leac pentru unghii incarnate?

  •  
    • 632 mesaje
    5 Iul 2010, 10:26
    0 1
    In primul rand trebuie sa se opreasca din a taia unghia pe margine. Desi e dureros, trebuie sa lase unghia sa creasca putin, pana cand se poate da o forma rotunda, ca sa se evite intrarea colturilor in carne. Sora mea a avut ambele unghii de la degetele mari incarnate. Eu sunt pedichiurista, si am reusit sa o scap de una dintre unghiile incarnate. Cealalta este in tratament . Am lasat unghia sa creasca, nu am taiat deloc colturile o buna perioada, e dureros, dar , e cea mai buna solutie pt inceput. Cand unghia a crescut, colturile au inceput sa iasa, si in momentul in care am putut sa dau o forma, le-am rotunjit si nu au mai intrat in carne. De obicei unghia incarnata se formeaza de la anumiti papuci, sau de la taierea incorecta a unghiilor. Si daca taie in continuare din ea, nu va face altceva decat sa agraveze si mai mult situatia
  •  
    • 1 mesaje
    20 Aug 2015, 22:54
    3 0
    Buna seara,

    va scriu tuturor ce aveti probleme cu unghia incarnata. Am avut la unghia mare de la picior, acum 8 ani si solutia a fost interventia chirurgicala. Acum 1 an si jumatate, am facut la celalalt picior, tot la unghia mare. De frica unei alte interventii chirurgicale, adica extirparea ei, am ales tot felul solutii pt a-mi trece. Durerea de dupa este aproape insurpotabila, cel putin pt mine asa a fost. Acum dupa 1 luna si 10 zile, degetul mi-a trecut de tot, dupa ce am urmat un tratament foarte simplu. Sub nici o forma nu se taie coltul afectat, se taie unghia doar drept, fara a intra in piele. Se face ceai din urmatoarele plante: coada soricelului, coada calului, pelin, arnica, galbenele. La 300 ml de apa, se pun cate 2 linguri din aceste plante pentru a iesi ceaiul foarte concentrat. Se sta cu piciorul in ceai cat de des puteti, sa fie rece-caldut, cate 2-3-4-5 minute, fara a-l acoperi apoi, in cat mai multe reprize. Nu se acopera deloc. Sa nu purtati incaltaminte foarte strimta la varf. Dupa 2-3 zile veti vedea si rezultatele. Eu unul am facut ceai in fiecare zi, timp de 40 de zile. Va doresc insanatosire grabnica.
  •  
    • 12208 mesaje
    23 Aug 2015, 15:34
    1 0
    bravos