Mi-e foame raaaau!!! Ce-mi dati sa mananc?

  •  
    • 312 mesaje
    6 Nov 2007, 18:16
    9 0
    Mi-e foame raaaau!!! Ce-mi dati sa mananc?
  •  
    • 1225 mesaje
    6 Nov 2007, 19:03
    4 1
    Pana primesti raspunsurile noastre... sper ca ai macar un ciolan de ros. Uite ce am facut eu azi: paste. Am calit in putin ulei vreo 200gr de carne de porc taiata bucatele mici-mici, am adaugat o ceapa, un ardei gras si trei catei de usturoi, de asemenea taiate solzi, mai am lasat sa se innabuse si apoi am pus un pahar de vin rosu si doua-trei de apa fiarta, sare si piper si am lasat la fiert inca 30 de min. Urmeaza o cutie de rosii pasate (de la Kaufland, la 500 ml )dar merge si pasta de rosii, o lingura de busuioc uscat, una de zahar si un pic de Delikat si mai se lasa 10 minute sa se lege totul. Intre timp fierb pastele in apa cu sare - azi am facut din cele din porumb - apoi le scurg si le amestec cu sosul. Se pot servi si separat, iar sosul pus deasupra, in farfurie. Dar sunt bune cat mai fierbinti, in compania unui pahar de vin rosu. Gutten apetit!
  •  
    • 0 mesaje
    6 Nov 2007, 19:24
    4 0
    Eu am pregatit pt azi "musaca cu carne " Iti trebui: -1 kg de cartofi -500 gr carne tocata mixta(vita si porc) -verdeata:marar,patrunjel -1 ceapa potrivita -condimente:piper,busoioc,sare -2 oua Se fierb cartofi si se fac piure.Carnea tocata se amesteca cu condimentele si verdeata si se caleste impreuna cu ceapa timp de 5 minute la foc potrivit.Ungeti un vas cu ulei,intindeti jumatate din piureul de cartofi in vas,puneti carnea calita si acoperiti cu cealalta jumatate de piure.Se baga la cuptor 40 de minute.Cand e aproape gata se bat ouale si se intind deasupra.Se serveste calda! pofta buna!
  •  
    • 10 mesaje
    6 Nov 2007, 19:35
    5 0
    eu am facut asa : o salata de varza acra cu sare si piper ulei si un pic de otet..salata beouf cum se face ca toata lumea stie cu de toate si mancam asa: Cartofi prajiti cu cotlete de porc facute la gratar si salata de varza murata ..si piure langa cu ficati de pui prajiti si salata beouf cine vrea e invitat la masa eu as manca o ciroba deaia frate romaneasca cu gust ...mi-e asa de dor de cirobita de fasole cu ciolan afumat si ardei iute.ahh...mai bine tac. si inbuc la salata ..:) pop
  •  
    • 7 mesaje
    6 Nov 2007, 19:50
    6 2
    Du-te repede si ia-ti ceva de la fast food si pe urma, vino alaturi de noi, sa-ti ploua in gura...Eu, te pot invita la o ciorbita de vita, cu smantana si snitele de pui cu piure de cartofi, salata de muraturi si, ca desert, fructe, din belsug. Toate astea, fara paine, ca te ingrasi... Sa-ti fie de bine!
  •  
    • 2 mesaje
    6 Nov 2007, 19:58
    4 0
    Peste la gratar si cartofi natur(pt mine ca nu vreau sa ma ingras),carnaciori la gratar si cartofiori taranesti cu smantana pentru ceilalti....care nu au probleme de genul asta(ma refer la ingrasat.....).Acum am terminat de gatit.....Hai la masa!!!!
  •  
    • 29 mesaje
    6 Nov 2007, 20:05
    3 0
    Maicaaa ce de mancaruri! Eu am facut curat in bai, am strans covoarele sa le duc la curatat si acum pregatesc o cina, dar nu asa bogata ca a evelor. Fierb pulpe de pui,cu garnitura de orez cu legume si castraveti murati dar nu in otet. Poftim la masa.
  •  
    • 366 mesaje
    6 Nov 2007, 21:42
    5 0
    IA-ti un mar repede pana ce nu mori de foame si pana ce-ti pregatesc ceva rapid(pana atunci trece aprope o ora cat este ideal inainte de a manca mancare gatita)pana atunci ma duc sa iau piept de pui dezosat,il decongelez pe jumatate atinci pot felia.curat morcovi,tai rondele amestec o lingurita de miere,un strop se sare,piper alb,partunjel tocat marunt din belsug.il pun la innabusit,si pana atunci iti prepar si gratarul de piept de pui.pana ce mananci iti pregatesc un ceai de mandarine de la Celmar! Sa-ti fie de bine.
  •  
    • 41 mesaje
    6 Nov 2007, 22:09
    4 1
    CHIFTELE CA I PLAC LU FIMIU SI IERI SI AZI SI MIINE ALTELE....
