Sedinta cu parintii!!!

•  
    • 2 mesaje
    16 Sep 2007, 19:33
    2 0
    Sedinta cu parintii!!!
  •  
    • 5 mesaje
    16 Sep 2007, 19:42
    0 0
    buna.cred ca cel mai bun subiect ar fii introducerea uiformelor scolare ,mai ales daca sunt si in clasa a 5-a.pt ca stiu ca unii parinti sunt de acord si alti nu.ce sa iti zic succes
  •  
    • 2 mesaje
    16 Sep 2007, 20:16
    0 0
    buna!multa bafta iti doresc!si eu sunt de parere ca ar trebuii sa discuti cu parintii despre introducerea uniformelor in scoala!ar trebuii sa le spui ceea ce vrei tu sa faci pentru clasa ta,sa le impui niste reguli:cum ar fi ca fetele sa nu se machiaze deoarece sunt micute,iar baietii sa fie imbracati decent sa vorbeasca frumos cu profesorii si cu colegii etc.succes!
  •  
    • 6 mesaje
    16 Sep 2007, 20:50
    4 0
    De obicei,prima sedinta este "de organizare",adica va veti cunoaste in primul rand,le vei spune numele profesorilor de la clasa si materiile pe care le predau acestia,vei alege comitetul de parinti(un presedinte si 2-3 membri)de care clasa va fi reprezentata la sedintele pe scoala.Vei stabili impreuna cu parintii de cate ori sa va intalniti(cam o data pe luna se organizeaza sedinte).Acum,nu-mi mai vine nimic in minte,dar tinem legatura,nu de-alta,dar si eu sunt"doamna diri"la clasa a V-a.(cu experienta,e a treia promotie).Te pup si sa auzim de bine!Mult succes!
  •  
    • 366 mesaje
    16 Sep 2007, 21:02
    0 0
    Fara emotii!v-a merge.fiind prima sedinta,v-a trebui sa va cunoasteti reciproc.Gandeste -te ce doresti sa realizezi cu copii cum vrei sa "lucrezi "cu ei.V-a trebui ales comitetiul de parinti,nu uita de fonduri financiare ce sant la nivel de sc,si clasa,si amanunte ce sant in lregatura cu copii.Vezi de fete cum vor merge imbracate,restrictii la imbracaminte,nu neaparat uniforma-hai ca nici noua nune-a placut.o idee daca te ajuta cu noua clasa.Fosta dir,a ficei(intra in a 9-a)au facut reguli de comportament si ordine interioara a clasei impreuna,iar sanctiunile la fel.a fost un fel de prietena,dar la materie nu discuta si nu ierta.Mai rar ,asa cadru didactic pe la noi.iti doresc reusitasi succes (vezi ca v-a trebui sa imparti Cecurile cand vor fi,pt,astea trebuie copii, C.I..de la parinti,si sa discutati daca dai copiilor si semneaza ei ,sau vor veni parintii
  •  
    • 24 mesaje
    16 Sep 2007, 21:50
    0 0
    uniforme,excursii,aranjarea clasei,
  •  
    • 0 mesaje
    17 Sep 2007, 00:55
    2 0
    Prima sedinta e una de organizare.Evele ti-au sugerat o multitudine de idei.Tocmai am terminat si eu schita sedintei mele cu parintii,care va avea loc chiar maine.Iti enumar cateva puncte. -stabilirea comitetului de parinti; -stabilirea uniformei si a modului de achizitionare(aici trebuie sa tii cont si de parerea directorului); -prezentarea normelor din regulamentul-cadru de ordine interioara al unitatilor de invatamant preuniversitar(la noi aceasta prezentare se face si elevilor in prima zi de scoala si este precedata de semnarea unui proces verbal cu ocazia efectuarii acestui instructaj); -prezentarea documentelor necesare intocmirii dosarelor de alocatie,rechizite,burse sociale si medicale(aceste informatii le obtii de la secretariat); -informatii referitoare la profesorii ce vor preda la clasa,la orarul clasei,la rechizitele pe care trebuie sa si le achizitioneze(atat cat te-au informat colegii profesori care predau la clasa); -cotizatii financiare(ex.fondul clasei,fondul scolii,gardian,....depinde de fiecare scoala); -poti elabora si distribui parintilor un chestionar din care vei obtine informatii necesare la completarea catalogului,la completarea fiselor psihopedagogice,....si pana la urma le vei folosi si la portofoliul clasei. -nu uita sa inchei sedinta cu un proces verbal sau o minuta pe care o vei anexa la portofoliul tau. Succes in noul an scolar ,daca te-am putut ajuta cu ceva ma bucur iar daca sfaturile mele nu se vor potrivi cu planurile tale poate fi si din cauza faptului ca eu anul acesta am clasa I iar experienta mea didactica din cei 14 ani la catedra se pliaza pe clasele I-IV.
  •  
    • 4 mesaje
    17 Sep 2007, 11:09
    0 1
    Cred ca Evele ti-au scris deja necesarul de aceea mie nu i-mi ramane dacat sa-ti urez succes si sa fii tare . Multa bafta,apropo, de limba franceza te felici este o limba superba.
  •  
    • 0 mesaje
    17 Sep 2007, 11:45
    2 1
    Sex in toate formele lui,sau cauta in urma niste intrebari despre...asa ca sa te inspiri. O sa ai sedinte saptamanal.
  •  
    • 1 mesaje
    17 Sep 2007, 12:45
    0 0
    Pastreaza ti calmul stim cu totii cat de greu sunt de stapanit emotiile in astfel de situatii,,,pai intai sa va cunoasteti..sa pastrati legatura prin telefon ..apoi vb despre materii..urmatoarea sedinta...uniforme...excursii..evenimente extra-scolare,,,necesarul pt scoala...carti,,caiete,,,aranjarea salii de clasa..asteptarile tale de la cei mici...IN MARE PARTE S-au spus cam toate si de catre celelalte fete..si la fel ca si ele MULT SUCCES SI FI TARE CA ESTI LIDERUL LA SEDINTA...pup
  •  
    • 0 mesaje
    18 Sep 2007, 12:26
    1 6
    Sper sa nu ajungi sa fii profesoara copilului meu! E chiar culmea sa iti spuna parintii ce trebuie sa faci! Dar tu nu ai facut o facultate, nu ai facut pedagogie, nu ti-ai cumparat o carte pe tema asta, nu ai intrat niciodata intr-o biblioteca, nu ai colegi de la care sa inveti sau sa "furi" meserie? Incep sa inteleg de ce sistemul romanesc se duce de ripa!
  •  
    • 457 mesaje
    18 Sep 2007, 13:27
    0 0
    cred ca ar trebui sa iei numere de telefon ale parintilor, sa stabilesti cand vei mai organiza sedinte, sa subliniezi si sa ii convingi pe parinti sa vina ...