Ce parere aveti despre avort?

  •  
    • 0 mesaje
    16 Ian 2007, 02:21
    1 0
    Decat sa omori un copil, sa iei o viata, nu mai bine te protejezi, BARBIE-BLONDA? E un mare pacat si nu sunt de acord cu el, decat atunci in cazuri extreme: viol, boala, complicatii. Nu am ramas insarcinata niciodata, imi doresc f.f.f.mult un copil, asa ca nu se pune probl.avortului!
  •  
    • 2312 mesaje
    16 Ian 2007, 10:47
    1 0
    Si eu sunt contra dar asta nu inseamna ca am fost sfanta, am facut si eu greseli din astea dar cand am ramas ultima oara am zis ca fie ce-o fi il las.Durerea era ca nu aveam casa mobilata.. :)) Dar nu mi-a parut rau!Parere contra: datorita urmarilor fizice si psihice pe care le sufera femeia si in al doilea rand din motive religioase.Totusi sunt anumite cazuri in care orice alegi te vei distruge, asa ca nu cred ca e cazul sa judecam.
  •  
    • 2487 mesaje
    16 Ian 2007, 12:47
    1 0
    Avortul este o obtiune foarte personala,daca vrei sa ai un raspuns la general ,DA sunt pro,din mai multe motive,un copil trebuie dorit nu un accident ,nu cred ca trebuie sa faci copii atunci cind nu ii poti creste, sau tu insuti nu esti decit un copil,dar o mai buna informare a fetelor despre posibilitatile de contraceptie si despre pilula de a doua zi ar reduce cu mult accidentele si sper din tot sufletul ca pudoare sa nu mai impiedice mamele sa isi educe ficele in privinta asta.La a doua intrebare in momentul asta as face un copil ,pt mine este o chestie de virsta si consider ca sunt destul de matura sa il cresc frumos si bine.
  •  
    • 8 mesaje
    16 Ian 2007, 13:52
    0 0
    Grea intrebare. Nu sunt d acord cu avorturile intr`un fel..dar intr`un fel sunt,cum sa mai spus.. Decat sa nu faci avort si sa il lasi mai tarziu sa moara de foame mai bine faci avort,ca pana la urma tot la pacatu ala ajungi,k il omori at,sau il omori in timp ..din cauza neajunsurilor.. nU ? Eu dak as ramane isarcinata la 18 ani,sincer,as face avort nu as sta p ganduri,pt k ca is eu un copil la varsta asta,cel putin asa ma consider,si sa iasa un copil din copilu din mine,e ceva..exagerat.
  •  
    • 457 mesaje
    16 Ian 2007, 15:18
    0 0
    cum sa fiu pro, cand eu de doi ani ma chinui sa raman insarcinata? totusi le inteleg si pe cele care din varii motive il fac.
  •  
    • 2 mesaje
    16 Ian 2007, 16:56
    1 0
    Tind sa cred ca nimeni nu face avortul de dragul de a ucide un suflet nevinovat, ci pentru ca fie nu sunt pregatite fizic, psihic, material, nu au tatl alaturi; fie pt ca li se impune acest lucru de catre familie..Pt cele care-si doresc enorm copii si nu-i pot avea, este cel mai rau lucru posibil din lume sa auda ca cineva a avortat..dar pt cea care nu este in stare sa aiba copilul, este o alternativa..mai ales daca se gandeste putin si la ce-l va putea astepta pe copil la nastere..
  •  
    • 0 mesaje
    16 Ian 2007, 17:41
    0 0
    Avortul este o optiune personala. Nu sunt de acord cu el dar nu ii blamez pe cei care apeleaza la aceasta metoda.
  •  
    • 24 mesaje
    16 Ian 2007, 20:49
    0 0
    Nu eu una nu sunt de acord sa omor un sufletel pe care mil da Domnul,gandestete daca nu poti face copiii cat ai sa-ti doresti unul,nu ai sa stii ce sa mai faci sa-l vezi cum creste la tine in burtica.Nu fa asta gandestete daca ramai cu un cpilas indiferent ca nu vrea prietenul,sotul,no fa pt ca e un pacat ffff mare si domnul o sa te vada ce suflet mare ai si o sa te ajute mai mult.Si am inteles ca la 4 avorturi nu mai poti face copiii.
