Cand este perioada de ovulatie??Si la cat timp dupa menstruatie

•  
    • 0 mesaje
    22 Iun 2007, 19:32
    1 1
    Cand este perioada de ovulatie??Si la cat timp dupa menstruatie pot sa intretin relati sexuale?
  •  
    • 0 mesaje
    22 Iun 2007, 19:55
    4 1
    in primul rand, cat esti de micuta? vrei tu s-o incepi sau vrea prietenul tau si tu nu vrei sa il pierzi? ar trebui sa te gandesti bine la motiv si vezi daca merita. daca tot vrei sa afli, intra pe link-ul asta http://www.121.ro/content/cupluri_si_dragoste/sex_si_sanatate/s_sex_planner_357/index.php3 si calculeaza. stii de ce te indrum aici? pentru ca orice am zice noi, tu tot o s-o faci. si mai bine sa fii in garda. iar referitor la urmari, de orice natura ar fi ele - graviditate sau boli - pune-ti partenerul sa foloseasca prezervativul. ai mare grija de tine.
  •  
    • 1225 mesaje
    22 Iun 2007, 20:14
    3 3
    Upsss! Cat de micuta esti??? Scumpo, intai mai documenteaza-te putin, te grabesti undeva? Nu iti incepe viata sexuala pana nu cunosti notiunile elementare despre ciclul menstrual, cu perioade fertile si infertile, pana nu inveti mai multe despre corpul tau si al lui. Si prezervativul e sfant, nu numai la debut ci atata timp cat nu ai o relatie stabila si sigura. Ai grija de tine.
  •  
    • 282 mesaje
    23 Iun 2007, 01:19
    2 1
    Statisticile arata ca la un ciclu stabil de 28 de zile, ovulatia apare in ziua a 14-a, considerand drept prima zi a ciclului, prima zi de menstruatie. La un ciclu stabil de 29 de zile, ovulatia are loc in ziua a 15-a, la cel de 30 de zile ovulatia apare in ziua a 16-a, si asa mai departe, constanta fiind perioada de 14 zile de la ovulatie pana la viitorul ciclu menstrual. Daca esti la inceputul vietii sexuale nu de ghida dupa aceasta metoda?!!! nu cred ca exista metoda de contraceptie 100% sigura, dar totusi cu siguranta mare sunt pilulele contraceptive prescrise la un cabinet de planning, in urma unor analize
  •  
    • 24 mesaje
    23 Iun 2007, 11:58
    0 2
    a 14-a zi dupa ciclu este ovulatia,dar de ce te grabesti daca esti micuta mai asteapta ca nu se stie niciodata daca vei ramane cu el sau nu....te poate lasa oricand....sex se poate face si dupa terminarea ciclului ca nu afecteaza cu nimik.....
  •  
    • 30 mesaje
    23 Iun 2007, 18:44
    0 1
    daca vrei sa iti incepi viata sexuala la varsta ta micutza gandeste-te de doua ori,riscurile care tii le asumi daca vrei sa te iei dupa metoda calendarului le stii?nu la toate femeile este benefica metoda calendarului eu zic sa optezi pentru prezervativ daca e prima data sau o alta metoda contraceptiva www.dragostefaragriji.ro intra aicea sunt multe informatii care or sa te ajute
  •  
    • 29 mesaje
    24 Iun 2007, 16:40
    1 0
    Mai fetito,viata sexuala trebuie inceputa atunci cand te simti pregatita emotional psihic, ori aceasta pregatire se dobandeste si odata cu implinirea unei varste si cu putina educatie intr-ale sexului,macar in sensul de a sti ca odata inceputa viata sexuala,are si efecte mai putin placute,peste care trebuie sa fii puternica pentru a le face fata cu multa intelepciune. Nu inteleg ce te determina pe tine,atat de frageda, sa te scarpini daca nu te mananca. Crezi ca dupa primul contact sexual vei fi mai interesanta? Nu vai! Daca nu ai implinit 18 anisori,mai ai rabdare si intre timp incearca sa te gandesti si sa-ti faci proiecte mai benefice pentru viitor care intradevar necesita o atentie deosebita si lasa sexul pentru momentul potrivit si omul potrivit.
  •  
    • 457 mesaje
    25 Iun 2007, 14:57
    1 0
    eu cred ca daca ea adreseaza intrebarea aici, nu are de la cine sa afle aceste informatii si ar trebui sa nu o mustram ci sa ii oferim sfatul pe care l-a cerut. http://www.superbebe.ro/index.php?option=com_content
  •  
    • 1 mesaje
    25 Iun 2007, 15:28
    0 0
    Metodele naturale nu sunt sigure iar la o varsta mica nu sunt recomandate.Ovulatia se produce de regula in a 14 a zi a ciclului menstrual.Poti insa ramane insarcinata intre zilele a9a si a 19a ale ciclului menstrual.Eu zic sa te gandesti foarte bine inainte de a face pasul asta.Viata sexuala inceputa devreme este unul din agentii cauzatori ai cancerului de col uterin.In afara de asta s-ar putea sa fii dezamagita si sa fii traumatizata pe viitor.Gandeste-te de doua ori inainte de a face pasul asta.Daca te iubeste cu adevarat va astepta ca tu sa te hotarasti sa faci acest pas. Iti doresc sanatate si numai bine.
  •  
    • 2 mesaje
    25 Iun 2007, 18:07
    0 0
    Daca spui ca esti micuta, esti sigura ca vrei sa iti incepi viata sexuala de pe acum? Cat de micuta esti mai exact? Nici nu stiu daca e chiar sanatos sa faci pasul asta la o varsta frageda. Ceea ce vreau sa intelegi e ca asta e un pas important in viata oricarei fete. Asigura-te ca persoana cu care vei face acest pas te iubeste cu adevarat si ca merita, pentru ca altfel s-ar putea sa regreti. Daca te grabeste cumva sa faci acest pas, nu te iubeste indeajuns de mult. Pentru ca atunci cand iubesti cu adevarat, astepti ca acea persoana sa fie la fel de pregatita ca tine. "Prima oara" nu este chiar usor. Trebuie sa fii sigura ca acel baiat te iubeste indeajuns de mult, incat sa aiba rabdare cu tine si sa nu te raneasca (fizic vorbind). Unii baieti se grabesc si uita ca si tu esti un suflet si atunci acel moment frumos (prima oara) se transforma intr-o experienta neplacuta si dureroasa. Nu iti pot spune eu ce sa faci, pentru ca consider ca fiecare are dreptul sa fac ce vrea cu viata si cu libertatea lui, dar te rog sa ai grija. Pentru binele si fericirea ta!