Ziceti-mi si mie un sampon impotriva caderii parului,stiti?

  •  
    • 24 mesaje
    23 Ian 2007, 22:55
    6 28
    Ziceti-mi si mie un sampon impotriva caderii parului,stiti?
  •  
    • 0 mesaje
    23 Ian 2007, 23:10
    8 2
    Stiu ca exista un sampon de la "Favisan", cu extract de ginkgo biloba, mai este un sampon cu extract de mesteacan si urzica de la "Dr.Soleil" si mai stiu si un sampon contra caderii parului de la "CosmeticPlant".
  •  
    • 265 mesaje
    23 Ian 2007, 23:15
    11 8
    un sampon anume nu stiu decat Nizoral de la farmacie, dar iti spun unul dintr-o varietate de remedii: fierbi 3 minute o mana de cimbru si dupa ce te samponezi te clatesti bine si apoi clatesti parul cu aceasta fiertura. repeti la fiecare spalare. am reteta dintr-o carte intitulata Secretele bunicii, si am incercat-o si eu si a functionat iar sotului i-a crescut par chiar pe chelie. Insa ai grija cu ce sampon te speli, ar fi preferabil acela mentoinat mai sus, si evita stresul ca este un factor principal in caderea parului.
  •  
    • 1225 mesaje
    23 Ian 2007, 23:30
    7 7
    Doar cu sampon, slabe sanse ca parul tau sa se intareasca si sa se regenereze! Sunt mai multi pasi care trebuiesc urmati. Poti lua REVALID tablete, cel putin o luna, poti folosi si samponul din aceeasi gama. La produse naturiste se gaseste un tonic capilar cu care te poti tampona pe pielea capului zilnic, il poti folosi si in loc de sampon, amestecat cu galbenus de ou. Iar clatirea sa o faci cu apa in care ai pus zeama de lamaie, cam doua linguri, la 2l de apa. Si neaparat sa renunti la vopsea o perioada.
  •  
    • 0 mesaje
    24 Ian 2007, 00:00
    5 4
    Verifica intrebarile de la Descopera sau vezi Intrebarile Inchise, pt. ca sunt cel putin 5 care ating aceeasi probl. pe care o ridici aici. Si, in plus, ai raspuns si tu la unele dintre ele, asa ca nu inteleg de ce mai intrebi.Din atatea raspunsuri, chiar nu te-a ajutat niciunul?
  •  
    • 0 mesaje
    24 Ian 2007, 02:12
    5 3
    Tata, nu stiu daca stii dar la fiecare intrebare pe care o pui pierzi 5 puncte.Daca stiai atunci te rog sa ma scuzi.Referitor la caderea parului nu stiu daca stii dar de fiecare data cand tinem regim pierdem vitamine.Ar trebui sa iti cumperi vitamine si se va rezolva.Exista si sampoane pentru asa ceva dar cred ca la tine e o problema interna asa ca nu se prea rezolva decat pe moment.
  •  
    • 38 mesaje
    24 Ian 2007, 05:35
    5 3
    eu nu am gasit un sampon potrivi,mai ales ca il schimb foarte des pentru ca incepe sa nu mai aiba nici un efect,dar folosesc o masca de la kallos si nu mai imi cade asa rau
  •  
    • 7 mesaje
    24 Ian 2007, 11:28
    3 5
    Nu te astepta ca un sampon sa-ti rezolve problemele cu parul,si oricum fiecare reactioneaza altfel in altfel de situatii.POate caderea parului a aparut in urma unei cure de slabiri sau unei perioade stresante...Cred ca niste vitamine iti vor face bine dar ar fi bine sa cosulti si un metic,poate cauzele sunt altele.Ori tu trebuie sa indepartezi cauzele,nu efectul.
  •  
    • 457 mesaje
    24 Ian 2007, 12:29
    3 4
    Frunze si radacini de urzica - combat seboreea si matreata, tonifica parul. Pentru amestec se utilizeaza 10 parti de frunze uscate si 90 de parti de radacina uscata (raport de o lingura la trei linguri). Se face o infuzie (apa clocotita se toarna peste planta) de 2 linguri amestec la 1 l de apa. Se clateste parul, frictionandu-se in acelasi timp radacina. Se lasa zece minute sa actioneze, fara ca parul sa fie sters. Otetul de mere: Se frictioneaza zonele unde cade parul de sase ori pe zi, incepand de dimineata si pana seara. mai merge si cu inlocuiti sampoanele din comert cu galbenusul de ou; succes. ce am postat aici am luat de pe http://www.formula-as.ro/reviste_656__117__caderea-parului-(ii).html intra si poate gasesti altceva care ti se pare mai abordabil.