  •  
    • 2 mesaje
    16 Ian 2007, 21:02
    1 0
    Sunt total in contra avortului;avort fac doar persoanele iresponsabile si in plus pentru cele care fac cred ca primul lucru la care trebuie sa se gandeasca atunci cand fac avort e ca omoara o fiinta Eu una nu as opta pentru aceasta metoda
  •  
    • 3 mesaje
    17 Ian 2007, 00:01
    0 0
    e o optiune personala !
  •  
    • 0 mesaje
    17 Ian 2007, 18:53
    0 0
    cred ca in primul rind persoanele trebuie sa fie educate in asa mod,ca sa nu se ajunga la asa ceva.este inadmisibil asa ceva si femeia data,nu va mai putea fi o mama iubitoare,mai apoi.avortul este cel mai mare pacat.asa cred eu
  •  
    • 0 mesaje
    17 Ian 2007, 18:55
    0 0
    Daca as putea da timpul inapoi ... Din pacate exista situatii in care oamenii iau decizii gresite si au o viata intreaga la dispozitie sa le para rau. Daca totusi ti se intampla sa ramai insarcinata (desi poti evita asta), fii sigura ca stii care sunt toate riscurile la care te expui si fii sigura ca vei putea trai in pace cu consecintele unei intreruperi de sarcina. Ce nu iti poate descrie nimeni este trauma psihica pe care o produce un avort chirurgical. As vrea sa impartasesc tuturor celor care au de luat o hotarare in acest sens, experienta mea. Dar, desi au trecut mai bine de 6 ani de cand am renuntat la sansa de a avea un copil, inca nu pot vobi despre asta. Dar sper sa nu ajungi sa afli ce inseamna. Ai grija de tine.
  •  
    • 29 mesaje
    17 Ian 2007, 21:36
    1 0
    Avantaje:0, Dezavantaje:multe. Parerea mea, daca ar fi dupa mine as desfiinta institutia avortului,ba chiar as institui pedepse(nu chiar drastice)dar macar invataturi. Eu am scris la eve cu cateva zile in urma despre niste dureri ingrozitoare, ca efect a unei afectiuni(endometrioza recto-vaginala). Vreau sa spun ca medicii mi-au spus ca este posibil sa fie consecinta unui avort pe care l-am facut cu ani in urma. Si asa este ptr. ca dupa acel nenorocit de avort nu am mai ramas niciodata insarcinata desi mi-as dori f tare, desigur ca s-a instalat doamna infertilitate in largul ei. Deci iata numai una din traumele avortului, sa nu mai zic de restul cum ar fi: afectiuni psihice, si altele. Un avort-o crima la modul cel mai josnic, in sensul ca nu-i dam dreptul sa se apere.De 13 ani de la avort, zilnic ma mustra constiinta pacatului.
  •  
    • 0 mesaje
    18 Ian 2007, 08:08
    0 0
    sunt total impotriva acum cand in Romania exista atatea metode de contraceptie..nu as face avort as avea grija in asa fel sa nu raman..as folosi anticoncetionale..sau orice alta metoda.. si daca s-ar intamplat fericitul sau nefericitul eveniment...as pastra copilul,,pentru ca el nu este vinovat ca eu am fost o inconstienta!si un copil este un dar de la Dumnezeu!!! in zilele noastre din pacate se fac f multe avorturi mai ales la pustoaicele din ziua de azi..intr un liceu fiecare pustoaica are cel putin un avort!cel putin stiu eu un liceu la noi aici..pustoaicele din ziua de azi sunt f precoce..de la 10-12 ani deja incearca sa descopere sex-ul nu mai vb ca la 15 ani deja sunt experte in materie...asta e lumea e in continuu proces de avansare...dar stau si ma gandesc ca eu la varsta de 10 anisori cred ca nici nu stiam f bine ce si cum...acum ele sunt f bine informate in scoala si la tv .off curiozitatea asta le omoara:D si uite asa apar avorturile:)
  •  
    • 2 mesaje
    18 Ian 2007, 10:57
    0 1
    sa zicem ca nu e situatie ptr cresterea unui copil si sa intamplat accidental da as opta ptr dar sunt multe metode ptr a evita asemenea situatii.Pe partea fizica pot aparea multe efecte nedorite cum ar fi :infectii,tumori,chiar si moartea ex dr din cta a reusit sa puna capat unei fiinte.si sunt multe cazuri dar nu le stim noi .Pe partea psihica te va urmari toata viata si vei trai cu constiinta incarcata asta daca ai una si nu fac referire la tine ci cum ar fi prostituatele care dupa parerea mea nu prea au regrete.