  •  
    • 28 mesaje
    6 Nov 2007, 22:54
    8 0
    Tu strigi cat te tine gura ca vrei mancare si fetele iti servesc retete pe tava.Pana o sa ai timp sa iti prepari retetele recomandate, iti ofer niste sandwich-uri cu unt si salam Potcoava sau Sinaia.
  •  
    • 4487 mesaje
    6 Nov 2007, 23:07
    5 0
    Mrrrrr, eu te servesc cu: Friptura la gratar, dar un pic grasa ca sa fie suculenta, cu cartofi prajiti si un mujdei de usturoi. Eventual si cu mamaliga sau cu paine proaspata si caldaaa. Si apoi niste aripioare picante de la...stii tu de unde....asa vreo.....16 bucati. Si ca desert....un tort de ciocolata si frisca...stii tu de care. ;) Cred ca este un meniu super de bun. Pupicei si sper ca ti-a mers la pipotica. :) ;)
  •  
    • 4 mesaje
    6 Nov 2007, 23:26
    3 0
    mmm..... ce de bunatati au gatit evele noastre!eu am gatit de cina legume (morcovi,conopida,brocoli,mazare),le-am fiert in apa cu sare circa 5 minute si apoi le-am pargalit in unt tot 5 min.Alaturi am facut un gratarel de pui.Este foarte gustos,se prepara repede si nu ingrasa!Te poftesc la masa!
  •  
    • 4 mesaje
    6 Nov 2007, 23:36
    4 0
    Buna. Eu acum am intrat si cred ca deja ai mincat pana la ora asta. eu am gatit o ciorba de pui acra cu bors, cartofi cu pui la cuptor, macaroane cu branza sarata, iar la desert napolitane cu crema de nuci. Fiecare maninca ce pofteste. Pofta buna sau sa ti fie de bine. O seara buna!
  •  
    • 6 mesaje
    7 Nov 2007, 00:50
    3 1
    Mai...m-au sabotat!Mi-au sters frumusete de raspuns!Ce sa-ti mai dau acum?Rabdari prajite...virtual!
  •  
    • 2081 mesaje
    7 Nov 2007, 01:55
    4 0
    Frate, d-aia o iubesc eu pe Mrrr...mi se pare cea mai misto intrebare de pana acum. Poate cred asta si pentru ca azi am mancat doar doua merdenele, din lipsa de timp, iar acum la finalul zilei brusc, mi s-a facut foame. Va marturisesc sincer ca nu am reusit sa citesc decat prima parte a primului mesaj...m-am oprit brusc si mi-am printat pagina, sa imi fie de folos atunci cand sunt in pana de idei...Nu imi pasa ca o sa imi iau voturi negative ca nu am oferit o reteta, ci doar va multumesc pentru sugestiile oferite pana acum.
  •  
    • 0 mesaje
    7 Nov 2007, 10:20
    1 1
    Si astazi se mananca si pentru ca este miercuri, zi de post va ofer mancare de praz cu masline. Se iau 3-4 fire de praz, se spala , se curata, se taie la lungime de 3-4 cm si se prajesc in ulei. Se face un sos cu 1 si 1/2 linguri faina si 1 si 1/2 linguri bulion. Se adauga sare si piper dupa gust. Se spala si se adauga 150 g masline in sosul pregatit si cu prazul si de dau cateva clocote bune. E buna si rece si calda.
  •  
    7 Nov 2007, 10:48
    1 0
    Cred ca pentru inceput ar trebui sa-ti dau sa mananci un mar, apoi in maxim o ora am timp sa-ti pregatesc un piept de pui la gratar cu o salata de varza si morcov in care pun doar ulei de masline si otet de mere cu miere de albine. Pofta buna! Si toate astea ... on-line!!!!!!
  •  
    • 31 mesaje
    7 Nov 2007, 11:15
    5 0
    te invit la mine....ca tot am frigiderul gol...ca sa murim amandoua de inanitie :))
  •  
    • 4 mesaje
    7 Nov 2007, 12:09
    1 0
    Cred ca nu trebue sa mai faci nimic deoarece toate Evele te-au poftit la masa,atatea bucate :)))) poti sa mananci pe saturate si sa nu mai mori de foame:)) Pofta buna tuturor Evelor dar si eu trebue sa fug la bucatarie sa pregatesc ceva bunisor ca de nu pot muri de foame doar citind topate felurile de bucate a Evelor.Snatate bunelor bucatarese si Evelor. Hai ca chear miati ridicat pofta de mancare:)))
  •  
    • 0 mesaje
    7 Nov 2007, 13:29
    1 0
    Mrrr, am innebunit! total! iremediabil! mi-e o foame de turbez ... si am mancat ca la pranz acus de dimineata. maicutule! fetelor, am putea face o carte de bucate on-line aici pe eva. numai a noastra. sunt de toate pentru toate: traditionaliste, pretioase. nice! sa va spun ce am facut aseara? o rulada de pulpa de vitel umpluta cu ciuperci, la cuptor - data cu de toate, cu o juma de ora inainte de a fi gata, i-am trantit niste cartofi si morcovi. la sfarsit i-am pus usturoi. cu salata verde. si turcii erau mici copii pe langa noi. :)) pupaturi pe toti obrajii!