care este perioada in care nu poti ramane insarcinata?

  •  
    • 0 mesaje
    24 Oct 2007, 15:37
    37 67
    care este perioada in care nu poti ramane insarcinata?
  •  
    • 0 mesaje
    24 Oct 2007, 15:52
    33 32
    :)) insarcinata poti ramane tot timpul, chiar de esti in perioada fertila sau nu, chiar de iei anticonceptionale ori nu sau folosesti orice alte metode contraceptive (si prezervativul se poate intampla ceva cu el)....depinde insa de gradul de risc...la unele metode riscul e mai mare (metoda calendarului)...la altele mai mic (cum ar fi prezervativul, anticonceptionalele indiferent de tipul lor). Calendarul e bine sa fie stabilit fie de un doctor fie personal dar cu o perioada de monitorizare a temperaturii intrav....; de regula a 12 si a 14 zi de la data mentrei se considera ca exista mediu bazic si deci e perioada fertila, insa...ovulul isi poate astepta perechea..si reciproca e valabila....:))) Iar cu coitus intrerup e....apa de ploaie . sorry daca te/am deyamagit dar e complicata anatomia unama. Ai grija oricum!
  •  
    • 1 mesaje
    24 Oct 2007, 16:26
    37 27
    Da intr-adevar este o perioada in care poti face sex neprotejat si asta se numeste in termeni populari `calendar` dar il poti tine numai daca ai ciclul super regulat. normal se zice ca sunt 7 zile innainte de ciclu si 7 dupa in care o poti face neprotejat. eu nu am tinut niciodata 7 ci 3 e mult mai sigur cu 3 eu nu am luat niciodata pastile si nici nu am folosit prezervativ. doar calendarul. si a fost ok.
  •  
    • 366 mesaje
    24 Oct 2007, 16:37
    31 17
    As zice ca este perioada cu un risc scazut,daca ai ciclu regulat sa nu zic 10,7 zile inainte si dupa ciclu.Accidente se pot intampla oricand,chiar si cu protejare.Eu ti-as sugera mai mult prezervativul decat tabletele :daca este folosit conform regulilor,este sigur si sanatos________fata de tablete.
  •  
    • 0 mesaje
    24 Oct 2007, 17:10
    21 13
    cel mai bine te-ai proteja decat sa ai vreao surpriza ne placuta........
  •  
    • 312 mesaje
    24 Oct 2007, 17:45
    51 15
    La menopauza e cel mai sigur.
  •  
    • 0 mesaje
    24 Oct 2007, 18:30
    20 21
    din data in care ti-a venit ciclul .. ai 10 zile in care poti sa faci neprotejat , iar urmatoarele 10 nu .. si dupa mai ai 10 zile .. pana la urmatorul ciclu .. in total ai 20 zile pe luna in care poti sa o faci neprotejat ...
  •  
    • 24 mesaje
    24 Oct 2007, 19:34
    28 14
    eu stiu ca sunt 7 zile innainte de ciclu si 7 dupa in care o poti face neprotejat.
  •  
    • 4 mesaje
    24 Oct 2007, 19:49
    21 6
    Cel mai bine este sa te protejezi. Nu la toti organizmul e acelasi, de aceea ca sa fii mai sigura si ca sa nu retraesti atunci protejeazate.
  •  
    • 0 mesaje
    24 Oct 2007, 20:00
    15 9
    Daca ai ciclul regulat, sigure sunt 5 zile inainte de ciclu si 5 zile dupa. depinde si de organismul tau.In rest ar fi bine sa te protejezi, discutand impreuna cu prietenul/sotul tau cum sa faci asta. Eu am o relatie stabila si urmeaza sa ma casatoresc..si pana acum am mers pe metoda calendarului, iar in zilele nesigure/fertile m-a protejat el, avand grija sa nu-si dea drumul:). Si pana acum totul a fost ok. Succes.
  •  
    • 41 mesaje
    25 Oct 2007, 01:52
    20 10
    DIN 1 PINA A 11 ZI A CICLULUI NU RAMII
  •  
    • 123 mesaje
    25 Oct 2007, 23:57
    19 7
    Nu-ti recomand aceasta metoda, decat daca vrei sa te trezesti odata cu un copil.
  •  
    • 11 mesaje
    26 Oct 2007, 23:17
    14 12
    Sunt cateva care se cred bune in toate si destepte foc se baga si dau raspunsuri si sfaturi la misto, prin asta cred ca sunt foarte destepte. Sunt adevarate raspunsurile serioase dar cel mai bine tu te cunosti pe tine si daca ai posibilitate sa ei pastile e ok. eu nu mai iau dar am luat multi ani, am avut si sterilrt dar organismul se schimba mult cu varsta . Eu inainte stiam dupa actul sexual ca am ramas gravida dar acum folosesc calendarul si e ok.Daca il foloseam pana la 35 de ani sigur nu-mi folosea ca ramaneam repede insarcinata.Depinde de varsta , organism , ciclu regulat etc . Succes
  •  
    • 6 mesaje
    27 Oct 2007, 03:40
    25 10
    poti ramane gravida oricand daca ai organism f bun.De prezervativ ce spui?
  •  
    • 1 mesaje
    6 Aug 2017, 21:53
    15 10
    tata said:eu stiu ca sunt 7 zile innainte de ciclu si 7 dupa in care o poti face neprotejat.