  •  
    • 7 mesaje
    18 Ian 2007, 15:01
    1 0
    Pai..este urat sa faci un avort..dar uneori este necesar.Nu este bine sa arunci asa pur si simplu un copil..adica...nu ii dai dreptu la viata, dar de multe ori nu ai ce face.Depinde mult varsta la care esti cand ramai insarcinata..ca nu poti face copil la 15 ani..trebuie sa te gandesti bine inainte sa aduci un copil pe lume..dca esti pregatita pt. toate responsabilitatile care sunt asa ca daca este necesar..eu zic sa faci
  •  
    • 1 mesaje
    8 Iun 2016, 00:58
    0 0
    08-Iunie-2016

    Buna tuturor!
    Recent, am adaugat o experienta noua portofoliului meu, si as vrea sa o impartasesc cu voi. Pentru ca nu am gasit informatii utile, cat de cat recente pe internet, atunci cand am trecut, prin ce-am trecut, m-am gandit sa vi le ofer eu, voua, celor care acum reluati procesul acesta care pare sa nu se mai opreasca.
    Am 20 de ani, sunt studenta in Bucuresti la facultate, si pentru putin timp am intrerupt anticonceptionalele, pentru ca am fost nevoita sa urmez un alt tratament, sa imi tratez o mica infectie. In acest timp, am ramas insarcinata. Eu si prietenul meu, am mai pus problema asta pe masa si inainte sa se intample asta, insa inainte, totul parea asa..detasat, atat de simplu: “facem rost de bani, facem avort si mergem mai departe”, cumva, asa gandeam amandoi, desi niciunul nu o spunea cu voce tare. Asta inainte. Inainte sa se intample cu adevarat. In momentul in care am aflat ca sunt insarcinata (dupa 4 teste de sarcina, toate au iesit pozitiv), pot sa spun ca nu am simtit nimic, nimic in mine nu parea sa se fi schimbat. Emotional, rational, de nicio natura. Apoi..valuri de emotii m-au lovit, i-am spus si lui (nu stiam sigur daca sa ii spun sau nu, cumva, simteam ca nu ar trebui sa il implic si pe el in asta), urma sa luam o decizie. Suntem amandoi studenti, 20 si 21 de ani, fara niciun fel de venit sigur financiar, fara casa proprie, fara niciun fel de stabilitate. Ceva timp am rumegat amandoi, am plans, ne-am zbatut cu ideea ca trebuie sa apelam la intreruperea de sarcina. Niciunul din noi nu voia sa faca asta, dar pana la urma asta am decis.
    Am facut rost de bani si mi-am facut o programare la doctor pentru ecograf. Am fost la Clinica Marie Stopes, ecograful a costat 100 de lei iar doua zile mai tarziu am fost programata pentru intreruperea de sarcina. Cele doua zile au trecut ca orele, si a venit si momentul sa merg mai departe cu intreruperea de sarcina prin aspiratie. Am optat (sau mai degraba medicul obstetrician a optat, cumva, fara sa ma consulte) pentru anestezie generala, am platit 700 de lei (ei au pachetul acesta, daca iti faci ecograful la ei si continui cu intreruperea de sarcina tot la ei, costa in total 800 de lei, daca iti faci ecograful in alta parte, doar intreruperea de sarcina costa 800 de lei)
    Sarcina mea era la inceputul celei de-a 7a saptamanii. Am intrat, m-a anesteziat si m-am trezit doua ore mai tarziu. Ma durea putin burta, insa eram foarte ametita de la anestezic, au avut grija bine de mine. In zilele ce au urmat, durerile au persistat la o intensitate muult, mult mai scazuta decat cea initiala doar..2 zile, cred. Sangerari am avut incepand cu a2a zi, putin insa, mult mai putin decat la menstruatie. Nu doare, nu ti se intampla nimic. Cam atat fizic.