  •  
    • 9 mesaje
    24 Ian 2007, 12:40
    1 3
    staim ce cel de urzica face minuni. trebuie si masata pielea capului. cu forta si miscari circulare.
  •  
    • 2487 mesaje
    24 Ian 2007, 13:30
    4 1
    Ca sa dai un astfel de sfat trebuie: ce fel de par ai, daca dieta ta contine prea multe grasimi, daca esti stresata si ce firma tolerezi cel mai bine,Incearca sa dai mai multe detalii despre problema cind intrebi ceva,din pacate si raspunsul poate fi incomplect,un tratament babaesc este sa te clatesti cu apa in care au fiert urzicile de primavara si sa incetrci mai multe firme de sampon pina gasesti una sa ti se potriveasca si sa te ajute.
  •  
    • 804 mesaje
    24 Ian 2007, 13:38
    2 2
    Aceasta problema s-a mai discutat .. oricum .. Daca parul iti cade ff rau cel mai bine te-ai duce la un medic (generalist, dermatolog). Iti faci niste analize si in functie de aceastea medicul iti va recomanda un tratament . Cauzele pot fi diverse: lipsa unor minerale, anumite afectiuni, stres, dieta, samponul folosit, vopsea de par, fixativ etc. De cele mai multe ori sunt combinate . Nu mai aruncati banii pe tot felul de creme, lotiuni, sampoane,etc . Sunt bune, dar nu pt toate persoanele . Din proprie experienta iti spun ca orice tratament ai lua (prescris sau nu de medic), rezultatele se vor vedea dupa cel putin cateva saptamani (la inceput nu-ti va mai cadea parul, iar apoi, treptat vor creste cateva firisoare). Mai ales cand esti in tratament, nu mai folosi produse de genul: spuma, fixativ, gel, masti de par din comert,etc . Si atunci cand iti faci baie, lasa parul sa se usuce putin si abia apoi incearca sa-l descurci cu blandete, pt a preveni ruperea lui . Iti urez sa ai rabdare multa ... vei avea nevoie
  •  
    • 29 mesaje
    24 Ian 2007, 13:51
    4 1
    Eu stiu un sampon de la Forever Living care contine oua de prepelita (recomandate pentru caderea parului) si ulei de aloe vera foarte eficient. Daca folosesti acest sampon si balsamul si sa iei niste vitamine care sa contina vitamina E, A si C atunci ai problema rezolvata si din interior si din exterior
  •  
    • 5 mesaje
    24 Ian 2007, 14:37
    4 5
    Head and Shoulders si Pantene.
  •  
    • 0 mesaje
    24 Ian 2007, 14:56
    2 1
    Sampon de urzica sau de la farmacie poti sa iei un sampon cu sulf. Ajuta foarte mult!
  •  
    • 2 mesaje
    24 Ian 2007, 18:04
    4 6
    Te sfatuiesc sa folosesti sampon,masca si balsam de la Elseve....sunt foarte bune
  •  
    • 3 mesaje
    24 Ian 2007, 18:24
    6 6
    Dupa parerea mea cel mai bun sampon impotriva caderii parului este "Revalid", eu l-am incercat si e foarte eficient dar te poti duce si la plafar unde poti gasi o gramada de tratamente naturiste pentru problema ta si care sunt foarte eficiente.Tot ce iti trebuie este rabdarea pentru ca rezultatele nu apar imediat!
  •  
    • 0 mesaje
    24 Ian 2007, 21:45
    0 6
    Eu folosesc o masca foarte buna de la AVON, de la PlanetSpa cu masline.E un pic mai scumpa dar e super, merita.Nu mereu samponul te salveaza!
  •  
    • 77 mesaje
    24 Ian 2007, 22:45
    9 8
    EU DE CAND FOLOSESC MASCA DE LA KALOS CU PLACENTA SINCERA SA FIU NU-MI MAI CADE PARUL.
  •  
    • 218 mesaje
    25 Ian 2007, 18:03
    2 4
    am avut si eu o perioada cand imi cadea parul de la un sampon cica pt persoane alergice-eucerin- si n-am mai folosit deloc chimicale pe parul meu, m-am spalat doar cu galbenus de ou si m-am clatit cu ceaiuri de mesteacan si urzica, si acuma il am din nou normal, dar sunt mult mai atenta la ce-mi pun in cap :)