Il vor accepta vreodata parintii pe iubitul meu.Voi ramane cu el

  •  
    • 0 mesaje
    12 Mai 2007, 00:54
    2 0
    Il vor accepta vreodata parintii pe iubitul meu.Voi ramane cu el?Financiar cum voi sta in viitor?
  •  
    • 12 mesaje
    12 Mai 2007, 03:06
    3 4
    si eu am o fata si nu pot accepta asa ceva.daca s-ar intampla(Doamne fereste)ar trebui sa fac tot ce imi sta in putinta sa ai despart.in primul rand ar trebui sa te gandesti ca orice parinte vrea pt copilul lui ce e mai bun.nu vreu sa-ti fac morala sau mai stiu eu ce crezi tu,dar ca si ceilalti parinti si ai tai vor pt tine ce e mai bun,deci inseamna ca stiu ei ce vorbesc.nu ai specificat varsta ta,vad ca deja de gandesti la casatorie,nu te grabii!eu cred ca daca parintii tai nu-l accepta in prezent,in viitor nu-si vor schimba parerea.mai gandeste-te sa nu faci cumva o prostie.in ceea ce priveste daca poti face copii cu diabet chiar nu sant in masura sa raspund.iti doresc numai bine si nu uita sant atatia baieti educati stilati manierati,nu trebuie sa te opresti la unul....cred ca intrevarea era pt Vesta ,dar mi-am permis sa-ti dau si eu un sfat,sper sa nu te superi.
  •  
    • 8 mesaje
    12 Mai 2007, 11:11
    6 0
    E destul de dificila problema ta.E adevarat ca sunt cativa tigani civilizati si cinstiti,poate chiar foarte educati.Daca iubitul tau face parte din aceasta categorie de rromi,atunci,probabil in timp,parintii tai il vor accepta.Depinde,cred,si de sentimentele ce le are el pentru tine.Dar daca este unul din rromii care bat strazile toata ziua si fura si inseala pe cine nimeresc,eu,personal,nu te-as sfatui sa mergi mai departe. Parintii nu ii alegem,ei ne sunt dati de Dumnezeu,dar chiar si asa,parintii sunt cei care iti vor binele cu adevarat.Poate ar trebui sa te mai gandesti. Eu am lucrat invatatoare la o scoala de reeducare a rromilor si iti pot spune cu siguranta ca daca el nu a ales sa fie un om cinstit de la inceput,si a refuzat categoric educatia,va fi mereu un coate goale capabil sa dea in cap oricui pentru un banut. Nu sunt rasista,dar sunt obiectiva.In general tiganii sunt oameni periculosi si perfizi,desi sunt unii(am si o prietena tiganca)care dovedesc inteligenta si capacitati neinchipuite. Nu te grabi si pleaca-ti urechea si spre cei care te iubesc mai mult in viata:parintii tai. Cat despre problema cu copiii,depinde de stadiul bolii si de gradul acesteia.Tocmai de aceea e recomandabil sa intrebi un medic. Mult succes. Gia.
  •  
    • 366 mesaje
    12 Mai 2007, 12:11
    5 0
    Sincer iti spun,...nu am nimic cu tiganii.Si intre ei sant oameni normali,curati aranjati,si cu o viata normala.dar daca as fi ajuns intr-o situatie ca si a ta,..sincer nu stiu daca m-as fi implicat.nu te grabi sa nu ai mustrare de constiinta la urma pentru tine in primul rand.inteleg parintii tai,stiu ei de ce nu sant de acord.te-ai gandit ce poate sa iasa din casatoria asta?lasa sentimentele 5 minute,si gandeste logic.Sant casatorii de alte nationalitati,unde se pot ivi probleme.aici e vb.de rasa.tiganii au alt stil de viata,alta mentalitate,alte obiceiuri,cu care cu timpul poate peste 20 de ani te vei confrunta,si atunci o sa-ti dai seama cu ce ai gresit.nu sant impotriva,ma atasez problemei tale,prietena!imprejurimea ta cum reactioneaza?sant o serie de intrebari pe care trebuie sa le rezolvi in tine,si o serie de riscuri pentru care trebuie sa te pregatesti.esti gata?sa renunti la tot?la prietenii?la viata intre oameni ca si tine?sau esti in masura sa te acomodezi intre tigani,si te vei simti bine?cat despre copii stiu caz de diabet ,si a nascut o fetita,e drept,cu probleme si inainte de timp,cred ca la 8 luni,dar sant bine,fetita la toamna merge la scoala.iti doresc numai bine ,si MEDITATIE profunda.
  •  
    • 1225 mesaje
    12 Mai 2007, 13:02
    2 0
