mai mare placere dar eu stiu ca nasii trebuie sa fie neaparat casatoriti!!!
  •  
    • 6 mesaje
    12 Nov 2007, 19:50
    1 0
    eu mam cununat in aceasta vara in august si nasi mei sunt cununati este mai bine asa pentru ei ca tineri.se poate ca sai cunune parintii unui dintre ei si atunci ei parinti sunt nasi si cu asta basta.........preotul nu intreaba nasi dc sunt cununati pentru ca de drept vorbim cununi sa sa iti poti intoarce cununia,este ca o ,,pomana,, facuta tinerilor la fel ca botezul.
  •  
    12 Nov 2007, 20:22
    1 0
    Nu exista nici o posibilitate deoarece nici un preot nu te cununa religios daca nu esti casatorit civil; este singura solutie rezonabila. Pentru a fi nasi de cununie trebuie ca cei doi sa fie casatoriti religios.
  •  
    • 2 mesaje
    12 Nov 2007, 20:50
    2 0
    verisoara mea a fost cununata de doi frati iar parintele le-a ctit din Biblie ceva si gata au putut fi nasi!
  •  
    • 41 mesaje
    12 Nov 2007, 21:15
    1 0
    se cam poate orice numai sa fie popa de acord,eu una tin la nasii cununati-ce vrei o superstitie de a mea ,sa mearga bineeeeeeeeee
  •  
    • 3 mesaje
    12 Nov 2007, 21:34
    1 0
    distractie placuta!!! in ziua de azi merge orice.daca popa este deacord este totul ok.eu una stiu de cand ma stiu ca nasi trebuie sa fie casatoriti..asa este traditia...dar popa pt bani ce nu face.poate difera si de la religie nu stiu....in biblie nu scrie despre nasi...doar ca trebuie sa ne casatorim in fata lui D- zeu sa nu traim in concubinaj..
  •  
    • 1913 mesaje
    12 Nov 2007, 21:41
    3 0
    Singurul care iti poate da un raspuns este chiar preotul care va oficia casatoria! Daca l-ati ales deja, va trebui sa-i adresati intrebarea, sa nu aveti surprize, caci unii preoti sunt f stricti din acest punct de vedere!
  •  
    • 10 mesaje
    12 Nov 2007, 21:46
    1 0
    se poate lor sa le mearga bine si gata caci la urma urmei sunt doar superstitii.CASA DE PIATRA.
  •  
    • 113 mesaje
    13 Nov 2007, 11:59
    1 0
    Este posibil, preotii pentru bani fac orice in ziua de azi doar ca NU VA FI CASATORIA BINECUVANTATA IN FATA LUI DUMNEZEU. Tinerii care vor cununa, pot sa faca urmatorul lucru :sa se casatoreasca ei in fata lui D-zeu ( deci fara casatoria civila) inainte de ai cununa pe viitorii fini. edit later : asa functioneaza la ORTODOCSI, de alte religii nu am cunostinta
  •  
    • 7 mesaje
    20 Dec 2017, 19:58
    0 0
    Chiar daca le citeste popa din biblie nu e bine pt cuplu pt ca cei carora le-a citit nu i-a legat in taina casatoriei si atunci nu pot fii parinti spirituali.Cunosc cupluri care s-au despartit dupa.