Si-a facut cineva Testul Papanicolau? in ce consta? este dureros

  •  
    11 Feb 2007, 17:11
    13 10
    Si-a facut cineva Testul Papanicolau? in ce consta? este dureros?
  •  
    • 38 mesaje
    11 Feb 2007, 18:06
    3 6
    am vazut la tv,eu personal nu l-am facut,am inteles ca nu este dureros.
  •  
    • 62 mesaje
    11 Feb 2007, 20:01
    2 6
    Eu nu l-am facut...am tot incercat sa-mi adun curaj suficient pentru asta, dar inca nu m-am mobilizat.
  •  
    • 4487 mesaje
    11 Feb 2007, 20:35
    5 2
    Da, l-am facut si...m-a usturat putin. Mie mi-a recoltat, cred, putin tesut dinauntru. Si nu a fost ceva superficial. A fost ok si sper ca o sa mai apuc sa ma mai duc inca o data. L-am facut acum vreo 2 ani.
  •  
    • 2081 mesaje
    11 Feb 2007, 20:49
    9 2
    Eu l-am facut in urma cu doua saptamani.Nu am simtit absolut nimic. Acest test este, de fapt, un examen microscopic al celulelor care sint recoltate, cu o spatula ( sper ca asa se numeste), de la nivelul colului uterin. De obicei, apreciind aceasta ca pe un lucru normal, organismul isi inlocuieste celulele care mor cu altele mai tinere. Astfel de celule sint studiate prin testul Papanicolau, pentru a vedea daca exista modificari ale lor, schimbari care pot sa aprecieze aparitia unui cancer de col. Rezultatul vine dupa doua saptamani. Acest test este indicat sa fie facut de doua ori pe an, ca si controlul ginecologic de rutina. Deci, nu te speria!!! Nu te doare si nici nu e periculos. E chiar indicat!
  •  
    • 0 mesaje
    11 Feb 2007, 21:05
    7 5
    Da, l-am facut. E un examen cito-vaginal in urma caruia se poate observa modificarea celulelor, astfel incat se poate descoperi/preveni/trata cancerul de col uterin. Cu cat il faci mai repede, cu atat mai bine. Sunt de parere ca trebuie sa mergi periodic la dr pt consultatii, chiar daca nu te doare nimic, decat sa te duci cand nu mai poti de durere si e prea tarziu.Nu trebuie sa iti fie rusine sau frica, sunt destule femei dr ginecolog, care te vor intelege si iti vor explica frumos tot ceea ce te intereseaza sau ingrijoreaza. Curaj!
  •  
    • 0 mesaje
    11 Feb 2007, 22:18
    4 5
    Este o analiza a secretiei vaginale. Nu este dureros.
  •  
    • 0 mesaje
    11 Feb 2007, 23:15
    3 2
    Sincer depinde de cine iti recolteaza testul..Pe mine ultima oara m-a durut dar dra era foarte dura...asa ca te sfatuiesc sa te duci la cineva recomandat sau asa ceva. Logic nu ar trebui sa doara. Bafta!
  •  
    • 29 mesaje
    12 Feb 2007, 03:19
    2 4
    L-am facut si a fost destul de dureros,insa,din fericire,nu a durat mult.
  •  
    • 2 mesaje
    12 Feb 2007, 09:07
    3 7
    Testul nu este dureros si consta in luarea unei lame sti tu de unde.Dureros este sa astepti raspunsul .Prin acest test aflii daca ai sau nu tumori la nivelul uterului si este recomandat sa il faci o data pe an (testul)
  •  
    • 24 mesaje
    12 Feb 2007, 09:28
    4 3
    Sincer nu am auzit de asa ceva Dar acum cred ca am inteles despre ce este vorba
  •  
    • 7 mesaje
    12 Feb 2007, 10:46
    9 1
    L-am facut de doua ori si m-a durut de fiecare data.
  •  
    • 0 mesaje
    12 Feb 2007, 12:59
    5 4
    Ca la orice control, iti ia o mostra de secretie din vagin, se uita si trimite mostra la analiza. Nu e nimic dureros. Iar daca ar fi fost, e mai important sa suporti 1 minut de durere, decat zile intregi. Succes !
  •  
    • 5 mesaje
    12 Feb 2007, 14:10
    2 5
    Nu l-am facut si nu stiu daca sunt pregatita sa il fac. :) Mi-e frica de medici de mor.
  •  
    • 8 mesaje
    12 Feb 2007, 15:01
    1 5
    Stiu testul,dar stiu sub o alta denumire,da e adevarat ca nu e tocmai placut,pt ca iti ia o secretie din vagin,si o trimite la .... laborator,cred :)) Si pe urma afli rezultatul. Dar e un control care trebuie facut regulat,eu chiar peste cateva zile imi fac o programare deoarece de 6 luni am facut pauza :)) :D Bafta!
  •  
    • 0 mesaje
    12 Feb 2007, 15:06
    4 1
    Testul Papanicolau (care se mai numeste si frotiul Papanicolau) face parte din examenul ginecologic de rutina. Testul Papanicolau este folosit cu scopul identificarii modificarilor celulare anormale de la nivelul cervixului si pentru screeningul cancerului de col uterin. Un test Papanicolau anormal arata ca celulele din cervix sunt modificate. Un rezultat anormal la acest test nu este neobisnuit, intrucat in mod normal celulele din cervix sufera in permanenta modificari. Aproximativ 5% pana la 10% din femeile care fac anual un test Papanicolau au un rezultat anormal, dar numai un mic procent din aceste rezultate anormale arata modificari care ar putea evolua spre cancer de col uterin.
  •  
    • 0 mesaje
    12 Feb 2007, 16:19
    2 1
    Mi l-am facut anul trecut, dar, cu siguranta il voi repeta si anul acesta. Mie mi-a iesit bine. Nu este dureros deloc.
  •  
    • 0 mesaje
    12 Feb 2007, 16:40
    0 0
    Nu este, dar daca este nevoie nu ezita s
  •  
    • 8 mesaje
    12 Feb 2007, 21:33
    3 6
    Este o analiza folosita pentru a identifica starea normala a colului uterin si a celulelor acestuia. Analiza se efectueaza prin recoltarea secretiei din vagin.
  •  
    • 0 mesaje
    13 Feb 2007, 13:59
    6 0
    Chiar acum 1 sapt.am facut acest test.Este f.f.bine ca fiecare dintre noi sa facem acest test macar 1 data pe an, daca nu chiar 1 data la 6 luni.Nu te doare deloc, dar poti afla si cele mai mici infectii care le poti avea sau nu si nu le dai importanta.E bine sa ne tratam din timp. Am 3 operatii extrauterina- ultima in octombrie anul trecut.La nici 2 luni dupa ultima operatie mi-au aparut chisturi, in urma examenului papanicolau mi s-a depistat o mica infectie.E bine ca m-am dus la control, preventiv.