    Nu mi-a fost usor deloc sa iau aceasta decizie, dar stiam ca daca o sa continui cu sarcina nu o sa ii pot oferi tot ce trebuie copilului meu. Nu a fost o decizie buna sau rea, a fost pur si simplu o decizie. Acum imi pare rau, cand am iesit din clinica (in aceeasi zi, pe picioarele mele, alaturi de prietenul meu) am simtit fizic, si apoi emotional, cum ceva din mine s-a desprins. Nu pot sa descriu sentimentul, dar inca il mai am si stiu ca nu o sa dispara. Stiu ca daca as fi vrut, as fi intors lumea pe dos pentru copilul meu. Dar nu am simtit ca acum este timpul pentru noi sa fim parinti. M-am atasat foarte mult de ‘el’ cat timp am fost conectati. Impartaseam tot timpul orice, cu el. Gandeam, simteam, ca o mama. Inconstient, devenisem o mama.
    Lucrurile, din exterior, par sa fie la fel. Parem sa ne continuam vietile la fel. Alti oameni inafara de noi doi, nu mai stiu despre asta si mi-a fost greu sa iau contact cu exteriorul dupa ziua respective. Fizic sunt bine, urmeaza controlul dupa 2 saptamani, eram foarte speriata pentru ca citisem, si eu si prietenul meu, pe internet, toate porcariile, imi era atat de teama incat cand am intrat in cabinet, in Ziua Z, am inceput sa plang de emotie. Am intrebat-o pe doctorita daca o sa ma mai trezesc, a ras. Eram foarte speriata ca mi s-ar putea intampla ceva, nu eram pregatita sa mi se intample ceva. Cand am iesit, am inteles ce mi se intamplase, si nu mai puteam face nimic. Nimic nu ar fi fost mai rau decat asta.
    E decizia ta, insa, spun ca daca e sa ajungi aici, gandeste-te foarte bine, elimina toate optiunile, vezi ce contrabalanseaza. Nu va lasati judecate, nu va fie teama, am inceput sa plang intr-o zi cand am citit o poezie ce spunea povestea unui ‘copil ucis de lama’ (povestea avortului), se numea “tipatul mut” sau asa ceva. E o viata, si tu esti o viata. Sa nu iei o viata in defavoare alteia, e tarziu cand ajungi aici.
    Imi pare rau ca am facut asta, daca ar fi sa o fac din nou, as face-o diferit. Imi lipseste.
  •  
    • 4 mesaje
    23 Iun 2016, 23:41
    0 0
    Categoric avortul este un păcat foarte mare săvârșit de o femeie imorala si fara pic de respect fata de Binecuvantarile Domnului , naștere de copii este o Binecuvântare de la Dumnezeu indiferent de vârsta . Care odată oprită aduce cu ea Judecata Lui Dumnezeu . Eu consider ca un adevărat creștin (indiferent de cult) cu capul pe umeri nu poate face asa ceva , doar faptul ca este creștin l-ar condamna .
  •  
    • 4 mesaje
    23 Iun 2016, 23:41
    0 0
    Categoric avortul este un păcat foarte mare săvârșit de o femeie imorala si fara pic de respect fata de Binecuvantarile Domnului , naștere de copii este o Binecuvântare de la Dumnezeu indiferent de vârsta . Care odată oprită aduce cu ea Judecata Lui Dumnezeu . Eu consider ca un adevărat creștin (indiferent de cult) cu capul pe umeri nu poate face asa ceva , doar faptul ca este creștin l-ar condamna .
  •  
    • 4 mesaje
    23 Iun 2016, 23:53
    0 0
    Sunt uimita de atâta inconștientă ... Cik ( săracele copile au rămas Domnul știe de ce , sau nu sunt pregătite , a fost o greșeala , soț incompatibil , prea copile ) vai nu pot sa cred ma da rau sa ajuns societatea in ziua de az ... Ma si daca is copile ce le trebuie ma ? Sa își vadă de școala si sa nu umble aiurea , sa fie atente daca is incompatibili inainte nu dupa ... Scuze sunt multe dar fiecare știe adevarul doar ca fiecare încearcă sa își acopere fapta si sa își apere cauza