    Of!!! Altul de care sa te indragostesti n-ai gasit? E o situatie ingrata si crede-ma, n-as vrea sa fiu in pielea ta. Tu il iubesti si stiu ca orice ti-am spune noi, tu tot cu inima vei judeca. Daca il vor accepta vreodata parintii tai, sa stii ca din dragoste imensa pt tine o vor face. Tot asa cum, din prea multa dragoste, sunt acum impotriva si isi doresc un viitor mai bun pt fiica lor. E stiut ca rromii sunt persoane schimbatoare, cu care e greu sa te intelegi daca nu esti din etnie. Daca ati fi doar tu si el, departe de familia lui, poate ar mai fi sanse sa aveti o casnicie normala, linistita. Cat despre problema ta de sanatate si sarcina, nu te grabi. Intai consulta un medic si analize prealabile. Sa te ajute D-zeu!
  •  
    • 24 mesaje
    12 Mai 2007, 14:35
    4 5
    Stii ce te sfatui nu asculta de parinti daca voi va iubiti mult mtlt,,,,eu una nu as lua in seama vb parintilor pt ca ei nu stiu ce e in inima mea......Ce daca este tigan ce ei nu au inima sau suflet,cunosc tigani fff de treaba si chiar curati,pot sa zic ca atunci cand vrei sa intri in casa lor nu-ti vine sa crezi cat de curat e......si cat de bine stau......
  •  
    • 8 mesaje
    12 Mai 2007, 16:08
    1 1
    E lojic sa nu il accepte pe iubitul tau. Trezeste te la realitate,si o sa vezi k nu e singurul barbat care te poate face fericita. Nu stiu tu decizi,dar o sa-ti fie greu in caz ca treci peste suferintza parintilor,si te mariti. Vei avea mai tarziu tot tu de suferit mai mult. bafta in decizia care o vei lua!
  •  
    • 0 mesaje
    12 Mai 2007, 18:09
    2 3
    Da, il vor accepta daca vei lupta pentru asta, shi vei convinge pe parinti, shi tot daca stii ca merita shi este iubire cu adevarat. shi daca stii ca te intelegi cu el ff bine, atunci nu te uita la nimeni shi urmeazati visele. dar de copii nustiu.. succes! pa
  •  
    • 0 mesaje
    12 Mai 2007, 22:20
    3 0
    Tigan/rom, tot un indian dar din Romania, tot om este ca si noi, acum conteaza ce fel de om este? Te iubeste, te respecta, te potrivesti cu el, e un om educat etc. Tu stii mai bine ce fel de viata vrei sa traiesti.
  •  
    • 2 mesaje
    13 Mai 2007, 14:27
    3 0
    Eu am deja o parere formata despre cazurile de genul "Parintii nu ma lasa": fie ca te lasa fie ca nu tu tot vei fi cu el pentru ca nu vor umbla toata ziua sa vada ce faci,cu cine te intalnesti asa ca pana la urma nu vor avea decat sa accepte relatia voastra
  •  
    • 0 mesaje
    14 Mai 2007, 02:33
    3 0
    nu as vrea sa fiu in pielea ta...se pare k ai de ales intre prietenul tau si parintii tai...dar u stii cel mai bine pe cine sa alegi ..dar gandeste-te fff bine k o data ce ai facut un pas gresit mai greu il aduci pe calea cea buna..
  •  
    • 41 mesaje
    14 Mai 2007, 04:39
    6 2
    EU CRED CA NU CONTEAZA LUCRUL ASTA CA TU ESTI ROMANCA SI EL TIGAN DACA VA INTELEGETI SI IUBITI NU CONTEAZA RASA-ASTA I PAREREA MEA .EU CRED CA POTI INTREBA UN MEDIC PTR COPIL.SI INCA CEVA NOI ASA AM FOST CRESCUTI SA NE FERIM DE ASA CEVA A AM UITAT SA TI SPUN EU SINT ROMINCA SI SOTUL E TIGAN DAR NU AM NICI O PROBLEMA SI NICI IN CORT NU LOCUIESC DACA VREI MAI VB
  •  
    • 457 mesaje
    14 Mai 2007, 16:18
    4 1
    nu vreau sa te dezamagesc, dar tu esti pregatita pt traiul intr-o lume a lor? esti pregatita sa ai stapan? sa faci asa cum vrea el? sa mergi pe strada alaturi de alte tiganci? sa te imbraci asa cum ti se spune? nu cred. in locul tau m/as gandi de 10 ori. si nu uita ca parintii tai nu iti vor raul.
  •  
    • 1 mesaje
    6 Iul 2018, 15:22
    1 0
    KEVINICA said:EU CRED CA NU CONTEAZA LUCRUL ASTA CA TU ESTI ROMANCA SI EL TIGAN DACA VA INTELEGETI SI IUBITI NU CONTEAZA RASA-ASTA I PAREREA MEA .EU CRED CA POTI INTREBA UN MEDIC PTR COPIL.SI INCA CEVA NOI ASA AM FOST CRESCUTI SA NE FERIM DE ASA CEVA A AM UITAT SA TI SPUN EU SINT ROMINCA SI SOTUL E TIGAN DAR NU AM NICI O PROBLEMA SI NICI IN CORT NU LOCUIESC DACA VREI MAI VB

     

  •  
    • 2115 mesaje
    7 Iul 2018, 00:06
    1 1
    Spune-I, Mihaela, adevarul. Cum ca nu va fii acceptata niciodata in lumea lor, oricum subiectul este vechi, ceva sigur s-a schimbat de atunci!
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 7 Iul 2018, 00:13
  •  
    • 1 mesaje
    14 Dec 2019, 17:50
    1 1
    skorpyutza said:Il vor accepta vreodata parintii pe iubitul meu.Voi ramane cu el?Financiar cum voi sta in viitor?