Materiale dentare

  •  
    • 2209 mesaje
    1 Mai 2006, 12:02
    0 1
    Fetelor, spuneti-mi va rog ceea ce stiti despre materialele dentare. Numele lor, de unde se pot cumpara si preturile. Materialele folosite in tehnica dentara.. Eu am cautat pe google dar nu am gasit ceva prea util. Va multumesc!
  •  
    • 317 mesaje
    1 Mai 2006, 13:13
    0 2
    Incearca la medimex.ro,sensident.ro,montero.ro.
    Te referi la materialele din care sunt facute lucrarile(gaudent,aur,cr-ni)sau la materialele folosite de tehnicieni pt. a face lucrarile?
  •  
    • 1022 mesaje
    1 Mai 2006, 15:39
    1 0
    esti tehnician dentar??In timisoara?

    ....eu sunt!
  •  
    • 854 mesaje
    2 Mai 2006, 00:12
    3 2
    alyssya, daca esti tehnician dentar, am si eu o intrebare: ce culoare are gaudentul? am o coronita pe o masea, si am auzit ca gaudentul este toxic, si de curand folosirea lui a fost interzisa. daca e gaudent, ce riscuri exista? ar trebui sa merg sa-l schimb? multumesc anticipat!
  •  
    • 1022 mesaje
    2 Mai 2006, 14:42
    1 1
    Gaudentul este galben, imita aurul.A fost folosit si mai nou nu se foloseste, au aparut materiale mai bune.Acum daca il ai si ai mai multi dinti si nu dispui de bani, nu-l schimba doar asa..decat daca te deranjeaza.Poti sa iti pui ceramica, daca iti permiti este cea mai scumpa sau dinti din alte materiale.
  •  
    • 24 mesaje
    3 Mai 2006, 23:13
    1 0
    Alyssya, ce e nou in materie de implanturi dentare? Eu vreau sa imi fac 3...si n-as vrea sa am surprize neplacute cu surubul acela care se foloseste la implant si care am inteles ca e din titan. Sunt alergica la anumite metale si nu vreau sa am surprize si de aceea as vrea sa stiu din ce materiale sau metale se mai face acel surub ca sa am alternative in caz ca titanul nu imi prieste.

    Iar de punti si dinti pivot nici nu vreau sa aud...caci nu vreau sa imi stric 6 masele sanatoase pentru 3 care trebuiesc puse si nici frezele nu prea le iubesc ca ma bazaie pana-n creier...

    Iar in materie de plombe care-s cele mai bune, mai rezistente si mai estetice?
  •  
    • 1022 mesaje
    4 Mai 2006, 12:45
    0 1
    Pai din cate stiu eu cele din titan se folosesc, e un risc intotdeauna ca si in transplant de organe, iti poate accepta organismul sau nu.Asta e un risc care il asumi.Dupa implant va trebui sa treaca ceva luni sa se vindece si sa iti puna dintii, nu se pun imediat.De regula daca tot iti pui implant pacientii aleg dintii din ceramica, o sa te coste...destul nu stiu sigur cat depinde de oras si de medic.iar obturatiile,(plombele) nu stiu exact care..., se folosesc cele fotopolimerizabile in cele mai multe cabinete, oricum tu nu stii exact ce materiale folosesc medicii ca nu ai cum, asa ca e o loterie..sunt medici care folosesc cele scumpe si iti si iau pret pe masura si sunt care pun materiale ..destul de bune si iti iau pret mare.Tu intreaba medicul intai ce riscuri sunt, cum se desfasoara, dupa cat timp iti pun dintii pe implant si ce tip de material iti indica pe implant.Sunt pareri si pareri..unii zic ca ceramica e destul de grea pe implant..altii ca asta e indicata.Mai ma tii la curent..
  •  
    • 24 mesaje
    5 Mai 2006, 01:56
    0 0
    Multumesc pentru raspuns. O sa te in la curent.

