Uneori, la inceputul actului sexual ma doare.Dupa al 2 lea act n

  •  
    • 0 mesaje
    2 Feb 2007, 19:36
    1 2
    Uneori, la inceputul actului sexual ma doare.Dupa al 2 lea act nu mai am dureri.Care poate fi cauza?multumesc
  •  
    • 30 mesaje
    2 Feb 2007, 19:39
    1 2
    nu cred ca este vreo infectie dar pentru orice eventualitate un control la medic nu ar fii rau pentru a fii linistita
  •  
    • 2487 mesaje
    2 Feb 2007, 19:58
    6 0
    Daca nu e medicala, este relaxarea,preludiul la tine este poate prea scurt,incearca sa prelungesti un pic partea de aceasta pina te relaxezi complet ,daca te iubeste va respecta si dorinta ta.
  •  
    • 0 mesaje
    2 Feb 2007, 22:05
    2 0
    Totusi mergi la un cabinet ginecologic, daca nu ai nimic clinic, atunci vedeti ce faceti cu preludiul ala!
  •  
    • 3198 mesaje
    2 Feb 2007, 23:54
    4 1
    Daca doare doar la inceput, e clar: de vina e numai si numai... preludiul. Insuficient, ineficient, inexistent, nu stiu, dar ai nevoie de mai multa "incalzire". Adaug ca ideea lubrifierii e foarte buna, mai ales daca vaginul tau nu o poate face el natural din cauze medicale (ceea ce e destul de improbabil). Un lubrifiant va face doar sa dispara disconfortul, insa un preludiu reusit va face, in plus, sa apara placerea! Asta depinde si de partener, dar si de tine. Trebuie sa-ti inveti mintea sa simta dorinta. Poate unele doamne stiu la ce ma refer...
  •  
    • 0 mesaje
    3 Feb 2007, 00:43
    7 0
    Acesta ar fi raspunsul...lipsa excitatiei suficient de mare cat sa produca lubrifierea vaginului ca astfel penetrarea sa fie inlesnita; Nu-ti fie jena sa discuti cu prietenul/sotul tau despre aceasta problema..care in definitiv nu este o problema, ci o incapacitate dirijata de mental. Puteti folosi un mic " ajutor umectant " o perioada pana veti scapa de inhibitiile ce stau ascunse dupa un paravan al gandurilor sau cuvintelor exprimate in acele momente ce se doresc a fi "fierbinti" . Si inca ceva ...sa NU crezi ca esti singura care pateste asa ceva, numai ca tu ai avut curajul sa intrebi si sa infrunti aceasta situatie...Probleme exista la tot pasul...chiar si la baieti, dar nu este bine sa vorbim in lipsa de cauza, nu?
  •  
    • 457 mesaje
    3 Feb 2007, 01:38
    2 3
    fetele au dreptate. incercati in preludiu mai lung, "lucrati" cu spor'
  •  
    • 0 mesaje
    3 Feb 2007, 03:23
    1 5
    Dupa o pauza lunga, adica dupa inactivitate sexuala, sigur ca doare la inceput. Faceti-va "incalzirea"!Dar, daca dupa al II-lea te simti bine, ma intreb cum stai dupa al III-lea? Iar daca ti-e teama de vreo infectie, du-te la medic!
  •  
    • 3 mesaje
    3 Feb 2007, 03:51
    1 1
    Cauza principala este ca vaginul tau nu este lubrifiat.Incearca un preludiu mai lung.Dar este posibil sa ai si o infectie.Si infectia este dureroasa cand vaginul nu este lubrifiat.Deci du-te la medic pentru a stabili cauza durerii.
  •  
    • 29 mesaje
    3 Feb 2007, 11:26
    4 0
    Buna, Eu cred ca daca ai avea o infectie te-ar durea mereu si prima data si a doua si mereu. Ideea este ca probabil vaginul tau este mai micut si te doarte la inceput. Fiind elastic, la al doilea contact se modeleaza si te simti foarte bine. Ideea cu lubrifierea mi se pare minunata si cea cu preludiul prelungit la fel. Incearca-le si vezi ce se intampla!
  •  
    • 24 mesaje
    3 Feb 2007, 12:02
    2 4
    Da un preludiu mai lung nu ar strica
  •  
    • 0 mesaje
    3 Feb 2007, 16:50
    1 0
    Eu zic sa te duci la un control ginecologic.Sa fi sigura ca e vorba doar de preludiu si nu ai o problema interna.
  •  
    • 77 mesaje
    3 Feb 2007, 20:47
    0 6
    este foarte posibil.
  •  
    • 0 mesaje
    4 Feb 2007, 18:24
    0 1
    cel mai bine ar fi sa mergi la un ginecolog , ca asa afli sigur de ce e vorba si nu te trezesti mai tarziu cand vrei sa ai copiii ca nu poti din cauza la te miri ce .
  •  
    • 38 mesaje
    4 Feb 2007, 19:32
    0 1
    cel mai bine este sa mergi la un cabinet medical,acolo ai sa aflii sigur care este cauza.
  •  
    • 8 mesaje
    4 Feb 2007, 20:06
    0 0
    Mergi la doctor, asigura-te ca nu este nici o problema (infectie sau altceva); povesteste-i despre problema ta si iti va spune exact ce rezolvare sa alegi.
  •  
    • 2 mesaje
    5 Feb 2007, 13:22
    2 0
    trebuie sa te incalzesti mai bine. penetrarea trebuie sa fie naturala si placuta, fara dureri. discuta cu partenerul tau despre asta.
  •  
    • 199 mesaje
    3 Feb 2017, 09:21
    1 0

    Te sfatuiesc sa mergi la un control ginecologic. Nu strica sa faci cateva teste sa vezi daca este intr-adevar o problema de sanatate sau nu. Cred ca poate fi o iritatie sau o candida, eu am trecut prin asta si aveam cam aceleasi simptome, insa nu o lua de buna, pentru ca se manifesta diferit de la femeie la femeie. Mergi la medic, ti-l recomand pe cel la care merg eu mereu si este super bun, dr. Silviu Istoc, cu siguranta ii va da de cap problemei si in cazul in care ai ceva medical, o sa ti dea un tratament personalizat si o sa fie totul in regula.