    Insa eu mai am o curioitate...Acum vreo 2 ani la Romexpo am avut ocazia sa vad freze cu uz stomatologic silentioase care nu se auzeau deloc si care erau fabricate in Romania...Frezele astea sunt cu mult mai scumpe decat astea cu zgomot de multi dentisti nu si le-au inlocuit? Nu de alta da' pentru mine ca pacient cel mai oribil instrument este freza dentara...Si cred ca multora li se pare oribila.
  •  
    • 317 mesaje
    5 Mai 2006, 19:47
    0 0
    Nu frezele sunt silentioase ci turbinele.Si multi stomatologi si le-au schimbat.
  •  
    • 3 mesaje
    9 Mar 2010, 19:30
    1 1
    "organismul ti-a respins implantul" zise medicul implantolog, NU EXISTA ASA CEVA!!! este scuza cea mai la indemana pentru a-si justifica insuccesul. Implantul dentar nu este organ deci nu se poate compara deci nu exista respingere din partea organismului in special ca titanul nu da reactii alergice. in legatura cu materialul utilizat pentru confectionarea coroanei pe implant asta e alta poveste.
  •  
    • 3 mesaje
    9 Mar 2010, 20:18
    0 0
    Materiale pentru obturatii (plombe) utilizate:
    1. amalgamul care din pacate nu se prea mai foloseste deoarece necesita o tehnica mai speciala si nu este fizionomic (estetic) insa este foarte rezistent si daca este bine pus este extraordinar in timp.- sunt convins ca sunt multi dintre d-voastra care au astfel de obturatii din copilarie
    2. compozitul (estetic si destul de rezistent) se foloseste cel mai des in cabinete: aplicare usoara si fizionomie excelenta
  •  
    • 31 mesaje
    11 Apr 2010, 09:24
    0 0
    buna daca esti interesata de materiale si alte produse pot sa te ajut cu 2 firme, din cluj noi lucram cu ei de ani buni si suntem f multumiti, in cluj au sediu dar stiu ca lucreaza si o prietena cu ei care are cabinet in iasi,
    http://www.newyorkdental.ro/
    http://www.dentartcenter.ro/
    www.dentaloffice-cj.ro
  •  
    • 49 mesaje
    11 Apr 2010, 09:39
    1 0
    **Speram ca banarea nick-ului dvs pe scurte perioade de timp sa va faca sa intelegeti ca postarile link-ului spre concurs in toate sectiunile forumului este considerat spam si sa va limitati la "divertisment" si "mica publicitate".
    Urmatoarea abatere va atrage banarea permanenta a acestui nick** Administratorul **
  •  
    • 1 mesaje
    29 Iul 2011, 22:57
    0 0

    m-ar interesa si pe mine pretul unui aparat dentar pt o singura arcada .

  •  
    • 168 mesaje
    2 Aug 2011, 12:50
    3 0
    Depinde de cel fel de aparat dentar vrei sa-ti pui. Eu, de exemplu, mi-am pus in februarie aparat dentar pe o singura arcada de safir si m-a costat 3600 lei. Un prieten si-a pus aparat normal, metalic, pe o singura arcada si a dat sub 2000 lei. Ideea e ca al meu e mai putin vizibil, al lui e un aparat normal, de actionat ambele actioneaza cam la fel.
  •  
    • 199 mesaje
    11 Ian 2017, 08:31
    0 0

    Si eu mi-am pus aparat dentar acum putin timp, e normal, am decis impreuna cu medicii ca nu este necesar sa dau un pumn de bani doar pentru a nu se mai vedea aparatul, mai ales ca acum e chiar la moda. Daca vreti sa mergeti la un ortodont bun, va recomand clinica Andra Smile. Eu acolo merg pentru orice problema dentara si este foarte bine, serviciile lor sunt super, medicii sunt exceptionali.

  •  
    • 28 mesaje
    14 Iun 2017, 13:28
    1 0
    Eu cred ca ar trebui sa mergi la un medic sa-ti dea aceste informatii. Ei stiu cel mai bine..Iti recomand Andra Smile daca esti din Bucuresti. O sa gasesti pareri sau sfaturi diferite pe toate site-urile.. Discuta fata in fata cu un medic si vei afla cea mai buna varianta pentru nevoile tale.
  •  
    • 37 mesaje
    9 Sep 2019, 02:45
    1 0
    Incearca la  https://realdent.ro/  au multe produse stomatologice 
  •  
    • 7 mesaje
    29 Mai 2021, 18:31
    0 0
    Boracha said:Fetelor, spuneti-mi va rog ceea ce stiti despre materialele dentare. Numele lor, de unde se pot cumpara si preturile. Materialele folosite in tehnica dentara.. Eu am cautat pe google dar nu am gasit ceva prea util. Va multumesc!

     Buna, la Realdent (https://realdent.ro/) se gasesc materiale dentare, se trimit in toata tara  

  •  
    • 37 mesaje
    2 Mai 2022, 20:00
    1 0
    Boracha said:Fetelor, spuneti-mi va rog ceea ce stiti despre materialele dentare. Numele lor, de unde se pot cumpara si preturile. Materialele folosite in tehnica dentara.. Eu am cautat pe google dar nu am gasit ceva prea util. Va multumesc!

     Pe  https://realdent.ro/ gasesti acuma tot felul de materiale dentare